Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2014., 21:33   #81
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
Vojni pilot je jako opasan posao kao sto i znamo jeli tako Oh 58 ili AH 64 kako mogu bez bojazni patrolirat opeletu li po kabini ili oko motora moze biti kobno bez obzira za oklop a da ne govorimo o jacem oruziju.
Onda ovako nešto damo pilotima, ionako je to opasan posao. Pa fino bam bam bam po protivniku


Upravo je trik u tome da za konstantno nadgledanje nekog područja trebaš oklop, jer se nemožeš skrivati i iskakati po potrebi.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
Negdje sam procitao da kiowe imaju oklop ispod i u zadnjem dijelu (prepostavljam di je elektronika ) sad neznam koje debljine(molim provjeru kod cijenjenih forumasa hvala )
Nešto imaju, ali zbog nosivosti i rasporeda pilota niti blizu kao borbeni helikopteri.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
A nisanit kad nema kupolu pokrio si mu oči pa onda bi bija JET Ranger III
Zamisli si malo koj manevar sa Kiowom moraš napraviti da bi pogodio neprijatelja koji se upravo pojavio npr. na nekom prozoru. Recimo jedan luping pa obrušavanje pa možda ga i pogodiš.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
Situacija ako nastane kupus : 1 znaci izgubljen faktor iznenadenja operacija napola propala znaci improvizacija napravi sta se da napravit i brzo izvlacenje
U nesimetričnim situacijama gdje je potencialni protivnik/terorist sakriven među stanovništvom nemaš faktor iznenađenja. Ima ga gotovo uvijek protivnik. Zato nesimetrično ratovanje i je nezahvalno i teško. Zato i trebaš odgovarajuću opremu da bi minimizirao svoje žrtve.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
2 ostat u vezi s timovima na tlu (oni navode di je neprijatelj )
3 prvo sa strojnicama pa ako dozvoli situacija raketice
Znači tvoja Kiowa u tom slučaju prvo mora stvoriti distancu, namjestiti se za djelovanje, nanišaniti cijelim helikopterom, i protivnik već 5 puta nestane. Nemaju bez veze borbeni helikopteri kupole.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
4. ovo terorist pokraj civilne kuce rjesava BSD na tlu
Za ovo ni ne trebaš helikopter. Ali ipak je bolje imati oči i top u zraku koji to rješavaju u sekundu, dvije.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 08:33   #82
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Možeš argumentirati?
Npr kako Kiowa može efikasno patrolirati bez bojazni od ručnog oružja ako nije zaštićena poput borbenog helikoptera?
S kojim to oružjem može precizno djelovati sa malom mogućnošću kolateralnih žrtava u uvjetima sukoba koji nije totalni rat?
Znam da može nositi strojnice, ali kako recimo može precizno nanišaniti teroristu kad nema kupolu, a terorist se nalazi npr. pokraj civilne kuće?

Još jedna potencijalna situacija:
Tvoja jedinica ulazi u potencijalno opasno područje, a iznad Kiowa ih prati i nadgleda. Neprijatelj iz zasjede po tvojim vojnicima otvori vatru. Sa kojim to oružjem Kiowa može opaliti po neprijatelju a da ne pobije odmah i gomilu tvojih vojnika?
Ace of spade je bliže istini. OH-58 je prvenstveno izvidnički helikopter sa ograničenom paljbenom moći. Stoga ne može služiti za pratnju borbenih akcija u svrhu pružanja vatrene potpore. U Afganistanu je intezivno korišten kao pratnja konvojoma.
U tim situacijama su njegova komparativna prednost, u odnosu na punokrvne borbene helikoptere, bogata elektronska oprema i senzori za blagovremeno uočavanje prijetnji, te za prenošenje informacija postrojbi na terenu i zapovjedništvu. To isto imaju i punokrvni borbeni helikopteri ali su višestruko skuplji i neracionalni za takve zadaće.

Već sam jednom pisao na ovom forumu zašto smo mi dobili baš 212 MRAP-ova, a ne ograničenu količinu za misije. A nikome drugome MRAP-ovi nisu "uvaljivani" u ovoj količini. Piše da smo ih mi tražili. Malo morgen. Ni sada nam nikad ne bi palo na pamet da tražimo 16 OH-58. Jednostavno, došao je netko iz US (zapovjednik, senator,..) i objasnio nam da ih moramo imati. I MRAP i OH-58 su za sukobe niskog inteziteta kakvi su potencijalno mogući u Bosni.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:03   #83
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ace of spade je bliže istini. OH-58 je prvenstveno izvidnički helikopter sa ograničenom paljbenom moći.
Da, ali postoji velika razlika između izviđanja, znači traženja protivničkih formacija, i nadgledanja i kontroliranja područja u slučaju asimetričnog ratovanja.

