Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2002., 11:58   #21
Ja joj 3 godine pričam istu priču a ona meni : "Ja se u to ne razumijem...." I opet isponova. Kad treba promijeniti toner zove mene, jer kao ona to ne zna.
Druga - u jednom danu kažem joj 4 puta neka pogleda na vrh ekrana i prepiše ili zapamti ime datoteke. Drugi dan to joj kažem 8 puta, treći dan još jedno 3 puta...četvrti dan me zove i pita "a gdje da nadjem ime datoteke".
I tako dalje i tako dalje....ispisala bih cijelu knjigu kad bi pričala o svakom korisniku posebno . Bila sam na poslu od 8-20 svaki dan, sve se nadajuć da će moj trud ipak uroditi plodom...
E onda mi je sjelo da rade budalu iz mene. Trebalo mi je 3 godine da to shvatim...budali. TO nikada ništa neće naučiti, trudila se ja ili ne.
Sada sam prestala. Kad nazovu i nešto traže, a uvijek je hitno ja kažem da baš sada ne mogu jer imam jedan još hitniji zadatak za obaviti.
I radim na VLASTITOM usavršavanju, a njih više uopće ne primjećujem.
Pa neka se žale. A neće, jer su sami svjesni da ne znaju, da ne žele naučiti, da su kreteni koji čekaju penziju i već odavno mrtvi....

Meni bolje, njima bolje...svi sretni i svi zadovoljni.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 03:21   #22
Re: Re: znano mi...

Quote:
Princeza kaže:
Vidis, ja imam iskustvo s austrijskim i njemackim sveucilistima i mogu ti reci da je, prema onome sto sam osobno vidjela, moje iskustvo bas suprotno.

Ne velim da je to dobro (dapace!), samo hocu reci da ni vani nije onako sjajno kao sto mi u Hr to mislimo (ili zelimo vjerovati).

khm, i onda mene pitaju zasto ja necu u Njemacku i Austriju
tamo idem samo na mjesto profesora

ja mogu reci za pariska sveucilista UP XI, VII, VI i V i za DTU u danskoj sve najbolje.

ali to je malo tipicno za bransu: lijecnici i drustvenjaci su dakelo najuobrazeniji, recimo ja pucam od smjeha kad cujem kako se jedni drugima obracaju prema titulma prirodnjaci nikad ne isticu titule. npr. ja sam dobra s jednim tipom vec godinama i tek sam nedavno slucajno saznala da je on akademik (matematicar) francuske akademije...

