Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2004., 22:48   #21
ja imam tako zbijene zube da su svi prednji jedan preko drugog i još su mi neki izvađeni. očnjaci mi strše iznad svih ostalih, a ostatak je toliko zbijen da mi zubar jedva ugura onu folijicu između zuba, a kad mora stavljati one stegače, ne može to namjestiti kako treba pa to sve na pola visi van. inače umnjaci mi rastu već godinama i nikad nisu jako bolili, ono, kad rastu malo me boli čeljust i to je to. gornje nisam ni osjetila kad su izašli. najprije mi je izašao na donjoj lijevoj strani i taman je došao na mjesto kutnjaka što sam ga izvadila prije desetak godina, i sad mi raste na desnoj strani i to ne raste normalno prema gore već vodoravno i gura mi kutnjak, što i nije tako loše jer i tu imam sad divovsku rupu od nedavnog vađenja zuba. a ako mislite da je to loše, mome bratu su svi umnjaci postavljeni vodoravno i ako počnu rasti svi će gurati kutnjake.
što se tiče vađenja, nislim da vade jedino ako ozbiljno smetaju ili bi izašli iznad sedmice i tako, a inače, ako te i malo boli, sad znaš kako je bebama.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 10:36   #22
Unhappy Umnjak

Jučer sam skužila da mi otečena malo vilica kod kutnjaka, sinoć perem zube i skužim da mi izbija umnjak, malo se vidi.

I sad mene zanima čemu on služi i otkud mi sad baš raste, dal to treba vaditi ili ne? Joj izludit ću, muka mi je.

Ako itko šta zna molim da se javi
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 12:21   #23
Ne vjerujem da ičemu služi - osim da ti zagorča život

Ja sam svoje preživjela uz kutiju voltarena.
I rasli su mi u dva navrata - s godinu i pol pauze između!

Izdrži, bit ćeš na umna poslije!
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 12:46   #24
Quote:
FridaS kaže:
Ne vjerujem da ičemu služi - osim da ti zagorča život

Ja sam svoje preživjela uz kutiju voltarena.
I rasli su mi u dva navrata - s godinu i pol pauze između!

Izdrži, bit ćeš na umna poslije!
Ajme

Jel se moraju vaditi?

Jesi ti vadila ili?

Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 13:01   #25
Ne vade se umnjaci osim ako ne postoji zdravstveni razlog za to.

Ja recimo nisam imala dovoljno mjesta na donjoj vilici jos i za umnjake pa me ortodont poslao na kirurgiju da ih povadim van (kirurgiju zato jer sam onda bila osmi razred i nisu jos bili dovoljno vani). Nije bilo uopce strasno, nit je bolilo, nit je bilo kakvih posljedica.

Gornje nisam vadila.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 14:19   #26
Nisam ih ni ja vadila.
Rasla su mi sva četiri odjedamput. Nikli i stali. I bio je mir nekih godinu i pol...
A onda su (ponovno sva četvorica) krenuli dalje... I ponovno stali. Još uvijek nisu na istoj visini kao ostali zubi, pa ne znam kad će se opet sjetiti krenuti

Što se vađenja tiče - najbolje pitaj svog zubara. Ako normalno rastu i imaju mjesta, nema razloga za vađenje.
Ako su ti čeljsti popunjene, ili ako novi zubi smetaju starima, onda ih se vadi, što je rutinski zahvat i nema potrebe za živciranje.

U oba slučaja - imat ćeš puna usta zuba
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 15:36   #27
Osijećam se kao sedmomjesečna bebica koja mora stalno nešto žvakati jer joj rastu zubići

Ma čula sam od jedne tete da je njoj tako rastao umnjak, al mu smetao kutnjak i preko noći joj otekla cijela glava i uho i oko i morala na operaciju kaže da je bolilo ko sam vrag, morala ga vaditi. E sad šta ja znam jel moj ima prostora dovoljno i dal mu nesmeta kutnjak, vidim da je provirio van i da me uho zajebava s vremena na vrijeme.

