Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2004., 02:39   #1
Ninjutsu/Kobudo

Evo nesto za sve zaljubljenike u ninjutsu. Idea ovoga topica je razgovor o ninjutsuu, izmjena iskustava, pomoc... uglavnom mjesto gdje svi zaljubljenici u ovu vjestinu mogu doci i diskutirati o vjestini.

Stvarno bi molio da se ova rasprava ne pretvori opet u sukob nekolicine clanova koji ce se prepucavati jel su ninje bili pozitivci ili negativci, tko je bolji ninjutsu ucitelj, dojo, skola...

Hvala.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 07:14   #2
Da li zna tko kako se kuje katana?
Di se može nabaviti katana.
Ja sam mislio jednu furati u autu (pištolj više nema onakav efekt iznenađenja kao nekad).


Šala.
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 07:42   #3
Re: Ninjutsu

Quote:
shinobi_gatana kaže:
Evo nesto za sve zaljubljenike u ninjutsu. Idea ovoga topica je razgovor o ninjutsuu, izmjena iskustava, pomoc... uglavnom mjesto gdje svi zaljubljenici u ovu vjestinu mogu doci i diskutirati o vjestini.

Stvarno bi molio da se ova rasprava ne pretvori opet u sukob nekolicine clanova koji ce se prepucavati jel su ninje bili pozitivci ili negativci, tko je bolji ninjutsu ucitelj, dojo, skola...

Hvala.
Vidio sam demonstraciju Ninjutsua na Memorijalu Si-Fu Veljko Matoković..... Inače repsektiram sve vještine i nečiji izbor vještine koju trenira, ali nekako mi ninjutsu nije baš drag, budući da su u prošlosti ninje bili poznati kao ubojice i špijuni kojima je jedini cilj bio izvršiti zadatak.

OK, možda je s vremenom vještina prerasla tu dimenziju i sada ima neku drugu svrhu..... ... ali ipak....

BTW ....koliko je potrebno godina vježbanja da bi se došlo do majstorskog stupnja, i polaže li se još uvijek test ubilačke namjere?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 08:41   #4
Molio bih da mi netko objasni sistem polaganja u ninjutsu-u naročino onaj nakon shodana.
Naime, negdje sam načuo da g. Rostohar nosi 12. Dan pa me interesira koliko ih uopće ima i koji su kriteriji.


thx
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 08:45   #5
Quote:
Ogius kaže:
Da li zna tko kako se kuje katana?
Di se može nabaviti katana.
Šala.
Malo bi kalio čelik?

Sve ovisi što želiš. Za pravu stvar pakleno ćeš platiti. Novi shinsakuto rađen za tvoju mjeru bi te lagano mogao izaći 10k ojro!
Čelično sranje iz Kwona cca 800-ak kunića (nekad bilo), a solidna se oštrica može iskopati za tisućak eura.

čisto par redova veličine cijena...

eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 09:30   #6
Quote:
eisenfaust kaže:
Naime, negdje sam načuo da g. Rostohar nosi 12. Dan pa me interesira koliko ih uopće ima i koji su kriteriji.
Sad navodno ima 13. dan.... .... Mislim, i mene zanima koji je kriterij dodjele tih danova, jer mi je malo čudno da čovjek u roku neke 2 godine bude unaprijeđen iz 11.dana u 13.dan.....

Npr, u aikidou recimo ima 10 danova, polaže se do 4. ili 5.dana (ovisno o stilu), a ostali se dodjeljuju za zasluge, ali s tim da mora proći barem nekoliko godina (što je viši stupanj, to više vremena)....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 09:40   #7
shinsakuto - što je to? di se može nabaviti?
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 09:47   #8
"Živa" oštrica. Hoćeš reći da imaš za iskipati te pare
huu, hebote koji sretnik!

imaš neke linkove na Topicu Memorijal Si fu... pa pogledaj.

ali za prvu ruku vidi
www.japanesesword.net
www.japanesesword.com,

a sa ovga drugoga možeš naći nosta linkova
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 10:00   #9
Imaš i ..... http://www.nosyuiaido.com/ ... ako želiš custom katanu..... Iako mislim da ti se ne isplati kupovati nekakav shinken smao da bi stajao na stalku. Inače, katana (pa čak i bokken) zaslužuju respekt jer predstavljaju "dušu" samuraja, tako da zaboravi na nekakvo bezvezno "da izgleda spektakularno" vitlanje i zamahivanje. Ako te mač toliko zanima otiđi na kendo ili (ako baš želiš shinken) kenjutsu ili iaido.

