Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 19:14   #11541
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
I što želiš reći da cijena slatkiša određuje "normalan život"? Nekad je odnos cijena bio kakav je bio a danas je drugačiji, nekad je naranča ili banana bila među skupom egzotikom a danas je među jeftinijim voćem. Ali ponavljam, ako nemaš novaca za kupovne kolače peci svoje ili kupi kutiju napolitanki.
Ne to nije što želim reći. Moga si i veću glupost izvalit. Znam ja da se nekad srdela bacala a danas je kilo 20kn. Ili više. Znam da je sirotinja imala maslinova ulja i sve pripremala na njemu a danas je litar 70kn ako valja i ako znaš čovika tj. ako ti se posreći. Istovremeno litar parfemisanog djevičanskog sranja košta 29,95kn. Drek tj. kako u dalmaciji kažu govno.

A taj loš argument s pečenje kolača još nisi odbacio. Zašto? (ovo zašto je retoričko). jedem kolače svaki dan. Jedan ili dva. I čudom se čudim idijotima koji cjene prihvaćaju zdravo za gotovo ili ih psihopatološki racionaliziraju.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Old 12.08.2017., 23:14   #11542
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Priče za malu djecu.

Nikada nisam dizne mijenjao na dizelu, a bogami već dva puta injektore na benzincu jesam i to jedan injektor 1.400kn/kom, a trebalo bi ih mijenjati sva četiri

Turbine na dizelu nikada u životu nisam mijenjao niti vidio pokvarenu, a cijeli nam vozni park u firmi turbo diesel kojima vadimo dušu na hladno i nikada ništa zadnjih 15god.
Mijenjali mi na jednom dizelu...što ćeš, tako nam se posrećilo

No gluposti, kao da turbine rikavaju svaki dan, znam minimum 10 auta koji su turbodizeli i vadi im se duša i nikada ništa...a da se i desi, jebeš soma eura ako ti je auto urpihodio xxxx više.
X-Plosiv is offline  
Old 13.08.2017., 05:43   #11543
Quote:
stipko kaže: Pogledaj post
I čudom se čudim idijotima koji cjene prihvaćaju zdravo za gotovo ili ih psihopatološki racionaliziraju.
Onda si ti najveći idiot jer se čudiš cijenama a ipak ih plaćaš. Ja ih uzimam zdravo za gotovo ali ih ne plaćam.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 13.08.2017., 09:04   #11544
Quote:
stipko kaže: Pogledaj post
Ne to nije što želim reći. Moga si i veću glupost izvalit. Znam ja da se nekad srdela bacala a danas je kilo 20kn. Ili više. Znam da je sirotinja imala maslinova ulja i sve pripremala na njemu a danas je litar 70kn ako valja i ako znaš čovika tj. ako ti se posreći. Istovremeno litar parfemisanog djevičanskog sranja košta 29,95kn. Drek tj. kako u dalmaciji kažu govno.

A taj loš argument s pečenje kolača još nisi odbacio. Zašto? (ovo zašto je retoričko). jedem kolače svaki dan. Jedan ili dva. I čudom se čudim idijotima koji cjene prihvaćaju zdravo za gotovo ili ih psihopatološki racionaliziraju.

Otkaži internet i mobitel (neš mi govori da ti to starci nisu imali) i ostat će ti taman da kupiš 20 kolača svaki tjedan i po današnjim cijenama.
Da hoćeš živjet standardom iz tih godina možeš i danas s tim parama osim što ti istinabog neće nitko džabe dat stan u centru Splita al nije baš ni da je tad bio dio standardnog paketa koji se svakoj osobi dodjeljivao kad navrši 25
99% ekipe koja nariče za tim nekim mitskim vremenima kad su svi bili jednako siromašni ne nariče jer je njima tad objektivno bilo bolje nego im je sad muka gledat kako netko drugi ima nešto što oni nemaju. Nije baš da je išta postalo manje dostupno, samo je došlo više tog što bi svi htjeli imat
mistylis is offline  
Old 13.08.2017., 12:27   #11545
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Priče za malu djecu.

Nikada nisam dizne mijenjao na dizelu, a bogami već dva puta injektore na benzincu jesam i to jedan injektor 1.400kn/kom, a trebalo bi ih mijenjati sva četiri

Turbine na dizelu nikada u životu nisam mijenjao niti vidio pokvarenu, a cijeli nam vozni park u firmi turbo diesel kojima vadimo dušu na hladno i nikada ništa zadnjih 15god.
na naftu se ore, na plin se kuha, a na benzin se vozi, najjača mi je ona slika negdje iz Njemačke di frajer na benzinskoj pumpi stao sa Maybachom od dva milijuna kuneja i prikopčao ga na LPG i toči mu plin reko koja glida i prodrumar tj ispodpodrumar podzemljar nema za bengu već mu rista ugradil plin
Loui is offline  
Old 13.08.2017., 14:44   #11546
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Onda si ti najveći idiot jer se čudiš cijenama a ipak ih plaćaš. Ja ih uzimam zdravo za gotovo ali ih ne plaćam.
Pa baš "najveći". A za plaćanje, pa čuj živjeti se mora, a hrana nije uvijek besplatna.

Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Otkaži internet i mobitel (neš mi govori da ti to starci nisu imali) i ostat će ti taman da kupiš 20 kolača svaki tjedan i po današnjim cijenama.
Da hoćeš živjet standardom iz tih godina možeš i danas s tim parama osim što ti istinabog neće nitko džabe dat stan u centru Splita al nije baš ni da je tad bio dio standardnog paketa koji se svakoj osobi dodjeljivao kad navrši 25
99% ekipe koja nariče za tim nekim mitskim vremenima kad su svi bili jednako siromašni ne nariče jer je njima tad objektivno bilo bolje nego im je sad muka gledat kako netko drugi ima nešto što oni nemaju. Nije baš da je išta postalo manje dostupno, samo je došlo više tog što bi svi htjeli imat
Nadrobio si više toga i fakat neznam kako da komentiram svaku pojedinu "mudrost", paušalni ili pristrani zaključak.
Odletio si i u offtopic. Jesam uspoređivao kako je bilo nekad i sad, ali nigdje nisam rekao da je "prije bilo bolje". Govorio sam o cijeni i dostupnosti hrane u tri razdoblja. Tijekom WWII, u Jugoslaviji i danas u ...ovoj...državi (?). A usporedio sam baš te podatke jer sam siguran da su točni jer ih se sjećam ili mi je rečeno iz pouzdanog izvora. To je sve.

Nikakva vremena nisam uzdizao nad ovima danas. Danas je u Hrvatskoj u modi siromaštvo, kopanje po kontejnerima, jedinstvo crkve i države, mistika, blokade i ovrhe zbog siromaštva,siromaštvo zbog nezaposlenosti, nezaposlenost zbog tržišta koje je u rukama mafije, mafija koja drži banke, deložacije obitelji iz vlastitih domova, minimalci, mobbing na radnom mjestu, idolopoklonstvo "gazdi" koji blagajnicu plaća 3000 kn (400€), državnici koji prirodne resurse besplatno prepuštaju strancima ... Uh mnogo toga je u ovoj ... državi (?) danas u modi čega nema na Islandu danas ni u tragovima.

Ovo tvoje "jednako siromašni" nije tvoje. To je rekao Winston Churchill za komunizam, pa svi to ponavljaju kao mudru mantru iako je W.C. to doslovno posrao bez razmišljanja, iz čiste averzije prema ideji društva u kojem bi svi bili ravnopravni u bilo kojem pogledu, a njegovo govno je od zlata, mislio je W.C. To je istinito samo u očima kompleksaša.
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Old 13.08.2017., 19:44   #11547
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
na naftu se ore, na plin se kuha, a na benzin se vozi, najjača mi je ona slika negdje iz Njemačke di frajer na benzinskoj pumpi stao sa Maybachom od dva milijuna kuneja i prikopčao ga na LPG i toči mu plin reko koja glida i prodrumar tj ispodpodrumar podzemljar nema za bengu već mu rista ugradil plin
a šta bi tek rekao na prizor automobila od 100k€ prikopčanog na utičnicu
homosapiens is offline  
Old 14.08.2017., 06:59   #11548
Bice "ekolozi" jedan i drugi btw. @ Stipko, slazem se cijene su bolesne bas kao i ova nacija, a jos tragicnije od svega je da u tim velebajnim prehrambenin trgovinama ima doslovno SVEGA OSIM HRANE. Skoro pa je bio kvalitetniji izbor u onoj jebenoj Slaviji od 100m2 koja je bila u svakom kvartu nego danas po Kauflandima/Sparima i ostalima, sve je secer i voda + zrak u ambalazi da izgleda vece..a ono sto im valja je cjenovno u rangu luxusa, al doslovno.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 15.09.2017., 21:08   #11549
iznenadio sam se koliko zapravo puno ljudi u Zagrebu ima ogromne plaće, koje se u tim krugovima doživljavaju, i jesu, najnormalnije.
Dakle, u industrijama i kompanijama koje solidno stoje...u svim takvima se ekčuli može kvalitetno "živjeti od svojega rada"...
naime kaj....praktički svi na ikakvoj middle management poziciji (sa dodacima, bonusima) imaju barem 20 000 kn primanja.
dok na običnim pozicijama obični stručnjaci imaju u takvim sredinama i 15-ak k kn. neki i 20k.

sad mi je jasno odakle standard života te malo bolje stojeće srednje klase u Zagrebu... (to su deseci tisuća ljudi koji su sada u srednjim godinama, neki i u 30-ima)
primanja i poduzeća su neusporediva sa bilo kojim poduzećima van Zagreba. totalno neusporediva.


