Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2006., 01:11   #181
Quote:
Cats kaže:
Ma daj mi reci, molim te, ajde, smiri se, razmisli i reci mi: koliko osobi koja je na smrt bolesna može škoditi jedna cigareta?
I onda na drugu stranu stavi koliko joj zadovoljstva to može pružiti, ili smiriti živce, pa odvagni.

Nepušač sam, da se razumijemo.

Pomogni joj dobrom voljom, pozitivnom energijom, voli ju takvu kakva je sad a ne kakva je bila i kakvom bi htjela da opet bude. Pokaži joj da ju voliš i da si uz nju zbog nje, a ne zbog sebe.

Nije lako, znam. Ali može se. Pogotovo ako znaš da je to možda jedino što za tu osobu sada možeš učiniti a da ima pozitivan učinak.
Totalno si u pravu. I sama svojedobno,sa metastazama na plućima, znala sam si priuštiti cigaretu tu i tamo. Naravno, ne trebaš se ubijati u porocima i tako se ubiti prije reda. Ali, kada već znaš da imaš smrtnu i neizlječivu bolest, iako se nadaš da će čudo pasti s neba, želiš si priuštiti neke stvari koje će te razveseliti.

Na primjer, izbjegavam jesti meso, jer navodno stanice raka bujaju zbog bjelačevina, ali to ne znači da ću si zabraniti čevape jednom u tri mjeseca. Ako mogu, pokušam savladati nezdravu želju, ali ako ću biti depresivna jer ne jedem slatko, itekako ću pojesti čokoladu. Zdrav duh mi je bitniji. A ionako si uskraćujem i previše stvari.

Naravno, treba odvagnuti. Sve bih dala da mogu vratiti vrijeme, ostati u krevetu i ne uzrujati se neki dan. Ili, kada je već došlo do toga, podimiti pa makar i kutiju cigareta, ma bilo što, samo da se pritisak u glavi smiri. Možda bih kašljala krv idući dan, ali ne bih bila nagluha. Huh, ovo zvuči pomalo i smješno.

U svakom slučaju, bolesnik sam zna što njemu najviše odgovara. U milijun slučajeva, manje je zlo popušiti cigaretu, ako će ga to umiriti, nego trpiti bol zbog uzrujavnja, koja može ostaviti i teže posljedice.

Hodati nekome s desne strane još je najmanji problem.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 01:35   #182
Quote:
taylorica kaže:

necemo se vrijedjati na ovakvoj osobnoj razini. ovo sto je emosion napisala je legitiman stav koji dijele mnogi ljudi, i zbilja nije potrebno da ju se vrijedja samo zato sto ima malo godina. kemik.
U redu. Stoji. Premda riječ "derište" ne smatram nekom uvredom, već me razljutio nezreli stav gdje ljudi imaju smrtnu neizlječivu bolest, ali je sve super divno krasno, a mi plešemo na zelenoj livadi, pa sam zato napisala da je derište. Ja čak ni ne znam koliko Emotions ima godina. Ok, nije derište, ali ovakav način razmišljanja je, vjerojatno tek zbog nedostatka iskustva, naivan. Time i dječji. Ispričavam se.
taylorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 12:54   #183
ok.,,,,"nije" greda priuštiti sebi cigaretu za smirenje,,pogotovo ako pusis otkad znas za sebe pa ti je tesko prestat itd.........ali ne mozes brate ni 2 kutije dnevno u takvom stanju, samo zato jer ti je duvan sve u zivotu....
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 17:59   #184
Quote:
chickeneye kaže:
ok.,,,,"nije" greda priuštiti sebi cigaretu za smirenje,,pogotovo ako pusis otkad znas za sebe pa ti je tesko prestat itd.........ali ne mozes brate ni 2 kutije dnevno u takvom stanju, samo zato jer ti je duvan sve u zivotu....
Duhan definitivno nije sve u zivotu i ne treba da bude. Ako mislis da jeste, prestani jesti 3 dana pa ces vidjeti...
Prestanite pusiti, okrenite se svome zdravlju i svojoj djeci, porodici.
Metastaze na plucima se mogu drzati pod kontrolom, postoji novi lijek, Tarceva. Imam pacijenta koji ima rak pluca godinu dana i stabilnu bolest. Ali je skup lijek.
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 02:01   #185
stvarno ste se raspisali, zato sam procitala pocetak i kraj :-)
sto se tice lijeka za rak pluca uffff....sama ruijec tumor .....ajme majko. moj tata je umro od te bolesti u svojoj 42.god, a niti je pio alkohol niti ikada cigarete zapalio. ja pusim jer nakon svega (pijenja svih mogucih cajeva, sirupa, tableturina i "stanovanja" u bolinicama) mislim ako me zadesi ...sta. Ne treba pusit, to je po mome samo bacanje novca i unistavanje zdravlja ali j... ga kada se na nesto navuces onda to tesko bacit. e sada mene zanima da li je taj tumor nasljedan ili ne??????? pitam iz tog razloga jer se ljudi oko te teme ne mogu slozit a i lijecnici su me par puta pitali da li mi je itko u familiji bolovao od raka .....
 
