Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2006., 11:32   #41
Quote:
zg_sash kaže:
ima tog popisa lektire
radi se o knjigama koje su djeci zanimljive i rezumljive
a nakon citanja , djeca bi u razredu trebali imati raspravu o knjizi , a ne glupo pisanje lektire koje nikoga ne zanima i koju najcesce ni ucitelj ne procita kak spada
jedna odlicna knjiga , za recimo , 5. ili 6. razred bi bila "mi , djeca s kolodvora zoo"
tu ima puno stofa i definitivno je kniga koju djeca vole i o kojoj se moze raspravljati i objasnjavati mali milion stvari vezanih bas uz problematiku njihovog uzrasta , seksualnosti , odrastanja , droge , odluka u i o zivotu ...

Over my dead body ce moja curica u dobi od 11 godina u ruke dobiti literaturu iz koje, izmedju ostalog, nauciti moze da se na junkie sceni motaju kojekakvi zanimljivi tipovi koje inace ne moze upoznati, da je sve emocionalno i bilo kako OK ako si junkie dok prvi seksualni odnos odradis "cist" (i bez zastite), da uzivanje heroina automatski povlaci prestanak brige o suvisnim kilogramima....
11 ili 12 godisnjaci ce tesko s kritickim odmakom uzeti tu knjigu, bojim se.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 12:57   #42
ja sam u petom razredu čitala tu knjigu. nisam ni travu pušila u životu, a ne išla na heroinsku dijetu. neš ti što ta knjiga loše utječe na djecu.
btw, moj susjed koji skoro nikad niš ne čita je progutao tu knjigu ko mulac. dakle, zanimljiva je.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 12:58   #43
a neverending story i momo od endea, 5 prijatelja, vremenski stroj, tona bajki, hrpa knjiga iz biblioteke vjeverica..
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 13:38   #44
Quote:
alexxx kaže:
ja mislim da bi poanta lektire trebala bit da djeca steknu naviku čitanja. nekakvu. ne da čitaju kolutajuć očima pritom smeće za koje je netko zaključio da ima književnu vrijednost, ili koje je pisano totalno arhaičnim stilom, i da to istodobno bude jedino što će čitati jer ako je to izabrano, kakvo je sve ostalo.
knjiga koju ne čitaš s guštom proširuje jedino pogled kojim nježno miluješ prozor, PS il komp.

stvar je u tome da te prastare knjige reflektiraju povijesni aspekt, i predstavljaju dio klasičnog obrazovanja koje škola (bilo osnovna, bilo srednja) ima u programu za ponuditi. Onaj tko želi čitat će i izvan lektire, sve one lijepe knjige o kojima pričaš.

Ne misliš valjda da bi trebalo jednog Coelha ili Tolkiena možda uvrstiti na popis lektire, umjesto Matoša, Kafke, Prousta, ili Hessea?

To bi značilo još jednu pobjedu instant umjetnosti. Arhaični, nerazumljivi jezik starodubrovačkog podneblja (recimo Dundo Maroje) ne smanjuje umjetničku vrijednost djela. Slažem se s tobom da bi trebalo promijeniti metodologiju rada i približavanja djela učenicima, sve to mora početi i završiti u roku od jednog školskog sata, eventualno dva. I tu je jedan od problema. Trebalo bi možda početi s nekim lakšim djelima, približiti im književnost, 'prošarati' malo program s nekim modernijim uratcima, ali ne nauštrb klasičnih vrijednosti.Ne zato jer meni tako više paše iz nekog perverznog razloga, nego zato jer je cilj školskog programa da educira, a ne zabavlja.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 13:41   #45
Quote:
alexxx kaže:
ja sam u petom razredu čitala tu knjigu. nisam ni travu pušila u životu, a ne išla na heroinsku dijetu. neš ti što ta knjiga loše utječe na djecu.
ti nisi, ali mnogi bi

Ne znači da sad djeci treba branit slušat Mansona da ne uzmu pljucu i pokolju razred, ali Einherjer ima potpuno pravo, stvara izvitoperenu sliku mikrokozmosa junkie scene. Nisam čitao knjigu , ali po ovome što je čovjek napisao slažem se s njim.

