Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2007., 11:17   #41
Sekeli gulas svakako, samo ime kaze.

Vegeta?

Jedina autenticno hrvatska stvar bi mogla biti kravata, ali ona se ne jede. Sve drugo je "vec vidjeno".

Penkala mozda.

Nego mene zanima je li krempita zaista autohtono samoborsko jelo?
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 11:18   #42
Quote:
Hana_ kaže: Pogledaj post
rozata iliti budin je jelo sa sicilije
doslo je u dalmaciju
nije iskonsko dalmatinsko
rozatu imas i kao "tradicionalni" spanj.desert -crema castellana
perla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 12:53   #43
znaci ako postoji u spanjolskoj i na siciliji onda nije dubrovacka a zapravo dubrovnik zbije i siciliju i spanjolsku i fkradne im rozatu sve tamo negdje do 15 stoljeca. to mi je tako simptomaticno, ako neko slicno, ma i identicno jelo postoji jos negdje na svijetu onda sigurno nije hrvatsko. pa onda nitko ne bi imao nacionalnu kuhinju. rozata je dubrovacka i amen
__________________
Plastic Jesus shelters me - for His head comes off, you see. He's hollow, and I use Him for a flask.
Plastic Jesus, plastic Jesus, riding on the dashboard of my car... Plastic Jesus is a holy bar!
PrittPen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 15:09   #44
@ pritt

tvoj me post podsjetio na davnu raspravu (skolovani gastronomi ce znati bolje) da u svijetu postoje (navodno) samo tri autohtone kuhinje, sve drugo su varijacije:

1.Kineska,
2.Meksicka
i mislim da je treca u pitanju bila mediteranska, ali tu mozda grijesim.
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 15:40   #45
Zapravo, pitanje je koliko je ispravno govoriti hrvatsko-za jelo koje je datira iz vremena kad je ti dijelovi uopće nisu činili Hrvatsku i imali su više veza s nekom susjednom , danas drugom državom, nego sa Slavonijom...nisam povjesničar ali gastronomski pojam hrvatske kuhinje, ne znam jel baš ima smisla
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:05   #46
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
pa sad, sjeverozapadne Hrvatske svakako da (jer nema toga ni u Slavonaca ni u Banijaca, a ni Mađara, Štajeraca ili Korušaca Bog zna jel ovo zadnje dvoje ispravno .....al, to su samo najbliži susjedi "regije mlinaca") ...ako si s kamenjara , za mlince nisi ni čula dok te studij nije dopuhao u Zagreb
U Dubrovniku nemaju pojma što su mlinci... morala sam objašnjavati 5 minuta a i onda nisu shvatili
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:19   #47
Afro, šta imaš govorit kaj je naše jelo ak oni to jelo ne mogu ni zamisliti, jer jedino jedu mesine s benzinom polivenih roštilja?

Napravi im dva tri jela.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:49   #48
ja jaaaako volim krpice sa zeljem ....i, iako ih ima u cijeloj srednjeevropskoj regiji - ja ih zovem "mojim" jelom
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 17:28   #49
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
ma OK, ne ljutim se na tebe, nego na to da neko negdje fabricira neki pojam koji dovoljnim brojem ponavljanja prelazi u povijest ...a zapravo je totalno krivo ...ja sam iz Međimurja, kod nas se to peče i kod nas se to zove pravim imenom


to bi bilo isto ko da se sad neki krčmar iz Bratislave sjeti u svojoj krčmi prodavati isklofani, panirani i u ulju prženi teleči šnicl, nazvati Pressburger Schnitzel , jer eto, od Wien-a je udaljen samo 30-tak km, pa ko bi skužil razliku
I ja sam iz Međimurja, no u većini trgovina i slastičarnica prekmursku nalazim pod imenom međimurska gibanica (npr. vidi kod Cveka, u Betexu i sl.)
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 17:30   #50
Fritule imaju na Korzici (pune ih kockicama sira) i u Grčkoj (preliju ih medom i zovu diple).
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 18:45   #51
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
I ja sam iz Međimurja, no u većini trgovina i slastičarnica prekmursku nalazim pod imenom međimurska gibanica (npr. vidi kod Cveka, u Betexu i sl.)
pa, o tome i pričam :
Quote:
ne ljutim se na tebe, nego na to da neko negdje fabricira neki pojam koji dovoljnim brojem ponavljanja prelazi u povijest ...a zapravo je totalno krivo
jer "mi Hrvati" volimo biti papskiji od Pape, pa i mi Međimurci hrvatskiji od ostatka Hrvatske u
Quote:
današnjoj glupeštveno-političkoj situaciji
i je da smo po prehrani (mnogim karakterističnim jelima) sličniji Lendavcima i Sobočanima i Ljutomerčanima , nego Varaždincima, Ludbreščancima i ostalima prek Drave ; je , al pak si z Slovencima nesmo zdobra, bar tak veliju v hadezeju

nego, na stranu Cvek i Betex -> kak to tvoja baka zove ?
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 19:25   #52
Quote:
NyChick kaže: Pogledaj post
To je i meni isto problem. Nemamo neko nacionalno jelo, imam kuharicu koja ima sva hrvatska jela i djeli se na Zagreb i okolicu, Slavoniju, Istru, Dalmaciju...