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 19:15   #186
Quote:
stella-luna kaže:
stvarno ste se raspisali, zato sam procitala pocetak i kraj :-)
sto se tice lijeka za rak pluca uffff....sama ruijec tumor .....ajme majko. moj tata je umro od te bolesti u svojoj 42.god, a niti je pio alkohol niti ikada cigarete zapalio. ja pusim jer nakon svega (pijenja svih mogucih cajeva, sirupa, tableturina i "stanovanja" u bolinicama) mislim ako me zadesi ...sta. Ne treba pusit, to je po mome samo bacanje novca i unistavanje zdravlja ali j... ga kada se na nesto navuces onda to tesko bacit. e sada mene zanima da li je taj tumor nasljedan ili ne??????? pitam iz tog razloga jer se ljudi oko te teme ne mogu slozit a i lijecnici su me par puta pitali da li mi je itko u familiji bolovao od raka .....
Za neke tipove raka je dokazano da ima genetskih predispozicija. Niko tebi ne garantuje da ces dobiti rak, ali povecn rizik postoji. Recimo, rak dojke.
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 10:04   #187
Helou, komadi, eto Zazie s godišnjeg...
BluesCat, so sorry, znam da ti je neizrecivo teško. Sve riječi utjehe bile bi samo floskule. Drži se!
Taylorice, uvijek zaboravim kako se taj virusni tumor zove, ali pitat ću ostatak familije, možda se netko sjeti. Jedem sve što poželim, ali pušiti sam prestala i ne bih više zapalila ni za svu ljubav ovog svijeta. Budi oprezna.
Nordea, ja sam na Tarcevi, so far 6 mjeseci, ali neću dalje pričati da se ne zacopram.
Re:makrobiotika. Imala sam poznanicu koja je u mladosti imala rak maternice, poslije rak pluća s groznim metastazama. Umrla je prije godinu dana. Cijeli život je bila makrobiotičarka. Mislim da je to, kao i sve druge alternative, a i kao klasična medicina, vrlo individualno. Svatko mora pronaći svoju kombinaciju.
Pozdrav svima, lijepo vas je opet vidjeti.
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 11:55   #188
Hvala, Zaz.

Ref. na rak maternice, moja daljnja rođakinja ga je imala, na vrijeme su ga otkrili, pa je napravila histerektomiju. To je bilo prije više od 25 godina, i ona je i dan danas živa, vesela, uživa u životu. Nije makrobiotičarka, prehrambene navike uopće nije mijenjala. Stvar je samo u otkrivanju na vrijeme, i radikalnoj operaciji. Ima sina kojeg je rodila prije bolesti.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2006., 22:55   #189
hm

Meni je mama preživjela rak pluća. (Nisam sve čitala, sorry, zapravo tražim neke druge informacije.) Rano je otkriven. Kasno je saznala za Zoloft protiv mučnine, pa joj je bilo strašno na kemoterapijama. Pila je Noni dugo, ide u crkvu, bila sam s njom često u bolnici i nisam je pustila da misli loše. No, sve je to lako kad ima nade. A uvijek je treba biti bar malo. Zapravo mislim da ni sami doktori ne znaju šta će se dogodit, svi nešto pretpostavljaju s nekakvom sigurnošću, ali NE MOGU ZNATI. Puno mi je prijatelja reklo da su im rođacima davali po par mjeseci života, a ljudi su danas u pokretu i ne daju se. I treba probat s alternativom, ali ne bilo šta. Mislim da previše tog ima (bolesti) i da se trebamo svi zapitat šta jedemo i dišemo i kako to promijenit.
berry is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 08:54   #190
Sjećam se jedne liječnice čiji je tata imao rak pluća u terminalnoj fazi. Ona ga je podvrgla radikalnom zračenju i alternativnim terapijama. To je bilo prije dvije godine.Na moje pitanje gdje je tata danas, rekla je: "Eno ga na drvetu, bere trešnje." Svašta je moguće, i dobro i loše.
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 11:01   #191
bok zazie!
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 05:02   #192
zazie fakat impresionira, razmišljajući tako zdravo, hrabro i realistično.

