Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 01:11   #7781
Quote:
ivana1122 kaže: Pogledaj post
Oce mi puno bodova uzeti ako san totalno fulala vrstu djela haha?
Mislis kao roman/novela/drama?
Sumnjam, najvise 4 boda. Vjerojatno 1 bod

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 23:40   #7782
Quote:
SpeedKingLV kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam veliki problem.Maloprije sam saznao da sam u polaznom tekstu zamjenio likove Đure i ravnatelja pa sam tako mislio da se Đuro zalaže za 'učenje napamet',a ravnatelj za više razmišljanja.Većinu svog eseja sam temeljio na tome pa zapravo imam napisano sve suprotno od onoga što se očekuje.Ocjenjivači će sigurno skužiti da sam zamjenio likove.Vjerojatno bi dobio 5 bez te velike greške,a sada me zanima trebam li imati kakve nade za pozitivnu ocjenu jer sam svoj esej temeljio na toj grešci.
izgubit češ max 10 bodova jer si po onim sastavnicama fulao A2 i A3,a ta 2 se odnose više-manje na razumjevanje. još uvijek možeš imat barem 30 bodova,ako ne i više. 30 bodova ti je 75%
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 23:41   #7783
Quote:
SpeedKingLV kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam veliki problem.Maloprije sam saznao da sam u polaznom tekstu zamjenio likove Đure i ravnatelja pa sam tako mislio da se Đuro zalaže za 'učenje napamet',a ravnatelj za više razmišljanja.Većinu svog eseja sam temeljio na tome pa zapravo imam napisano sve suprotno od onoga što se očekuje.Ocjenjivači će sigurno skužiti da sam zamjenio likove.Vjerojatno bi dobio 5 bez te velike greške,a sada me zanima trebam li imati kakve nade za pozitivnu ocjenu jer sam svoj esej temeljio na toj grešci.
Vjerojatno ćeš izgubiti sve bodove "Poznavanja i razumijevanja teksta"
-prepoznati obilježja polaznoga
teksta/tekstova
-navesti ključne sadržajne podatke i
strukturu
-razumjeti i problematizirati polazni
tekst/djelo u cjelini
-potkrijepiti tvrdnje
-sintetizirati argumente, stavove i
čitateljsko iskustvo
To sve skupa ti nosi 50% tako da možeš imati 20/40 bodova ako uzmemo u obzir da ti je povezanost teksta i uporaba hrvatskog standardnog jezika točna.
NikolaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 18:43   #7784
Zna li netko koliko bodova uzimaju kod netočnog odvajanja uvoda, razrade i zaključka? Ja sam preskakao jedan red i uvlačio, što nije dozvoljeno oboje raditi.
Pen is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 19:53   #7785
ako nam je 1. ocjenjivac dao za jedan segment 3 bodova, a drugi ocjenjivac 4 bodova.. jel to onda 3 ili 4 bodova?
__________________
1589.
Dinozg98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:40   #7786
Quote:
Dinozg98 kaže: Pogledaj post
ako nam je 1. ocjenjivac dao za jedan segment 3 bodova, a drugi ocjenjivac 4 bodova.. jel to onda 3 ili 4 bodova?
mislim da ti se gleda onaj ocjenjivač koji ti je sveukupno dao više bodova,tako je barem meni. pa makar to bio ovaj koji ti je dao 3 boda
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 11:16   #7787
Hrvatski A razina - esej

Zna netko kako se najbolje pripremiti za esej iz hrvatskog (viša razina), išla sam u strukovnu školu,a tamo nismo ni pisali eseje pa mislim da bi mi to bio problem jer pucam na višu ocjenu (4 najmanje), pa ako netko ima kakav dobar savjet
Marijanaa20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 21:19   #7788
Quote:
Marijanaa20 kaže: Pogledaj post
Zna netko kako se najbolje pripremiti za esej iz hrvatskog (viša razina), išla sam u strukovnu školu,a tamo nismo ni pisali eseje pa mislim da bi mi to bio problem jer pucam na višu ocjenu (4 najmanje), pa ako netko ima kakav dobar savjet
Bome pucaš visoko ako želiš 4 iz eseja, i još kažeš da niste vježbali pisanje eseja..Književnost i gramatiku nije teško riješit preko 90% ali esej.... nije lako ekipu zadovoljit da ti ocijene sa 4. Inače ti eseji, hrv i engl, jedan su klizavi teren, tj.locus minoris, jre se ljudskim faktorom može dosta srozat ili podić ocjena čisto subjektivno.Taj dio DM nisu dobro osmislili. Istravljaju ih dvojica, i ako neovisno jedan od drugog dadu različite ocjene uključuje se treći ispravljač.
DM, ovako kako je osmišljena, da traje skoro mjesec dana jedan je veliki stres za maturante i njihove roditelje.Strava.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 22:19   #7789
Ja sam ju shvatila da puca na četvorku iz Hrvatskog, a ne 4 iz eseja.

