Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2012., 15:32   #1
Analgosedacija ili svjesna sedacija kod zubara

Pozdrav svima,
interesira me da li je netko od vas bio ili zna nekoga tko je bio kod zubara i primjenio svjesnu sedaciju?
Naime imam paničan strah od zubara i užasno niski prag boli pa su mi savjetovali svjesnu sedaciju.
Interesira me malo pobliže o tome i naravno cijene.
fala
vanda31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 09:54   #2
Quote:
vanda31 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
interesira me da li je netko od vas bio ili zna nekoga tko je bio kod zubara i primjenio svjesnu sedaciju?
Naime imam paničan strah od zubara i užasno niski prag boli pa su mi savjetovali svjesnu sedaciju.
Interesira me malo pobliže o tome i naravno cijene.
fala
Mislim da se to obično daje djeci, ali osobno nemam iskustva s tim
malee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 12:27   #3
Quote:
vanda31 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
interesira me da li je netko od vas bio ili zna nekoga tko je bio kod zubara i primjenio svjesnu sedaciju?
Naime imam paničan strah od zubara i užasno niski prag boli pa su mi savjetovali svjesnu sedaciju.
Interesira me malo pobliže o tome i naravno cijene.
fala
Analgosedacija, ili, kako ti kažeš svjesna sedacija je postupak kojim se intravenski daje kombinacija lijekova koji opuštaju, smiruju, uklanjaju paniku, strah i osjećaj nelagode. Pacijent pri tome može i ne mora biti budan ( to se određuje dozažom lijekova). Nama je draže raditi kada je pacijent budan zbog kooperativnosti.
Lijekovi se daju kroz venu na ruci 15-ak min prije zahvata, nakon toga i lokalna anestezija na zube gdje se radi. Nakon završetka zahvata pacijent dolazi k sebi kroz 15-ak minuta i može ići. Potrebna je pratnja, jer je taj dan zabranjeno upravljanje motornim vozilima i sl.
Kontraindikacija nema, djeluje odlično, i dodatni bonus je što briše ružna sjećanja, tako da se pacijent ne sjeća niti zahvata iako je budan.
Cijena se kreće oko 1000-1500 kn po satu sedacije.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 23:54   #4
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Analgosedacija, ili, kako ti kažeš svjesna sedacija je postupak kojim se intravenski daje kombinacija lijekova koji opuštaju, smiruju, uklanjaju paniku, strah i osjećaj nelagode. Pacijent pri tome može i ne mora biti budan ( to se određuje dozažom lijekova). Nama je draže raditi kada je pacijent budan zbog kooperativnosti.
Lijekovi se daju kroz venu na ruci 15-ak min prije zahvata, nakon toga i lokalna anestezija na zube gdje se radi. Nakon završetka zahvata pacijent dolazi k sebi kroz 15-ak minuta i može ići. Potrebna je pratnja, jer je taj dan zabranjeno upravljanje motornim vozilima i sl.
Kontraindikacija nema, djeluje odlično, i dodatni bonus je što briše ružna sjećanja, tako da se pacijent ne sjeća niti zahvata iako je budan.
Cijena se kreće oko 1000-1500 kn po satu sedacije.
Misilim da pacijent mora biti budan tokom cijelog zahvata.
Kontraindikacija ima.
Odakle ti ovakav podatak o cijeni?
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 08:37   #5
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Misilim da pacijent mora biti budan tokom cijelog zahvata.
Kontraindikacija ima.
Odakle ti ovakav podatak o cijeni?
Pacijent ne mora biti budan, može se skroz uspavati analgosedacijom. Ja sam radila na oba načina.
Ev. kontraindikacije su vezane uz pojedinačni lijek koji se u tom slučaju zamijenjuju drugim lijekom, tako da neke generalne kontraindikacije nema. To je posao anesteziologa koji uzima anamnezu prije zahvata i na temelju zdravstvenog statusa pacijenta određuje vrstu i dozažu lijekova.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 20:45   #6
Nije potrebno intravenski davati, postoje preparati za oralnu primjenu. Bitno je da vam stomatolog napravi detaljnu anamnezu prije davanja lijeka te da vam pratina razinu kisika u krvi uz pomoc pulsoksimetra. Takodjer, u slucaju da se nesto nezeljeno pocne dogadjati obavezno se daje antidot Flumazenil koji gotovo instantno ponistava djelovanje sedacije.