Ali pročitat ću prvo pa ti javim, da ne kenjam bez veze ovako napamet
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 14:10   #46


Primjerak knjige (bolje rečeno knjižice) koju je moj sin lani čitao je na dnu u fusnotama imao pojašnjenje manje korištenih riječi - prijevod.

Kako mislite da se dijetetu od 10-11 godina može i smije zabranit čitat neku knjigu, to je nemoguće, pročitat će je u knjižnici ili u parku ako to želi, a sama zabrana čitanja po kriteriju autor, djelo. (poslje se bute čudili kaj vas klinci zovu inkvizitor ili žandar).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 14:12   #47
Quote:
d@d@ kaže:


Primjerak knjige (bolje rečeno knjižice) koju je moj sin lani čitao je na dnu u fusnotama imao pojašnjenje manje korištenih riječi - prijevod.

Kako mislite da se dijetetu od 10-11 godina može i smije zabranit čitat neku knjigu, to je nemoguće, pročitat će je u knjižnici ili u parku ako to želi, a sama zabrana čitanja po kriteriju autor, djelo. (poslje se bute čudili kaj vas klinci zovu inkvizitor ili žandar).

tko je rekao da bi trebalo išta zabraniti samo ne čitati u sklopu školske lektire. Nek čita što hoće u slobodno vrijeme.

Ali ove riječi iz inicijalnog posta u 3. razredu osnovne?

definitivno . Djeci je to neshvatljivo, strano, i odbija ih.

Trebalo bi prilagoditi školski program, to sigurno.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 14:18   #48
Quote:
L.Nimoy kaže:
tko je rekao da bi trebalo išta zabraniti samo ne čitati u sklopu školske lektire. Nek čita što hoće u slobodno vrijeme.

Ali ove riječi iz inicijalnog posta u 3. razredu osnovne?

definitivno . Djeci je to neshvatljivo, strano, i odbija ih.

Trebalo bi prilagoditi školski program, to sigurno.
Nismo to tako doživjeli. Sam čita lektiru, nije se žalio znači da je shvatio da su mu u fusnotama prijevodi. Njihova obrada lektire se sastoji iz sastavka po šabloni:
- naslov
- autor
- što mi se u knjizi najviše svidjelo (prepiši rečenicu ili prepričaj prizor)
- nacrtaj nešto na što te knjiga asocira.

Meni to ne izgleda preteško. Lektira je svaki prvi ponedjeljak u mjesecu. Postoji popis od 20 knjiga, knjige odabiru po volji sa popisa (3 knjige naštampane crvenom tintom su obavezne i uz njih su datumi).

Ne može bit jasnije. I uvijek pročita sve knjige sa spiska i još stigne koješta sa strane.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 15:03   #49
l. nimoy , stvarno prvo procitaj knjigu

niti ja , niti bilo koji od teenagera kojima sam ju preporucio nije ju shvatio kao reklamu za heroin , cak veoma naprotiv

knjige treba zavoljeti i treba nauciti cijeniti dobru knjigu i njene rezultate u otvaranju vidika
svaka cast i marulicu i krlezi , ali do njih treba dorasti da bi ih se cijenilo i tesko da ce se to dorastanje dogoditi pod bicem i prijetnjom

p.s. i dalje smatram da bi rasprava o knjizi bila kudikamo produktivnija od pisanja lektire, ali kaj ja znam??
ja sam jedan od onih koji bi djecu radije ucio razmisljati nego ih samo ucio
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 15:17   #50
Quote:
L.Nimoy kaže:
stvar je u tome da te prastare knjige reflektiraju povijesni aspekt, i predstavljaju dio klasičnog obrazovanja koje škola (bilo osnovna, bilo srednja) ima u programu za ponuditi. Onaj tko želi čitat će i izvan lektire, sve one lijepe knjige o kojima pričaš.
Možda i da, ali to bi definitivno trebalo ograničiti na sedmi i osmi razred oš i srednju školu. Ja se definitivno ne sjećam da sam takve stvari radio u trećem osnovne.

ps, seren ti se na povijesni aspekt
Quote:
Ne misliš valjda da bi trebalo jednog Coelha ili Tolkiena možda uvrstiti na popis lektire, umjesto Matoša, Kafke, Prousta, ili Hessea?
Baš si odabrao prave primjere...ima puno boljih modernih pisaca koje bi se tu trebalo uvrstiti.

