Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2010., 00:19   #1
Imam li pravo žaliti se zbog računa u bolnici?

Imam li pravo žaliti se zbog računa u bolnici? i kome?

Žena me odvela u petak u 15 h na Hitnu jer me ubola osa u jezik.
Tamo sam dobio injekciju u debelo meso i poslali su me (bez da su me pitali želim li ići) na promatranje na otorinolaringologliju ORL.
Tamo su mi dali još jednu injekciju u venu.
Nakon 2 sata oteklina na vrhu jezika je splasnula i želio sam ići kući
Rakao sam doktoru da nemam dopunsko i da se dobro osjećam
Doktor se s time nije složio i rekao da ostanam na promatranju jer on zna da bi se stvari mogle zakomplicirati. i da su me sad već primili na ORL i da je svejedno dal ostanem prenoćiti u bolnici ili odem doma da ću isto platiti.
Ostao sam. Večeru nisam dobio. Drugi jesu.
Drugi dan ujutro dobio sam još jednu injekciju u venu i napustio sam bolnicu svojevoljno a za to sam dobio izjavu koju sam morao i potpisati .
Inače oni su me na promatranju željeli držati 4 dana, dakle do ponedjeljka.
a kakvo je bilo moje promatranje?
ovako, Tu vam je krevet, lezitae tu vam je zvono, ako nas kaj trebate pozvonite.
To je bilo njihovo promatranje.
A još samo da napomenem da na WC-u nije bilo niti wc papira niti sapuna za ruke oprati niti ubrusa .

Došao sam opet u bolnicu u utorak po otpusno pismo, a dali su mi i račun (na kojem nema nikakve specifikacije) da moram platiti 775 kuna !
Dopunsko nemam, a niti ga ne želim. Ne želim plaćati 1000 kuna godišnje.
Radim u državnoj firmi i na isplatnom listiću se vidi da svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna
i Posebni doprinos za Zdravstvo 40 kuna.

Dakle to plaćam i imam zdravstvenu knjižicu i ovih 775 kuna je stvarno previše.

Zanima me dakle. Imam li se pravo žaliti? i kome? i što ako ne podmirim račun bolnici?
Do kada imam rok za podmirenje? I kakve savjete mi možete dati?

Hvala
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:32   #2
e, da sjetio sam se još jedne stvari..kad sam dobio račun službenica mi je rekla da je trebam platiti samo 775 kuna, dakle samo 20% od ukupnog iznosa koji iznosi 3500 kuna!!!???
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 01:02   #3
koji si ti lik, dobijes uslugu i onda nebi htio platit.

svakakvih ljudi ima
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 09:05   #4
da, super mi je ekipa koja ne želi plaćati dopunsko, a onda kad se nešto dogodi, onda su svi drugi krivi i oni ne bi htjeli biti u bolnici. E pa prijane, sada si upravo platio ceh škrtosti na samome sebi i sa ova 4 dana podmirio 3 godine plaćanja dopunskog.

Frajeru ni mi koji plaćamo dopunsko nemamo wc papira niti papirnatih ručnika, sami si nosimo to kada idemo u bolnicu, jer nam je zdravstvo u komi, a mi obični smrtnici tu baš ništa ne možemo.
Ti si platio račun boravka u bolnici, ljekova i med. usluge. Ovo što ti navodiš je i više nego smiješno.

Možda si trebao onda tražiti uslugu da budeš u apartmanu, tam ti dan dođe oko 700kn.

Na šta bi se ti žalio?? Na visinu računa?? Pa toliko dođe taj sport, ko ti kriv kaj nemaš dopunsko i DA, doktori su dobro zaključili, a to što ti nisi htio ostati jer si znao da ćeš morati to platiti normalno da njima nije bilo bitno, mogao si umrijeti od tog uboda.
Večeru očito nisi dobio radi toga jer su doktori zaključili da bi ukoliko dođe do komplikacija možda unos hrane bio štetan.