__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2006., 07:47   #193
Kad me ovako lijepo hvalite, red je da se javim.... Malo sam u gužvi, selim se u novi stan. I jedan primjer za bolesne. U ljeto su me opet spopali jaki bolovi, flaster protiv njih i 3-4 analgetika svaki dan. Zbilja sam mislila da će me vrag odnijeti, ali dva tjedna injekcija i blokada živaca me vratilo skoro pa u normalu. Pouka je valjda u tome da čovjeku može biti i zbilja grozno, ali nije sve nepopravljivo. Kako su mi drugi koji boluju? Javite se malo, da znamo kako ste i da vas malo potegnemo, ako ste u bunaru.
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2006., 00:05   #194
Quote:
zazie1 kaže:
Kad me ovako lijepo hvalite, red je da se javim.... Malo sam u gužvi, selim se u novi stan. I jedan primjer za bolesne. U ljeto su me opet spopali jaki bolovi, flaster protiv njih i 3-4 analgetika svaki dan. Zbilja sam mislila da će me vrag odnijeti, ali dva tjedna injekcija i blokada živaca me vratilo skoro pa u normalu. Pouka je valjda u tome da čovjeku može biti i zbilja grozno, ali nije sve nepopravljivo. Kako su mi drugi koji boluju? Javite se malo, da znamo kako ste i da vas malo potegnemo, ako ste u bunaru.
Ja nisam u bunaru, niti sam bolesna, ali sam jako tuzna. Rodica koja se bori sa rakom dojke vec 11 godina, je dobila bolove u ledjima. Kad su je uslikali prsljen pojeden od raka
Sad su je operisali naravno, ali sam pravo bila tuzna ovih dana. PRavi je heroj! Nikad nisam vidjela nekog ko se tako bori i IZBORI za svoje zdravlje. Ta zena ima sto planova, njoj fali sati. Nije joj dovoljno 24 sata koliko ona planira, radi. Kad je primala citostatike, nije dala da je iko sazalijeva ili dolazi po nju, cak ni svome muzu, vec bi pjeske dosla kuci. I tako 11 godina. Sad ima metastaze, ali ona i iz kreveta, poslije operacije, planira sta ce i kako ce. Svaka joj cast. Zao mi je sto se njoj desilo i boricemo se da ostane s nama jos dugo dugo godina.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 09:24   #195
Držim fige rodici. Ma znaš, sve je to stvar percepcije. Zdravom čovjeku se uvijek čini da je ta bolest autoput za grob, ali bolesnik (ako je imalo zdrave glave) istog časa shvati kako borba za život podrazumijeva promjenu prioriteta i aktivni pristup životu. Naravno da se boriš - mislim, a što je alternativa? Sjesti i plakati? Boriš se, probaš svaku terapiju, probaš alternativu, ma sve probaš, jedan moj liječnik kaže da sve treba probati, jer nikad ne znaš što će kod kojeg pacijenta upaliti. A sve te muke se puno lakše podnose sa smiješkom. Čak ako je taj osmijeh u prvi čas namješten - ako ljudima koji te pitaju kako si (a nisi dobro) deset puta kažeš da si super, na kraju skužiš da se nešto od tog lažnog raspoloženja i zadržalo.
zazie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 23:27   #196
Probaj s Reikijem
mystic2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 01:58   #197
[QUOTE=nordea]Rodica koja se bori sa rakom dojke vec 11 godina, je dobila bolove u ledjima. Kad su je uslikali prsljen pojeden od raka

Ovo još u životu nisam čula!!!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 04:56   #198
evo jednog sita koji spominje jednu posebnu vrstu raka koja se pojavljuje kad je covjek u neposrednoj blizini asbesta zato procitajte i cuvajte se! Sretno
http://www.rak.com
 
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 00:59   #199
Pozdrav svima.

Pročitao sam ovu temu od prve do zadnje strane i imam jedno pitanje za sve vas ovdje. Ali prvo da malo opišem svoju situaciju.

Tati mi je prošle godine u 12 mjesecu otkrivena metastaza na mozgu. Hitno je operiran i metastaza je otklonjena. Međutim nisu mu uspjeli pronaći primarni uzrok. Nakon toga krenuli smo na redovite pretrage kako bi mu se pronašlo od kuda je sve to krenulo. Prošli mjesec nakon redovnog RTG pluća pronađena mu je sjena na plućima, te nakon bronhoskopije (ne znam da li sam dobro napisao) mu je otkriveno da ima rak pluća. Odmah je krenuo na kemoterapiju i zračenja. I tako sada već dva tjedna. Moram reći da sve to jako dobro podnosi. Čak mi je danas u autu rekao kako se nakon kemoterapije ovaj tjedan, sutradan osjećao puno, puno bolje. Isto tako nakon operacije mozga također je išao na zračenja koja je isto tako dobro podnio. Što se tiće prehrane jede kao i cijelog svog života. Nikada nije bio osoba sa previše kila, odnosno uvijek je i bio mršav. Trenutno je malo oslabio, ali ne od kemoterapije, nego je prije dva mjeseca dobio neku virozu pa je povraćao i imao proljev, te izgubio 5kg. A sada nikako to ne može vratiti.

Ono što bih vas želio pitati je slijedeće: Da li je netko imao ikakva iskustva sa lijekom BioBran? Molio bih sva iskustva, i pozitivna i negativna. Mislio sam mu to kupiti jer sam čuo da je dobar, a i na ovim dolje linkovima piše se dosta dobro o njemu.

Unaprijed zahvaljujem svima.

http://indigo-svijet.hr/pipermail/me...ch/000170.html
http://www.nacional.hr/articles/view/14937/7/
http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=66
Konte76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 02:08   #200
Smile

Quote:
wardancer kaže:
he, he eto, naučih nešto
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.