Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2012., 22:34   #1
Divlje životinje u toplini doma našega

Sigurno ste se svi susreli s dokumentarcima, zabavnim emisijima, člancima po raznim medijima sa zanimljivim životnim pričama o tome kako neke obitelji kao kućne ljubimce drže divlje životinje.
Najčešće se radi o divljim mačkama, tipa geparda, leoparda, tigra... Jedni čak žive sa nilskim konjem. Vjerujem da ima još ekscentričnijih primjera s kojima nisam upoznata...

I svi oni se u prezentaciji trude taj suživot predstaviti poprilično idiličnim, simpatičnim i sl.

Mene zanima vaše viđenje ovih stvari.
Kako gledate na takvu simbiozu iz životinjskog aspekta. Mislite li da se time zatire istinska priroda te životinje, njeni prirodni instinkti? Mislite li da ona to doživljava kao svojevrsno mučenje i bol ili da joj s vremenom postane ugodono živjeti u stanu/kući družeći se pretežno s ljudima?

S druge strane, iz vašeg kuta, biste li ikada smogli snage/hrabrosti/ludosti da vjerujete divljoj životinji? Da se, recimo, nađete u situaciji da upoznate prijatelja koji vam otkrije da s njim već nekoliko godina živi gepard te vas pozove kod sebe na čaj. Biste li mogli opušteno sjesti pored te životinje i pijuckati čaj? Biste li se usudili pružiti ruku i pomaziti je? Zakunjati s vratom na "izvol'te" dok ona šetucka oko vas?


Meni se osobno niti sa životinjsko aspekta ne sviđa takvo sputavanje divljih životinja samo zato kako bi si neki ekscentrik mogao pumpati ego, niti bih ikada vjerovala divljoj životinji.

Sad ste vi na redu
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 20:20   #2
kako to misliš divlje životinje ?
Ako su životinje pripitomljene i žive u kući onda to nisu divlje životinje.

Pas je jednom davno bio divlji vuk,mačka je bila divlja, konji su bili divlji,krave su bile divlje, kokoše su bile divlje ptice ...
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 20:40   #3
Ljudska vrtsa nije bez veze na vrhu hranidbenog lanca upravo zbog osobine znatiželjnosti, smisla za logiku, razmišljanja i shvaćanja uzročno-posljedične situacije.
Smatram da je to dobra osobina.
Međutim, u toj svojoj znatiželji čini takve gluposti da je to neshvatljivo.
Npr. križanac između vuka i psa je osuđen na propast, kako god se postavilo to biće.
To umjetno stvoreno biće je u svađi samo sa sobom, da li biti vuk (divlja životinja) ili pas (domaća životinja)? Posjeduje gene obadvije vrste. Obzirom da čovjek ne razmije ni samog sebe, teško da razumije drugo biće, posebno ono križano između divljeg i pitomog.

Nije problem povjerenja u to divlje stvorenje, problem je razumijevanja prirode tog bića, a mi to ne razumijemo.
Mi smo još daleko od stupnja razvoja tolerancije drugih stvorenja na ovoj planeti, stoga ih tamanimo na razne načine i u razne svrhe.
Samo pogledajmo slonove. Zna se da slonovi imaju svoje staze, stoljećima, tisućljećima. Dolazi čovjek i prekida te putove. Naravno da slonovi ubijaju one koji su ima na putu za opstanak, potppno normalno. I ja bih da sam na njihovom mjestu, sve potamaniti. Zar je tako teško malo upoznati i stvorenje u svom susjedstvu, pokazati malo poštovanja i pustiti ga da živi?

Protiv ideje sam da se zvijeri drže u zatočeništvu i da suosjećamo s onima koji stradavaju u bliskim susretima.
Čovjek je takva budaletina da je nema veće u cijelom svemiru.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 22:12   #4

Već sam mislila da će mi tema past u zaborav bez ijednog odgovora na njoj
U čem je problem, kaj je tak nezanimljiva?
Meni je baš zanimljiva
Jeb'te se vi kojima nije
Quote:
mau123 kaže: Pogledaj post
kako to misliš divlje životinje ?
Ako su životinje pripitomljene i žive u kući onda to nisu divlje životinje.

Pas je jednom davno bio divlji vuk,mačka je bila divlja, konji su bili divlji,krave su bile divlje, kokoše su bile divlje ptice ...
Pa gepard od mame i tate geparda koji žive u divljini je divlja životinja. Sa svim genima i instinktima divlje životinje. To što on od malena živi među ljudima, ne znači da je postao pitoma, domaća životinja.
Krave, kokoške, mačke su pripitomljavane stotinama godina, ovo je više neko brzinsko zatiranje prave prirode te životinje i držanja njenih nagona i instinkata u kontroliranim uvijetima.
Eto, sad kad smo to razjasnili, možeš odgovriti na pitanja iz uvodnog posta. Jel bi se ugodno osjećala da gledaš telku skupa sa "pripitomljenim" nilskim konjem? Ili bi te bila malo trta? Ili se ne bi ni za živu glavu dovela u takvu situaciju koliko god te vlasnik te životinje uvjeravao u njezinu "pitomost"? Ha? Ha? Da te čujem!