Inace, puno pozeljnija opcija je sedacija dusicnim oksidulom, koja je vani u sirokoj primjeni no kod nas nazalost se rijetko gdje primjenjuje.
drdentmed123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 09:22   #7
Quote:
drdentmed123 kaže: Pogledaj post
Nije potrebno intravenski davati, postoje preparati za oralnu primjenu. Bitno je da vam stomatolog napravi detaljnu anamnezu prije davanja lijeka te da vam pratina razinu kisika u krvi uz pomoc pulsoksimetra. Takodjer, u slucaju da se nesto nezeljeno pocne dogadjati obavezno se daje antidot Flumazenil koji gotovo instantno ponistava djelovanje sedacije.
To je posao anesteziologa, a ne stomatologa. Stomatolozi u Hr nisu osposobljeni niti imaju licencu za davanje ni intravenske sedacije ni inhalacijske sedacije.
Peroralne sedacije uglavnom se svode na preparate za smirenje koje pacijenti uzimaju po vlastitom izboru ili preporuci liječnika opće prakse.
Išta jačeg i dubljeg od toga iziskuje puuuuno vremena za početak i kraj djelovanja, i još nije moguće točno doziranje niti dodavanje lijeka ako je potrebno.

Quote:
drdentmed123 kaže: Pogledaj post
Inace, puno pozeljnija opcija je sedacija dusicnim oksidulom, koja je vani u sirokoj primjeni no kod nas nazalost se rijetko gdje primjenjuje.

Dušični oksidul je jako dobra stavr, ali zakoni u RH naprosto onemogućuju njegovu primjenu u praksi.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 09:54   #8
pozdrav svima, ja imam jedan mali problem a to je ogromna fobija od stomatologa koja potjece od malena, zanima me ako imate neke preporuke za nekog stomatologa (osijek ili zagreb) i ako znate da li itko radi uspavljivanje ili bilo sto (ne samo lokalnu anesteziju) prije poravka zubi?
hvala u naprijed
stephanie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 01:38   #9
meni je dovoljan lokalna anestezija i ništa me ne boli kad radi.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 11:49   #10
Ogroman strah zbog zuba

Da ukratko napišem..
Prije 7 godina liječila sma jedan zub, čišćeni su mi kanali i to mi je zubarka zatvorila.
Sve je bilo u redu do prošle godine kada sam osjetila pod jezikom da mi je plomba malo napukla i zub mi počeo tamniti..
Iskreno izbjegavam zubare u naširokom luku, no već sam prestara za takve stvari i odlučila sam riješiti sve probleme..
Otišla sma kod novog zubara (stari je bio užasan), gdje su mi otkrili 3 karijesa i taj zub na koji mi je rekla zubarka da će mi staviti krunicu, no prije mora očistiti ponovo kanale jer je jedan napola napunjen bio (vidlo se preko rentgena)? Ako se dobro sjećam.
Riješili smo jedan karijes (pod anestezijom), što nije bilo jako strašno. JEdino što sam malo osjetila bol, što mi se zubarka čudila jer mi je dala dosta veliku dozu anestezije, i kasnije još.
Uglavnom, rekli smo da ćemo ostatak riješiti poslije godišnjeg.. Evo prošlo je 6 mj skoro, znam da moram ići riješiti taj zub (ostali mi nisu tolika briga, njih mogu zdurat), a ja doslovno sanjam.. Znala sma noćima razmišljati o tome, trzati se u krevetu, skoro plakati zbog osjećaja koji znam kakav je..
Imam užasno veliku fobiju, možete si misliti kada sam prvi put došla kod te zubarke da sam joj se rasplakala i nisam se mogla smiriti.
Ne znam što napraviti, kako da to riješim a da bude što bezbolnije, molim vas dajte mi prijedlog. Rekla sam da bi najrađe da me uspavaju da znam da je to moguće..
Evo, dok pišem ovo suze mi idu na oci..
Molim savjet..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 12:52   #11
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Da ukratko napišem..

Ne znam što napraviti, kako da to riješim a da bude što bezbolnije, molim vas dajte mi prijedlog. Rekla sam da bi najrađe da me uspavaju da znam da je to moguće..
Evo, dok pišem ovo suze mi idu na oci..
Molim savjet..
Moguće je, imaš temu o analgosedaciji pa pročitaj.
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2012., 20:21   #12
Evo citam, no koliko vidim netko kaze da toga ima kod nas, netko da nema..
Moram se rijesiti tog straha, ali kada sam rijesavala taj zub prije, kanal mi se cistio bez anestezije, zbog boljeg osjecaja, tj da mogu reci kada dodje do kraja. Ta zubarka kod koje sam zbog tog zuba bila je bila super i oprezna, no strah ostaje..

Za ove ostale zube ne moram biti sedirana u potpunosti, no samo bi htjela za taj zub da mi se rijesi sto bezbolnije..