Sa ovim opisom promatranja vređaš nas koji plaćamo dopunsko jer i nas tako promatraju, pa se ne žalimo. Kaj misliš, ak plaćaš račun jer nemaš dopunsko da bi jedna sestra trebala stajati uz tebe 24h?? Pa toga ni na intenzivnoj nema. Tamo si prikopčan na aparat, pa sestra doleti ako aparat počne pištati
Plati račun i uplati si policu dopunskog, nećeš propasti ili budi i dalje pametan, pa nek ti se nešto dogodi plaćat ćeš opet kao da si uplaćivao dopunsko 3 godine.. Btw, zamisli da si morao na MR ili CT, oni ti u bolnici koštaju po 2000kn

Kakav bi ti savjet htio? Da ti netko kaže da ne moraš platiti račun za uslugu koja je prema tebi izvršena?? Odi u dućan, uzmi s police kruh i mlijeko pa ga nemoj platiti na blagajni, to ti je bezveze

Zapravo, daj molim te napiši žalbu i u njoj od riječi do riječi navedi ovo što si tu napisao

Zadnje uređivanje noklica : 30.09.2010. at 09:13.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 22:55   #5
noklica svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
čomu?
i dopunsko prije nije postojalo, to je uvela banda lopovska HDZ-ovska
prije 7 godina sam bil na operaciji, ležao 5 dana u polnici i ništa nisam platio jer
ponavljam 2 puta svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
trebali su mi reći, vi nemato dopunsko i to će vas toliko koštati
ja bih odma otišao kući.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 09:09   #6
Radiš i imaš plaću pa sigurno možeš uzeti dopunsko. Ako nisi znao sada su i nezaposlenima ukinuli dopunsko. Meni je 30.9.2010. isteklo prošlogodišnje besplatno dopunsko za nezaposlene i od 10. mjeseca sama moram plaćati dopunsko 80 kn mjesečno. Ipak sam uzela dopunsko, za svaki slučaj, nikada ne znaš što ti se može dogoditi. A za posao koji ne mogu naći nisam sama kriva. Tražim ga i idem na razgovore za posao, ali na kraju mislim da dobije posao neko preko veze. Tako da su nas stvarno kaznili, ali tebi koji radiš stvarno ne bi trebao biti problem plaćati dopunsko. Pa bon za mobitel dođe barem 50 kn mjesečno, ako ne potrošiš na to i više.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 09:32   #7
e pa ako si skrt platit to dopunsko zdravstveno onda neznam koji je tebi ??? ako ti je za zdravlje mrsko dat 10-ak stotina kuna godisnje onda se lijeci kod kuce... nemam rijeci na takve kao ti... druge drzave zdravstveno naplacuju visestruko nego HR... a ti se jos zalis na HDZ ??
TetaZaŠalterom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 10:01   #8
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
noklica svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
čomu?
i dopunsko prije nije postojalo, to je uvela banda lopovska HDZ-ovska
prije 7 godina sam bil na operaciji, ležao 5 dana u polnici i ništa nisam platio jer
ponavljam 2 puta svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
trebali su mi reći, vi nemato dopunsko i to će vas toliko koštati
ja bih odma otišao kući.
Radiš u državnoj službi a ne znaš da plaćaš punu uslugu u bolnici ako nemaš dopunsko?!? Daj molim te.
Svi plaćamo doprinos za zdravstveno, ne znam je li taj dio shvaćaš. Svi
Ali ako si škrt na sebi i svom zdravlju onda je svaka daljnja rasprava bespredmetna. Jer meni nije vidiš skupo davati još 80kn mjesečno ako mi treba doktor i bolnica i ako će mi netko spasiti tamo život. Zdravlje nema cijenu
noklica is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 01.10.2010., 10:08   #9
Dosta bi bilo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 10:16   #10
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
noklica svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
čomu?
i .
cemu? pa npr tvoj novac se koristi za lijecenje djece u klaicevog ili za neciju operaciju ciji trosak znatno premasuje ulozeni novac!
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 17:17   #11
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
noklica svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
čomu?
i dopunsko prije nije postojalo, to je uvela banda lopovska HDZ-ovska
prije 7 godina sam bil na operaciji, ležao 5 dana u polnici i ništa nisam platio jer
ponavljam 2 puta svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
trebali su mi reći, vi nemato dopunsko i to će vas toliko koštati
ja bih odma otišao kući.
Ovdje je prvenstveno nerazumijevanje našeg sustava zdravstva: odvaja se za trenutno potrebite, a ne odvaja se za vlastiti račun. To nema veze radite li u državnoj službi ili ne. A na platnoj listi se ne nalazi doprinos za zdr.osiguranje, već doprinos za mirovinsko osiguranje, porezi i prirezi. Doprinos za zdr.osiguranje poslodavac plaća na ukupan broj zaposlenih, znači taj doprinos nije vidljiv iz platne liste!
Dopunsko osiguranje je uvedeno 2002. godine, te ako ste 2003 godine bili u bolnici vjerojatno ste imali oslobođenje od plaćanja participacije po nekoj drugoj osnovi i zato niste platili trošak bolnice.
Usluga u bolnici Vam je naplaćena propisno, a 20% od iznosa računa je sukladno čl. 16. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, Narodne novine 150/2008.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 17:19   #12
Vezano uz žalbu na račun: možete se žaliti naravno, ustanovi koja je izdala račun. Na računu piše rok dospijeća. Napominjem da niste u pravu, ali svakako Vaše je pravo podnijeti žalbu na ispostavljeni račun.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 00:25   #13
ja imam iskustvo sa bolničkim računom. kako piše u postu iznad, žalila se na račun ustanovi koja ga je izdala.
1) ako nisi dobio specifikaciju traži ih istu jer su po zakonu dužni prikazati sav materijal, lijekove i usluge.
2) ako kao i ja dobiješ specifikaciju na njoj će nadrobiti svašta (pa tako i npr. pelene za inkontinenciju (?!?) prilikom liječenja slomljenog rebra) pa se tako možeš lijepo žaliti stavku po stavku.