A zubara nevolim ni vidjeti, iako sam obavezno bar jednom godišnje kod njega.
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 15:40   #28
meni upravo raste zadnji umnjak i umirem od bolova već dva tjedna.popila sam dvije kutije voltarena i pola litre viskija.........umrijet ću od bolova.i što je najtragičnije nema mjesta za sve zube nego ću ga morat vadit.........
__________________
"U paklu je Vrag pozitivna ličnost."
cicamaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 16:44   #29
umnjaci ne sluze nicemu - sluzili su nekad davno kad su ljudi morali loviti i jesti kao i druge zivotinje

danas uglavnom "sluze" da se nakuplja hrana i stvaraju bakterije

meni su dva bila djelomicno izrasla a dva izrasla ali nikad van desni - ostala ispod povrsine

neizmjence su me znali zabolit kao da rastu svake 2 do dvije i pol godine

zubar mi je rekao da to nije zato sto "rastu" vec da se upale jer bez obzira koliko peres zube jako je tesko sve temeljiti iscistiti iza umnjaka jer su tako duboko u ustima pa se cesto desi da se stvori mala upala

za ona dva koja nikad nisu izbila na povrsinu je postojala opasnost da se vremenom oko njih stvore male ciste ili jos gore rak kosti


"nesto kao da zub istrune unutar desni pa se onda to nema kud izbaciti..." ma grozota

tako da sam ja rekla doktore vadi sve

i bome izvadio 4 umnjaka i jedan kutnjak prije 2 godine - sve odjednom - zivjela sam na sladoledu dva tjedna

od tad sam stavila usadjeni zub umjesti izvadjeniog kutnjaka a o umnjacimavise ne moram brinuti!
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2004., 20:22   #30
jedan umnjak sam izvadila. Mislim i ostale polako.

Ja sam par dana zivjela na pireu od krumpira ili mrkve ili spinatu.

Sladoled ( nista ni jako vruce ni hladno) nisam smjela.

Treci ili cetvrti dan sam na opce zaprepastenje svoje zubarice ispekla kobasicu na rostilju i pojela.

Ona je rekla s obzirom na duboku rano da je sve zaraslo zaprepascujuce brzo.

Dobila sam neku tekucinu ( bez alkohola) za ispiranje zuba koja zamjenjuje pranje u takvim slucajevima.

Ostale zube sam prala od prvog dana samo sam tu rupu u pocetku malo stedila.

Nisu me bolili dok su rasli.

Frendici je njen bio na pola vani na pola unutra pa nije mogao iscupati obican zubar nego je morala kirurgu. On je izrezao meso okolo, pa je trebalo duze da sve zacijeli.

Zato preporucaju ako moze izvaditi bez rezanja - prije ce zacijeliti.

Nego sam ja ludaca kakva jesam - zima je bila i taman zapao prvi snijeg - tako s ranom, ni usta nisam otvoriti mogla- isla kupiti japanke

Muz je tek tad shvatio s kim ima posla ...nisam bila u stanju ni reci koji broj mi treba- ali glavno da sam u shoppingu
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 09:53   #31
Ajme meni, još se ja smijala što je ovom mom frka što mora kirurgu da mu vadi taj umnjak, a vid sad mene

Neznam ja kako ću to preživit, ja dobijem 3 inekcije i onda još sjedim pola sata da prodjeluju jer sam ja poseban slučaj

Vidim ja već sada bit će tu drame i tragikomedije....ah
Lu´ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:11   #32
Quote:
Lu´ kaže:
Ajme meni, još se ja smijala što je ovom mom frka što mora kirurgu da mu vadi taj umnjak, a vid sad mene

Neznam ja kako ću to preživit, ja dobijem 3 inekcije i onda još sjedim pola sata da prodjeluju jer sam ja poseban slučaj

