Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2009., 00:43   #81
ambicija je riječ, a oko terminologije uvijek problemi

primjerice ja se osjećam blago rečeno sposobnom za neke stvari... oko tih istih stvari neki drugi ljudi su također ambiciozni, te čak javno traže za sebe najbolje.
autoriteti se prave da ne čuju..

takve ambiciozne ljude nitko ne voli, jer nisu sposobni čim moraju tražit
dakle slažem se oko toga da je ambicija pod ruku s nesposobnošću...
jer tko ima sposobnost taj šuti, zna što radi i napreduje... i ne znaju svi da je "ambiciozan" (mada možemo u širem smislu sve težnje prozvat ambicioznošću)

drugi tip ambicioznosti, u tom nekakvom užem smislu, po meni je kada osoba jest kompetentna za posao i sl. no spremna je usput i nepoštenim sredstvima sebi priskrpiti sve više..
tada također postaje NESPOSOBNA u usporedbi sa svojim ciljevima
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 01:36   #82
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Toliko za sad, i... knock your self out
Sure, dude.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 18:09   #83
U današnjem društvu važnost predstavljanja vlastitog uspjeha je postala dominantna; imati vrhunski uspjeh u poslu, u ljubavi, biti primijećen u grupi, biti izuzetan, nije više samo san, postalo je obavezom. Ova želja za dokazivanjem ne/postojećih snaga ima snagu motora koji daje neprekidne impulse za stalnim usavršavanjem, samoizgrađivanjem i to je dobro ako postoji potencijal za takvu preobrazbu, u suprotnom, kada usprkos silnim naporima uspjeh izostaje, želja postaje generator depresivnog stanja i vodi u gubitak samopoštovanja. Za neke ljude, dosegnuti najviši nivo i opstati na njemu je pitanje od najvećeg značaja. Žeđ za uvažavanjem i nemogućnost percepcije potreba drugih su osobine narcističke prirode koje se određuju još u djetinjstvu, u periodu kada je za takve karaktere najveća briga biti jedini predmet roditeljske ljubavi. Tu ljubav nosimo svi za cijeli život, oko nje se formira svijest o sebi, povjerenje u vlastite snage i neophodni optimizam da bismo „išli naprijed“, stoga roditeljska ljubav mora biti bezuvjetna... ali ako je bila pretjerano zaštitnička ostavila je djetetu lažnu sliku o njegovim nepostojećim vrijednostima i uvjerila ga da su svi superlativi vezani uz njegovu osobnost, da je njegovo mjesto na vrhu, a drugi ostaju „pod nogama“. Jednako tako, odrastati bez ljubavi označava urušavanje samopouzdanja pa se često događa da odrasla osoba nastoji na jedan od dva suprotna načina premostiti tu prazninu: pretjeranim samodokazivanjem ili pak izrazitim povlačenjem „sa scene“.
Ambicija, potkovana sposobnošću, pozitivna je jer usmjerava na samoizgrađivanje i stalni napredak kao rezultat pozitivne energije koja nas pokreće te kao takva, stvaralačka snaga ne može a da ne bude korisna i za našu okolinu. Zrela i stabilna osoba je ambiciozna onoliko koliko je i obdarena, a uspjeh takve osobe, uspjeh je društva u cjelini. Ako pak prirodne sposobnosti nema ili je postavljena na „krivo izgrađenim temeljima“, ambicija postaje samo put kojim se pokušavaju razriješiti dublji problemi na način da ih se sakrije pod krinkom uspjeha/moći. Takva ambicija je uvijek praćena strahom, uvijek u grču, nikada dostatna, nikada plodna.
Arah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 20:39   #84
Quote:
Arah kaže: Pogledaj post
Ambicija, potkovana sposobnošću, pozitivna je jer usmjerava na samoizgrađivanje i stalni napredak kao rezultat pozitivne energije koja nas pokreće te kao takva, stvaralačka snaga ne može a da ne bude korisna i za našu okolinu.
Ja ne znam jesi li pročitao išta od uvodnih postova u temi, ali da bi mogao tvrditi da ambicija uopće može biti "potkovana sposobnostima" prvo nam moraš objasniti otkud dolaze ambicije, i zašto najsposobniji uglavnom nemaju ambicija.