ne kazem ni ja da je vani sve bolje nego u HR, ali ja vise ni pod razno ne bih dozvolila da me se tretira/ignorira kako sam dozivjela u Zagrebu.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 07:30   #23
Hm... U poduzecu gdje radim 20-ak je zaposlenih, a ja sam kakti informaticki savjetnik, da to tako nazovem. Kad sam prvi dan dosao, isao sam zamijeniti monitor jednoj djevojci. Ono, kreno ugasiti monitor, a ona Neeee nisam snimila, ja reko Pa gasim monitor, ne gasim CPU, nemas bada, a ona opet NEEEEEE jesi lud, nisam snimila. Ja reko obro, ajde ti snimi pa cemo ga premjestiti. To je stanje koje sam zatekao. Ne bih smio dalje, mada ima jos podosta anegdota. Mislim, blagodati interneta su im bile potpuno nepoznate. Fajlovi, direktoriji, shortcuti, arhive, pretrazivanje, pa cak i obicno printanje. Nije im to struka, ne zanima ih informatika, glupe kanete, zamijenice ljude, daj ti meni pisacu masinu i ostale spike. I tako, sa svima ljubazno, naucio sam ih s vremenom, prisao im bez ikakvog prezira, postovao njihovu zelju za neznanjem ali vremenom ih ostavljao u situacijama kada su se morali snaci bez mene. Ucio ih s puno ljubavi, sta da kazem drugo? I pretrpio par sranja naravno, ali ja jako cijenim svoje zivce, tako da kad meni netko kaze (sto se naravno desilo): Daj molim te, otvori kompjuter i ocisti ga od prasine, spor mi je u zadnje vrijeme, onda ja velim, nema problema (jer ja znam da taj covjek ZNA da uzrok sporosti njegovog stroja lezi u prasini koja se nakupila izmedju hard diska i ne znam cega jos), napravicu to kad vi odete s posla. Defragmentiram mu disk, ocistim particije od smeca, nesto kao malo brze radi, covjek je bio u pravu, nije izgubio svoju pamet, kompjuter radi brze, veca produktivnost bla bla bla. Mislim, prije svega treba cijeniti svoje zivce. I biti sto bolji politicar. Timski radnik. Cijeniti nekog? Zar je to problem? Ja cijenim tog covjeka jer je odgojio svoju djecu. Ne prezirem nikog.
I da, godine nemaju veze za motivacijom za znanjem i napredovanjem. Stvar je rukovodstva firme motivirati radnika na pravi nacin. Isto tako, staz pridonosi autoritetu, ali vecinu autoriteta stvaras sam.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 09:28   #24
Quote:
I tako, sa svima ljubazno, naucio sam ih s vremenom, prisao im bez ikakvog prezira, postovao njihovu zelju za neznanjem ali vremenom ih ostavljao u situacijama kada su se morali snaci bez mene. Ucio ih s puno ljubavi, sta da kazem drugo?
Pravo veliš lebowski, to ti je posao, za to te plaćaju. Čemu se nervirat?
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 19:05   #25
Quote:
Black Hawk Down kaže:
Pravo veliš lebowski, to ti je posao, za to te plaćaju. Čemu se nervirat?
Lebowski, imas jako pozitivan stav prema radu, svaka ti cast! Medjutim, htjela bih napomenuti isto sto je i BHD primijetio: to je tvoj posao, biti medju ljudima koji nisu informaticki obrazovani i brinuti se za njihove kompjutore. No, mislim da (barem tako izgleda iz njezinih postova) LFC ima problem jer njoj ne ulazi u posao biti informatickom uciteljicom svojih kolega, dapace, ucenje drugih oduzima joj vrijeme koje bi trebala posvetiti obavljanju svog posla.

Velim, mi na poslu isto imamo osobu koja se bakce sa slicnim stvarima (i na bih joj htjela biti u kozi ), no to je njezin posao, ona je placena upravo za to. Dakle, njoj je svejedno da li nekome pokazuje kako otvoriti novi word dokument ili sto je internet. Ali nije svejedno onima kojima to nije posao, a moraju gubiti svoje vrijeme na ljude koji se jednostavno ne trude. Kuzis kaj hocu reci?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2003., 23:12   #26
Quote:
vjetar kaže:
I radim na VLASTITOM usavršavanju, a njih više uopće ne primjećujem.
.
e... ovo gore je moja novogodisnja odluka...

btw... ja sad zadne vrijeme radim na uvodjenju jedne nove mashine (novi kompjuterizirani medicinski dijagnosticki whatever aparat)... i stavljeno mi je u zadatak da kad je uhodam da onda educiram svoje kolegice...

ljudi moji... ja sad trebam u mjesec dana SAMA napravit sve... i bakicama servirat najjednostavnije moguce naputke... napisane po mogucnosti na jednoj post-it naljepnici...
mene to veseli... zaista... ali cini mi se da bi stvari ipak trebale bit malo drugacije postavljene...

o tome da vodim citav posao jos uz to i da imam najvecu odgovornost glupo mi je i pricat, jer neuvjerljivo zvuci...
ali ce vam uvjerljivije zvucat da ja imam manju placu, najmladja sam, najmanje titula (ne stignem napisat magisterij od silnog posla).. a sta je najbolje u cijeloj prici... moj se ugovor produzuje svakih 6 mjeseci...
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 09:48   #27
Quote:
Princeza kaže:
Lebowski, imas jako pozitivan stav prema radu, svaka ti cast! Medjutim, htjela bih napomenuti isto sto je i BHD primijetio: to je tvoj posao, biti medju ljudima koji nisu informaticki obrazovani i brinuti se za njihove kompjutore. No, mislim da (barem tako izgleda iz njezinih postova) LFC ima problem jer njoj ne ulazi u posao biti informatickom uciteljicom svojih kolega, dapace, ucenje drugih oduzima joj vrijeme koje bi trebala posvetiti obavljanju svog posla.

Velim, mi na poslu isto imamo osobu koja se bakce sa slicnim stvarima (i na bih joj htjela biti u kozi ), no to je njezin posao, ona je placena upravo za to. Dakle, njoj je svejedno da li nekome pokazuje kako otvoriti novi word dokument ili sto je internet. Ali nije svejedno onima kojima to nije posao, a moraju gubiti svoje vrijeme na ljude koji se jednostavno ne trude. Kuzis kaj hocu reci?