Mozete si misliti koliki mi je strah kada zamisljam najcrnije scenarije.. Doc mi cisti kanal (pretpostavljam da mora ocistiti minimalno taj jedan kojji nije zapunjen kako treba, ako ne i oba) sa iglicom, u jednom trenutku mene zaboli i stisnem celjust, zabija mi se igla u celjust.... Uglavnom bolesne vizije koje znam da se ne moraju dogoditi no mene ipak pere to..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 01:34   #13
Odi stomatologu koji radi s endometrom i problem rijesen. Sve se napravi pod anestezijom ako zelis jer vise nije potrebna bolna reakcija pacijenta da se zakljuci je li dosegnut kraj kanala - imas digitalni instrument koji ti to otprilike pokaze
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 11:15   #14
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
To je posao anesteziologa, a ne stomatologa. Stomatolozi u Hr nisu osposobljeni niti imaju licencu za davanje ni intravenske sedacije ni inhalacijske sedacije.
Peroralne sedacije uglavnom se svode na preparate za smirenje koje pacijenti uzimaju po vlastitom izboru ili preporuci liječnika opće prakse.
Išta jačeg i dubljeg od toga iziskuje puuuuno vremena za početak i kraj djelovanja, i još nije moguće točno doziranje niti dodavanje lijeka ako je potrebno.




Dušični oksidul je jako dobra stavr, ali zakoni u RH naprosto onemogućuju njegovu primjenu u praksi.
Posao je i stomatologa(indicirano je kod panicnog straha, dentalne fobije) i vani redovito rade, medjutim kod nas nema edukacije tako da tih par stomatologa u zg koji to rade su uglavnom vani isli na edukaciju.
drdentmed123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 16:32   #15
Quote:
drdentmed123 kaže: Pogledaj post
Posao je i stomatologa(indicirano je kod panicnog straha, dentalne fobije) i vani redovito rade, medjutim kod nas nema edukacije tako da tih par stomatologa u zg koji to rade su uglavnom vani isli na edukaciju.
Ja ne znam nikoga tko to sam radi.
Osobno imam anesteziologa kao vanjskog suradnika koji dođe po potrebi, skupa s tehničarem, sediraju pacijenta i brinu o svemu što je o njihovoj domeni.
Ne znam samo kako bih mogla istovremeno brusiti zube ili operirarti, pratiti pacijenta i dodavati intravenski lijekove
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 20:39   #16
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam nikoga tko to sam radi.
Osobno imam anesteziologa kao vanjskog suradnika koji dođe po potrebi, skupa s tehničarem, sediraju pacijenta i brinu o svemu što je o njihovoj domeni.
Ne znam samo kako bih mogla istovremeno brusiti zube ili operirarti, pratiti pacijenta i dodavati intravenski lijekove
Apsolutno se slažem.
Nikad nisam ćuo da neko sam sedira pacijenta i iskreno se nadam da to ne čini.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 19:05   #17
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post


Dušični oksidul je jako dobra stavr, ali zakoni u RH naprosto onemogućuju njegovu primjenu u praksi.
Koja je prednost Dusicnog oksidula u odnosu na ostala sredstva,i zasto je zabranjen u HR?
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 23:48   #18
Nije zabranjen, imas ga npr na Djecoj na Fakultetu u Zg-u..ali zaboravi fore iz filmova gdje odmah padas u nesvjest cim se stavi maska. Inace, kao metoda je prilicno jednostavan i relativno siguran
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 08:32   #19
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Koja je prednost Dusicnog oksidula u odnosu na ostala sredstva,i zasto je zabranjen u HR?
Daje se preko maske, jer je plinovit pa nema igala. Opušta pacijenta,( ne zovu ga bezveze rajski plin), prigodan je za sve uzraste.
Nije zabranjen kod nas već ga zakoni onemogućuju...zakon ne vidi razliku između dušičnog oksidula i totalne narkoze, što znači da za ishoditi dozvolu za primjenu treba opremiti unutar ordinacije anesteziološku ambulantu i zaposliti anesteziologa u radni odnos
borna07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 09:01   #20
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Analgosedacija, ili, kako ti kažeš svjesna sedacija je postupak kojim se intravenski daje kombinacija lijekova koji opuštaju, smiruju, uklanjaju paniku, strah i osjećaj nelagode. Pacijent pri tome može i ne mora biti budan ( to se određuje dozažom lijekova). Nama je draže raditi kada je pacijent budan zbog kooperativnosti.
Lijekovi se daju kroz venu na ruci 15-ak min prije zahvata, nakon toga i lokalna anestezija na zube gdje se radi. Nakon završetka zahvata pacijent dolazi k sebi kroz 15-ak minuta i može ići. Potrebna je pratnja, jer je taj dan zabranjeno upravljanje motornim vozilima i sl.
Kontraindikacija nema, djeluje odlično, i dodatni bonus je što briše ružna sjećanja, tako da se pacijent ne sjeća niti zahvata iako je budan.
Cijena se kreće oko 1000-1500 kn po satu sedacije.
Taj 1 sat sedacije je dovoljan za popravak 1 zuba ili? Naime, ja bih trebala jedno vađenje i jednu plombu.
vanda31 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.