Omaha, jako lijepi osvrt
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 23:10   #5
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Protiv ideje sam da se zvijeri drže u zatočeništvu i da suosjećamo s onima koji stradavaju u bliskim susretima.
Potpis.
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Čovjek je takva budaletina da je nema veće u cijelom svemiru.
Ako smijem dodati -
ponekad.
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 01:24   #6
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post

Već sam mislila da će mi tema past u zaborav bez ijednog odgovora na njoj
U čem je problem, kaj je tak nezanimljiva?
Meni je baš zanimljiva
Jeb'te se vi kojima nije

Pa gepard od mame i tate geparda koji žive u divljini je divlja životinja. Sa svim genima i instinktima divlje životinje. To što on od malena živi među ljudima, ne znači da je postao pitoma, domaća životinja.
Krave, kokoške, mačke su pripitomljavane stotinama godina, ovo je više neko brzinsko zatiranje prave prirode te životinje i držanja njenih nagona i instinkata u kontroliranim uvijetima.
Eto, sad kad smo to razjasnili, možeš odgovriti na pitanja iz uvodnog posta. Jel bi se ugodno osjećala da gledaš telku skupa sa "pripitomljenim" nilskim konjem? Ili bi te bila malo trta? Ili se ne bi ni za živu glavu dovela u takvu situaciju koliko god te vlasnik te životinje uvjeravao u njezinu "pitomost"? Ha? Ha? Da te čujem!

Omaha, jako lijepi osvrt
Bit je u tome da su sve domaće životinje jednom bile divlje životinje koje je čovjek uzeo iz prirode.

Nilski konj je po prirodi agresivan i ne može ga se držati u dnevnoj sobi uz televizor jer zahtjeva puno prostora i bazen u kojem će plivati.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 09:46   #7
Nisam fan "pripitomljavanja" divljih životinja. Mislim da "divlje" pripada divljini.
Je li mučenje držanje divlje životinje? Sanja li gepard o antilopama Savane? Ovisi. Ako je uzet kao štene i nije naučio na divljinu, mislim da ne zna za bolje, pa nije ni mučenje. Niti sanja o slasnoj antilopi. Pitanje je koliko bi trebalo takvom gepardu da "podivlja"?
S druge strane, pitanje je koliko bi trebalo domaćim životinjama da "podivljaju". Uzmime pse i mačke. Iako su domaće, i dalje imaju u sebi "divljeg".

U aqua parkovima se mogu vidjeti akrobacije delfina, dupina, orki, itd. Jeste li ikad vidjeli morskog psa? Neke se životinje daju bar donekle pripitomit, neke ni toliko.
Ništa nije crno-bijelo! Vrlo je šareno!
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 19:16   #8
Čovjek je izumio toliko igračaka dosad da ih se ne može sve pobrojati u 10 tomova Britanike...
Od elektronike, mobitela, Iovo, Iono, aute, kuće, TV programe, let u svemir, pod vodu, prostituciju, kruzere, bezbroj muzickih i filmskih zanrova, kompjutere, konzole za video igre, zabavne parkove, turske serije, itditditd.. i nije mu dosta, hoce se jos i divljim zivotinjama igrati...
Nije li to previse ?!?!?!
Bagiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 00:01   #9
Quote:
Bagiba kaže: Pogledaj post
Čovjek je izumio toliko igračaka dosad da ih se ne može sve pobrojati u 10 tomova Britanike...
Od elektronike, mobitela, Iovo, Iono, aute, kuće, TV programe, let u svemir, pod vodu, prostituciju, kruzere, bezbroj muzickih i filmskih zanrova, kompjutere, konzole za video igre, zabavne parkove, turske serije, itditditd.. i nije mu dosta, hoce se jos i divljim zivotinjama igrati...
Nije li to previse ?!?!?!
Nije
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 11:02   #10
Quote:
Bagiba kaže: Pogledaj post
Čovjek je izumio toliko igračaka dosad da ih se ne može sve pobrojati u 10 tomova Britanike...

. . . kuće, . . .

