Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 22:10   #3001
Quote:
FreemanGordon kaže: Pogledaj post
Što onda bude ukoliko ne otplatim u zadanom roku?
Dug ti će ti se penjati zbog kamata i čekati na naplatu. Vjerovnici će te tužiti, a pošto nemaš posao niti imovinu, izvršenje naplate će biti u fazi mirovanja. Sve dok se ne zaposliš ili se uknjižiš na nekretninu ili auto ili brod. Normalnom, postoji zastara. Ali nije ni banka vagina. Ona će svakih nekoliko godina obnavljati parnicu u cilju da ne ide u zastaru. A to se lako obnovi, jer je u međuvremenu dug narastao. Srećom, ne mogu ti uzeti više od trećine plaće kada se jednog dana zaposliš.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nema dužničkog zatvora.
Teoretski ima samo za one koji ne plaćaju alimentaciju. Čak i da su bez posla - moraju plaćati.

Zadnje uređivanje krena : 11.06.2013. at 22:17.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 19:22   #3002
Evo moj slučaj pa mi recite šta mi je činit!
Banka mi je ukinila sav minus jer nisam više primala plaću iako sam još u radnom odnosu, samo na mirovanju.
Cijelu godinu sam u inozemstvu, i nikako nisma mogla podmirit dugovanje jer tko će ti u ovim teškim vremenima pomoć!
Uglavnom ja sam ih zvala par puta i ponavljala da ću na ljeto doći i pomirit dug odjednom, ili će u međuvremenu sjest povrat poreza i to podmirit.
Obećano mi je javiti se ako bude potrebno.
Naravno nitko me nikad nije kontaktirao ni na mail, ni na telefon.
Mislim da je to već pod ovrhom jer su mi nedavno blokirali i token tako da ne mogu ni vidit jel sjeo povrat poreza.
Uglavnom ja nisma dobila nikakvu obavijest o ovrsi, ako je i dolazila na kućnu adresu ja je nisam mogla vidjet jer nisam u Hrvatskoj.
Muževa obitelj je spominjala da je dolazila neka preporučena pošta ali je oni nisu mogli preuzet.
Sad mene zanima da li ću morat platit sva ta davanja koja se spominju kad dođem u banku podmirit dugovanje?
Negdje sam naišla na podatak da ako obavijest nije primljena da se to ne mora platit već samo podmirit dug! Jel to istina i šta mi je činit?
Unaprijed hvala za svaki savjet!
enamedena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 13:15   #3003
Morat ćeš platiti sve. I glavnicu i kamate i eventualne troškove ovrhe ako je do nje došlo. Što više čekaš veći su ti dugovi.
I iz inozemstva možeš izvršiti uplatu. Nazovi banku nek ti kažu koliki ti je dug i plati to. Pretpostavljam da tu gdje jesi imaš neki posao i neki prihod.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 20:06   #3004
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Da im opet pošaljem "odbijenicu", uz pozivanje na zakonsku odredbu...?
Jesam li u pravu, ili ipak nisam?
Ja sam nedugo to napravila - otkantala ih, jer je otišlo u zastaru

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li netko zna da li potpis na ovrhu cijele plaće vrijedi i za mirovinu koju bi trebao dobiti za 8 godina ?
Nema veze od čega ima prihode, na njima se radi ovrha.
Momnetalno mi se lap nešto tilta, pa ne mogu naći točan datuma, ali mislim da sve ono što je potpisano od sredine 2008. pa nadalje, ne vrijedi - što se tiče stavke o naplati na cijelu plaću.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Normalnom, postoji zastara. Ali nije ni banka vagina. Ona će svakih nekoliko godina obnavljati parnicu u cilju da ne ide u zastaru. A to se lako obnovi, jer je u međuvremenu dug narastao.
Realno, ponovno pokretanje ovrhe za dug za koji već postoji riješenje o ovrsi se može raditi samo kad se mjenja sredstvo ovrhe.
Ove sve fore su sudovi do sada odbijali - znam da su frendici ovi iz vip-ovog odvjetničkog ureda probali uvalit tu foru
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 20:40   #3005
A

