Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2012., 11:17   #1
Zubni živac - upala, bolovi, granulom, liječenje...

Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje. Naime, prije nekoliko mjeseci dijagnosticirana mi je gangrena zuba (nisam siguran točno koji broj, uglavnom kutnjak lijevo gore). Stomatolog mi je to liječio neko vrijeme, zub me tokom procesa liječenja nije bolio, eventualno bi se tu i tamo pojavila neka sitna bol. Prilikom zadnjeg posjeta (jučer), pošto je liječenje završilo, zub mi je zatvoren i stavljena mi je plomba. Prvih par sati nakon posjeta je bilo sve ok, da bi me jučer navečer počeo postepeno boliti zub, a danas se osjetno bol pojačala. Ne boli na toplo/hladno, ali boli na dodir, kada grizem, jednostavno boli. Čitao sam da je bol nakon postavljanja plombe moguća i uobičajena, ali me ovo ipak zabrinjava jer mi je čudno da boli na dodir. Trebam li se zabrinuti?
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 14:01   #2
Quote:
zvonzi kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje. Naime, prije nekoliko mjeseci dijagnosticirana mi je gangrena zuba (nisam siguran točno koji broj, uglavnom kutnjak lijevo gore). Stomatolog mi je to liječio neko vrijeme, zub me tokom procesa liječenja nije bolio, eventualno bi se tu i tamo pojavila neka sitna bol. Prilikom zadnjeg posjeta (jučer), pošto je liječenje završilo, zub mi je zatvoren i stavljena mi je plomba. Prvih par sati nakon posjeta je bilo sve ok, da bi me jučer navečer počeo postepeno boliti zub, a danas se osjetno bol pojačala. Ne boli na toplo/hladno, ali boli na dodir, kada grizem, jednostavno boli. Čitao sam da je bol nakon postavljanja plombe moguća i uobičajena, ali me ovo ipak zabrinjava jer mi je čudno da boli na dodir. Trebam li se zabrinuti?
Da. Odi natrag i traži da ti slika zub, obavezno!
Ja sam tako hodočastila dobrih 6 tjedana, otvarala i zatvarala zub i ništa nije nalazila, a niti jednom mi se nije sjetila slikati zub. Zapravo sam prvotno otišla da mi promijeni sve amalgame. Skinula je staru plombu i stavila bijelu. Ostatak priče je identičan tvome. S tim da sam se ja vraćala i da mi je otvarala jedno 3 puta i konstatirala svaki put da ništa nema, te da vjerojatno pritišće plomba gingivu negdje. Kad sam naotekla, otvorila mi je pod anestezijom, tako me bolilo da ni anestezija nije previše pomagala. I onda je odjednom našla problem, zasmrdilo je ko crknuta mačka...uglavnom upropastila mi je zub pustim brušenjima i lošim liječenjem i ispunjavanjem kanala do pola , na kraju mi je pukao i sad imam nadogradnju koja će držati -do kad -ne zna se
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 14:12   #3
slikao sam zub prije nego šta mi ga je uopće počela liječiti.
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 15:53   #4
Quote:
zvonzi kaže: Pogledaj post
slikao sam zub prije nego šta mi ga je uopće počela liječiti.
Odi onda da ti ga otvori opet, jer očito nešto nije kako treba. Ako ništa ne nađe, zatraži odmah slikanje. S obzirom na identične simptome, moguće je da ti zub nije dobro liječen i da ti kanali nisu dobro očišćeni i popunjeni. Nemoj si nikako dozvoliti torturu kroz koju sam ja prošla.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 16:07   #5
sutra ujutro idem. doktorica kaze da je mozda plomba previsoko. jel moguce da boli na svaki dodir, cak i jezikom, radi toga?
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 17:11   #6
Quote:
zvonzi kaže: Pogledaj post
sutra ujutro idem. doktorica kaze da je mozda plomba previsoko. jel moguce da boli na svaki dodir, cak i jezikom, radi toga?
Je i meni je to bilo rečeno, samo bi onda bol bila ista i trebala bi kroz 2 dana proći, a ne sve jača i jača. Nek provjeri. Isto, od još jednog slikanja ti neće biti nekog zla.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 14:55   #7
bio kod stomatologa danas. dobio sam klavocin, a drugi tjedan idem ponovno slikati zub.
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 00:07   #8
može se dogodit da zubar zatovri (plombira) zub koji nije popravljen kako spada, dakle dr samo izbrusi karijes, ni ne znajući da je pulpa (mekani dio zuba) također već zahvaćen.....i onda nastane s*anje.

