Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2014., 21:15   #1
Bell OH-58D Kiowa Warrior u HRZ?

IDEALNO !

Američka vojska upokojuje OH-58 Kiowa, ki je nauružana verzija Bell 206, ki je že u HRZ. To znači, da nije potrebno puno dodatnog školovanja pilota, teh. oseblja. HO-58 se može koristiti za izviđađke operacije te protioklopnu borbu (koristi Hellfire i TOW2) i možda bi došli kao donacija, pa da se plati samo prevoz i DDV.
husar100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 22:29   #2
Quote:
husar100 kaže: Pogledaj post
IDEALNO !

Američka vojska upokojuje OH-58 Kiowa, ki je nauružana verzija Bell 206, ki je že u HRZ. To znači, da nije potrebno puno dodatnog školovanja pilota, teh. oseblja. HO-58 se može koristiti za izviđađke operacije te protioklopnu borbu (koristi Hellfire i TOW2) i možda bi došli kao donacija, pa da se plati samo prevoz i DDV.
Stari moj OH-58 Kiowa je odličan avion da ga mi kupimo ili dobijemo kao doaciju od SAD-a nitko sretniji od mene
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 18:19   #3
Kiowa nije prvenstveno borobeni helikopter. Od oklopa ima samo plocu na podu.
Uz to mislim da je netko "pametan" potpisao sporazum kojim RH ogranicava na vrlo mali broj helikoptera topovnjaca.
No Kiowe se moze prodati pod transportne...
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 19:34   #4
Konkretno 21, više nego što će HV ikada imati. Prvo je upitno bi li se Kiowa i slične platforme mogle svesti pod prave jurišne helikoptere jer očito ne spadaju u katergoriju s AH-64 i sličnima. A što se tiče oklopljenosti, s obzirom na zadaće koje bi obavljala (PO borba) to joj nije toliko ni potrebno.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 20:51   #5
Kada smo to potpisali nismo još bili u NATO-u.
Od 2009. nismo obvezni objašnjavati se sa ruskim poltronima u regionu.
pjedvaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 10:50   #6
http://vimeo.com/93428825

MD 530 G

Ima i drugih (twin) tipova na koje nije problem napraviti
integraciju ovakvog "krila" - ERW2, Mace aviation, guglajte
ali ne, lakse je muljati sa cijenama sata Mi 8MTV
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 21:38   #7

@markicaposcer da mu osvjezimo temu...

PS iznad mora se odavno voze makine sa dva i/ili tri motora (AW101)
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 22:27   #8
Čini mi se da je to Kiowa na slici.

Američke rabljene OH-58D Kiowe traže kupce:
http://www.flightglobal.com/news/art...buyers-399003/

Imamo li šanse? Halo MORH?

Posvećen sajt: http://www.scoutsout.com
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 22:34   #9
Nije, nego MD902 "defender" & Lyn

https://www.youtube.com/watch?v=OKEjwlSkbDE
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 09:37   #10
Iz sporazuma o regionalnoj kontroli naoružanja;

Izraz "borbeni helikopter" znači zrakoplov s rotacionim uzgonskim površinama, koji je naoružan i opremljen za gađanje ciljeva ili za obavljanje drugih vojnih dužnosti. Izraz "borbeni helikopter" uključuje jurišne helikoptere i helikoptere za borbenu potporu. Izraz "borbeni helikopter" ne uključuje transportne helikoptere bez naoružanja.

Izraz "jurišni helikopter" znači borbeni helikopter koji je opremljen za korištenje protuoklopnoga oružja, navođenog oružja zrak-zemlja i zrak-zrak te koji je opremljen integriranim sustavom za upravljanje vatrom i ciljanje iz toga oružja. Izraz "jurišni helikopter" uključuje helikoptere za specijalizirano jurišno djelovanje i helikoptere za višenamjensko jurišno djelovanje.

Izraz "helikopter za specijalizirano jurišno djelovanje" znači helikopter za jurišno djelovanje koji je projektiran u prvom redu za korištenje navođenog oružja.

Izraz "helikopter za višenamjensko jurišno djelovanje" znači helikopter za jurišno djelovanje projektiran za obavljanje višestrukih vojnih funkcija i opremljen za korištenje navođenog oružja.

Izraz "helikopter za borbenu potporu" znači borbeni helikopter koji ne ispunjava zahtjeve koje treba ispunjavati jurišni helikopter i koji može biti opremljen različitim oružjem za samoobranu i neutraliziranje ciljeva na zemlji, kao što su strojnice, topovi i nenavođene rakete, bombe ili kasetne bombe, ili koji može biti opremljen za obavljanje drugih vojnih funkcija.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 23:47   #11
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Čini mi se da je to Kiowa na slici.

Američke rabljene OH-58D Kiowe traže kupce:
http://www.flightglobal.com/news/art...buyers-399003/

Imamo li šanse? Halo MORH?

