Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 19:20   #101
Ajd da malo zakompliciram
Kakva je dodatna oprema, dolazi li sa navedenim aparatima ili se treba dokupiti (kablovi za REL, kablovi za TIG, regulator/manometar)?
Postoji li mogučnost TIG zavarivanja (vjerojatno postoji)?
Postoji li mogučnost promjene polova (ono masu možeš utaknuti u "-" i "+")?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 01:38   #102
Lee, daj ne zezaj. 150A na TIG? Pa nebu samo "lotal" limiće. Praravi TIG-ovi počinju na 200A.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 15:01   #103
Kao prvo uz svaki od navedenih aparata dobiju se samo kablovi za REL postupak, sa time da TELWIN daje i kofer. Moje potrebe su za klasičnim REL postupkom i najčešće varim elektrodom 2,5 mm2. Nemam namjeru zavarivati TIG postupkom.
kgrozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 19:24   #104
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Lee, daj ne zezaj. 150A na TIG? Pa nebu samo "lotal" limiće. Pravi TIG-ovi počinju na 200A.
Kad ima već aparat zašto ne kompletirati TIGza limiće 2-4 mm, a pazi sad - obrnutim polaritetom može zavarivati i aluminij, doduše troši malo brže volframovu elektrodu, ali ide (pod argonom)

A za 2,5 elektrodu nije potreban aparat 150!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 20:16   #105
Već sam naglasio da nemam namjeru koristiti TIG postupak i ne bih više raspravljao o tome postupku.
Rekao sam da najčešće koristim elektrode od 2,5 mm2 zbog boljeg provarivanja materijala, ali isto tako koristim i elektrode 3,25 mm2 i 4 mm2. Ponekad aparat ne koristim tjednima, a ponekad se ukaže potreba da imam zavarivanja nekoliko dana uzastopno od jutra do mraka a to ne možeš sa aparatom od 120 A.
kgrozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 01:40   #106
Zavarivanje

Nisam uspio pronaći nijednu temu o zavarivanu pa pokrećem ovu. Ako već postoji tema o zavarivanju, neka ih admin spoji.
Nisam nikada vario, niti imam ikakva iskustva u varenju, a planiram kupiti neki jeftijiji aparat za elektrolučno zavarivanje (varstroj, ne neki no name).
zanima me što je bitno kod aparata, od svih tih brojki, jakosti struje, debljine elektroda i slično.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2010., 09:29   #107
Možda da malo pričekaš sa kupnjom i vidiš što ćeš i u kojoj tehnici zavarivati.
Za željezne profile i limove od 1.5 do 5mm kao hoby majstoru bude poslužio REL (znači elektrolučni aparat) i kiselo obložene elektrode. Znači - klasika.
Ako želiš malo komfora, lakše paljenje luka, regulaciju i stabilizaciju napona i struje i ostale điđe tada bi izbor bio lakši, bolji i nravno skuplji inverterski aparat.

Trebaš i pribor za pripremu i obradu vara. Znači trebaš uski špičasti čekić za odbijanje šljake, drotkefe, sjekač za željezo, brusilicu sa brusnom pločom (ne reznom!), masku za zavarivanje i filtarska stakla i obična stakla za zaštitu filtera, zaštitne naočale, vjerojatno i kožne zavarivačke rukavice i mjernu opremu za kontrolu rada (kutnici, metri, mjerila).

Materijal moraš pripremiti, znači očistiti od boje, velike hrđe, stranih elementa. Ovisno o izvedbi i debljini spoja treba zabrusiti bridove (obično kod debljih materijala). Prema istome treba odrediti i debljinu elektrode i jakost struje.

A dalje kreće "kiruška vještina", nešto što se može objašnjavati i pokazivati, no svatko sam mora steći tu vještinu i za to treba puno vježbe, vremena i mentor.

To ti je ukratko.

Zavarivanje definitivno ne možeš naučiti preko foruma, a niti iz knjige. Više je nego poželjno da pročitaš neku knjigu o zavarivanju (dalo se skinuti priručnike o zavarivanju s neta, knjižnica i sl.) da malo naučiš teoriju, a onda pronađeš dobrog majstora koji zna objašnjavati i čovjek će te podučiti. Sve ostalo ne bude dovoljno dobro, to nije nešto što možeš uvježbati bez nadgledanja iskusne osobe koja će pokazati pravilan rad, ukazati na pogreške i kako ih popraviti.

Dobra metoda bi bila nabaviti malo debljeg materijala i prvo vježbati paljenje el. luka i održavanje istoga. Voditi elektrodu u nekoliko načina vođenja i n aravnomjernoj visini i širini luka. Pratiti topljenje materijala.
Kad to istreniraš da bude bez zamjerke uzmeš malo tanji materijal i pokušaj ga progoriti/propaliti. Vjerojatno nećeš imati problema to izvesti. Pogledaj kako s eto dogodilo, kako to izbjeći i što je presudno za to, a potom i kako to pokrpati i što učiniti kad propališ materijal. To ti je doslovno prvi korak maratona.
Potom ćeš vježbati razne horizontalne varove. Dok istreniraš horizontalne kreni na cijevi i varenj oblih tijela. Na kraju kreni sa vertikalnim varovima. Vertikalni var je najteži za istrenirati jer ti odmaže gravitacija i trebaš vremena za naučiti pravilan vertikalni var, ili recimo horizontalni var s donje strane (znači, variš horizontalno ali npr. iznad glave.