No dobro, da sad baš ne skrećemo previše sa teme....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 11:58   #10
Pozdrav Toco!

Je, priznajem da ninja proslost bas i nije bila moralna i casna, ustvari uopce nije bila moralna ni casna, cak stovise malo je primjera tako necasnih ratnika kao sto su bile ninje. No po mojem misljenju ninja danas vise nema. Isto kao sto samuraji danas vise ne postoje, tako ni ninje danas ne postoje. Danas postoje samo ljudi koji vjezbaju ninjutsu, ali to nisu ninje. Moral ljudi koji vjezbaju ninjutsu je iskljucivo individualan danas. Na svakome mjestu gdje ima 100 ljudi mozes naci uvijek jednoga dobroga i jednoga losega, tako je danas i s ninjutsuom.


Koliko ti treba do majstorskog stupnja ovisi najvise o ucitelju, odnosno o skoli. Mislim ga Bujinkan i Genbukan imaju imaju razlicite kriterije kod nas, odnosno da su ti kriteriji djelomicno postavljeni od Rostohara i Majhena. Koliko ja znam isti ti kriteriji su znatno drugaciji ukoliko ucis od Hatsumija odnosno od Tanemure. To mi se nikako ne svidja. Primjerice Rostohar je dogurao do 13 dana u nevjerojatno kratkome vremenu, dok njegovi ucenici napreduju znatno sporije.

Test ubilacke namjere se i dalje polaze. Znam da ga je polozio Rostohar i jos nekoliko njegovih ucenika, no mislim (nisam siguran) da se u Genbukanu vise ne polaze.

Moram priznati da nikako ne kuzim te Rostoharove danove. Istina je da mu danovi samo padaju s neba. Mislim u ostalim vjestinama vecina (ne svi) ljudi koji treniraju cijeli zivot ne dodoju preko sedmog ili osmog dama, ali da netko toliko napreduje u tako kratkome vremenu stvarno mu nije jasno. Nije da ja sada prozivan Rostohara ili tako nesto. Ja stvarno postujem Rostohara kao ucitelja ali neke stvari mi nisu jasne. Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje. Ali opet 13i dan, nije li to malo previse. Ma koliko ima majstora s samo 10. danom u Judou ili Aikidou, a koliko u Bujinkanu.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:06   #11
Mislim da su negdje oko 1997/98 Rostuhar i Majhen nosili su 5. Dan. Ne znam što se desilo sa Majhenom, ali je ovaj drugi nekako uspio više "razvikati" ninjutsu u zg i šire.
No u razdoblju od nekih 7-8 god. dogurati do 13. Dan-a - ne znam.
Molim da me netko ispravi ako sam tresnuo glupost. Zaista sam paušalno informiran i moguće je da sam nešto previdio...

eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:11   #12
Pozdrav Eisenfaust!

Sistem polaganja ovisi od skole do skole i od ucitelja do ucitelja. Postoje fiksna pravila koja su postavljena od skole, ali sve ostalo ovisi o ucitelju.
Broj danova takoder ovisi od skole do skole, primjerice Bujinkan (Rostohar) ima 15 danova, dok Genbukan ima 10.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:19   #13
thx

Koliko ukupno ima škola? Koliko sam uspio pohvatati iz odgovora - znači ne postoji neka organizacija od čije bi se strane propisao plan i program rada već svaka škola zasebno utvrđuje isti.

No, što se Rostohara tiče: 13/15 Dan-a opet nije malo, a on baš i nije toliko stara osoba.

eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:22   #14
Pozdrav Eisenfaust!

Je imali su 5. dan Majhen mislim da je ostao na 5. ili je dobio 6. dan, a Rostohar je dogurao do 13. dana. Moram priznati stvarno prebrzo. Nisam nikada cuo da je netko tako brzo dogurao tako visoko.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:32   #15
Pozdrav Eisenfaust!