Vidim ja već sada bit će tu drame i tragikomedije....ah
pa nek ti daju nesto za spavanje

meni su dali intravenozno nesto za spavanje i tek onda sve "zamrznuli" lokalnom

tako da nisam nikakvih bolova imala

pored otopine koju ce ti dati za ispiranje cesto ispiraj i mlakom, vodom sa soli - to je prirodna otopina za ciscenje i pospjesuje zarastanje rane (to mi je zubar sve rekao prije nego su mi izvadili zube)

meni su bili dali i antibiotike za prva cetiri dana jer sam imala pet rana u ustima pa da se ne bi sta upalilo i dobre tablete za bolove

stavljaj led na obraz ali ne smijes ja mislim prvih nekoliko sati i isto tako ne smijes nista toplo popiti prvi dan ja mislim (oni ce to sve reci - ja sam vec zaboravila) - ja nisam imala niakkav otok jer sam se drzala leda i sladoleda cijelo vrijeme

meni su rekli da je bolje jesti haldno nego toplo pa mi je dragi mutio one proteinske napitke sa sladoledom kao milkshake i tako sam se "hranila"


samo hrabro -
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:23   #33
Quote:
Lu´ kaže:
Ajme meni, još se ja smijala što je ovom mom frka što mora kirurgu da mu vadi taj umnjak, a vid sad mene

Neznam ja kako ću to preživit, ja dobijem 3 inekcije i onda još sjedim pola sata da prodjeluju jer sam ja poseban slučaj

Vidim ja već sada bit će tu drame i tragikomedije....ah
ista sam

ja nisam htjela ni sjesti na stolicu dok nije obecala 4 komada. Toliko sam i dobila

I taman kad sam onako jadna promumljala...a hoce li ovaj danas van...kaze doktorica, pa on je vec vani

I digne ga u zrak i pokazuje a ja necu ni pogledati, rekla sam nek to makne iz mog vidokruga

Poslije mi je rekla da je izvadila zub od prve, uzela i iscupala.

Sama narkoza ( to sam i ja trazila ali nisam dobila, bolje da nisam) nije bas bezazlena i ako nema potrebe, ako zub ne sjedi komplicirano, doktori ju izbjegavaju dati.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 16:46   #34
Quote:
Winona kaže:
ista sam

ja nisam htjela ni sjesti na stolicu dok nije obecala 4 komada. Toliko sam i dobila

I taman kad sam onako jadna promumljala...a hoce li ovaj danas van...kaze doktorica, pa on je vec vani

I digne ga u zrak i pokazuje a ja necu ni pogledati, rekla sam nek to makne iz mog vidokruga

Poslije mi je rekla da je izvadila zub od prve, uzela i iscupala.

Sama narkoza ( to sam i ja trazila ali nisam dobila, bolje da nisam) nije bas bezazlena i ako nema potrebe, ako zub ne sjedi komplicirano, doktori ju izbjegavaju dati.
ja nisam dobila narkozu vec obicnu tabletu za spavanje ali u intravenoznom obliku (da brze djeluje) - dakle nije tako duboko uspavalo kao narkoza

sigurna sam da i Lu' to moze traziti
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 17:12   #35
Meni su izvadili jedan umnjak od kojeg me je bolila cijela gornja vilica jer je rastao skoro skroz okomito na druge zube, tj. nemilo je tukao na sedmicu sa strane. Uopće nije išao prema "dolje" kao da će van nego je tukao u druge zube. Naravno da je kirurg morao vaditi jer ne da nije izvirio, nego je bio prilično duboko ukopan. Ali operacija je prošla dobro, na samo dvije injekcije lokalne anestezije, doduše malo je dugo trajalo jer je čovjek morao prvo zub prepiliti na pola, izvadio je prvo korijen koji je bio bliže "površini" a onda krunicu koja je bila već iza drugog zuba. Par dana sam pila na slamku i gurala si pire krumpir i čokolino u usta prstima ko kreten jer nisam baš najbolje mogla otvoriti usta (dobro, jela sam žlicom, prsti su samo pomagali), ali kad je to sve prošlo bilo je sve super, za tjedan dana su mi izvadili štihove i sve je bilo u redu i danas nemam nikakvih problema.

Jedan drugi umnjak mi je izbio, je malo nahero ali smo ga pustili u ustima jer mi ne smeta, taj je imao mjesta za izaći jer mi s te strane fali šestica pa je samo sedmicu malo pogurao naprijed i sve pet.