Ali ne mora bit da je to
evo nedavno me je nakon postavljanja plombe "zub bolio" zato jer mi je s onim stezačem doktorica ozlijedila (ne svojom krivnjom, nego imam preosjetljive desni) zubno meso tamo gdje se spaja zubni vrat i meso, pa se u tom "džepu" stvorila upala. Bolilo je ko sam vrag, par dana, cijeli tjedan mislim....mazala sam gengigelom da ublažim upalu i nakon par dana prošlo. A već sam bila pomislila da ga je "loše popravila" - što je nemoguće jer je to bio nije prethodno umrtvljen zub, kako ja to kažem "prepariran" - dakle izvađen živac i on napunjen (prije par godina, a ovo sad mi se samo bila okrhla plomba pa ju je trebalo skinut i stavit novu, znači nije se radilo o popravku karijesa i sl)
__________________
★Boyz★

Zadnje uređivanje Juji : 30.06.2012. at 17:23.
nina2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 17:26   #9
Quote:
nina2007 kaže: Pogledaj post
može se dogodit da zubar zatovri (plombira) zub koji nije popravljen kako spada, dakle dr samo izbrusi karijes, ni ne znajući da je pulpa (mekani dio zuba) također već zahvaćen.....i onda nastane s*anje.
Autor pitanja je lijecio zub, dakle nema zivca. Plomba nije uzrok boli (osim ako nije previsoka, a doktor bi mu to vec rijesio), vec ono sto ima pri vrhu korijena (periapeks) ili ev u samom zubu ako ciscenje i punjenje nije napravljeno do kraja (zaostale bakterije, guranje nekroticnog materijala u periapeks, upala u periapeksu zaostano neobradjen kanal itd.)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije

Zadnje uređivanje Juji : 30.06.2012. at 18:22.
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 10:19   #10
Quote:
thmh kaže: Pogledaj post
imam sličan problem zubar mi je u zub stavio otrov(lijek) i jbg nije me naručio da ga izvadi , nakon mjesec dana bolovi


