Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2006., 13:54   #1
Glazbena škola

Bi li tko htio malo izmijeniti iskustva o svom djetešcu i glazbenoj skoli, odabiru instrumenta, iskustvu s profacima, skolom itd? U kojoj dobi početi? Svaki komentar nam je koristan!!!
zakan14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 14:02   #2
Zagreb? Koja ti je škola blizu, za koju si zainteresiran? Koliko je staro dijete?
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 14:06   #3
Evo ja nisam isla u glazbenu skolu vec kod casnih sestara. Ucila sam svirati klavir a pocela kad mi je bilo 5 godina.
To je jedno od boljih iskustava koje sam stekla u svom zivotu iako nisam volila casnu koja me ucila, bila je jako stroga.
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 14:32   #4
Zapravo nam je najbliža OGŠ I. Zajca područno odjeljenje u Gajnicama. Čuli smo dakako preporuke za Eli Bašić, no nema šanse da je vodimo u Mlinarsku jer nam je to naprosto predaleko. O Zajcu smo čuli posve različite informacije. Navodno se u zadnje vrijeme prilično popravila.
Razmišljamo o violini... a cura nam je navršila 5 godina, i - pouzdano - ima dara.
zakan14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 15:06   #5
Pravilo za muzičku školu glasi: birati profesora, a ne školu. Muzičkih škola ima naravno na "dobrom" i lošem" glasu, ali u "dobroj" školi možeš naići baš na lošeg profača željenog instrumenta. Raspitaj se malo o imenima, bez sustezanja možeš nekome banuti na vrata učionice (u radno vrijeme) i dogovoriti se za razgovor (preslušavanje), pitati ima li mjesta i sl. Talentiranu petogodišnjakinju najbolje je upisati u glazb. vrtić, ali ako ona ima želju (i sposobnosti) neki će ti profači rado uzeti curu iz vrtića na poduku van svoje satnice bar jednom tjedno na "igranje", jer će im to kasnije olakšati posao. Violinu ili klavir možeš početi učiti uz igru već s 5 godina.
Nisam sigurna da škola Zajc ima vrtić/početnički solfeggio u područnom odjeljenju?
Jako dobra prof. violine s puno smisla za malu djecu (radi samo u osn. gl. šk.) obitava u Mlinarskoj (Helena Žubrinić).
Inače, prijave za upis u 1. osn. i vrtić kreću u mnogim školama već sada.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 15:20   #6
Mislim da ću fakat banuti i malo poslušati nastavu; slično sam napravio i ravnateljici osnovne škole prije upisa starijeg čeda. Hvala na savjetima!
zakan14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 16:05   #7
Quote:
zakan14 kaže:
Bi li tko htio malo izmijeniti iskustva o svom djetešcu i glazbenoj skoli, odabiru instrumenta, iskustvu s profacima, skolom itd? U kojoj dobi početi? Svaki komentar nam je koristan!!!
O svom djetešcu i glazbenoj školi ne mogu reć iskustva, jer mala ima tek 15 mjeseci.

Ali mogu reć da je mene mama upisala u osnovnu glazbenu s 8 godina, za klarinet. I da sam prvi razred završio kao najlošiji đak u razredu, imao sam 3 iz solfeggia i 4 iz instrumenta (dok su svi ostali imali 5-tice i tek tu i tamo pokoja 4-ka), jer kao nemam ni sluha ni talenta. Uglavnom, završilo je da sam od te ekipe, nakon 6 razreda osnovne glazbene, jedino ja upisao srednju glazbenu, u kojoj sam tijekom sve 4 godine imao 5 i iz solfeggia, i iz klarineta (a bogami i iz harmonije i polifonije), bio i 2. u Hrvatskoj na republičkom takmičenju, a za maturu sam svirao Mozartov koncert za klarinet (u koji sam se zaljubio još tamo u 5.-6. osnovne), i to tako da mi se profesorica iz komisije nakon toga došla zahvalit uz riječi 'baš si nam uljepšao dan'.

Tako da, ako ti neki 'profesor' pri upisu kaže da ti kćer nema talenta ili sluha, nemoj se ni u kojem slučaju obazirat na takve gluposti, jer je presudna stvar da ti dijete zavoli glazbu.

A ako ti to uspije, e onda si tek u problemima, moglo bi ti se desit kao i mojoj mami, koja je u prva dva-tri razreda osnovne glazbene govorila 'pa daj ajde malo vježbaj, evo bar pola sata', a da bi se to u 3. i 4. srednje pretvorilo u 'joj, pa šta baš moraš toliko vježbat?!?'
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 16:17   #8
To je točno , ima učenika sa sjajnim sluhom i ritmom na prijemnom, pa se nakon godinu dana pokazalo da su antitalenti...također i obratno: učenica koja je bila zadnja ispod crte pokazala se kao najbolja. Neka djeca kod kuće uopće ne pjevaju, pa kad dođu na prijemni izgledaju kao totalno izgubljen slučaj, a zapravo imaju sluha. Također dijete može imati i sluha i dobar osjećaj za ritam, ali nažalost biti nemuzikalno...
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 16:27   #9
Quote:
vinova lozinka kaže:
ima učenika sa sjajnim sluhom i ritmom na prijemnom, pa se nakon godinu dana pokazalo da su antitalenti...
Moje je iskustvo (a i ne samo moje) da je talent oko 5%, a vježbanje, rad i trud oko 95% u konačnom rezultatu (odnosno kako dobro netko svira).