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Stoga ne može služiti za pratnju borbenih akcija u svrhu pružanja vatrene potpore.
Točno kao što sam rekao
A to je ono što trebaš u asimetričnom ratovanju.

Drugim riječima ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=mX6T7_Mj0BI
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:47   #84
Helikopter (bilo kakav) uopće ne treba slati u patrole nad potencijalno neprijateljskim područjem. Jedna stvar je poslati helić da nadzire ukrcavanje ili iskrcavanje snaga ili poslati helić kao pratnju konvoju, gdje taj isti helić ipak ima i podršku s tla, (iako se ni tu sovjeti nisu baš proslavili u afganistanu) a druga stvar je poslati heliće same samcate da opetovano i dugotrajno lete sličnim rutama- što bi bila nekakva definicija patrole. To je recept za katastrofu jer se ne dobiva mnogo, a poprilično se riskira gubitak tih helikoptera.

Kiowa je vrlo specijaliziran helikopter i kao takav malo isplativ vrlo malim vojskama poput hrvatske. Dobro će doći, gledano isključivo sa stajališta vojne moći, no valja vidjeti koliko će eskadrila tako specijaliziranih letjelica biti dugoročno isplativa.

komentar na ovaj filmic tigera - bokte, pa taj top rasipa pogotke na sve strane. S koje je daljine to pucano?
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:51   #85
OH-58 nosi i AGM-114 Hellfire što znači da može uništiti svaki tenk, bunker i sl.u radiusu do 8 km. Može ponijeti 4 AGM-114 ili 2 + 70mm hydra rakete koje mogu biti i laserski navođene. - http://www.youtube.com/watch?v=kPuk8CbCLyc
Ovako naoružan i opremljen OH-58D bio bi kvantni skok za OSRH. Naravno pitanje je dali će biti nabavljen i sa kojom opremom.
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:52   #86
Dobro, znači cca 16-18 Kiowa, sličan broj UH-60 i 10 Mi17?

Malo me brine da medju tih 40ak helica opet ne bi imali a)helic za mornaricu b)nešto manje i jeftinije za obavljanje SAR/HEMS...

I BTW, uz 40 helica, što nije ludo ni uložiti u LHD?
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 10:24   #87
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Helikopter (bilo kakav) uopće ne treba slati u patrole nad potencijalno neprijateljskim područjem.
Ovisi kakav otpor očekuješ. Za COIN može jako dobro doći, ako je adekvatno zaštićen.

Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
komentar na ovaj filmic tigera - bokte, pa taj top rasipa pogotke na sve strane. S koje je daljine to pucano?
Moguće izvan efikasnog dometa, možda 2 km?

Quote:
greenvlad kaže: Pogledaj post
OH-58 nosi i AGM-114 Hellfire što znači da može uništiti svaki tenk, bunker i sl.u radiusu do 8 km. Može ponijeti 4 AGM-114 ili 2 + 70mm hydra rakete koje mogu biti i laserski navođene. - http://www.youtube.com/watch?v=kPuk8CbCLyc
Ovako naoružan i opremljen OH-58D bio bi kvantni skok za OSRH. Naravno pitanje je dali će biti nabavljen i sa kojom opremom.
Naravno, optimalna za jaki sukob gdje imaš konkretne velike mete.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 10:30   #88
Ako očekujem otpor koji uključuje bilo kakvu mogućnost iole organiziranog neprijatelja koji vjerojatno raspolaže s lakim prijenosnim pz oružjem - ne bih slao ikakav helikopter u takvu patrolu. Ako pak pričamo o par likova koji su negdje ukrali kalaše onda može, al onda je opet upitno isplati li se koristiti relativno skupu platformu za takav nivo prijetnje.

Šteta što nema konteksta udaljenosti za taj filmić. Ima npr i filmića apachea koji slično rasipaju. A ima i ovo https://www.youtube.com/watch?v=xMrIpUCP0ZI gdje puno ljepše grupira pogotke.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 10:37   #89
a sto bi slao?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 10:50   #90
Kako rekoh, ako patrolu definiramo kao opetovani i redoviti prolazak odredjenih snaga nekim podrucjem u cilju drzanja reda i nadzora - helikoptere uopce ne bih koristio. Dakle ili vojnike na tlu ili besposadne letjelice, ovisno o situaciji.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 10:55   #91
nije to nuzno pojam patrole

u svakom slucaju poanta je da ipak mali i okretni i brzi helikopter obavi izvidnicki posao za nesto vece , bitnije i skuplje
naravno da bi ga samo budala poslao negdje da se vrti ko prdac u gacama
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:03   #92
Izvidjanje je posve druga stvar i za to je Kiowa i stvorena. Dakle ciljano poslati takve helikoptere u pojedinacne, kratkotrajne misije gdje se izvidi tocno to i to ograniceno podrucje kako bi zapovjednistvo znalo je li to podrucje puno prijetnje te tako dalje odlucivalo kako manevrirati svojim kopnenim snagama - to je vec misija koja itekako zahtijeva helikopter.