Novac koji je normalan u poduzećima u Zagrebu, kad se usporedi sa primanjima čak i "fensi firmi" van Zg-a, je otprilike jednak standardu u Zapadnoj Europi.
..dok je van Zg-a Hrvatska još uvijek hardcore - Hrvatska. u najgorem smislu, i po svemu.


edit:
dakle, svi koji u Zg sa 5+ godina staža imaju manje od 10k primanja, mogu smatrat da su žestoko pokradeni (osim ako ne stopiraju vlastitu karijeru namjerno), pod uvjetom da rade u industrijama u rastu..
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 15.09.2017. at 21:27.
Brogan is offline  
Old 15.09.2017., 22:15   #11550
Daj ne laprdaj.10k+ (nettoo) plaće ima u praksi jedan od 100 zaposlenih valjda.
MMachéte is offline  
Old 15.09.2017., 22:26   #11551
Koliko novaca vam je potrebno za "normalan" život?

Lik je izgleda probao suptilno provuci teoriju hr najbogatije zemlje na svijetu ali se ista odmah razotkrila.
Richie is offline  
Old 15.09.2017., 23:02   #11552
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Lik je izgleda probao suptilno provuci teoriju hr najbogatije zemlje na svijetu ali se ista odmah razotkrila.
ma teoriju budžavog kurca...

ima podosta ljudi koji imaju jako velike plaće. Uvjet je samo da firma kvalitetno posluje i normalno rezonira kaj se tiče plaća. a takvih firmi ima puno u Zg...pogotovo u usporedbi sa ostatkom RH gdje takvih firmi praktički nema

dakle u RH je enormna razlika i prednost glavnog središta prema ostatku države. enormna. i to je bolesno...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 15.09.2017., 23:19   #11553
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Daj ne laprdaj.10k+ (nettoo) plaće ima u praksi jedan od 100 zaposlenih valjda.
pročitaj ponovno kaj sam napisal


a uostalom statistički nema jedan na 100, već 5 na 100. na razini države.
A u Zg pretpostavljam onda i veći udio velikih plaća.
i kao što kažem.. u Zg je zapravo relativno veliki udio i plaća (ukupnih primanja) od nekih 15 ili 20k kn.
A takvih plaća praktički nema nigdje drugdje, tj. nezamislive su van Zagreba...ta razina standarda...
To van Zg imaju samo članovi uprava velikih poduzeća
uglavnom politički treš a ne zaista suvisli ljudi.
Dakle, van Zg takav standard od redovite plaće nema nitko, jer politički postavljene ne brojim pod išta relevantno..
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 15.09.2017., 23:54   #11554
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
iznenadio sam se koliko zapravo puno ljudi u Zagrebu ima ogromne plaće, koje se u tim krugovima doživljavaju, i jesu, najnormalnije.
Dakle, u industrijama i kompanijama koje solidno stoje...u svim takvima se ekčuli može kvalitetno "živjeti od svojega rada"...
naime kaj....praktički svi na ikakvoj middle management poziciji (sa dodacima, bonusima) imaju barem 20 000 kn primanja.
dok na običnim pozicijama obični stručnjaci imaju u takvim sredinama i 15-ak k kn. neki i 20k.

sad mi je jasno odakle standard života te malo bolje stojeće srednje klase u Zagrebu... (to su deseci tisuća ljudi koji su sada u srednjim godinama, neki i u 30-ima)
primanja i poduzeća su neusporediva sa bilo kojim poduzećima van Zagreba. totalno neusporediva.


Novac koji je normalan u poduzećima u Zagrebu, kad se usporedi sa primanjima čak i "fensi firmi" van Zg-a, je otprilike jednak standardu u Zapadnoj Europi.
..dok je van Zg-a Hrvatska još uvijek hardcore - Hrvatska. u najgorem smislu, i po svemu.


edit:
dakle, svi koji u Zg sa 5+ godina staža imaju manje od 10k primanja, mogu smatrat da su žestoko pokradeni (osim ako ne stopiraju vlastitu karijeru namjerno), pod uvjetom da rade u industrijama u rastu..
Radio sam godinama na reviziji privatnih firmi, vjeruj mi nije rijedak slučaj da na 300 zaposlenih 2 ljudi ima iznad 10k plaću. I to ne pričam o nekim davljenicima, nego tvrtkama koje imaju neko ime u Hrvatskoj i posluju ok.