pa zna se da se taj otrov mora izvadit, i napunit zub...ne mogu vjerovat
__________________
★Boyz★
nina2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 02:58   #11
opet ja
nakon runde antiobiotika (s kojima sam završio prošli petak), stanje je bilo idilično i bezbolno. zub sam stigao tek danas poslikati, i kao za vraga opet me večeras počelo boliti. ništa strašno zasada, ali sve me strah da me čeka opet ista priča, a na kraju krajeva i zaključak da nešto ipak nije ok sa zubom.
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 13:25   #12
Ako se bolovi nastave, napravite reviziju punjenja. Moguće da postoji jos jedan kanal koji nije nadjen, ili postojeci kanali nisu do kraja ocisceni/napunjeni.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 17:48   #13
bio danas kod stomatologa. pogledalo sliku, i po slici bi trebalo biti sve ok. ali, posto mi je korijen zakrivljen, savjetovala mi je da pricekam par dana pa ako se zub ne smiri ili ako se bol pojaca (posto trenutno nije strasno), da odem na fakultet/perkovcevu da strojno to sve obrade.
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 18:40   #14
Ako imas sliku, skeniraj pa posalji, ne skodi pogledati
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 00:29   #15
nemam ju kako skenirati, nažalost
__________________
Dammir!
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 13:44   #16
Quote:
zvonzi kaže: Pogledaj post
bio danas kod stomatologa. pogledalo sliku, i po slici bi trebalo biti sve ok. ali, posto mi je korijen zakrivljen, savjetovala mi je da pricekam par dana pa ako se zub ne smiri ili ako se bol pojaca (posto trenutno nije strasno), da odem na fakultet/perkovcevu da strojno to sve obrade.
Pozdrav, i ja se trenutno patim "liječenjem" (možda i sačuvaju korijen, ali sasvim sigurno će mi nešto stradati od ovolike količine analgetika koju konzumiram nakon što anestezija popusti)...uglavnom zapelo mi je za oko ovo "strojno obrađivanje". Što bi to bilo točno?
Meni čiste kanale s onim nekim apratićem koji prikvače na iglu pa pišti, valjda dok ne dođe do dna kanala..
office chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 15:11   #17
To što koriste vaši liječnici je endometar - stroj koji, kada se priključi na iglicu, pokazuje u kojem je dijelu kanala iglica i je li došla do kraja (izuzetno bitno).
Stojna endodoncija znači obradu kanala ne ručnim iglicama, već posebno dizajniranim iglicama koje se stavljaju u mikromotor i onda se rotiraju. Neke od tehnika su ProTaper, Mtwo, Hero, Reciproc itd. Generalno je strojna obrada kanala brža i lakša, te se kanali lakše probijaju, a i sama tehnika inkorporirana u dizajn iglica je bolja od "klasične", ručne. Također, kanali se lakše, brže i kvalitetnije pune nakon takve obrade. Sukladno time, takva obrada je puno skuplja, a i potrebno je naći doktora koji ima iskustva s takvim sustavima (dosta ih se reklamira, a malo zapravo zna raditi).
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 15:39   #18
Zanimljivo.. a jel se to radi u Perkovčevoj ili ne? Ili na Stomatološkom? Ne bi li tamo trebalo biti barem nešto pokriveno zdravstvenim/dopunskim..?

Što se tiče stručnosti, u cca 20 godina druženja ugodnog sa stomatolozima raznima, zaista ne znam što da mislim, svaki sljedeći je redovito na pasja kola popljuvao sve ono što je radio prethodni.
office chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 15:51   #19
Za Perkovcevu nemam pojma, ali na Faksu garantirano ima vrhunskih strucnjaka. Doduse sada je vrijeme godisnjih pa je malo zatisje... Strojnu endodonciju radi svega 3-4 ljudi na Fakultetu, besplatno "za svoje" pacijente, ali bitnije od sustava s kojim se radi je dobra dijagnoza i plan terapije. Izvrstan liječnik će jednaku stvar napraviti i rucno i strojno, naravno uz razlicit utrosak vremena, truda i materijala. Ako zelite, trazite uputnicu pa odite na pregled i th. Preporucam da probate uloviti termine nekog od navedenog; prof.Anic, prof.Miletic, prof.Segovic, dr.Baraba.

A ovo drugo sto ste napisali, hahaha, a to je valjda normalno iako ruzno, i ne bi trebalo tako raditi...
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 16:18   #20
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Za Perkovcevu nemam pojma, ali na Faksu garantirano ima vrhunskih strucnjaka. Doduse sada je vrijeme godisnjih pa je malo zatisje... Strojnu endodonciju radi svega 3-4 ljudi na Fakultetu, besplatno "za svoje" pacijente, ali bitnije od sustava s kojim se radi je dobra dijagnoza i plan terapije. Izvrstan liječnik će jednaku stvar napraviti i rucno i strojno, naravno uz razlicit utrosak vremena, truda i materijala. Ako zelite, trazite uputnicu pa odite na pregled i th. Preporucam da probate uloviti termine nekog od navedenog; prof.Anic, prof.Miletic, prof.Segovic, dr.Baraba.

A ovo drugo sto ste napisali, hahaha, a to je valjda normalno iako ruzno, i ne bi trebalo tako raditi...
hvala na savjetu

Beskrajnio iščuđavanje tipa "tko vam je toooo radio" je možda nekom normalno, ja bih radije da takve komentare ostave za pauze između dva pacijenta..
office chick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.