Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2007., 01:18   #1
"Voda", što uistinu znamo o njoj !?

E znam da je jedanput bila neka tema o vodi, nemogu ju naci, ali nema veze...

Sjedim danas u autu uz more, gledam ju kako se mice i sine mi.....

Moje pitanje glasi:
Dakle, sta mislite, sta je to voda, posto je sve iz nje nastalo. Znaci oni najmanji organizmi koji su evlouirali u naprednije i tako dalje, ali najprije je bila voda, a iz vode je nastao prvi organizam, a iz njega mi ako je teorrija evolucije donekle tocna.

Pa ako smo mi izrasli iz tog sicusnog organizma kroz dugi niz godina, sta mislite, voli li i taj organizam muziku ?

Da li se iza te rijeci voda, krije nesto vise od H2O
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 01:45   #2
ne zna se kako je život nastao, no zna se kako se razvijao. najpopularnija hipoteza kaže da se život razvio u vodi, uz pomoć jednostavnih tvari, kroz nekoliko milijardi godina. ako je to i točno (uistinu ne možemo znati), živi svijet nije nastao iz čiste vode, nego u vodi.
voda je samo jako dobro otapalo. vrlo je polarna, pa omogućava različitim tvarima specifično ponašanje. recimo lančastim molekulama s jednim polarnim krajem, a nepolarnim repom, organizaciju u micele, lamine, te ostalu molekularnu arhitekturu. to je preduvjet života, jer omogućava stvaranje unutarnje sredine.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:02   #3
Dobro, nastao je u vodi iz cega, (jednostavnih tvari? kako, otkuda su dosle, kako su se spojile? Da nije voda imala nekog utjecaja na to??=)

Ja mislim da se nesto vise krije iza te rijeci voda. A na kraju, bez nje nebi bilo zivota....
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:06   #4
Ali je voda najvažnija karika u razvoju života. Uz sva druga svojstva, da je slučajno led gušći od vode na 4 stupnja cijeli život na Zemlji bi bio pao u vodu (točnije u led) u prvom ledenom dobu. Kad smo već na rubu - slučajnost ili dio velikog plana? :-)
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:08   #5
Mislim da bi se mozda trebalo istraziti vodu malo bolje. Mozda nije istrazena kako treba...
Ri3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:31   #6
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se mozda trebalo istraziti vodu malo bolje. Mozda nije istrazena kako treba...
salt water
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 02:39   #7
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se mozda trebalo istraziti vodu malo bolje. Mozda nije istrazena kako treba...
http://en.wikipedia.org/wiki/Water
Earthling is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 03:31   #8
ako ćemo uzeti abiogenezu, onda su te tvari već bile tu. amonijak, ugljikov dioksid, metan, metalni kationi i sva ostala bagra, s tim voda nema ništa.
sve je postojalo u maglici, kad se stvaralo Sunce, ili je nastajalo u reakcijama na protoplanetu.

a da voda nije istražena je blago rečeno, glupost. voda je jedna od najrigoroznije istraženih kemikalija u svemiru. nema toga što se o njoj ne zna. užasno je važna i zato su se ljudi o njoj potrudili saznati maksimum.

led ne može biti "slučajno gušći od vode". on je takav kakav je, upravo kao što kugla nema bridove ili kao što bilo što sadrži četiri četvrtine (to nekima na forumu inače zvuči jako pametno, hehe). anomalija vode je posljedica njene polarnosti, a ova potječe od strukture elektronskog oblaka atoma kisika. jako je elektronegativan, pa oko sebe navlači elektronski oblak, dolazi do malene neravnoteže naboja i molekula vode postaje dipol.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 04:02   #9
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Dobro, nastao je u vodi iz cega, (jednostavnih tvari? kako, otkuda su dosle, kako su se spojile? Da nije voda imala nekog utjecaja na to??=)

Ja mislim da se nesto vise krije iza te rijeci voda. A na kraju, bez nje nebi bilo zivota....
Pa odgovorio ti je Endi, imala je voda utjecaja na to, jer je dobro otapalo i dipol, tako da u njoj mogu nastati specificni oblici molekula i njihova relativno visoka organiziranost.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:50   #10
Baš sam jučer gledao dokumentarac o vodi.
Naime,znanstvenici do danas ne mogu objasniti kako se voda našla na zemlji.Po teoriji nastanka zemlje,tu vode nije bilo.Imali su teoriju da je voda stigla kometima ali je pala u "vodu" zbog toga što bi fakat puno kometa trebao udariti u zemlju da donese toliko vode.I još neki razlozi su se spominjali....
Ugl,do danas se ne zna kako je voda došla na zemlju,samim time se zapravo ni ne zna kako je život na zemlji započeo...
maniche is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 17:26   #11
ne zna se kako je točno došlo do ovolike količine vode na Zemlji, ali se pretpostavlja da je to rezultat nekoliko događaja, ne samo jednog. kometi definitivno snose dio odgovornosti, no postoje neslaganja u mjerenjima omjera lakog i teškog vodika u oceanima i transneptunijancima.