Ja mislim da moram malkice braniti kolegu. Informatički savjetnik ne znači da čovjek mora brinuti za tudje kompjutere. Za to postoje "hardweraši".
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 09:51   #28
Quote:
LaFemmeClaire kaže:
e... ovo gore je moja novogodisnja odluka...

btw... ja sad zadne vrijeme radim na uvodjenju jedne nove mashine (novi kompjuterizirani medicinski dijagnosticki whatever aparat)... i stavljeno mi je u zadatak da kad je uhodam da onda educiram svoje kolegice...

ljudi moji... ja sad trebam u mjesec dana SAMA napravit sve... i bakicama servirat najjednostavnije moguce naputke... napisane po mogucnosti na jednoj post-it naljepnici...
mene to veseli... zaista... ali cini mi se da bi stvari ipak trebale bit malo drugacije postavljene...

o tome da vodim citav posao jos uz to i da imam najvecu odgovornost glupo mi je i pricat, jer neuvjerljivo zvuci...
ali ce vam uvjerljivije zvucat da ja imam manju placu, najmladja sam, najmanje titula (ne stignem napisat magisterij od silnog posla).. a sta je najbolje u cijeloj prici... moj se ugovor produzuje svakih 6 mjeseci...


DEFINITIVNO bi trebale biti drugačije postavljene.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 10:23   #29
ja imam u firmi osobu koja je na jednom od rukovodecih mjesta a koja se ne zna posluziti ni wordom, jedino sto zna je ukucati podatke u jedan hotelski program i tu zavrsava svo njeno znanje

ljetos dok je moj direktni rukovodioc bio na godisnjem bila sam podredjena njoj i ona je to iskoristila da bi me zamolila da joj napisem kako se sluzi e-mailom, i tako napisem ja njoj ono sto sam mislila da joj nije jasno jer nije mi bilo poznato koliko ona zapravo ne zna
vrati se ona s tim i kaze "ma ja ti trebam ono korak po korak sve gdje i kako"
i tako sam joj napravila upute za koristenje, korak po korak, od uputa klikni na "slicicu" (jer zena ne zna sto je ikona) na kojoj je koverta a nalazi se tu i tu, do klikni na "slicicu" send koja se nalazi tu i tu

danas ta moja uputstva vise zaljepljena na zid kod nje u uredu i svatko tko udje moze ih vidjeti, ona se nije potrudila zapamtiti ih, word i dalje ne koristi

ima puno takvih primjera kod mene u firmi, ljudi me zovu po tisucu puta da bi im objasnila kako da stave akcent na slovo, kompjutere gase pritiskom na tipku, za njih start menu ne postoji i objasnjavam im ja, objasnjava im sistemac ali uzalud, telefon i dalje zvoni bar deset puta dnevno zbog takvih pitanja, a ja sam "samo" tajnica direktoru i nije u mom opisu radnog mjesta da educiram ljude
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 11:28   #30
Meni se na svim poslovima osim prvom podrazumijevalo samostalno služenje kompjuterom.

A naučila sam na faksu - bila sam demonstrator i trebalo je nekaj raditi, a nadređeni nisu znali. Al su imali one žute knjige za početnike, pa su otišli doma i ostavili me solo s kompom i knjigama. Ja sjela i naučila.

A na prvom poslu, gdje sam bila pripravnik, često mi danima nisu davali niš za raditi. Pa sam uzela Excel za početnike, i naučila i to.

Poanta - sjedni za kompjuter, uzmi dva-tri priručnika, daj si par sati i to je to.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 11:33   #31
Quote:
gospa Noris kaže:
Meni se na svim poslovima osim prvom podrazumijevalo samostalno služenje kompjuterom.

A naučila sam na faksu - bila sam demonstrator i trebalo je nekaj raditi, a nadređeni nisu znali. Al su imali one žute knjige za početnike, pa su otišli doma i ostavili me solo s kompom i knjigama. Ja sjela i naučila.

A na prvom poslu, gdje sam bila pripravnik, često mi danima nisu davali niš za raditi. Pa sam uzela Excel za početnike, i naučila i to.