Preostala dva umnjaka se još ne naziru, nije ih bilo ni u tragovima na panoramskoj snimci koja je slikana kada su mi vadili onaj prvi zub, ali to je bilo prije 4 godine pa tko zna, možda su se u međuvremenu pojavili nešto osjećam u zadnje vrijeme da me malo smeta gore lijevo, no možda nije ništa, za sada ne boli jako

Uglavnom, nije ti to sve skupa niš strašno, ako budeš i morala izvaditi umnjake to napravi što prije da se što prije riješiš i poslije nemaš problema. A ako ti ne smetaju nema potrebe da ih vadiš, bar su tako meni rekli
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 17:20   #36
Sad kad ovo čitam mi je malo neugodno kako se kod vas svih taj um burno manifestira, jer mi je nema dugo rekao zubar da mi nema straha od umnjaka jer ako se nisu pojavili do sada znači da ni neće.

Al ja bar priznam.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 17:23   #37
Quote:
Cats kaže:
Sad kad ovo čitam mi je malo neugodno kako se kod vas svih taj um burno manifestira, jer mi je nema dugo rekao zubar da mi nema straha od umnjaka jer ako se nisu pojavili do sada znači da ni neće.

Al ja bar priznam.
Imaš sreće (više nego pameti? )

__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 23:02   #38
joj umnjaci dok se sjetim toga, muka mi dode

meni su moji poceli rasti sa 16 godina, jos mi se i zubar cudio, inace imam zdrave zube jedino sto ga je brinulo dal cu imati mjesta za njih....... i tako od 16 godine sam ti ja bila ko buhtla u licu, malo naotecena s jedne strane malo s druge, a bolilo za poludit......naime kak je neko reko da umnjaci za nista ne sluze i da se u njima samo skuplja hrana jer se nemreju bas dobre ocistiti, tak se meni sakupljala hrana i ja sam svakih tri mjeseca isla na ciscenje umnjaka i to samo doljnih.........uz sve te muke i bolove siznula sam i rekla zubaru da ih hocu vadit, i poslo me svom prijatelju kirurgu i izvadili mi to,dobro samo jedan desni donji, jedva jedvice al je islo.....za to vrijeme su mi i gornji izasi obadva i oni su gadno boljeli, i njih sam rekla da bum ih izvadila..........za lijevog nije bilo problema, odmah je iso van, a desnog je vadio pola sata i jos najljepse od svega taj umnjak je imao tri korijena, zubar kad mi ja ga je pokazao skoro sam u nesvijest opala, svaki korijen je strsal na svoju stranu.....i nakon sto ih izvadili ja nemam vise muka
dobro ostao je jos donji lijevi, al na njega je metnul plombu ak bu stvaral probleme ide i on van

sve ti ovisi od osobe do osobe
npr: mojoj mami su ti truli umnjaci isli van, ona ih je odmah vadila, mom bratu jos nisu ni izrasli a ni starome
SpOokey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2004., 23:55   #39
Ja sam isto "neumna", a evo, skoro ce i 25.-a zakucat na vrata

Donja dva niti nemam, a gornji valjda nece krenuti jer ce onda biti veselo s obzirom da nema mjesta i da se nalaze tocno iznad sedmica. Rekla ortodontica da ona ne vjeruje da ce uopce izrasti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 10:47   #40
Quote:
zubar kad mi ja ga je pokazao skoro sam u nesvijest opala, svaki korijen je strsal na svoju stranu.....
ja to nisam jos nikad vidjela u zivo, a kako opisujes i bolje da nisam

Nego kako su i drugi vec pisali, ne moraju se umnjaci vaditi ako ne rade probleme, ima osoba koje imaju sitne zubice, nije celjust tak daleko odstraga popunjena, mogu te umnjake bez problema cistiti i nema potrebe da ih vade.

Ima osoba kojima fali sedmica odavno pa umnjak raste malo prema naprijed i glumi sedmicu i sve pet
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.