Bas smo raznoliki sto se tice hrane
mislim,da..koje god jelo stavis,ima ih jos u svijetu koji jedu..a onda opet jedemo puno bolje nego ameri koji nemaju pojma o hrani.

neko je naveo orehnjacu i makovnjacu..ali rusi to rade isto...krafne,puna poljsak cetvrt krafni..paste? pa taljani su puni paste.ama nnista bas nemam kao svoje a da netko drugi ne radi vec...bit je u prirpemi.nas rostilj,kad ga moj stari spevce je nase jelo,naspram amerskom bez okusa i mirisa..kuzis?
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 19:26   #53
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Sekeli gulas svakako, samo ime kaze.

Vegeta?

Jedina autenticno hrvatska stvar bi mogla biti kravata, ali ona se ne jede. Sve drugo je "vec vidjeno".

Penkala mozda.

Nego mene zanima je li krempita zaista autohtono samoborsko jelo?
nije krempita nego kremsnita.fala lepo.
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 19:28   #54
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Sekeli gulas svakako, samo ime kaze.

Vegeta?

Jedina autenticno hrvatska stvar bi mogla biti kravata, ali ona se ne jede. Sve drugo je "vec vidjeno".

Penkala mozda.

Nego mene zanima je li krempita zaista autohtono samoborsko jelo?
i za kravatu kad kazes amerima,oni se smiju i misle da si lud..jedna uboga hrvatska pa da kravate potjecu od tamo????kaj got!
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:04   #55
bajadera!
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:19   #56
zlevka, cvarkasi, prezvust
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:28   #57
jooooj ...kuruzna zlevanka , njam njam ...a za bogataše z orehimi



ali, teško da bi "prevladavajuća" Hrvatska to nazvala "svojim jelom" ...pogotovo što je i Prle iz Otpisanih najvoleo "proju"
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:30   #58
Još jednom, mislim da je meso z tiblice autohtono hrvatsko, odnosno međimursko jelo.
frogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:34   #59
Quote:
AFRODITA69 kaže: Pogledaj post
mislim,da..koje god jelo stavis,ima ih jos u svijetu koji jedu..a onda opet jedemo puno bolje nego ameri koji nemaju pojma o hrani.

neko je naveo orehnjacu i makovnjacu..ali rusi to rade isto...krafne,puna poljsak cetvrt krafni..paste? pa taljani su puni paste.ama nnista bas nemam kao svoje a da netko drugi ne radi vec...bit je u prirpemi.nas rostilj,kad ga moj stari spevce je nase jelo,naspram amerskom bez okusa i mirisa..kuzis?
a sto su ti tvoji frendovi neka inspekcija za autohtonu kuhinju? Po tome ni ostali narodi ne bi mogli otvarati nacionalne restorane. Ja svojim prijateljima kuham hrvatsku spizu ( ono sto je to za mene) i svi su sretni i zadovoljni. Normalno da im necu napraviti pesto genovese i tvrditi da je to iz hr ali sarma, pasticada, fritule....itd bome jesu hr jela. Ili npr. domaci njoki. U mojoj se obitelji prave generacijama kao vjerojatno i u obitelji nekog talijana, pa ak ih ono moze kuhati sto ne bih ja. Uostalom svaka regija donese neku specificnost istome jelu pa se taako hr sarma razlikuje cak i od bosanske, a uvelike od recimo armenske.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:41   #60
Quote:
frogy kaže: Pogledaj post
Još jednom, mislim da je meso z tiblice autohtono hrvatsko, odnosno međimursko jelo.
je, Zagorci ga mečeju v mast (ne f slanine) i zoveju meso z kačice , no, al pa smo si Međimurci navek z Hrvatima (ak ne več i Zagorcima ) bili zdobra ...

dakle, opet - regionalna karakteristična kuhinja - šta bi to naš sunarodnjak iz Cavtata ili Umaga ili Iloka imao zajedničkog sa mesom z tiblice ?

pa večina Hrvata i ne zna za bučino ulje, a kamoli da ga je probala, a isto bi svaka bakica iz Lepoglave ili Donje Petričke frknula nosom na blitvu s maslinovim uljem ...

__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.