Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2007., 16:25   #1
Štednja za dijete

Evo, ovako, imam malo dijete i bavim se razmišljanjem da počnem uplaćivati određenu svotu mjesečno sve do njegovog 18. rođendana, znači 18 godina...
Neznam dali postoji kakva varijanta da ja uplaćujem minimalno 200-250 kn mjesečno, ali da ako želim mogu uplatiti i više (sve ovisi koliko mi na kraju mjeseca ostane love)... Jel netko od vas uplaćuje za svoju djecu? Znam da svota nakon 18 godina nebude prevelika, ali bar bu imao nekaj svoje lovice... Kaj vi predlažete, jel postoji nekaj takvo?
ivan_p is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 16:39   #2
mislim da hypo ima neku limač štednju pa vidi na njihovim stranicama

a nije ni za odbaciti pomisao takvu lovicu ubaciti u neki fond

da si puno ne razmišljaš gdje i kako, otvori u banci trajni nalog za neki njihov dionički fond, oni će ti sigurno prihvatiti 200-300kn na trajni nalog bez frke; a uvijek možeš i više uplatiti
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 02:17   #3
Quote:
ivan_p kaže: Pogledaj post
Evo, ovako, imam malo dijete i bavim se razmišljanjem da počnem uplaćivati određenu svotu mjesečno sve do njegovog 18. rođendana, znači 18 godina...
Neznam dali postoji kakva varijanta da ja uplaćujem minimalno 200-250 kn mjesečno, ali da ako želim mogu uplatiti i više (sve ovisi koliko mi na kraju mjeseca ostane love)... Jel netko od vas uplaćuje za svoju djecu? Znam da svota nakon 18 godina nebude prevelika, ali bar bu imao nekaj svoje lovice... Kaj vi predlažete, jel postoji nekaj takvo?
* danas su takve stvari nužne, jer socijalna država više ne funkcionira.
- postoje naravno i mogučnosti koje ranije nisu postojale.
Evo primjera što možeš očekivati od prosječnog dioničkog fonda, pod pretpostavkom da ostvaruje u prosjeku 10% godišnjeg prinosa :

- redovna mjesečna uplata 225,00 kn
- rok uplaćivanja 18 godina (216 mjeseci)
- sveukupno uplaćeno 48.600,00 kn
- od uplata otišlo na provizije 1.458,00 kn
- za investiciju ostalo 47.142,00 kn
- ostvarena glavnica iznosila bi približno 124.725,51 kn
- od ćega bi mogla isplaćivati vremenski neograničenu mjesečnu rentu po principu BUG (bez uporabe glavnice) u visini cca. 1.039,38 kn

uvjeren sam za sa takvom uplatom, na takav rok optimalnije rješenje nije moguće, osim naravno puno veči prinosi uvjetovani tranzicijom koja može potrajati još nekih 3 – 5 godina
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 17:09   #4
BUBA-špara



neam pojma, al kad na teveu čujen za bubašparu, umirem od smija
mislin da je to štednja od RBA
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 20:36   #5
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
BUBA-špara



neam pojma, al kad na teveu čujen za bubašparu, umirem od smija
mislin da je to štednja od RBA
i to je bolje od konobara . . .
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 14:47   #6
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
* danas su takve stvari nužne, jer socijalna država više ne funkcionira.
- postoje naravno i mogučnosti koje ranije nisu postojale.
Evo primjera što možeš očekivati od prosječnog dioničkog fonda, pod pretpostavkom da ostvaruje u prosjeku 10% godišnjeg prinosa :

- redovna mjesečna uplata 225,00 kn
- rok uplaćivanja 18 godina (216 mjeseci)
- sveukupno uplaćeno 48.600,00 kn
- od uplata otišlo na provizije 1.458,00 kn
- za investiciju ostalo 47.142,00 kn
- ostvarena glavnica iznosila bi približno 124.725,51 kn
- od ćega bi mogla isplaćivati vremenski neograničenu mjesečnu rentu po principu BUG (bez uporabe glavnice) u visini cca. 1.039,38 kn

uvjeren sam za sa takvom uplatom, na takav rok optimalnije rješenje nije moguće, osim naravno puno veči prinosi uvjetovani tranzicijom koja može potrajati još nekih 3 – 5 godina