U odredjenim slucajevima ta kiowa moze i djelovati po neprijatelju, ako se radi o nekakvom isturenom izvidniku itd. Nekakvu vecu formaciju ja ne bih ni napadao, makar ta formacija ne mogla uzvratiti paljbu iz daljine. Jer vise mi vrijedi cinjenica da sam otkrio gdje se neprijateljeva formacija nalazi, a da oni nisu otkrili da ih netko gleda od dva-tri unistena vozila.

Osobno drzim da, ako se zaista nekim cudom nabave i kiowe, da bi to signaliziralo daljnju specijalizaciju HRZa, odnosno smanjilo sanse za financijsku opstojnost borbenih mlaznih aviona.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:21   #93
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Osobno drzim da, ako se zaista nekim cudom nabave i kiowe, da bi to signaliziralo daljnju specijalizaciju HRZa, odnosno smanjilo sanse za financijsku opstojnost borbenih mlaznih aviona.
Meni isto nije jasno zašto bi se, u financijskoj i ljudskoj situaciji u kojoj je MORH, kupovalo, pazi, 16(!) Kiowa, helikoptera koji u miru ne služe praktički ničemu(sve ono što oni u miru mogu obavljati, izvidjanje i sl., UAV će napraviti za puno manju cijenu).

Mislim da je, ako se ta kupovina ostvari, jasno da je direktiva došla iz Pentagona.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:37   #94
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Meni isto nije jasno zašto bi se, u financijskoj i ljudskoj situaciji u kojoj je MORH, kupovalo, pazi, 16(!) Kiowa, helikoptera koji u miru ne služe praktički ničemu(sve ono što oni u miru mogu obavljati, izvidjanje i sl., UAV će napraviti za puno manju cijenu).

Mislim da je, ako se ta kupovina ostvari, jasno da je direktiva došla iz Pentagona.
A gdje si pročitao da se kupuje??
Kada piše ovo
Quote:
Letjelice bi SAD besplatno ustupio, a trošak bi bila modernizacija helikoptera koji bi se koristili 20 godina
http://www.jutarnji.hr/jutarnji-dozn...lica-/1236155/

I što bi trebalo da poćne rat,pa da onda krenemo u kupovinu ?
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 11:55   #95
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
A gdje si pročitao da se kupuje??
Kada piše ovo

http://www.jutarnji.hr/jutarnji-dozn...lica-/1236155/

I što bi trebalo da poćne rat,pa da onda krenemo u kupovinu ?
Pa i da se poklone, opet mi plaćamo korištenje tih strojeva, a čemu? Nije da su nam nužno potrebni, pogotovo 16 komada.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:02   #96
Ko kaže? Pa vidiš da ministar traži 16 komada? Znaći da nam treba. 16 helikoptera i 12 haubica. Sasvim na mjestu...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:10   #97
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Ko kaže? Pa vidiš da ministar traži 16 komada? Znaći da nam treba. 16 helikoptera i 12 haubica. Sasvim na mjestu...
Pa može ministar tražiti i 56 komada, al daj da vidimo zašto se traži toliko komada i zašto nam uopće trebaju Kiowe?
Ovo je(ako se ostvari), po meni, čisto rasipanje resursa.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:22   #98
OH-58D je predviđen i da laserski označava ciljeve za druge letjelice, helikoptere, zrakoplovr. Sad mene zanima može li se koristiti i za navođenje i korekciju topničke paljbe, iz recimo PzH-2000?
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:40   #99
Što to nebi mogle/trebale raditi bespilotne?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:51   #100
Ma zbilja da čovjek ne povjeruje više ko bi više hrvatima udovoljio.
Ako MORH ništa ne kupuje ne valja,a ako se nešto kupuje ili se dobija iz donacija odmah krene "a zašto,a što će to nama,pa zašto baš sada,pa se poklonjenom konju gleda u zube"

Ja ne znam ko bi više nama udovoljio.

Ti helikopteri nam vjerojatno trebaju jer eto Mi-24 više nemamo (naravno nije za usporedbu),ali sa ovime dobijamo izvidnički helikopter i helikopter koji može uništiti tenk,bunker ne znam..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:10.