Složit ćeš se, dobar nuklearni ili kvantni fizičar vrlo je sposoban, no rijetko naiđeš na znanstvenike koi imaju političke ambicije. Političke ambicije uglavnom krase nesposobne seljačine.

Dobar majstor nikad nie ambiciozan. Njegov rad govori u njegovo ime, i dobar majstor je uvijek tražen. Dobar majstor ima više posla nego što ga stigne obaviti. Njemu ambicije nisu potrebne... motivira ga potražnja i visoka cijena njegova rada koja proizlazi iz velike potražnje za njegovim radom.

Prevaranti su ambiciozni... sanjaju o tome kako nekoga što lakše prevariti za što više novca.

Nadam se da shvaćaš da činjenica što možeš formulirati sintagmu "ambicija potkovana sposobnostima" ne znači da u toj sintagmi postoi i zrnce zdrava razuma. To je jednostavno nešto u što si odlučio vjerovati, i za što nemaš apsolutno nikakvih argumenata.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:07   #85
[QUOTE
Dobar majstor nikad nie ambiciozan. Njegov rad govori u njegovo ime, i dobar majstor je uvijek tražen. Dobar majstor ima više posla nego što ga stigne obaviti. Njemu ambicije nisu potrebne... motivira ga potražnja i visoka cijena njegova rada koja proizlazi iz velike potražnje za njegovim radom.
/QUOTE]

Ako je njegova ambicija bila postati "dobar majstor", ostvario ju je zahvaljujući svojim sposobnostima, a potražnja za njegovim radom govori o uzajamno pozitivnom odnosu jedinke i društva.
Što je ambicija za koga veliko je pitanje; netko može imati ambiciju za potpunom anonimnošću a netko pak za slavom...
Arah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:58   #86
Quote:
Arah kaže: Pogledaj post
Ako je njegova ambicija bila postati "dobar majstor", ostvario ju je zahvaljujući svojim sposobnostima, a potražnja za njegovim radom govori o uzajamno pozitivnom odnosu jedinke i društva.
Što je ambicija za koga veliko je pitanje; netko može imati ambiciju za potpunom anonimnošću a netko pak za slavom...
Jebi ga, ja zaboravim da ljudi diskutiraju o pojmovima bez da znaju što ti pojmovi znače, i bez da pročitaju ranije postove u temi, u koima se, između ostalog, nalazi i etimološko značenje riječi ambicija, te opširni opis razlike između entuzijazma i ambicije.

Uopće nie upitno što je ambicija, ali je upitno znaš li ti što je ambicija.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 01:31   #87
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Jebi ga, ja zaboravim da ljudi diskutiraju o pojmovima bez da znaju što ti pojmovi znače, i bez da pročitaju ranije postove u temi, u koima se, između ostalog, nalazi i etimološko značenje riječi ambicija, te opširni opis razlike između entuzijazma i ambicije.
+

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Dakako, tvoj primjer je blagoslovljen nesvjesnošću o činjenici da entuzijazam ne postoi, već je to apstraktni koncept koim opisujemo subjektivni doživljaj projekcije moguće budućnosti. Drugim riječima - jedno veliko ništa.
=

na ovoj se temi nalazi opširni opis razlike između ništa* i ambicije.

voila, kad ja to sebi ovako lijepo zbrojim, ne mogu ne zaključiti kako je bolje biti ambiciozan, nego biti - ništa.

makar, otom potom, ima se tu još štošta za primjetiti, samo treba dobro otvoriti oči, ovak nekak

(*jedno veliko ništa = ništa )
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 03:08   #88
Quote:
malizia kaže: Pogledaj post
ambicija je riječ, a oko terminologije uvijek problemi

primjerice ja se osjećam blago rečeno sposobnom za neke stvari... oko tih istih stvari neki drugi ljudi su također ambiciozni, te čak javno traže za sebe najbolje.
autoriteti se prave da ne čuju..
A-ha. Dala si definiciju riječi ambicija. To bi zapravo bilo: nametljivost, laktarenje, nepoštenje.