Nije li to previse ?!?!?!
Kuća je "igračka"???
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 19:06   #11
Quote:
Bagiba kaže: Pogledaj post
Čovjek je izumio toliko igračaka dosad da ih se ne može sve pobrojati u 10 tomova Britanike...
Od elektronike, mobitela, Iovo, Iono, aute, kuće, TV programe, let u svemir, pod vodu, prostituciju, kruzere, bezbroj muzickih i filmskih zanrova, kompjutere, konzole za video igre, zabavne parkove, turske serije, itditditd.. i nije mu dosta, hoce se jos i divljim zivotinjama igrati...
Nije li to previse ?!?!?!
Istina imamo previše STVARI
Ali ako se radi o životinji koja zbog nekog nama nepoznatog razloga želi naše društvo zašto ne
Imam primjer blizu sebe jedan susjed ima za ljubimca vepra kojeg je našao kao malog a još veča for je to što je čovjek inače lovac
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 23:01   #12
Pablo Escobar je držao nilske konje (među ostalim)

Nakon što je ubijen, htjelo se ubiti i nilske ali su se građani pobunili

Ima o tome dosta

http://www.google.hr/search?q=escoba...KIr00gGB3P3JAw
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:55   #13
ja imam Africkog jeza ((Atelerix albiventris)
k meni je donesen kao 'ostavljen' i u odvratnom stanju (nije bio redovno ciscen pa su mu bodlje bile sve jedna masa, slijepljene od izmeta, urina i piljevine ) tj udomila sam ga. u stvari bolje je reci zadrzala sam ga a ne vratila na udomljavanje nakon oporavka.

siroce sam najprije nekoliko tjedana maltretirala redovitim kupanjem dok se nije sve iscistilo

ljude koji rade takve stvari ja bih majkemi

bio je skroz divlji i nenavikao na dodir s ljudima. u medjuvremenu (1,5g god) se skroz opustio i bas je ljubimac.
sa mog vrata gleda TV , ljeti tumara po (zatvorenom) vrtu, voli se ceskati
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 16:09   #14
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nije
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Kuća je "igračka"???
A da se vas dvojica malo osvrnete i na uvodni post i odgovorite na postavljena pitanja?



Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ja imam Africkog jeza ((Atelerix albiventris)
k meni je donesen kao 'ostavljen' i u odvratnom stanju (nije bio redovno ciscen pa su mu bodlje bile sve jedna masa, slijepljene od izmeta, urina i piljevine ) tj udomila sam ga. u stvari bolje je reci zadrzala sam ga a ne vratila na udomljavanje nakon oporavka.

siroce sam najprije nekoliko tjedana maltretirala redovitim kupanjem dok se nije sve iscistilo

ljude koji rade takve stvari ja bih majkemi

bio je skroz divlji i nenavikao na dodir s ljudima. u medjuvremenu (1,5g god) se skroz opustio i bas je ljubimac.
sa mog vrata gleda TV , ljeti tumara po (zatvorenom) vrtu, voli se ceskati
Baš lijepo .
A jel taj jež inače opasan, neprijateljski raspoložen spram ljudi pa si ga morala pripitomljavati ili je "mirnog" karaktera?

Quote:
Imam primjer blizu sebe jedan susjed ima za ljubimca vepra kojeg je našao kao malog a još veča for je to što je čovjek inače lovac
I kako sw taj vepar odnosi prema nepoznatim ljudima? Jel te strah biti u njegovoj blizini?
__________________
So you can stick your little pins in that voodoo doll, I'm very sorry, baby, doesn't look like me at all, I'm standing by the window where the light is strong.

Zadnje uređivanje Ace of Diamonds : 18.01.2012. at 16:16.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 16:28   #15
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
A da se vas dvojica malo osvrnete i na uvodni post i odgovorite na postavljena pitanja?
Ajde, samo za tebe

Imam doma devet degua. Divlje životinje koje preživljavaju u najsurovijim pustinjskim uvjetima. U prirodi žive u prosjeku oko godinu dana, moji uz redovitu prehranu i veterinarsku skrb gule daleko preko 5. Imaju prostora, imaju igrački, imaju toplinu, sigurnost i hranu... Mislim da im je bolje nego onima u prirodi.

Imam i vjeverca. On je malo lud, s vremena na vrijeme me pokuša zaklati, ali uglavnom se dobro slažemo. Također je već dulje živ nego što bi bio u prirodi.

Mačka mi je sad 19 godina. Nikada nije puštena izvan kuće. Neki će reči da jadna propušta slobodu poludivljih seoskih mačaka iz susjedstva, ali "jadna" je propustila i smrt pod kotačima auta ili zubima psa, kakvu doživi većina seoskih mačaka...

