Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2008., 14:26   #1
Može li avion oboriti sam sebe?

ponavljam topic jer nekako mi ova priča djeluje suludo, avion koji je oborio samog sebe - topom!!!

Da igranje oružjem može biti opasno svima je jasno. Čovjek je malo nepažljiv i upuca samoga sebe. To je već u sferi normalnog. Prilično neobično zvuči priča npr. o podmornici koja je samu sebe potopila torpedom.

Ali ovo, ovo je već fantastika - supersonik koji je oborio samog sebe vlastitim topom i iako je sve dobro dokumentirano i objašnjeno još uvijek djeluje nevjerojatno.

http://www.check-six.com/Crash_Sites/Tiger138260.htm


Sad me zanima kako stvari stoje sa samonavođenim raketama. Znam, postoje brojne zaštite itd, ali ako je nekome uspjelo oborit samoga sebe topom, zašto nekakav kvrc u sustavu samonavođenja ne bi mogao regularan napad pretvoriti u samoubojstvo.

Je li se tako nešto ikada dogodilo?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 15:11   #2
Quote:
ponavljam topic jer nekako mi ova priča djeluje suludo, avion koji je oborio samog sebe - topom!!!

Da igranje oružjem može biti opasno svima je jasno. Čovjek je malo nepažljiv i upuca samoga sebe. To je već u sferi normalnog. Prilično neobično zvuči priča npr. o podmornici koja je samu sebe potopila torpedom.

Ali ovo, ovo je već fantastika - supersonik koji je oborio samog sebe vlastitim topom i iako je sve dobro dokumentirano i objašnjeno još uvijek djeluje nevjerojatno.
Dogodilo se i to ne jedanput(u USAF-u, premda nisam siguran da je u pitanju obaranje, vec samo ostecenja), a tocan broj puta i avione cu postat ako uspijem naci site na kojem sam to provitao.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 22:49   #3
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Prilično neobično zvuči priča npr. o podmornici koja je samu sebe potopila torpedom.
ALi bilo je nekoliko takvih slučajeva.... Naime Njemci su u drugoj polovici 2. svjetskog rata koristili torpeda s pasivnim akustičnim samonavođenjem. ta torpeda su bila konstruirana tako da se 400 m nakon lansiranja aktivirao pasivni sonar (hidrofon ili što već) koji je tražio bilo kakav izvor buke u blizini, a to je načešće bila sama podmornica. Tak da je uobičajena rutina bila da se prilikom ispaljivanja iz prednjih cijevi odmah zaranjalo na dubinu od 60m dok je prilikom izbacivanja iz zadnjih cijevi morala u podmornici vladati apsolutna tišina.... Ovo sam našao na http://www.uboat.net/
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 02:04   #4
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
ALi bilo je nekoliko takvih slučajeva.... Naime Njemci su u drugoj polovici 2. svjetskog rata koristili torpeda s pasivnim akustičnim samonavođenjem. ta torpeda su bila konstruirana tako da se 400 m nakon lansiranja aktivirao pasivni sonar (hidrofon ili što već) koji je tražio bilo kakav izvor buke u blizini, a to je načešće bila sama podmornica. Tak da je uobičajena rutina bila da se prilikom ispaljivanja iz prednjih cijevi odmah zaranjalo na dubinu od 60m dok je prilikom izbacivanja iz zadnjih cijevi morala u podmornici vladati apsolutna tišina.... Ovo sam našao na http://www.uboat.net/
Ja sam našao informaciju o američkoj podmornici (ili podmornicama. U ovom trenutku ne mogu pronači link a dosta sam davno čitao o tome) koja je ispalila torpedo no kako se njemu zaglavilo vertikalno kormilo, napravilo je krug i potopilo je vlastitu podmornicu.

Eto, događa se no, interesira me može li kvar sustava za IC samonavođenje rakete uzrokovati rušenje aviona koji ju je ispalio i jeli se to ikada dogodilo.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 02:14   #5
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Eto, događa se no, interesira me može li kvar sustava za IC samonavođenje rakete uzrokovati rušenje aviona koji ju je ispalio i jeli se to ikada dogodilo.
Ovisi koje rakete. Mislim čak da je to već opasnost sa modernim HOBS raketama nego sa starim IC navođenim raketama. S druge strane, moderne rakete imaju daleko bolje mogućnosti diskriminacije meta pa sumnjam da avion može pogoditi samog sebe.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:30   #6
Mene zanima kojom bi brzinom avion morao letjeti da naleti na zrna ispaljena iz svojeg topa????koliko je brzina metka 1000m/s cca?? pogotovo 12,7 ima i veču a avion pri 1mach ima 340m/s znači 2,5-3macha????? da dostigne zrno??? i onda scena ko na reklami za renault clio zrno leti pored aviona
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:39   #7
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Mene zanima kojom bi brzinom avion morao letjeti da naleti na zrna ispaljena iz svojeg topa????koliko je brzina metka 1000m/s cca?? pogotovo 12,7 ima i veču a avion pri 1mach ima 340m/s znači 2,5-3macha????? da dostigne zrno??? i onda scena ko na reklami za renault clio zrno leti pored aviona
Očito da može.
Da,mogućnost je mikronska,al opet onog, koga je strefio vlastiti metak, je bolio kurac za izračun vjerojatnosti
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:44   #8
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Očito da može.
Da,mogućnost je mikronska,al opet onog, koga je strefio vlastiti metak, je bolio kurac za izračun vjerojatnosti
Ako se metak ispali dok avion ide 2 macha, onda ce se izlaznoj brzini metka, pridodati brzina aviona. Avion moze naletiti na metak prilikom obrusavanja, jer metak nema konstantan pogon , pa avion moze ubrzavati prema dole dok metak brzo postigne svoju konacnu brzinu. Netko je postao tu pricu na drugom threadu .
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:18   #9
Quote:
BD-zg kaže: Pogledaj post
Mene zanima kojom bi brzinom avion morao letjeti da naleti na zrna ispaljena iz svojeg topa????koliko je brzina metka 1000m/s cca?? pogotovo 12,7 ima i veču a avion pri 1mach ima 340m/s znači 2,5-3macha????? da dostigne zrno??? i onda scena ko na reklami za renault clio zrno leti pored aviona
Razmišljanje je OK ako razmišljamo o ravnom hitcu no, ako je bio kosi hitac prema gore, nakon čega se avion počeo obtušavati, mogućnost očito postoji. Usput, cijela priča je objašnjena na stranicama čiji link imaš.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:01   #10
AJMO bit jos malo ludji i zapitati se moze li avion biti unisten od vlastite bombe.Po meni da.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:05   #11
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
AJMO bit jos malo ludji i zapitati se moze li avion biti unisten od vlastite bombe.Po meni da.
kak?
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:05   #12
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
AJMO bit jos malo ludji i zapitati se moze li avion biti unisten od vlastite bombe.Po meni da.
Naravno.Probaj u Šturmoviku u niskom letu(čak ne brišućem) bombati po zemlji