..isti prinosi s stambenom stednjom s tim da tamo ne postoji rizik kao kod fonda...
Uplati stambenu za klinca u ZGB. Nema ulazne naknade, mozes nakon 5 godina produziti dalje i cjelokupnu stednju mozes podici (ili kasnije uzeti stambeni kredit pod povoljnim uvjetima ako budete htjeli).
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 15:42   #7
Ima i Merkur čini mi se nešto za djecu (Merkur Dijete, tak nešto) gdje možeš i manje svote uplatiti (od 10 eur mjesečno) i to ti bude neko životno. ne znam točno detalje, nešto mi je samo frendica napomenula, pa ako te zanima raspitaj se
darci is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 18:57   #8
mi smo stambenu otvorili prije 15 mjeseci za prvo dijete,a sad ćemo još jednu za drugo ,čini nam se najoptimalnije,barem dok država daje tih 15%...
petro3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:57   #9
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
..isti prinosi s stambenom stednjom s tim da tamo ne postoji rizik kao kod fonda...
Uplati stambenu za klinca u ZGB. Nema ulazne naknade, mozes nakon 5 godina produziti dalje i cjelokupnu stednju mozes podici (ili kasnije uzeti stambeni kredit pod povoljnim uvjetima ako budete htjeli).
- to nije točno !
ja sam dao primjer dugoročnog ulaganja na dob od 18 godina. Uračunao sam pretpostavku od 10% prosječnog godišnjeg prinosa, što je za nekih 20% manje od trenutno aktualnih stvarnih prinosa (oko 30% godišnje već punih 8 godina)
* takvo nešto od stanbenog fonda na takav rok nije moguće niti u bunilu . . .


* točno je da stanbeni fond ne nosi rizik u takvom smislu kao Javni Otvoreni Investicijski Fond, ali je zato cijena garancije 20% prinosa koje "ubire" netko drugi.
* taj netko daje i kao neke poticaje za koje se zna da su iz godine u godinu manji. Što znači da što više zarađuje, čini mu se premalo, pa si nadoknađuje dio razlike smanjivanjem poticaja.
* kako izgleda, na kraju će sve završiti potpuno bez poticaja, a i rizik će se postupno prenositi na ulagače, a do tada, sistem : "drpi što se drpiti dade, dok se dade" . . .

- gle i tko ti brani da iz javnoga fonda uzmeš novce kada hočeš i za što hočeš ???

Ipak bi bilo poželjno promisliti malo prije iznošenja zbunjujučih informacija u javnost
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:59   #10
Quote:
petro3 kaže: Pogledaj post
mi smo stambenu otvorili prije 15 mjeseci za prvo dijete,a sad ćemo još jednu za drugo ,čini nam se najoptimalnije,barem dok država daje tih 15%...
sve mi izgleda da niti ne razumiješ pojam "optimalnosti" u pravom smislu riječi
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:16   #11
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
sve mi izgleda da niti ne razumiješ pojam "optimalnosti" u pravom smislu riječi
ja sam glup ti pametan
o spasitelju naš,hvala ti o hvala što si nas 'prosvijetlio' gdje ćemo i kako uložiti crkavicu od 150kn mjesečno
sve u dioničke fondove,a ti garantiraš da će oni raditi 10% godišnje sljedećih 18godina.
a šta kažeš da kupim po jednu dionicu xy firme mjesečno,a?
pametnjaković
lako je sad savjetovat,kad su ovakvi prinosi
vidjet ću za par godina ovakve
da ti si otkrio toplu vodu i sad ćeš mi ti savjetovat da uložim u dioničke fondove
ja sam glup,ti pametan
petro3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:44   #12
Quote:
petro3 kaže: Pogledaj post
ja sam glup ti pametan
o spasitelju naš,hvala ti o hvala što si nas 'prosvijetlio' gdje ćemo i kako uložiti crkavicu od 150kn mjesečno
sve u dioničke fondove,a ti garantiraš da će oni raditi 10% godišnje sljedećih 18godina.
a šta kažeš da kupim po jednu dionicu xy firme mjesečno,a?
pametnjaković
lako je sad savjetovat,kad su ovakvi prinosi
vidjet ću za par godina ovakve
da ti si otkrio toplu vodu i sad ćeš mi ti savjetovat da uložim u dioničke fondove
ja sam glup,ti pametan
- nikada nisam ni pomislio, a kamoli rekao da si glup
još sam manje tvrdio da sam ja pametan

- nikoga nisam ništa "prosvijetlivao", samo sam iznio "optimalnu" mogučnost !
optimalnom, naziva se investicija idealnog omjera između nekog priželjkivanog prinosa i još snošljivog rizika

- ja ne savjetujem samo sada nego to radim profesionalno 12 godina. Raditi ču to dok me snaga ili pamet ne izdaju. Iza sebe ostavljam stabilnu firmu i nasljednike vrijedne tog imena !