Uglavnom, mislim da nema ništa loše u držanju životinja u zarobljeništvu, dok god ih se ne tretira kao stvari i dok se vodi računa da se osigura ambijent koji će zadovoljiti njihove prirodne potrebe.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 17:59   #16
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Baš lijepo .
A jel taj jež inače opasan, neprijateljski raspoložen spram ljudi pa si ga morala pripitomljavati ili je "mirnog" karaktera?
nisam ja morala nista
puhao je, grizao i batrgao se (i ti bi da te baba dugih noktiju svaki dan pokusava kupati (citaj utopiti) u kadi punoj vode i da ti riba prljave bodlje starom cetkicom za zube). bio je zapusten ne samo u fizickom smislu nego ocito nije dobijao niti dovoljno paznje.

meni se zivina sazalila. i mislila sam da ju, pogotovo s takvim karakterom, nitko nece htjeti udomiti. to je bio razlog da sam ju ostavila kod sebe. o porijeklu se ne zna nista, jer je skupa s besramno prljavim terarijem bila ostavljena. to da se jezurko kasnije opustio je doslo spontano i slucajno. isto tako je moglo i ne doci.

inace su jezevi nocne zivotinje, nocu prevale x km i treba im i prostora i kretanja, jedu izmedju ostaloga zivu hranu. najgore mi je sto je kvaliteta zivota takvog stvorenja uguranog u 0,5x1 terarij . i definitivno nisam za uzimanje zivotinja iz prirode i njihovo 'uljudjivanje' na bilo koji nacin. i to ne samo velikih i opasnih zivotinja, nego bilo kakvih zivotinja iz prirode.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 13:40   #17
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Sigurno ste se svi susreli s dokumentarcima, zabavnim emisijima, člancima po raznim medijima sa zanimljivim životnim pričama o tome kako neke obitelji kao kućne ljubimce drže divlje životinje.
Najčešće se radi o divljim mačkama, tipa geparda, leoparda, tigra... Jedni čak žive sa nilskim konjem. Vjerujem da ima još ekscentričnijih primjera s kojima nisam upoznata...

I svi oni se u prezentaciji trude taj suživot predstaviti poprilično idiličnim, simpatičnim i sl.

Mene zanima vaše viđenje ovih stvari.
Kako gledate na takvu simbiozu iz životinjskog aspekta. Mislite li da se time zatire istinska priroda te životinje, njeni prirodni instinkti? Mislite li da ona to doživljava kao svojevrsno mučenje i bol ili da joj s vremenom postane ugodono živjeti u stanu/kući družeći se pretežno s ljudima?

S druge strane, iz vašeg kuta, biste li ikada smogli snage/hrabrosti/ludosti da vjerujete divljoj životinji? Da se, recimo, nađete u situaciji da upoznate prijatelja koji vam otkrije da s njim već nekoliko godina živi gepard te vas pozove kod sebe na čaj. Biste li mogli opušteno sjesti pored te životinje i pijuckati čaj? Biste li se usudili pružiti ruku i pomaziti je? Zakunjati s vratom na "izvol'te" dok ona šetucka oko vas?


Meni se osobno niti sa životinjsko aspekta ne sviđa takvo sputavanje divljih životinja samo zato kako bi si neki ekscentrik mogao pumpati ego, niti bih ikada vjerovala divljoj životinji.

Sad ste vi na redu
meni osobno,najveće je zadovoljstvo kad sjedi u šumi kraj vatre a 5 metara od mene je vepar i međusobno se poštujemo...ti koji drže divlje životinje u kući nikad to neće skužit...nit će ikad osjetit tu interakciju...meni je puno zdravije i poštenije ovo što ja radim...i svima njima preporučujem odlazak u prirodu...al teško,jer oni to ne vole...mislim da kužiš o čem pričam...i post ti je odličan...
persona12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 14:46   #18
nije divlja životinja al volila bih imati ljenjivca.. ne znam kako ga nabaviti.
neustahija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 17:42   #19
Nego je, što?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 18:06   #20
Quote:
neustahija kaže: Pogledaj post
nije divlja životinja al volila bih imati ljenjivca.. ne znam kako ga nabaviti.
Priprema za put u Južnu Ameriku je dosta zahtjevna, tamo ćeš naći ljenjivca.
Ne zaboravi se raspitati za moguće zarazne bolest, na koje čovjek s ovog područja nije vičan. Onda se cijpšiš protiv mogućih nevolja i uputiš se u džunglu.
Politika neke države tamo dolje ti mora izdati dozvolu za izvoz ljenjivca. Ako dobiješ dozovlu, moraš i njega cijepiti da ne bi bio obrnut slučaj od gore navedenog.
Ako kupiš ljenjivca, molim te kupi par, male i female.

Pretpostavljam da ti je doma sve pripremljeno za ugodan boravak i život tog stvorenja. Ogređen prostor s nekoliko visokih stabala na kojem je lišće koje ljenjivac jede. Hrast ne dolazi u obzir!

Uz put možeš kupiti i kojeg orla (harpiju), tek toliko da se ljenjivac ne osijeća potpuno siguran, da mu je život malo uzbudljiviji.
Možda kojeg urlikavca!
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.