Quote:
Trebalo bi možda početi s nekim lakšim djelima, približiti im književnost, 'prošarati' malo program s nekim modernijim uratcima, ali ne nauštrb klasičnih vrijednosti.Ne zato jer meni tako više paše iz nekog perverznog razloga, nego zato jer je cilj školskog programa da educira, a ne zabavlja.
s ovim se slažem.
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 15:23   #51
Quote:
L.Nimoy kaže:

Ne misliš valjda da bi trebalo ...... Tolkiena možda uvrstiti na popis lektire, umjesto ...... Hessea?

To bi značilo još jednu pobjedu instant umjetnosti.
Evo , ja mislim upravo to. Tolkiena umjesto Hessea! Ako su Tolkienove knjige "instant umjetnost", što je tek Hesse? Filozofija za domaćice?
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 15:51   #52
Quote:
oskar kruška kaže:
Evo , ja mislim upravo to. Tolkiena umjesto Hessea! Ako su Tolkienove knjige "instant umjetnost", što je tek Hesse? Filozofija za domaćice?
nemoj tako naljutit ćeš domaćice Uzeo sam glupi primjer slažem se. Ali poanta je tu,Tolkien umjesto Kafke, Shakespearea, Camusa, Hemingwaya, itd...?

zašto?

da djeca zavole čitanje, Stranac i Proces su im dosadni.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 20:30   #53
Naravno da je važno da zavole čitanje, jer samo onda će i pročitati gore navedene pisce.U suprotnom će prepisati i provući se.Osim toga govori se o razvijanju ljubavi prema knjizi u nižim razredima osnovne škole, a čisto sumnjam da 8 godišnja djeca čitaju ruske klasike.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 22:41   #54
Quote:
l.nimoy kaže:
da djeca zavole čitanje, Stranac i Proces su im dosadni.
u dobi o kojoj pričamo, daklem, s devet godina, nitko s bar parcijalnom moždanom aktivnošću ne bi dao djetetu camusa ni kafku da obavezno pročita, za ocjenu.

dok ne dođu u razred u kojem se čitaju autori koje navodiš, dijete (tinejdžer tad već) voli ili ne voli čitati. možda se družim s krivim ljudima, al ne znam nikoga tko je s 18 naprasno zavolio čitanje.
a devetogodišnjem djetetu koje bi se ionako vjerojatno radije naganjalo po livadi s drugom djecu, il igralo igrice, nego da čita, je užasno glupo dat ko obaveznu lektiru knjigu za koju mu treba klaić. očekivati da će baš svako dijete iz razreda naletjeti na izdanje knjige s pojašnjenjima u fusnotama (a prijevodi na kraju knjige su smrt za praćenje radnje) je malo.. naivno?
kad sam ja bila malo dete, mi smo za lektiru imali antu gardaša. naprimjer. i nismo imali šestinski kišobran. popis je dovoljno dug da se može izabrati naslove pristupačne djeci (a i njihovim roditeljima koje će žicat pomoć ) umjesto što ih se knjigom maltretira.

što se tiče tolkiena, iako nisam ljubitelj, koliko znam, hobit+lotr su stvarani dugi niz godina, iako sam možda krivo upućena, a stvaranje cijelog jednog fantasy svijeta, likova u njemu i nekih tisuću stranica radnje nikako ne bih nazvala instant umjetnošću.

Quote:
l.nimoy kaže:
ti nisi, ali mnogi bi
to što je einherjer knjigu shvatio ko reklamu za narko scenu nikako ne znači da je ona tako zamišljena ni da je ljudi koji nisu einherjer takvom shvaćaju. fotke (koje postoje u izdanju koje imam), taman da pogledaš samo njih, nekako ne djeluju ko inspiracija da si zabiješ iglu u venu. baš kontra.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 23:15   #55
Quote:
alexxx kaže:
u dobi o kojoj pričamo, daklem, s devet godina, nitko s bar parcijalnom moždanom aktivnošću ne bi dao djetetu camusa ni kafku da obavezno pročita, za ocjenu.
ja sam aludirao na srednješkolsko doba, informacije radi. Ahem.