- ne, nisam otkrio toplu vodu, niti sam o tome govorio i jednostavno ne razumijem čemu taj posprdni ton ?
Pa nije valjda da si kivan na mene zbog cijene propuštenih prilika (ili kako to edgar naziva : oportunitetni trošak)
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 23:10   #13
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
- nikada nisam ni pomislio, a kamoli rekao da si glup
dobro,možda sam preosjetljiv pa me zasmetao smajli na kraju rečenice...
za djecu sam odlučio otvarat klasične štednje,jer smatram da kao obitelj već dovoljno imamo po fondovima i odnedavno u dionicama
da sam kivan,jesam.al na sebe zbog propuštenih prilika proteklih godina.
kažeš da si profesionalni savjetnik
možda ću uskoro trebati savjete,budući sam tek odnedavno ozbiljnije u ulaganjima,a ne mislim da ću u budućnosti imati vremena pratiti sve to,neće mi biti problem izdvojiti dio sredstava za kvalitetne savjete.
petro3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 08:19   #14
Quote:
petro3 kaže: Pogledaj post
dobro,možda sam preosjetljiv pa me zasmetao smajli na kraju rečenice...
za djecu sam odlučio otvarat klasične štednje,jer smatram da kao obitelj već dovoljno imamo po fondovima i odnedavno u dionicama
da sam kivan,jesam.al na sebe zbog propuštenih prilika proteklih godina.
kažeš da si profesionalni savjetnik
možda ću uskoro trebati savjete,budući sam tek odnedavno ozbiljnije u ulaganjima,a ne mislim da ću u budućnosti imati vremena pratiti sve to,neće mi biti problem izdvojiti dio sredstava za kvalitetne savjete.

- tako sam i razumio stanje, zato sam reagirao, tek toliko da te potsjetim da vrijeme u ovom slučaju nije baš dobar saveznik.
- najkvalitetnije savjete dobiti ćeš kod nekog nepristranog savjetnika koji se financira od dijela naplačenih naknada za pojedini financijski instrument koje naplaćuju financijske institucije.
- naravno da nepristranost ne podrazumijeva posrednika koji zastupa jednu banku, jedno Osiguranje ili jednog upravitelja fondova (čak niti od svake od nabrojenih institucija po jednoga)

Ni banke ni Osiguranja nisu više jedini nosioci informacija u javnosti, o svojemu poslovanju . . .
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:37   #15
haha i meni stara spara nesto u banci mislim da su neke sitne pare jel mi je pocela uplacivat kad sam imo 12 godina
a mojoj sestri dosta prije mene ona je mladja
to su sitni novci koje cu moc podignut za 3 godine
bolje ti djetetu daj tih 300 kn kao djeparac na mjesec i nauci djete sparat
Dizzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 10:22   #16
Quote:
EmanuelleIII. kaže: Pogledaj post
- to nije točno !
ja sam dao primjer dugoročnog ulaganja na dob od 18 godina. Uračunao sam pretpostavku od 10% prosječnog godišnjeg prinosa, što je za nekih 20% manje od trenutno aktualnih stvarnih prinosa (oko 30% godišnje već punih 8 godina)
* takvo nešto od stanbenog fonda na takav rok nije moguće niti u bunilu . . .


* točno je da stanbeni fond ne nosi rizik u takvom smislu kao Javni Otvoreni Investicijski Fond, ali je zato cijena garancije 20% prinosa koje "ubire" netko drugi.
* taj netko daje i kao neke poticaje za koje se zna da su iz godine u godinu manji. Što znači da što više zarađuje, čini mu se premalo, pa si nadoknađuje dio razlike smanjivanjem poticaja.
* kako izgleda, na kraju će sve završiti potpuno bez poticaja, a i rizik će se postupno prenositi na ulagače, a do tada, sistem : "drpi što se drpiti dade, dok se dade" . . .