Poanta - sjedni za kompjuter, uzmi dva-tri priručnika, daj si par sati i to je to.

Meni se čini da ja tebe obožavam....
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 17:23   #32
Mislim da (ipak) nije stvar u godinama, nego u odnosu prema poslu. Oni koji su sad kad su pred penziju nezainteresirani, vjerojatno su bili nezainteresirani i ljeni i kad su bili mladi.

Ja radim u gospodarstvu, a to znaci da je svaka pojedina osoba koja radi u firmi zaposlena s razlogom. Svatko ima neku zadacu i ako ju ne ispunjava, ako nije "rentabilan" za firmu, moze se pozdraviti s poslom. Istina, starijim kolegama se vise gleda kroz prste nego mladima i to iz dva razloga: prvi je taj sto su oni ipak dali svoje najbolje godine u ovoj firmi i pomogli da se izgradi ovako jaka kakva je, a drugi je sto je u njihovo doba elektricna pisaca masina bila vrhunac elektronike tako da je njihov otpor donekle i razumljiv.

No, company policy je sljedeca: svatko mora vladati barem osnovama, a u osnove spada word, excell, programi elektronicke poste i snalazenje na internetu. Svi djelatnici koji nisu u stanju to savladati, i stari i mladi, od firme su dobili kvalitetne tecajeve. Samo potvrda da su redovito pohadali tecaj i da su polozili osnove im je mogla sacuvati posao. Ako su to odbili (nitko nije, akli predvideno je kao mogucnost), mogli su uzeti radnu knjizicu i otici na burzu. Na taj nacin smo se osigurali da mladi kolege, koji brzo uce i imaju volje za usavrsavanje, ne gube svoje (dragocjeno i dobro placeno) vrijeme na ljude koji ih koce i usporavaju.
trpimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 17:33   #33
Quote:
vjetar kaže:
Meni se čini da ja tebe obožavam....
A gle, nisam nikakv kompjuterski mag, ali mi bar ne mora nitko pomagati da napišem, uredim i isprintam dokument, pošaljem mail, ili kreiram tablicu.

Ne znam zakaj se ljudi toliko boje? Pa ne budu im prsti otpali ako prime miša u ruku.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2003., 22:53   #34
Ja bih se isto slozio sa svima koji su rekli da nedostatak ambicija, zelje za usavrsavaljem i lijenost nisu stvar godina, nego karaktera. Evo, recimo, istovremeno sa mnom zaposleno je jos skoro deset mladi ljudi, direktno s faksa. Svi su, narodski receno, parali nosom nebo, koliko su bili uobrazeni i samouvjereni (a u biti su jos tada bili nitko i nista, male bebe pred kojima je bio dug i tezak put). Ja sam jedini pokazao zelju za usavrsavanjem, ucenjem, nisam se libio pitati za savjet ako nesto nisam znao, nisam bio "najpametniji na svijetu", nisam na starije gledao kao na "otpisane" koji ce uskoro biti umirovljeni... And quess what? Prvi iz svoje generacije sam napredovao, i sad sam na tocno dvostruko visoj poziciji od svih onih "pametnih genijalaca".
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 15:47   #35
LFC, ja ne kužim u kakvoj ti to firmi radiš? Mislim, koji je ustorj?
U krajnjoj liniji, najgore je kada od početka ideš ispravljati tuđe greške i onda ekipu navikneš na to da si nezamjenjiva.
To se meni dogodilo, Oni nisu imali pojma, a ja sam mislila da će svijet propas ako ne ispravim njihove grešeke.
WRONG!
Time sam napravila totalno kontraproduktivnu stvar; navikla sam ih da više ništa ne rade sami i da ću ja vječno biti tu da ispravim njihove pizdarije dok one fajlaju nokte.
Moj dragi mi je jednom rekao da je to kao kad pospremam veš za njim; umjesto da pustim da se nagomila i da njemu dođe samo po sebi da baci čarape u prljavi veš, on je naviknuo na to da ja za njim pospremam.
Od tog trenutka naučila sam samo radit svoj posao. I nije se srušio svijet. A koke su se morale pomučiti same da shvate i nauče stvari. Nije više bilo mene da uskačem.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 02:31   #36
Radim tek deset mjeseci i nastojala sam raditi najbolje sto mogu. Medjutim, umjesto da moja ambicioznost i zanos pridonesu okolini, tudja inercija, dosada, lijenost i sl. samo su naskodili meni. Osjecam se prevareno. Mogu raditi tone posla i ne raditi nista, svejedno je. Bolji efekt ostavlja dobar vic ili vulgarna anegdota. Uza sve odgovornosti koje sam dobila i sama preuzela ceka me ocjenjivanje studenata... naime radim na faksu. Nije mi jasno kako da sve to izvedem, kako reci ljudima da ne znaju u okolinu u kojoj je permisivnost prema neznanju ogromna da bi profesorima bilo lakse. Nevjerovatna je razina neznanja, tuposti, inercije. Sve one price o ljudima koje sest milijuna puta ucis da otvore mail ili sejvaju nesto sto su prvotno napisali na sugavom komadu papira su mi posve poznate, itekako poznate. Nije mi jasno odakle entuzijasti cijeli zivot crpe energiju. Tesko mi je priznati, ali posustala sam. Trenutno mi stvarno treba topao i pametan savjet nekoga tko je ovo prosao...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 19:11   #37
Kod mene svi, ama baš svi stariji su (naravno oni visokoobrazovani) savladali sve tajne kompjutera, software-a...svega što treba..
Uopće nije problem u tome..