Pitanjce.Ja sam radnik koji radi za plaću.Zgrješio sam vipu i 3 mjeseca mi uzimaju 1/3 plaće što je u redu.Kriv sam.Al prvi mjesec uzimanja ostao sam bez cijele plaće.Dok sam skužio da su mi zblokirali račun i otvorio zaštićeni i dok je broj tog zaštićenog računa putovao prema od fine prema firmi, firma je uplatila plaću na redovan račun.Poslije sam iz firme u banku i finu donjeo potvrdu iz firme koliko su 2/3 i koliko je 1/3 plaće i jedni i drugi su me šetali i slali onom drugom da bi mi na kraju rekli da je novac otišao prema vipu i da se tu niš nemože napravit.Jel to baš tako dali neko zna?
__________________
Radanko
radanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 11:47   #3006
najam nekretnine u "ovršnom postupku"

molim za pomoć,
nad nekretninom je pokrenut "ovršni postupak" prije par godina poradi neplaćanja kredita. dali je moguće da još uvijek "aktualni vlasnik"-ovršenik može legalno iznajmljivati tu nekretninu ili njen dio, bez znanja-suglasnosti ovršitelja?
hvala na odgovorima
lu22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 15:09   #3007
molim pomoć,

postoji li apsolutna zastara za dug prema dobavljaču nastao 2005,2006 godine?? u pitanju je dug obrta, a napominjem da je za dug uplačivano povremeno određena svota novca?
ja taj dug planiram odplatiti ali trenutno nemam baš novaca pa se bojim ovrhe, ako ju ipak pošalju mogu li se žaliti na zastaru?

Hvala.
Danijela79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 16:40   #3008
mislim da ovim povremenim uplačivanjem si prekinula zastaru i priznala dug...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 16:07   #3009
Pozdrav svima! molim vas pomoć ako tko zna---dobila sam opomenu pred ovrhu za komunalnu naknadu od ZG holdinga. Gotovo sve je otišlo u zastaru. Napisala sam im prigovor i sad oni vraćaju da nisu nadležni otpisati dug nego da se na zastaru mogu pozivati tek u prislinom postupku. Već se jednom desilo da mi je sjela ovrha na plaću jer mi doma nisu ništa poslali nego su dostavu obavili na oglasnu ploču suda. Bojim se da će tako i ovaj put pa neću ni imati priliku pozvat se na zastaru. Znači oni znaju da je sve u zastari, ja uložim taj prigovor i vraćaju mi da nisu ovlašteni otpisati dug nego da to istaknem u prislinoj naplati...jel to oni mene "vozaju" malo??? Da pošaljem prigovor Gradu ZGB??? U odgovoru navode da je on nadležan za kom.naknadu a oni prema ugovoru za naplatu???
Hvala
Lilibella is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:16   #3010
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Jesam li obavezna platiti navodna dugovanja/račune prema ZG-Holdingu (komunal. naknada, naknada za uređenje voda) za koja sam dobila opomenu pred ovrhu, a navodna dugovanja odnose se na 2001., 2004.,2005., 2010. i 2011. godinu.?

Istu opomenu za isti dug dobijam već po drugi put. Na prvu opomenu (prije otprilike godinu dana) sam odgovorila odbijanjem plaćanja tog duga, pozivajući se na:

Zakon o zaštiti potrošača
- II - Prodaja proizvoda i pružanje usluge,
- Glava IV – Javne usluge koje se pružaju potrošačima,
- Članak 24.,
- točka 9 , u kojoj izrijekom stoji:
- Tražbina naknade za javne usluge, kao i za sve troškove kućanstva koji se plaćaju u jednakim vremenskim razmacima, zastarijeva za jednu godinu.

Iznos dugovanja je mali (350 kn sve, skupa s kamatama), ali svejedno nisam nimalo raspoložena plaćati navodne dugove stare 12, 10, 8... godina. (Nemam apsolutno nikakvog načina da provjerim jesam li stvarno dužna, ili...) Radije ću se, ako mogu, pozvati na zakon koji mi daje za pravo oglušiti se na ovakvu opomenu.