- gle i tko ti brani da iz javnoga fonda uzmeš novce kada hočeš i za što hočeš ???

Ipak bi bilo poželjno promisliti malo prije iznošenja zbunjujučih informacija u javnost
18 godina po 10%?!?

Dogovoreno. Ja odmah vadim lovu iz Crne Gore i Srbije i dajem ju onome ko mi moze garantirati 10% iducih 18 godina! Ma ne samo to...prodajem i stan, vikendicu i sve sto imam, dajem lovu na tih tvojih garantiranih 10% i kupujem sve ponovno na kredit uz kamatu od 4,99. Ak je inflacija nekih 3% godisnje, 2% mi je cista zarada. MRAK!

P.S. Posalji mi na pp ime fonda u kojem cu dobiti 10% 18 godina. Hvala.



P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...

Fondovi su naravno isplativ nacin ulaganja ali za razliku od stambene stednje koja je recimo to tako pasivan nacin ulaganja i gdje se promjene ne desavaju na dnevno-mjesecnoj bazi fondovi su aktivno ulaganje i tjeraju te da stalno gledas kako stvari stoje sto podrazumjeva nervozu kada krenu dolje i srecu kada naglo rastu.

Ja i dalje savjetujem stambenu stednju.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 12:00   #17
ja bih savjetovao oboje, ak se može

50e stambena i 20-25€ fondovi mjesečno; ak se može
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 13:21   #18
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
18 godina po 10%?!?
P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...
Cca 10 posto bila je ef. kamata dok su poticaji bili max 1250 kn. Sad su max 750 kn po osobi. A za svote iznad 5000 kn godišnje efektivna kamata pada, tako da se isplati štedjeti do 5000 kn godišnje po osobi. Višak love može se staviti negdje drugdje.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 15:20   #19
Quote:
ivan_p kaže: Pogledaj post
Evo, ovako, imam malo dijete i bavim se razmišljanjem da počnem uplaćivati određenu svotu mjesečno sve do njegovog 18. rođendana, znači 18 godina...
Neznam dali postoji kakva varijanta da ja uplaćujem minimalno 200-250 kn mjesečno, ali da ako želim mogu uplatiti i više (sve ovisi koliko mi na kraju mjeseca ostane love)... Jel netko od vas uplaćuje za svoju djecu? Znam da svota nakon 18 godina nebude prevelika, ali bar bu imao nekaj svoje lovice... Kaj vi predlažete, jel postoji nekaj takvo?
Grawe ima OK za dječicu... može se povremeno uplačivati i više od dogovorenog...
troyangirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 22:14   #20
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post

P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...
bilo nekada 10% sada je eks cca 7%
ništa nemam protiv nje, samo sada treba iskoristiti ovo vrijeme fondova
i mi imamo stambene čisto da iskoristimo dps (dok se daje)

a što se tiče st. kredita..razmišljaš potpuno krivo ... kada su stambene krenule, kamata koja je tada obečavana bila je za to vrijeme fantastična ... no u 5 godina od tada se puno toga promijenilo i po isteku štednje ljudima se više isplatilo dizati klasiku od kredita zbog:
- kamatnih stopa
- mislili su (nisu čitali, razumjeli) da će moći sa tom štednjom (jednom, dvije eventulano tri) kupiti stan ..
- zato što cijeli iznos kredita mora ići na prodavatelja (bilo stana, bilo adaptacije) što ljudima danas ne paše



Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Fondovi su naravno isplativ nacin ulaganja ali za razliku od stambene stednje koja je recimo to tako pasivan nacin ulaganja i gdje se promjene ne desavaju na dnevno-mjesecnoj bazi fondovi su aktivno ulaganje i tjeraju te da stalno gledas kako stvari stoje sto podrazumjeva nervozu kada krenu dolje i srecu kada naglo rastu.
da, kod nekih stvari pa tako i kod novca moraš si malo dati truda ... no fondovi su (većinom) dugoročna investicija


Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Ja i dalje savjetujem stambenu stednju.
slažem se, no kao što sam rekla treba iskorisiti ovo vrijeme fondova (malo simo, malo tamo, zavisno od mogućnosti)

ono što klince jako veseli i to im treba omogućiti je otvoriti dječje račune u banci (čujem da je Hypo dobar) gdje ih učiš štediti, a banka ih za to nagrađuje (poklončići i to) i imaju relativno dobre kamate na a vista štednju...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.