Veliš da si sposobna za neke stvari. Jesi došla do toga učenjem, trudom, radom, željom za usavršavanjem, motiviranošću (što je sve ambicija) ili si se rodila s time i pasivno čekala da 'sposobnost' izraste sama od sebe?
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 23:20   #89
mislila sam prvenstveno na talent. što neke ljude vuče u profesije, nego upravo taj talent, jednostavno mu se ne mogu oduprijeti jer stvoreni su za nešto a ne nešto drugo. dakle ne izjednačavam sposobnost s ambicijom.
onaj koji ima talent, ima i volju i njegov rad praktički nije rad jer on ga ne doživljava "cijenom"

po meni dakle jest ambicija manjak sposobnosti.

a ova tema ne ide nikamo, jer imamo različite terminologije

po meni ako imaš istinsku kompetenciju, talent.. tvoj put je jasan i prirodan. kome fali taj zastaje i žudi, a ta žudnja je ambicija, kad osjeća taj višak koji želi...

po meni ambiciozan previđa put..
a to je sve što imaš.

ne zanm ko je živi ikad osvojia cilj.
jer cilj se uvijek pomiče još naprijed.
dakle po meni je ambiciozan ustvari luzer, koji ponekad ipak može prestići talentriranog.
al ipak ostaje luzer

talent je po meni ne samo smjesa karakteristika koje te uzdižu, nego i duhovna sposobnost nošenja s istima.
primejrice gle sport u hrvatskoj i naš mentalitet.
tko osvoji nešto, makar bilo najveće, nacija želi još i spremna ga popljuvat. onaj kojeg to slomi - AMBICIJA - tad i postaje gubitnik.
jer ljudi te najčešće gledaju onako kako sam sebe gledaš.

uvik su muškarci smjeli ševit više i imaš dvije žene jednako raskalašene, jedna sigurna u sebe a druga zbunjena.
samo je jedna "kurva" i pritom "jadnica".

možda se čini da sam odlutala s teme al želim reći da u glavi trebaš bit na tračnicama,.. puta.. a ne u raskoraku s ciljem.. što je upravo ono što "ambicija" u mom smislu riječi znači
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 10:18   #90
Kritika

Nadostatak ambicije je ništa drugo nego simptom jednoga oblika straha od kojega ljudi pate - strah od kritike. Šest je osnovnih strahova i sretan je onaj koji ne pati od svih šest. O ovoj temi mozete više na mome blogu pročitati.

LACK OF INITIATIVE. Failure to embrace opportunities for self-advancement, fear to express opinions, lack of confidence in one’s own ideas, giving evasive answers to questions asked by superiors, hesitancy of manner and speech, deceit in both words and deeds.

"Think and grow rich" - Napoleon Hill

p.s.
Zahvalu za pročitani tekst primam u obliku jednoga klika na jednu od osam reklama pri vrhu bloga (link za blog u potpisu) :P
__________________
http://gr8-loan.blogspot.com/
HaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 03:31   #91
stari jesu li ti blogovi na engleskom?
..i ti si znači u điru sa onim stranicama?


Vess ,S sister i enky,imaju ok postove na toj temi, te se ujedno njima slažem u odeređenom periodu,ali je fascinantno koliko se fraza i tuđica upotrebljuje kako bi se kojim slučajem ostavio što ingeniozniji dojam pametnog H .sapiena.
A ja,sam i dalje blagoslovljen činjenicom kako je glupost neuništiva.

"trebaš biti jako velik,
da bih shvatio koliko
si malen!

iako mi,neki nalikuju na genijalce, koji se baš poigravaju na rubu ludila...
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:44.