Nema middle menadžment plaću 15.000, nego je to rang izvršnog direktora, direktor financija oko 10, ostalo je sve ispod.

Govorim za većinu tih srednje velikih firmi. Jasno ima grana industrije i giganata gdje su plaće masne (uglavnom oni povezani s državom na ovaj ili onaj način - građevina, financije, farmaceutska), ali tamo se niti upada lako, niti je to takav broj ljudi da utječe znatno.. a i opet se dijeli profit u užem krugu ljudi, ostalima se steže remen.

Čak sam radio reviziju jedne od 20 najvećih u Hrvatskoj, koja je podružnica jedne od 20 najvećih u svijetu, tamo ljudi 5g VSS rade za 6-7.000kn i to tuku znatne prekovremene. Dakle ekipa koja je za naše pojmove maksimalno obrazovana, ima solidno iskustvo, radi za duplo manje nego bauštela na zapadu..
google1 is offline  
Old 15.09.2017., 23:54   #11555
Točno, posebno ekipa na Radničkoj. Plaće se kreću od 15 kkuna na više.
decec is offline  
Old 16.09.2017., 00:13   #11556
upravo to. pa i pišem o zoni vukovarska/radnička...

o financijskom sektoru, IT, farmacija, kemija, INA...itd...ovo ono (marketing, agencije, kurci palci raznorodni...kojekakvi Brukete, Žukete... )
ima toga zapravo puno, nabere se. vjerojatno je to puno više ljudi nego bi se reklo...
a u takvim firmama baš i nije ovo što ti navodiš google1.
tamo vjerojatno direktorska razina ima i 40-ak k kn...u pojedinim firmama..
a middle management ima cca 20k ako ne i više sa raznim dodacima.

come on...i sam radim u takvom okruženju pa vidim kako tu pljušti lova. to samo ide... tisuću kuna se čini malo. za sitnu potrošnju...nešto što se brzo zaradi i još brže zdrapa na potrošnju...
dok ti se kad si van Zg-a tisuću kuna čini ozbiljna imovina. i ozbiljno ćeš promislit o tih tisuću...krvarit ćeš oko tih jebenih hiljadu kuna.
van Zg-a čak ni u bankama nemaju dobra primanja


a kad smo kod prekovremenih...brijem da u IT-u nije rijetko da ekipa u boljim firmama odere ponekad i preko 20k kn sa prekovremenima...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 16.09.2017., 01:12   #11557
Ključno je to da van Zg-a takvih plaća ima jako malo. Ako se izuzmu razni načelnici općina sa +10k kn, ostanu jedino direktori upsješnih firmi u primorskoj zoni.

Nego, nek me netko prosvijetli što točno taj midl menađment radi u jednoj recimo proizvodnoj firmi. Ne neke banke i PiAr agencije, neg realni sektor. Ili recimo hotel?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 16.09.2017., 07:35   #11558
Srednji menadžment, u Hrvatskoj, uglavnom služi da onaj viši menadžment, u Hrvatskoj, ne radi gotovo ništa.

U prijevodu, rade sve ono što se direktoru ne da. Obično imaš 2-5 takvih ljudi u firmi, koji rade sve i svašta, 250-350 radnih sati, za neku, kao, vrhunsku plaću, a ono, na 180 sati, jedva 30% iznad prosjeka.

Problem je, što ljudi u Hrvatskoj imaju krivu percepciju, pa gotovo svega.

Onaj od 20k kn, navodno, živi kao lord, ekstremna plaća, vrhunski mu je. Ako je u nekoj privatnoj firmi, koja nije povezana sa državom, naradi se kao stoka. Ako radi sa državom, onda ne radi ništa, a ima plaću prosječnog bauštelca u zapadnom dijelu EU i misli da je netko i nešto.

Hrvatska, zapravo, ima jako malo visokog menadžmenta. Visoki menadžment bi trebao imati 100k+ eura neto, ostalo ispod, to je srednji menadžment ili niži, što je većina u Hrvatskoj. Takvih u Hrvatskoj ima, skoro pa za na prste nabrojat.

2015., 30 ljudi je imalo 500k kn ili više, brutto plaće. To bi bio viši menadžment. Onaj sa 100k brutto je wanabe, a u biti samo srednji menadžment.

Ostalo su, uglavnom odvjetnici.
rocker1987 is offline  
Old 16.09.2017., 21:21   #11559
Na ovoj temi se nasmijem ko nikad
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Old 16.09.2017., 21:25   #11560
@Rocker

Nisam to mislio.
Nego eto npr neka firma proizvodi parket, 200 ljudi ukupno, 170 u proizvodnji, 30 uprava.
I sad ko je tu niži, ko srednji a ko viši menađment?

Ili hotelska kuća, nek ima 5 hotela. tko je sad tu tko?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.