Da im opet pošaljem "odbijenicu", uz pozivanje na zakonsku odredbu...?
Jesam li u pravu, ili ipak nisam?
Ovo se i meni dogodilo. I ja sam postavila pitanje, sad vidim da nisam jedina. Ja sam prigovorila na opomenu pred ovrhu, ali su mi odgovorili da taj prigovor mogu isticati tek kod prisilne naplate. Sad mi je frka da kao što su mi već jednom napravili ne obave dostavu na oglasnu ploču suda i protekne rok za prigovor od 8 dana. Onda rješenje o ovrsi postane pravomoćno i ne mogu ništa napraviti a znam da da je sve u zastari. Napisali su mi da oni imaju ugovor s Gradom Zagrebom i nisu ovlašteni otpisati dug, samo ga naplatiti i da ne odustaju od potraživanja. Sad si mislim da njima (Gradu) pošaljem prigovor na opomenu??? Btw mislim da je zastarni rok za komunalnu naknadu 3 godine. Ona nije u ZOO-u nabrojena. Možda griješim, ako ima koji pravnik znat će bolje...i ako ima tko savjet bit ću zahvalna jer ne znam kaj da napravim
Lilibella is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 10:56   #3011
3 godine i dobro su Vam rekli, možeš se žalit na zastaru tek kad dobiješ rješenje o ovrsi, pa gledajte da imate uredno prijavljena boravišta/prebivališta.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:13   #3012
A ako imaju duplo knjigovodstvo?

Imam slucaj da se na mog oca salju opomene za neplaceno kada je u isto vrijeme za istu stvar slane uplatnice koje su normalno placane na majku pa na mene. Bila preko nekoliko puta ali - badava. 1x godisnje salju opet iznova opomenu za dugovanja iz 06, 08, 09.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 07:24   #3013
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
A ako imaju duplo knjigovodstvo?

Imam slucaj da se na mog oca salju opomene za neplaceno kada je u isto vrijeme za istu stvar slane uplatnice koje su normalno placane na majku pa na mene. Bila preko nekoliko puta ali - badava. 1x godisnje salju opet iznova opomenu za dugovanja iz 06, 08, 09.
Onda ne sjediš sa prstom u guzici već odeš do njih i vidiš šta se na koga vodi da se ispravi greška ako je ima.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:43   #3014
Question

Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
mislim da ovim povremenim uplačivanjem si prekinula zastaru i priznala dug...

znači nema apsolutne zastare?
Danijela79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:49   #3015
Quote:
Danijela79 kaže: Pogledaj post
znači nema apsolutne zastare?
NE, ne poznaje je Zakon o obveznim odnosima. Uplatom si "resetirala" tj produžila rok za zastaru 10 godina, ali taj rok nije apsolutan.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 09:50   #3016
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
Onda ne sjediš sa prstom u guzici već odeš do njih i vidiš šta se na koga vodi da se ispravi greška ako je ima.
Pravljenje tupim covjeka ne spasava poslijedica kako ti to zorno predocavas - bila sam 3x i svaki put opet ista prica: hocemo - zaprimljeno. Do kada bi ja taj postupak trebala ponavljati?
Mozda bi prst u tvojoj guzi rijesio problem ako ga vec imas ali to nije bilo pitanje.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 15:52   #3017
Ovrha Student servis

Student sam, te radim preko student servisa. Na naplatu mi je sjela ovrha, te me zanima da li postoji ikakva mogućnost da ja i dalje na svoj račun primam novce koje zaradim preko student servisa, te da mi ovrha ne sjeda?

Hvala
mujc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 16:04   #3018
Da, plati dug
Zizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 09:51   #3019
Prije nekoliko sam vidjela ovaj forum, ali nisam sigurna da sve ono što sam pročitala na početku i dalje vrijedi (zakoni i sl.).
Zainteresirala sam se za jedan stan koji se prodaje na javnoj dražbi. Ne znam točno što taj pojam znači, zapravo, kako se on odvija. Da li je dovoljno samo se pojaviti na toj dražbi? Ako ne bude zainteresiranih (osim mene), da li čekati drugu, treću javnu dražbu ne bi li cijena pala.
I je li zakonom određen iznos koji treba za sudjelovanje tj.neku početnu uplatu ili nečijom slobodnom voljom? I za mene ono glavno, koji je rok za uplatu punog iznosa (ako navedeni objekt "kupim" tj. potvrdim na javnoj dražbi da ću kupiti)?
dalmatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 17:54   #3020
Iznos akontacije i sve ostale informacije ti se moraju nalaziti u oglasu kojim se oglašava dražba.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.