Postoji mnogo skola i organizacija. Primjerice Bujinkan je jedna organizacija a poducava devet skola, premda prema nekim teorijama strucnjaka za japanske borilacke vjestine i povijest, tradicija tih skola je jako upitna, bas kao i Hatsumijevo pravo predstavljanja tih skola. No moslim da nije pametno ulaziti u tu raspravu jer ta raspreva uvijek zavrsi svadjom.
Pravila za tih devet skola, ukoliko ih ucis u Bujinkanu odreduje iskljucivo Bujinkan odnosno Hatsumi, te uz njegov blgoslov njegovi ucenici, ako ih ucis pod nekom drugom organizacijom, onda pravila odreduje ta druga organizacija.
Postoje i zasebne skole koje nisu pod nijednom organizacijom, tamo pravila odreduje glava skole - soke.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:34   #16
živ bio!

yep, malo mi je čudno, ali ne bi se štel mešat!

Kada čovjek pročita njegovu biografiju i zbroji dva-i-dva svašta mu može pasti na pamet.

No, nešt drugo.

Sablja, odnosno mač, koji koriste ninđe u filmićima jest ravna, mat boje, oštroga kissaki-a, itd. Koliko se površno razumijem u oštrice takvo oružje nije postojalo i kreacija je Hollywooda.

... ili opako griješim?

pozdrav
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 12:59   #17
Quote:
eisenfaust kaže:
No, nešt drugo.

Sablja, odnosno mač, koji koriste ninđe u filmićima jest ravna, mat boje, oštroga kissaki-a, itd. Koliko se površno razumijem u oštrice takvo oružje nije postojalo i kreacija je Hollywooda.
Nije kreacija Holywooda. Ninjato - ravni mač koji su koristili ninje. Kako si ninje nisu mogli priuštiti prave majstore kovače katana (katakanđije), tako su morali sami kovati mačeve koji su po kvaliteti bili znatno lošji, da ne kažem potrošna roba. Takođe, zbog ravne oštrice nisu baš bili pogodni za sječenje, već su se više koristili za ubadanje, ili odbijanje drugih oružja.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 13:06   #18
Naravno da je ninjato.
No pitam to zbog toga što većina ljudi koji se bave proučavanjem i kupoprodajom antiknih oštrica navode sličnu stvar.
Jasno da je ninjato nešto što nema puno veze sa nihonto.



eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 13:08   #19
Quote:
shinobi_gatana kaže:
.......

Moram priznati da nikako ne kuzim te Rostoharove danove. Istina je da mu danovi samo padaju s neba. Mislim u ostalim vjestinama vecina (ne svi) ljudi koji treniraju cijeli zivot ne dodoju preko sedmog ili osmog dama, ali da netko toliko napreduje u tako kratkome vremenu stvarno mu nije jasno. Nije da ja sada prozivan Rostohara ili tako nesto. Ja stvarno postujem Rostohara kao ucitelja ali neke stvari mi nisu jasne. Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje. Ali opet 13i dan, nije li to malo previse. Ma koliko ima majstora s samo 10. danom u Judou ili Aikidou, a koliko u Bujinkanu.
Pozdrav....

Koliko znam, u Aikidou službeno samo Koichi Tohei (osnivač ki-aikodoa, kojeg treniram) ima 10. dan dodijeljen od osnivača vještine. Nekoliko njih ima 10.dan neslužbeno (verbalno, bez certifikata), dok ih je nekoliko što su dobili 10.dan aikido od nekih drugih organizacija (npr. IMAF) ili su ga pak sami sebi dodjelili.....

BTW, koja je razlika između Bujinkana i Genbukana?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 13:45   #20
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Istina u jednoj knjizi Hatsumi je sam rekao da rankovi kod njega nista ne znace i da ako neko ima visoki rank to nuzno ne znaci i da ga on zasluzuje.

Stvar je vjerojatno uzeta iz konteksta... , ali onda pitam kakav kriterij ima Hatsumi za držanje ispita i davanje rankova. Kako možeš dati nekome stupanj koji ne zaslužuje? Što to govori o tebi kao učitelju?
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.