Dečki će ti vjerojatno napisati preporuke za aparate i sl. Neka generalna preporuka bi bila aparat do 180, eventualno 210A što će ti za kućne radove (koji su uglavnom od 65 do 120A) biti dovoljno. Gledaj da baš ne bude neki šrot, a sve điđe i fićure koje dobiješ za neke razumne novce prihvati. Kod aparata će biti važno i koliko mu je vremensko opterećenje pri kojoj struji (znači koliko pri nekoj struji dugo možeš izvoditi var), kako se brzo grije/dugo hladi i na koje ga sve napone možeš priključiti.

Osiguraj majstora koji zna dobro objašnjavati, a kad vidiš što i kako odabrat ćeš opremu. To ti definitivno nije nešto tipa nisam još kosio, koju kosilicu da kupim i gorivo natočim pa ću malo kositi uokolo kuće.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 20:51   #108
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Nisam uspio pronaći nijednu temu o zavarivanu pa pokrećem ovu. Ako već postoji tema o zavarivanju, neka ih admin spoji.
Nisam nikada vario, niti imam ikakva iskustva u varenju, a planiram kupiti neki jeftijiji aparat za elektrolučno zavarivanje (varstroj, ne neki no name).
zanima me što je bitno kod aparata, od svih tih brojki, jakosti struje, debljine elektroda i slično.
Kao prvo ZAVARIVANJE je spajanje metala, a VARENJE je stvaranje prdeža

Najlakše je zavarivati sa MIG aparatima (to su oni sa žicom na kolutu). Postavke (napon, brzina) kad jednom optimalno nađeš traži samo mirnu ruku!
REL (ono sa elektrodom) imaš dvije vrste transformatorski i elektronski - bolji je elektronski (inverter), ali i 10x skuplji i 10x lakši i može upotrebljavati i kisele i bazične elektrode (celulozne).
VARSTROJ je Kinez!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2010., 22:18   #109
aparat

Koji mig-mag stroj uzeti u klasi oko 160 180 ampera-osnovna namjena je varenje željeznih profila i nesto limova?
no brakes is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 00:54   #110
Računaj ovako
-Kempi
-Selco
-Ewm
-Miller
-Telvin

To su strojevi koji vrijede ali imaju i svoju cijenu
Sve ostalo je jeftino i može se pretvoriti u bačen novac

Ako radiš željezne profile od 2mm nadalje uzmi Rel
Ako misliš zavarivati limove obavezno Co2 160A minimalno

Ja sam kupio Rel inverter - jest da je puno skuplji ali nebih ga mjenjao niti za koji transformatorski aparat koji su danas relativno jeftini ali i teški i imaju svoja ograničenja u radu ali su zato nepoderivi samo da je dobra marka a ne neki kinez ili Einhel gdje jedno piše a u stvarnosti je nešto sasvim drugo

U svakom slučaju intermitencija je jako bitna recimo 100A - 60% je relativno dobro
Ali tema zavarivanje ti je tako široka da se mogu napisati tri knjige i još nije sve rečeno radije malo googlaj a ovdje na forumu postavi pitanje ako ti nešto nije jasno znalci će ti sigurno pomoći
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 01:23   #111
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Računaj ovako
-Kempi
-Selco
-Ewm
-Miller
-Telvin
- Fronius
- Esab
- Uljanik
- Cebora

Ma i Gorenje, Iskra, pa i Einhell budu radili. Samo nek budu trofazni i prek 200A.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 03:10   #112
Razgovarao sam jednom sa starom iskusnjarom u zavarivanju. Tema je neloša s obzirom da i ovo ima svoje šeme i cake.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:30   #113
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Nisam uspio pronaći nijednu temu o zavarivanu pa pokrećem ovu. Ako već postoji tema o zavarivanju, neka ih admin spoji.
Nisam nikada vario, niti imam ikakva iskustva u varenju, a planiram kupiti neki jeftijiji aparat za elektrolučno zavarivanje (varstroj, ne neki no name).
zanima me što je bitno kod aparata, od svih tih brojki, jakosti struje, debljine elektroda i slično.
kaj misliš variti, jedna je priča ako ćeš raditi sa cijevima od 2-3 mm a druga ako ćeš variti neke mostove

za to što tebi treba uzmi najjeftini mogući aparat , spali kutiju elektroda vježbajući eeee onda ćeš znati da li ti taj posao uopće leži i treba li ti nešto bolje ?? tu jeftinjaru i tak možeš utopiti bez problema
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:31   #114
Quote:
no brakes kaže: Pogledaj post
Koji mig-mag stroj uzeti u klasi oko 160 180 ampera-osnovna namjena je varenje željeznih profila i nesto limova?
najjeftiniji
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 10:33   #115
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post