Al mi je firma u komi..i kako sad to onda?..
Na kraju je to najmanje važno..bar kod mene..

E super bi to bilo da su samo problemi te kompjuterske prirode važni..
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 20:10   #38
Quote:
Nevjerovatna je razina neznanja, tuposti, inercije. Sve one price o ljudima koje sest milijuna puta ucis da otvore mail ili sejvaju nesto sto su prvotno napisali na sugavom komadu papira su mi posve poznate, itekako poznate.
Ne znam otkud ideja da su svi ljudi pametni, vrijedni i željni znanja. Nemoj gledati na sjeme koje se nije primilo. Veseli se ono jednom od pet ili deset koje je proklijalo. Kad sam se bavio sličnim poslom toliko me radovala ona iskra i onaj plamen kod svakog desetog da sam lako zaboravljao na onih devet. Osim toga tvoj posao će uvijek biti širi od opisa tvog radnog mjesta. Zato radi ono za što te plaćaju - ne mora to biti vatromet entuzijazma - naravno da nastojiš i u tome naći neku ravnotežu - ali neka te ne hvata ni depresija. Žuljaš po malo - nijedan dan bez crte i nakupi se toga toliko da možeš mirno spavati barem donekle zadovoljna. Ne plaća Bog svake subote.
cy BHD
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 22:32   #39
hvala ti na odgovoru. Imas pravo, to je jasno. Voljela bih da prevladam ova prva pocetnicka razocarenja. Jer mislim da vrijedi samo onaj entuzijazam koji se gradi nakon spoznavanja realnosti i onaj optimizam koji uzima u obzir stvarnost... Sada mi je upravo grozno. Ali, drago mi je da na netu ima pametnih ljudi, kad prijatelji i uza okolina zakazu... pozdrav!
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 22:48   #40
Lucija

Lucija, entuzijast ili jesi ili nisi. Razocarenja nisu samo pocetnicka, ako si idealist i ako radis ovako kako ti radis, pratit ce te cijeli zivot. Naravno, kako postajes starija i iskusnija, vjerujem da ce te manja kolicina stvari uspjeti dirnuti u zivac, razocarati ili povrijediti, ali vjeruj mi kad ti kazem da se to ipak moze dogoditi. Isto je tako i s entuzijazmom. U trenucima razocarenja cini ti se da u tebi nema vise ni trunke entuzijazma, no dovoljan je samo jedan pozitivan pomak, jedan uspjeh, jedan ok kolega... I evo njega (entuzijazma) natrag! Barem je to moje iskustvo, nakon nesto vise od sest godina staza.

Znas sta? I dobro je da je tako.

Jer, bez obzira na to sto ti je ponekad bed, sto se razocaras, sto si mislis da se sve to ne isplati... Vjeruj mi, isplati se. Ipak, radis za sebe, odgovorna si za sebe i svoj rad, a ne za druge. Iza tebe ostaje ono sto je tvoje, a iza drugih njihova go*na. Neka im budu. I bez brige, oni koji trebaju, vide tko je tko. Vide tko se trudi. I kvalitetni studenti to vide. A za druge ~ bas te briga.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:20.