E, ali da bi čovjek vježbao po 8 sati dnevno (ili čak i više) i postigao prave rezultate, treba se prvo zaljubit do ušiju i glazbu, to je ono o čemu ja govorim
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 11:11   #10
[QUOTE=Baan Dar]Moje je iskustvo (a i ne samo moje) da je talent oko 5%, a vježbanje, rad i trud oko 95% u konačnom rezultatu (odnosno kako dobro netko svira).

Ne bi se složila! Glazbenici se rađaju, a to se ne postiže podmićivanjem korumpiranih profesora! Normalno da treba investirati vremena na vježbanje, ali ako čovjek nije za to onda bolje odstupiti od toga. Pogotovo za sviranje violine, jer je potrebno imati apsolutni sluh, a to ima 0.5% glazbenika!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 22:07   #11
Glazbenici se rađaju ko što se rađaju i frizeri, stonoge ili eskimi. Ako nisu u prilici imati bar solidno školovanje i pogotovo ako ne vježbaju "od jutra do sutra" badava im talent (baš me zanima otkud su potekla ta česta vjerovanja da će svaki "veliki talent" dogurati do dobrog glazbenika, bez obzira na ova dva uvjeta).
Za profesionalno sviranje violine nije potreban apsolutan sluh, nego dobar sluh vulgaris.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 17:43   #12
Ma da, zapravo bih najviše volio da mi dijete zavoli muziku, da uživa ponajprije u slušanju, a ako ide sviranje - to više!!! Možda je opterećujem nekim svojim promašenim željama, ali doista mi se čini važno kužiti i voljeti glazbu. Jest da je dijete još i lako natjerati da vježba, ali kako mu usaditi i razviti ljubav - čini se da je najteže.
zakan14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 17:54   #13
Quote:
zakan14 kaže:
Ma da, zapravo bih najviše volio da mi dijete zavoli muziku, da uživa ponajprije u slušanju, a ako ide sviranje - to više!!! Možda je opterećujem nekim svojim promašenim željama, ali doista mi se čini važno kužiti i voljeti glazbu. Jest da je dijete još i lako natjerati da vježba, ali kako mu usaditi i razviti ljubav - čini se da je najteže.
Nije to baš tako teško - puštaj joj doma što više glazbe, različite (iako ja ne bi nikad puštao nekakve narodnjake ili slično, sačuvajbože), klasika i jazz je moja preporuka. I vodi je na koncerte.