Ja sam kupio Rel inverter - jest da je puno skuplji ali nebih ga mjenjao niti za koji transformatorski aparat koji su danas relativno jeftini ali i teški i imaju svoja ograničenja u radu ali su zato nepoderivi samo da je dobra marka a ne neki kinez ili Einhel gdje jedno piše a u stvarnosti je nešto sasvim drugo
zašto rel, zašto ne co2 ??
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 11:06   #116
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
- Fronius
- Esab
- Uljanik
- Cebora

Ma i Gorenje, Iskra, pa i Einhell budu radili. Samo nek budu trofazni i prek 200A.
Pazi na ISKRA 210L (MIG/MAG) je OK, ali 210E je 180 amperski (pročitaj knjižicu)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 23:09   #117
Quote:
davljenik kaže: Pogledaj post
zašto rel, zašto ne co2 ??
Pa Co2 več imam i to varstroj koji i nije nešto, stalno problemi ali ipak mislim da nije kriv toliko aparat je imam slab napon na mreži (190V-200V) rijetko kada 210V.
S obzirom da je Co2 transformatorski oni i nemaju neku naponsku toleranciju a gubici u trafou su veliki (rasipavanje), tako da u neko doba dana nemogu povariti niti lim
Priča sa inverterom je sasvim druga:
-Svaki inverter ima toleranciju +-15%
-Sada ču ubosti i najnoviji gdje je tolerancija +-40%
-Lagan je (10 kg.)
-Radi istosmjernim naponom pa možeš upotrebiti sve vrste elektroda
-Priključiš li Tig pištolj, imaš prekrasnu mogućnost zavarivanja u DC postupku
-Luk stabilan, miran, nema ljepljenja elektrode
-Aparat pršti od snage

E pa uz sve to ima i nedostatak a to je šljaka koja nam svima koji zavarivamo ide na živce
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 01:40   #118
Quote:
davljenik kaže: Pogledaj post
kaj misliš variti, jedna je priča ako ćeš raditi sa cijevima od 2-3 mm a druga ako ćeš variti neke mostove

za to što tebi treba uzmi najjeftini mogući aparat , spali kutiju elektroda vježbajući eeee onda ćeš znati da li ti taj posao uopće leži i treba li ti nešto bolje ?? tu jeftinjaru i tak možeš utopiti bez problema

Treba mi za obične kućne potrebe- zavarit vrata od kokošinjca, popravit nešto, napravit kakvu stalažu za podrum i sl,definitivno materijali 2-3mm, iznimno možda do 5mm-ako budem spajao kakve I profile za neku šupu.

ne planiram za sada nikakve složene radove, nemam ni znanja ni potrebe za tim, čisto da ne moram moliti nekog da mi zavari kakvu sitnicu.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 01:45   #119
Trebaš i pribor za pripremu i obradu vara. Znači trebaš uski špičasti čekić za odbijanje šljake, drotkefe, sjekač za željezo, brusilicu sa brusnom pločom (ne reznom!), masku za zavarivanje i filtarska stakla i obična stakla za zaštitu filtera, zaštitne naočale, vjerojatno i kožne zavarivačke rukavice i mjernu opremu za kontrolu rada (kutnici, metri, mjerila
[/QUOTE]

Hvala na podužem postu.
maloprije sam napisao da mi treba za tanje materijale, nemam potrebe ni znanja za nekim složenim radovima. nemam ni novaca za jako dobar i skup aparat. znam da su inventerski bolji, al ipak ću kupiti klasični, jer nemogu dati više od 1000kn za aparat.
Od ostalog alata imam manje više sve, tj otac ima.
jedino nemam masku, te neznam kakvu kupiti. kakva su to obična stakla za zaštitu filtarskog? Onda maska ima 2 stakla, prema van obično a unutra filtarsko?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 14:30   #120
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Pa Co2 več imam i to varstroj koji i nije nešto, stalno problemi ali ipak mislim da nije kriv toliko aparat je imam slab napon na mreži (190V-200V) rijetko kada 210V.
S obzirom da je Co2 transformatorski oni i nemaju neku naponsku toleranciju a gubici u trafou su veliki (rasipavanje), tako da u neko doba dana nemogu povariti niti lim
Priča sa inverterom je sasvim druga:
-Svaki inverter ima toleranciju +-15%
-Sada ču ubosti i najnoviji gdje je tolerancija +-40%
-Lagan je (10 kg.)
-Radi istosmjernim naponom pa možeš upotrebiti sve vrste elektroda
-Priključiš li Tig pištolj, imaš prekrasnu mogućnost zavarivanja u DC postupku
-Luk stabilan, miran, nema ljepljenja elektrode
-Aparat pršti od snage

E pa uz sve to ima i nedostatak a to je šljaka koja nam svima koji zavarivamo ide na živce
loš napon sve nas muči, mene ne tako često ali zna se desiti, duže vremena razmišljam da spojim inverter i varmig i da dobijem nekog mutanta kome napon ne bi činio problem , ima li netko iskustva sa ovakovom kombinacijom ??
nek se javi da čujemo probleme eventualne
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.