Quote:
dok ne dođu u razred u kojem se čitaju autori koje navodiš, dijete (tinejdžer tad već) voli ili ne voli čitati. možda se družim s krivim ljudima, al ne znam nikoga tko je s 18 naprasno zavolio čitanje.
može biti da je istina, nisam baš provodio anketu tko kad počinje čitati, ali još jedna činjenica stoji da nitko nije zavolio čitati u školi, vjerojatno je samoinicijativno posezao za knjigom, tako da je čisto svejedno što se u školi radi, ako je u fokusu misija "dajmo da čitaju".

Quote:
a devetogodišnjem djetetu koje bi se ionako vjerojatno radije naganjalo po livadi s drugom djecu, il igralo igrice, nego da čita, je užasno glupo dat ko obaveznu lektiru knjigu za koju mu treba klaić. očekivati da će baš svako dijete iz razreda naletjeti na izdanje knjige s pojašnjenjima u fusnotama (a prijevodi na kraju knjige su smrt za praćenje radnje) je malo.. naivno?
ne kažem da je normalno da devetogodišnjaci čitaju starohrvatski i znaju nabrojati sve švelje i trgovce mjedenim ćupovima južno od Zadra od 1876. - 1889.

Zato bi trebalo napraviti kompromis, prilagoditi školsku lektiru, prošarati je modernim, "pitkijim" djelima, ali zadržati i onaj klasični štih, jer je očito potreban.


Quote:
kad sam ja bila malo dete, mi smo za lektiru imali antu gardaša. naprimjer. i nismo imali šestinski kišobran. popis je dovoljno dug da se može izabrati naslove pristupačne djeci (a i njihovim roditeljima koje će žicat pomoć ) umjesto što ih se knjigom maltretira.
istina, popis jest dovoljno dug.

Quote:
što se tiče tolkiena, iako nisam ljubitelj, koliko znam, hobit+lotr su stvarani dugi niz godina, iako sam možda krivo upućena, a stvaranje cijelog jednog fantasy svijeta, likova u njemu i nekih tisuću stranica radnje nikako ne bih nazvala instant umjetnošću.
Ne bih ih niti svrstavao uz bok Shakespeareu ili Hemingwayu.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 23:24   #56
A što čitaju 9-10-12 godišnjaci.

Nema ga doma pa idem kopat:

- dakle Hary Potter - svi dijelovi
- sve one grozne beletrističke knjige sa naslovima Vukodlaci, Vilenjaci, Vampiri, Vještice, Magija.... (bila bi presretna da oće Coelh-a, Danikena ili Redfielda oni su ipak klasa)
- enciklopedije (prirodopisnog sadržaja)
- arhologija (Pauzzani, Hommer... od kog je to naslijedio)
- stripove redom po "ljubavi" (Garfild, Alan Ford, Tom i Đeri,... - a ne sviđa mu se Asterix )
- od Tolkena samo Hobita (Gospodara prstenova nije dalje od 20 strane)
- i za boga miloga njemu sa sviđa Dežulović, ja kupila u onoj ljetnoj biblioteci

Svrstala sam po svom doživljaju njegovog ukusa, riječ je o 10-godišnjem djetetu.

Edit
Alex krivo pretpostavljaš, ljubav prema knigama se njeguje u obitelji i počinje sa čitanjem priča i razgovorom. Ja sam kokodakala priče do 2 razreda, pogotovo deblje knjige. Tek je sa mitovima i mitologijama počeo sam gutat jer mu je bilo zanimljivo, a ja sam vrijeme čitanja ograničila na večernje sate. Važnije je da i ti pročitaš istu knjigu i da ju možete prodiskutirat nego da ga šopaš sa klasicima.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 23:35   #57
što to točno ja krivo pretpostavljam?
btw, ja sam bila silno zajebano dijete i ni za boga mi se nije smjelo čitat, to sam ja sama. nema pravila.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2006., 10:18   #58
Quote:
alexxx kaže:
što to točno ja krivo pretpostavljam?
btw, ja sam bila silno zajebano dijete i ni za boga mi se nije smjelo čitat, to sam ja sama. nema pravila.
Da se ljubav prema čitanju, slikama, muzici, sportu.. razvija u školi. Temelje se postavlja još u ranom djetinjstvu doma.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:16.