To bi trebalo bit sasvim dovoljno za usadit sjeme
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 18:02   #14
meni se cini da je 5 godina malo prerano za glazbenu...
ja sam krenula u 2.osnovne, mislim da je tak najbolje kombinirati s obzirom da osnovna ima 6 razreda, pa ak se poslije ide u srednju glazbenu da nema poklapanja s maturom...
isla sam u pavao markovac i mogu reci samo najbolje o toj skoli iako sam kasnije cula da se skola dosta pokvarila i da je mnogo kvalitetnih profesora otislo...mozda su samo glasine...ne znam...
smatram da bi svako dijete trebalo zavrsiti osnovnu glazbenu zbog opce kulture...
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 18:39   #15
Ja sam bila u V.Lisinski kod prof MIletica na gitari 6 godina. Uzasno iskustvo. Solfeggio sam voljela,obozavam pjevat ali su mi starci isforsirali gitaru(mama voli Beatelse) pa da ja kao naucim svirat tu muziku. Mi 6 godina nismo ni primirisali modernoj glazbi a ja sam cijelo to vrijeme htjela svirat klavir kojeg nismo mogli smjestit u stan. Starci su me forsali da zavrsim (sto i jesam ) uz teske muke. Apsolutni sluh i super glas(pjevala u HNK) niej mi pomogao u gitari. KAd sam to zavrsila objesila sam je na tavan i nikad vise takla. Sve u svemu bez veze.
Jako dobro pazite da slusate djetetove zelje oko biranja instrumenta. PA makar pocet i kasnije, nekakav muzicki vrtic u kojem se uci voljet glazbu je dovoljan u tim mladim danima.
Profesor je jako bitan,puno bitniji od skole. Moj je bio meni koma,mada kazu da je super profesor ja nis od gitare nisam voljela pa ni njega. Bilo mi je muka svaki puta.
Sretno
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 19:37   #16
Evo zanimljive teme za mene .
Ja nisam išao u glazbenu i naravno kao i svi klipani u gimnaziji sam ludio za gitarom i sam sam dosta naučio i bila mi je uživancija. S godinama sam sve zapustio, zaboravio. Sad imam troje djece i svi idu o GŠ. ( 1.srednje flauta, 5. osnovne gitara i 1. osnovne klavir.) i to mi je novo iskustvo s učenjem glazbe. Evo mojih nekoliko savjeta:
1. Svakako dijete motivirajte da ide u glazbenu. Pjevajte , svirajte , plešite , zekajte se . Uživajte u glazbi...
2. Izaberite najbližu školu jer kao što je rečeno bitan je učitelj, a ne nekakve glasine o školi (nastava instrumenta je isključivo individualna pa je slaganje karaktera (!) važnije nego fasada zgrade), a već od terećeg-četvrtog razreda faktor "gubljenja vremena na putu" postaje vrlo značajan u dnevnom rasporedu.
3. Sve troje djece upisao sam u glazbenu kada su krenuli u 2. osnovne škole. No, uobičajeno je da se djeca upišu u glazbenu kada kreću u treći razred osnovne tako da istovremeno završe i osnovnu i glazbenu ( jer traje 6g.). No ima klinaca koji se upišu u 1. razred osnovne i glazbene istovremeno, ali to je ipak rijetkost.
4. Instrument se bira na upisu (ako nije popunjen - zato idite prvi dan na upis he, he) i o tome je teško reći nešto pametno. Svaki je instrument lijep na svoj način. Treba razmišljati i o cijeni. Npr. nova početnička flauta ( Yamaha ) oko 500eura, početnička klasična gitara ( Alhambra ili sl.) je oko 1500 -2000kn. Klaviri su skuplji Mi smo klavir naslijedili od djeda pa nemam pojma kak se kreću cijene, a tu treba uračunati i redovito štimanje.
5. Prijemni (!) ispit je vrlo jednostavan . Dijete mora a) samo otpjevati 2-3 dječje pjesmice po svom izboru b) ponoviti nekoliko ritmičkih frazica pljeskanjem, udaranjem prstima po klupi c) otpjevati s la la nekoliko tonova koje učiteljica odsvira na klaviru. Usput se pregledaju i ruke i prsti. I to je to.
6. Dijete može nakon godinu ili dvije promijeniti instrument, ali takva praksa brljanja se meni ne sviđa. Moj je sin nakon dvije godine upisao i tamburu i sada uči dva instrumenta,a u tamburaškom orkestru uživa.

Nastavk aslijedi ....
ivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 11:00   #17
Quote:
ivo kaže:
3. Sve troje djece upisao sam u glazbenu kada su krenuli u 2. osnovne škole. No, uobičajeno je da se djeca upišu u glazbenu kada kreću u treći razred osnovne tako da istovremeno završe i osnovnu i glazbenu ( jer traje 6g.). No ima klinaca koji se upišu u 1. razred osnovne i glazbene istovremeno, ali to je ipak rijetkost.
mislim da to bas i nije pametno - upisati dijete u glazbenu u 3.osnovne...ak poslije ide u srednju ima 2 mature (glazbena + matura u skoli ak se ne prodju svi razredi s 5)
2. osnovne mi je nekak najbolja opcija


Quote:
zakan14 kaže:
No, s izborom instrumenta, nisam siguran da djetetu to može biti jako važno. S 5-6 godina mu je manje-više svejedno, kad ionako jedva da poznaje koji instrument.
kao sto je vec netko napisao iz vlastitog iskustva moze biti velika muka svirati nesto 6 godina jer su te roditelji natjerali...mozda je bolje pricekati s glazbenom jos par godina tako da dijete bude u stanju samo izabrati instrument koji zeli svirati?
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 20:17   #18
Dakle nastavak

7. O darovitosti ili talentu jednostavno ne treba razmišljati. Sluh i muzikalnost se silno razvijaju. U to sam se osvjedočio prateći svoju djecu. ( Više im nisam ni do koljena samo slušam i uživam Mnogo je tu stvari u igri da bi se moglo pomišljati o nekakvoj glazbeničkoj budućnosti, ali radost sviranja odmah je prisutna. I to je nezamjenjivo iskustvo. Preporučio bih svim roditeljima da se pokušaju oko toga potruditi.

Pozdrav ivo
ivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 21:51   #19
slažem se s gore navedenim, najpametnije je dijete upisat u trećem osnovne jer će tako završit i opću i glazbenu školu simultano.

o odabiru instrumenta.. pitajte i dijete najgore je raditi ono što ne voliš ili te ne zanima.
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 23:00   #20
Ma jasno, treba s djetetom o svemu razgovarati i dogovarati se. Interes izbor i volja djeteta su važni i na koncu presudni. No roditelji tu imaju prostora za manevriranje.
Evo još jedne sitnice.
Živimo u zgradi. Upravo su 22 sata i više nema govora da bi se nešto sviralo osim gitare ( klasične).
Zaključak: Treba pitati i susjede što oni vole
ivo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.