Posvećen sajt: http://www.scoutsout.com
Ne odrzavamo ni ono sto imamo.
Pare su problem i nema naznaka da ce u buducnosti biti drukcije.
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 16:31   #12
Quote:
lightshadow kaže: Pogledaj post

http://www.youtube.com/watch?v=C3NlZRxfscE
Koliko para toliko muzike. Bio bih zadovoljan i da imamo par ovakvih jer bolje išta nego ništa.
Oklop nula?
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 16:34   #13
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Oklop nula?
A sta kazes na ovu studiu? (univerzalna je ... )

markicapostar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 16:37   #14
Quote:
lightshadow kaže: Pogledaj post

http://www.youtube.com/watch?v=C3NlZRxfscE
Koliko para toliko muzike. Bio bih zadovoljan i da imamo par ovakvih jer bolje išta nego ništa.
Dobra maketa, ali ja bi radije prave helikoptere
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 17:19   #15
Little Bird s naoružanjem za blisku podršku kao na slici - ne. Little Bird s dva AGM-114 i s senzorima za sve vremenske uvjete - itekako da.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 19:22   #16
Quote:
markicapostar kaže: Pogledaj post
A sta kazes na ovu studiu? (univerzalna je ... )

Kako promovirati borbeni helikopter kojem nešto fali (npr. oklop) i pokušati ga prikazati superiornim.

Imam osjećaj da bi ovim pali s konja (Mi-24) na magarca. Jer sve će prije ili poslije doživjeti pogodak, bez obzira na reklamne prospekte. A veću šansu za preživljavanje onda ima letjelica sa nešto oklopa...
Radije bi vidio Eurotiger ili Ah-64 nego neke borbene helikoptere koji pate od anoreksije...
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 19:31   #17
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Kako promovirati borbeni helikopter kojem nešto fali (npr. oklop) i pokušati ga prikazati superiornim.

Imam osjećaj da bi ovim pali s konja (Mi-24) na magarca. Jer sve će prije ili poslije doživjeti pogodak, bez obzira na reklamne prospekte. A veću šansu za preživljavanje onda ima letjelica sa nešto oklopa...
Radije bi vidio Eurotiger ili Ah-64 nego neke borbene helikoptere koji pate od anoreksije...
A obzirom da je zadnja godina kad je bilo operativno ili bar u letnom stanju barem jedan ili dva Mi 24 bila 1998, onda fraza da sa konja (Mi 24) bi išli na magarca (bilo koji laki naoružani helikopter) nema veze sa ničim....

NA žalost, 4 OH 58D ili 4 Litlle Birda sa vođenim raketama i paketom senzora imaju više borbenog potencijala nego kompletan HRZ.....

Pa ti sad vidi tko je konj, a tko magarac.....
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 19:40   #18
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Kako promovirati borbeni helikopter kojem nešto fali (npr. oklop) i pokušati ga prikazati superiornim.

Imam osjećaj da bi ovim pali s konja (Mi-24) na magarca. .
Ovo imas odgovoreno pa necu se ponavljati .. nema konja od 1999
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Jer sve će prije ili poslije doživjeti pogodak,..
pa sto se onda sjekiras ... u onaj veci stane vise njiha pa je i pogreb veci ...
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
A veću šansu za preživljavanje onda ima letjelica sa nešto oklopa... .
Mislis ... hajde dokazi?
Znaci li ti nesto rijec "manevarbilnost?"
Gadjao si nekada metu u zraku? Znas li koliko znaci pola metra ili cijeli metar nizi i o par metara kraci cilj?
Znas li koliko je to bitno kad imas cca 2 do 3 sekunde zahvatiti cilj ... ili si pokojni?

Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Radije bi vidio Eurotiger ili Ah-64 nego neke borbene helikoptere koji pate od anoreksije...
ti bi debele pa spore od oklopa .... kao trut spore i cuju se na 3 kilometra ...
Da si nekada imao priliku sjediti na 3 x 20 mm znao bi o cemu se prica.

Uvjek smo bili nervozni kad bi Gazela se negdje muvala ... a sad pogodi zasto.
markicapostar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:23   #19
PA napisano je več na temi-Ameri se rješavaju dijela OH 58D-a to je Bell 206 na steroidima i sa svim onim što HRZ nema...
Logistika jednostavna-imamo Bellove
Obuka isto
OK nije borbeni helikopter nego izvidnički koji se može naoružati ali obzirom da nam je više od pola HRZ-a nenaoružano i namjenjeno trenažnim zadačama, gašenju i taksiranju onda bi nabavkka helikoptera koji može ispaliti Hellfire bila čudo neviđeno....Naravno ako se i kupe Hellfaire rakete....
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 23:32   #20
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
PA napisano je več na temi-Ameri se rješavaju dijela OH 58D-a to je Bell 206 na steroidima i sa svim onim što HRZ nema...
Logistika jednostavna-imamo Bellove
Obuka isto
OK nije borbeni helikopter nego izvidnički koji se može naoružati ali obzirom da nam je više od pola HRZ-a nenaoružano i namjenjeno trenažnim zadačama, gašenju i taksiranju onda bi nabavkka helikoptera koji može ispaliti Hellfire bila čudo neviđeno....Naravno ako se i kupe Hellfaire rakete....
Pa HV jednostavno nema namjeru imat borbeni helihopter ili više njih u miru jer joj je to nepotrebno i skupo al kao šta vidiš vrlo lako može od saveznika nabavit xy komada istih tako da je tema više šta bi HV mogla il šta bi joj bilo najbolje nabavit u saveznika ako dođe do nekakvog rata bilo globalnog bilo lokalnog karaktera a mislim da tu imamo širok izbor lakih i srednje klase helihoptera na koje se može namontirat više manje dosta toga bitnog za blisku zracnu potporu.
lightshadow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.