uglavnom, nakon vračanja računa uz obrazloženje zatražila sam ispravak istoga kako bi platila STVARNE troškove koji proizlaze iz liječenja. nikad dobila, nikad ništa platila...
i tebi preporučam istu stvar pa možda prođeš kao i ja.

bilo je već slučaja u kojima bolnice naplačuju sve i svašta. ali oni to rade kako bi izvukli lovu od HZZO-a (80%) a ne tebe. ti si dužan platiti samo 20% - ali 20% troška zaista korištenog materijala, lijekova i usluga a ne biločega i bilokoliko.

vrati im račun i to svakako preporučeno sa povratnicom.
ako hoćeš, pri HZZO postoji neka inspekcija za te račune šta bolnice ispostavljaju. možeš se i njima žaliti. ALI ako ne planiraš platiti po računu koji ti je sada poslan moraš ga vratiti u roku 7,8 dana. (zakon o obaveznim odnosima mislim..) u suprotnom ispostavljeni račun prihvačaš i kasnije žalbe neće biti moguće.
__________________
Ja samo kažem, nek nije gore..
lola hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 06:34   #14
Quote:
antik kaže: Pogledaj post
noklica svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
čomu?
i dopunsko prije nije postojalo, to je uvela banda lopovska HDZ-ovska
prije 7 godina sam bil na operaciji, ležao 5 dana u polnici i ništa nisam platio jer
ponavljam 2 puta svaki mjesec odvajam Doprinos za zdravstvo 1300 kuna !!
trebali su mi reći, vi nemato dopunsko i to će vas toliko koštati
ja bih odma otišao kući.
dopunsko je uveo SDP - Vlahusic

1. redovno zdravstveno osig. pokriva odredjenu razinu osluge. Dopunsko pokriva ono sto ne pokriva osnovno i kvit.
buniti se da placas zdravstveno, a zelis kao ono iz dopunskog je kao uplatiti Clia i onda se buniti sto nisi dobio Megana ili Lagunu.

2. svaki racun je podlozan kontroli. Oni su te zadrzali 4 dana da bi dobili vise novaca od hzzo-a (za 4 dana se dobije neproporcionalno vise nego nego za 2 ili 3). Njihov cilj je cuclanje novaca od hzzo-a, a ti si metoda.
3. imas mogucnost se zaliti hzzo-u, ne znam tocno kome, imas odjel medicinske kontrole računa (u Branimirovoj), pa se vjerojatno tamo mozes zaliti i oni ce im odbiti taj racun

Zadnje uređivanje Katrin : 02.10.2010. at 08:12.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 11:02   #15
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
dopunsko je uveo SDP - Vlahusic

1. redovno zdravstveno osig. pokriva odredjenu razinu osluge. Dopunsko pokriva ono sto ne pokriva osnovno i kvit.
buniti se da placas zdravstveno, a zelis kao ono iz dopunskog je kao uplatiti Clia i onda se buniti sto nisi dobio Megana ili Lagunu.