I mislim da je zabilježen slučaj(tj urbana je legenda) u Domovinskom ratu,da je jedan naš pilot iz niskog leta GŠom 23 gađao neprijateljski tenk,te su ga pogodile
krhotine tenka/rikošet?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 22:28   #13
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
AJMO bit jos malo ludji i zapitati se moze li avion biti unisten od vlastite bombe.Po meni da.
Posebice ako baci nuklearku
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 23:09   #14
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Posebice ako baci nuklearku
Pa ne bas.Zamislimo da avion leti vrlo velikom nadzvucnom brzinom na velikoj visini i da taj isti avion ima izuzetne manevarske sposobnosti.Sad taj isti ispusti bombu,ona nema pogona nego samo slobodno pada.Njena pocetna brzina ce bit manja nego u kasnijoj fazi,i onda taj avion moze naglim manervom preteci vlastitu bombu i nac se u polozaju tocno ispod nje.Ovo je sve vrlo teoretski ali je moguce.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 23:34   #15
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Pa ne bas.Zamislimo da avion leti vrlo velikom nadzvucnom brzinom na velikoj visini i da taj isti avion ima izuzetne manevarske sposobnosti.Sad taj isti ispusti bombu,ona nema pogona nego samo slobodno pada.Njena pocetna brzina ce bit manja nego u kasnijoj fazi,i onda taj avion moze naglim manervom preteci vlastitu bombu i nac se u polozaju tocno ispod nje.Ovo je sve vrlo teoretski ali je moguce.
Naravno da joj može pobjeći ali ovaj dio priče o samouništenju bombom je već u sferi sprdačine a sam time i moj komentar s nuklearkom.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 01:40   #16
U falcon patrolu možeš sebe izbombardirat na benzinskoj.
Za rikošet se zna da može,zato se odmah uzljeće.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 11:52   #17
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Naravno.Probaj u Šturmoviku u niskom letu(čak ne brišućem) bombati po zemlji

I mislim da je zabilježen slučaj(tj urbana je legenda) u Domovinskom ratu,da je jedan naš pilot iz niskog leta GŠom 23 gađao neprijateljski tenk,te su ga pogodile
krhotine tenka/rikošet?
Samo u slucaju da je pilot idiot ili avion neispravan.Ako automobil lagano u 4-oj brzini prelazi u sekundi od 13-15 m,valjda bi onda avion triba u sekundi prijeci barem 130-150 m.Sad amo pretpostaviti da bombi treba sekunda da eksplodira i barem 2 sekunde da se razlete te krhotine,avion bi u te tri sekunde trebao biti najmanje 300 metara od mjesta eksplozije,zapravo i vise.
P.S.urbane legende su obicne gluposti.
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 13:35   #18
Bombom naravno da može. I to se odnosi ne samo na klipne, nego i na mlazne avione kod bombardiranja u niskom letu.
Netko je na topicu o Falklandima bio postavio pitanje zašto su upaljači na argentinskim bombama imali defaultno podešeno armiranje sa zakašnjenjem. Isti razlog.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 17:41   #19
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
Samo u slucaju da je pilot idiot ili avion neispravan.Ako automobil lagano u 4-oj brzini prelazi u sekundi od 13-15 m,valjda bi onda avion triba u sekundi prijeci barem 130-150 m.Sad amo pretpostaviti da bombi treba sekunda da eksplodira i barem 2 sekunde da se razlete te krhotine,avion bi u te tri sekunde trebao biti najmanje 300 metara od mjesta eksplozije,zapravo i vise.
horizontalni hitac,anyone?
Bomba ne pada okomito dolje,već ima početnu horizontalnu brzinu(koja je jednaka brzini zrakoplova)

Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
P.S.urbane legende su obicne gluposti.
Rupe u trupu aviona baš i nisu
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 18:49   #20
Prilikom bombardiranja iz brišućeg leta (specijalnost aviona kao što su npr A6 Intruder) sve bombe moraju bit opremljene retardersim krilcima ili padobranima (ili upaljačima s odgodom aktiviranja od par sekundi).... Upravo zbog toga što bi u suprotnom bomba zadržala horizontalnu brzinu i eksplodirala ispod aviona.... Horizontalni hitac.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.