Išla sam u strukovnu, u životu napisala ravno 3 eseja i na maturi dobila trojku iz istog. Vjerujem da se vježbom može onda doć i do veće ocjene .

Prvi put sam DM pisala kao stariji maturant sa prvom generacijom (2009./2010.) i tada je sve još bilo u povojima, tak da sam zadovoljna.
Limit riječi je bio na 850 ak se ne varam, a ja sam nakon brojanja 2/3 eseja već imala toliko, pa me ustvari sjebalo to što sam morala prepravljat maltene cijeli esej, a samim time se gubi ono nešto što si htio prenest in the first place.
+ što onda nisam baš znala razlikovat č/ć, (i)je, a bome nisam ni nešto puno odvajala negacije .
Po pitanju sveg navedenog sam se drastično popravila .

Nadam se samo da će za raspravljački ove godine biti neka dobra tema inače sam doomed .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 00:03   #7790
Quote:
Marijanaa20 kaže: Pogledaj post
Zna netko kako se najbolje pripremiti za esej iz hrvatskog (viša razina), išla sam u strukovnu školu,a tamo nismo ni pisali eseje pa mislim da bi mi to bio problem jer pucam na višu ocjenu (4 najmanje), pa ako netko ima kakav dobar savjet
Moj iskreni savjet ti je da upišeš organizirane pripreme. Viša razina hrvatskog na maturi je teška i za ljude iz gimnazije, a kamoli za strukovne. Ako nikako nisi u mogućnosti upisati ih, probaj razgovarati s profesoricom iz hrvatskog u školi da ona malo provježba to s tobom i ostalima koji planiraju višu razinu. Možeš i skinuti prošlogodišnje mature s interneta pa po tome vježbati.
merid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 00:08   #7791
Pozdrav svima! Ima li itko možda primjer eseja o Kiklopu R. Marinkovića? Treba mi polazni tekst i smjernice. Može za obje razine. Hvala!
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 19:41   #7792
Pozz perinjo, vidjela sam više primjera za esej o Kiklopu R. Marinkovića. Ovdje imaš jedan usporedni ("Kiklop" i "Zločin i kazna"): https://www.facebook.com/Maturanticc...9576744428352/ gdje imaš smjernice i polazne tekstove... Nadam se da će ti poveznica biti korisna!
tina.mat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 20:36   #7793
Hvala!
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 21:57   #7794
Esej za vježbu by me

Pozdrav svima.

Iako sam maturirala prije dosta vremena, nedavno sam našla u kompu primjer teme usporednog eseja (odgovaralo bi više A nego B razini) koji sam sama napravila tijekom svojih priprema za maturu. Bilo mi ga je šteta izbrisati pa sam ga uploadala na zippyshare, možda bude nekom koristan za vježbu
Sretno!
https://www34.zippyshare.com/v/ZlxGhnhu/file.html
__________________
Unapologetically left-wing.
littleparticle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 18:04   #7795
Za maturante: https://www.facebook.com/Maturanticc...9576744428352/. Nagrada je priručnik za pisanje eseja za maturu Višnje Sorčik.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
tina.mat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 19:55   #7796
ima li netko linkove za primjere eseja A razina
Adaminfo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 22:50   #7797
Ima li netko neku knjižicu, list, priručnik samo za esej s pravilima i slično? Naravno, ne mislim na slanje nego na koju sliku - njega se najviše bojim na maturi. :P
stBoni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 02:51   #7798
ima li ko dojavu sta ce bit tema?
Hear me roar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 12:41   #7799
Refleksno sam se potpisala punim imenom i prezimenom na kraju testa i napisala sam broj riječi, je li to dozvoljeno, hoću li zbog toga automatski pasti maturu iz hrvatskog iako sam odlično napisala esej?

Mislim, u uputama piše da se ne potpisujemo punim imenom i prezimenom u slučaju pogreške, da stavimo u zagradu i precrtamo i pored toga napišemo skraćen potpis, tj. inicijale, što i jesam, ali ne piše ništa vezano uz potpisivanje na kraju eseja.
Asena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2018., 12:51   #7800
Quote:
Asena kaže: Pogledaj post
Refleksno sam se potpisala punim imenom i prezimenom na kraju testa i napisala sam broj riječi, je li to dozvoljeno, hoću li zbog toga automatski pasti maturu iz hrvatskog iako sam odlično napisala esej?

Mislim, u uputama piše da se ne potpisujemo punim imenom i prezimenom u slučaju pogreške, da stavimo u zagradu i precrtamo i pored toga napišemo skraćen potpis, tj. inicijale, što i jesam, ali ne piše ništa vezano uz potpisivanje na kraju eseja.
Općenito je zabranjeno potpisivanje punim imenom i prezimenom, bez obzira na dio ispita. Sad, kažnjavaju li to poništenjem ispita, to ne znam.
__________________
If you have the courage to begin, you have the courage to succeed.
Tellurium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.