2. svaki racun je podlozan kontroli. Oni su te zadrzali 4 dana da bi dobili vise novaca od hzzo-a (za 4 dana se dobije neproporcionalno vise nego nego za 2 ili 3). Njihov cilj je cuclanje novaca od hzzo-a, a ti si metoda.
3. imas mogucnost se zaliti hzzo-u, ne znam tocno kome, imas odjel medicinske kontrole računa (u Branimirovoj), pa se vjerojatno tamo mozes zaliti i oni ce im odbiti taj racun
Ovo što se tiče računa je bilo točno donedavno, no sada se provodi drugačiji način fakturiranja računa HZZO-u. HZZO neće odbiti račun ustanovi, jedino u slučaju neispravnog fakturiranja. Koji je razlog da HZZO odbije platiti 80% računa? To što korisnik usluge smatra da su zdravstvene usluge besplatne?
Ustanova je ispostavila račun za obavljene usluge, participaciju je obvezan platiti korisnik usluge (20%), dok ostatak ide na teret HZZO-a.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 13:11   #16
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ovo što se tiče računa je bilo točno donedavno, no sada se provodi drugačiji način fakturiranja računa HZZO-u. HZZO neće odbiti račun ustanovi, jedino u slučaju neispravnog fakturiranja. Koji je razlog da HZZO odbije platiti 80% računa? To što korisnik usluge smatra da su zdravstvene usluge besplatne?
Ustanova je ispostavila račun za obavljene usluge, participaciju je obvezan platiti korisnik usluge (20%), dok ostatak ide na teret HZZO-a.
koji je to bio nacin izdavanja racuna donedavno, a koji je sada?

i da... imas pravo traziti reviziju racuna smatrajuci ga neistinitim
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 13:24   #17
Računi se fakturiraju temeljem DTS grupera http://www.cezih.hr/cezih_datoteke/dts/index.html
i iznos ovisi o dijagnozi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 13:58   #18
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Računi se fakturiraju temeljem DTS grupera http://www.cezih.hr/cezih_datoteke/dts/index.html
i iznos ovisi o dijagnozi.
je, i onda da nabijes troskove uzmes pacijenta, primis ga na promatranje (stacionar 4 dana), napises u taj famozni gruper da je bila komplikacija... njemu izdas racun bez specifikacije, a njemu (i hzzo-u) sve to fino naplatiš
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:04   #19
Računi su na ovaj način višestruko smanjeni, sada se zna da dijagnoza npr. S92 "nosi" određeni iznos. Račun se ne može izdati bez specifikacije, jer taj račun koji je izdat pacijentu ide i u HZZO na naplatu - obrazac je propisan , a to što je izdato pokretaču teme nisam vidjela pa ne mogu suditi. Bitno je i njegovo nepoznavanje principa sustava zdravstva.

Obrazac bolničkog računa
http://www.hzzo-net.hr/dload/partner...bvOsig_DTS.pdf
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 14:10   #20
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Računi su na ovaj način višestruko smanjeni, sada se zna da dijagnoza npr. S92 "nosi" određeni iznos. Račun se ne može izdati bez specifikacije, jer taj račun koji je izdat pacijentu ide i u HZZO na naplatu - obrazac je propisan , a to što je izdato pokretaču teme nisam vidjela pa ne mogu suditi. Bitno je i njegovo nepoznavanje principa sustava zdravstva.

Obrazac bolničkog računa
http://www.hzzo-net.hr/dload/partner...bvOsig_DTS.pdf
je, smanjeni.. upravo radi uvodjenja dts-a nije nastalo vise problema, a proracun hzzo-a nikada nije bio veci... a unatoc tome, bolnice u 9. mjesecu ispucaju sav svoj proracun..

obrazac je nevazan... to je forma... sto on zna.. on je dobio da plati...
postupak kontrole racuna je manjkav, jer je dts (od kojeg su eu zemlje uglavnom odustale) takav da bolnice love u mutnom...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.