Što se tiče vode na planetima, zanimljiv je slučaj Neptuna, gdje su ogromne količine vode u metalnom stanju vrlo vjerojatno odgovorne za njegovo magnetno polje. Sandia National Laboratories su zaključili da su dovoljni uvjeti od 4000 K i 100 GPa da bi se voda tako ponašala.
evo članak.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 18:01   #12
pa mislim da je voda sasvim slučajno tvar od koje mi možemo živiti, isto kao i kisik, .
isto tako se moglo desiti da se razvijemo iz bakra, da udišemo dušik i da nam za život treba ne znam,..zlato
ono...kako postoje biljke, kojima treba co2, nekima i dušik i tak neke tvari, (one neke dušićne bakterije vald),,tako nama treba voda,
a mogla nam je trebat bilo koja druga tvar,.
ono..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 18:33   #13
^^ne volim isključivost, pa ću samo reći - izuzetno malo vjerojatno i vrlo, vrlo teško. bakar ne može tvoriti ovako strašno ogroman broj spojeva kao ugljik, k tome je metal, a u otopinama je u ionskom obliku. dušik je u elementarnom stanju dvoatoman, s tri kovalentne veze, što je izuzetno teško razbiti.
zlato je prilično inertan element. ovi glavni od kojih smo sastavljeni (C, O, N, H, P, S) nisu ni previše reaktivni niti inertni. sasvim su između, što omogućuje da u raznim uvjetima i sredinama tvore složene spojeve. drugi elementi su pomoć, a elementi u tragovima su važni kod raznih prekursora. bez njih zakazuju enzimske reakcije.
postoje hipoteze o životu temeljenom na siliciju, no pri objašnjavanju takvog ustroja dolazi se do teških problema.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 23:42   #14
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što se tiče vode na planetima, zanimljiv je slučaj Neptuna, gdje su ogromne količine vode u metalnom stanju...[/URL].
kakvo je to metalno stanje?
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 00:52   #15
Quote:
TomislavXP kaže: Pogledaj post
kakvo je to metalno stanje?
to je stanje u kojem su atomske ili molekulske orbitale dovoljno stisnute, da se do maloprije posebne orbitale preklapaju i elektroni se počinju ponašati kao elektronski plin, baš kao što postoji u kristalnoj rešetki metala. lako skaču iz jedne molekule/atoma u drugu/i. u slučaju vode, područja u kojima se to događa su prilično heterogena, barem pri pokusima koje su izvodili u SNL.

to je ovo žuto na slici.
već se zna za metalni vodik, a sasvim je moguće da se sve tvari (ili bar velika većina) tako ponašaju kad se dovedu u stanje visokog tlaka i temperature.
vrlo je vjerojatno da zbog ovoga na Neptunu postoji tako jako magnetsko polje. možda su i druge molekule uključene.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 01:40   #16
Quote:
Rie kaže: Pogledaj post
Da li se iza te rijeci voda, krije nesto vise od H2O
Nista posebno u smislu u kojem ti pitas...

Ali voda je molekula na kojjoj se napravilo najvise istrazivanja i o kojoj se i dalje skoro najmanje zna.. Znas li da postoji 14 ( mozda sad cak i vise ) vrsta leda, da se u određenim uvjetima na istoj temperaturi zamzne prije ona zagrijana na 80 nego ona na 20°C stupnjeva (http://www.lsbu.ac.uk/water/explan.html#mpemba) i jos hrpu zanimljivosti, ove su meni nekako naj...
Ona je također glavni razlog zasto proteini se smataju tzj. postaju funkcionalni unutar stanice (+ formiranje micela koje su osnova za membrane)..Osnova je svega....Cijeli zivot na nasem planetu je prilagođen njoj....
Iako se ne bi slozio sa Endimionom u potpunosti, postoji razni redukcijski i oksidacijski procesi koji su egzogeni i od kojih stanica moze prezivjeti. Mozda bi u nekim uvjetima mozda cak i H2S mogao posluziti kao osnova, to je slična molekula vodi, samo nema ovakve anomalije koje mozda negdje i nisu nuzne....Sto se tiče Si koji bi mogao zamijeniti C, teski problemi su samo mozda za sada teski problemi.. I dosta ljudi je ograničeno pa ove naše uvjete smatra idealnima. Čovječanstvo je na jednom velikom ego tripu.....Pogledaj samo na nasem planetu kojih beštija ektrema ( pogotovo arheja) ima...Zive od -10 do 115°C, u Marjanskoj brazdi ( ~11000 m dubine),kombinacije razne,........Jebiga za njih smo mi extremi...A i ako sa našom staničnom mašinerijom koja je više-manje na istim principima,unikatna, pokrivamo toliki dijapazon uvjeta, mozda nije tesko za zakljuciti da mozda negdje moze biti i nesto zivo gdje mi ne bi nikad ni pogledali... Onda sad opet sta je oupce zivot i kako ga traziti...i sta ja znam sta uopce pisem vise , totalno sam skrenuo sa teme...

E da .... ....voda je molekula o kojoj ima toliko jos za istraziti, ali ja mislim da su gluposti da ima bilo kakvu vrstu pamćenja ili nekakve slične, od propalih znanstvenika izmišljene, karakteristike.

Pozdrav
kipios is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.