Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 12:00   #261
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja cak ne razmisljam o tome sto bi ona eventualno napravila, da izvede neko sranje, razmisljam o situacijama koje se mogu dogoditi za koje znam da bi ju prestrasile i uznemirile.
Kod mene u kvartu ima puno zvonjenja po stanovima.
Kad doma ostanem tada shvatim koliko se, ustvari, ljudi šeće po zgradi.
Trgovački putnici, razni agenti, prosjaci, žene s djecom, Jehovini svjedoci (kosu režem ako svi u zgradi ne misle da smo pripadnici), ja pojma nemam tko sve prolazi.

I ne bih voljela da otvara vrata, a znam da će mu bar jednom u životu pristojnost proraditi brže od mozga i da će vjerojatno impulsivno otvoriti vrata.
Šta ja znam tko je s druge strane, može ga gurnut unutra u stan kad skuži da je sam, nitko živ neće znati da se nešto događa.
Zaključati ga se ne usudim, šta ako do nečeg dođe radi čega mora hitno van, a ne može.

Ima tu stvari kojih se sad bojim, a ranije nisam.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:31   #262
Ne bih ostavila dijete koje nije usvojilo neotvaranje vrata cak I kad zna da recimo ja zvonim jer sam na 5 min otisla do susjede.

I kad imam kljuc, pozvonim da ga testiram, svaki put. Dogodi se da klikne na portafon bez pitanja tko je, a onda opet razgovaramo.

Kao I vani.

Svako malo podsjecam na osnove. Pricamo o situacijama tipa: rusis gym s pokemonima I netko s druge strane ceste rusi s tobom. Kaze ti da idete do drugog gyma. Sto radis?

Naravno da uvijek ima situacija, nasi klipani su prosle godine otisli predaleko u naselju bez javljanja, jeboga, noge su mi klecale. Dogodilo se I da nije nasao kljuc u torbi pa je isao do mog posla, mimoisli se jer sam se vracala, a onda se vratio uplasen I u suzama.

U prvoj situaciji smo se smijali I drzali bukvicu istodobno, nisi bio dijete valjda ako takvu spacku nisi napravio, ja sam s 4 pol grada presla I policija me trazila.

U drugoj sam ga cvrsto grlila I razumjela njegov strah, a cestitala mu sto se sjetio dogovora da dođe k meni.

Sve je s djecom neki strah, a zapravo se sranja najcesce dogode dok gledas ili kad na sekundu okrenes leđa. Malog je pas zgrabio za lice u sekundi I koliko god sam ljuta na necije propuste u vezi s tim događajem, cinjenica je da je muz okrenuo leđa na dvije sekunde, a pas iskoristio priliku da ga napadne I osakati skoro.

Od zastite najcesce samo vece sranje bude.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:51   #263
sad si me sjetila, pred koji mjesec sam isla u garazu i zvonim doma. ona pita ko je. mama. koja mama. ja mama. koja ja mama. mala idi u guzicu, otvaraj ta vrata dok te ne pridavim
eeee, sad znam da je moja mama

sad salu na stranu, mislim da se svi slazemo da djeci treba slobode ali isto tako smatram da treba slobodu postupno davati i ne gurati ih prerano u nesto za sto nisu ili emotivno ili intelektualno sposobni.
usput, mislim da bi dosta djece koja nacelno znaju da ne smiju niti otvoriti nikome niti otici s nekom u nekoj situaciji ipak to napravili.

ili ko sto je sinek od moje bivse susjede rekao njenom kolegi, pricaj brze mama mi neda da razgovaram s nepoznatima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:55   #264
Potpisujem sve sto pises.

Nikad se takvo sto ne radi djeci naglo I naprasito, I ovisi o djetetu. Prijelazi su kod nas isli postupno u skladu s dobi I djetetom.

Ali naginjemo svi tome da se oslanjamo na isto za sve zapravo jer je to linija manjeg otpora pa te zastitr sve duze traju jer je kalup tu I spreman, spickana djeca u boravke koji se traze I di cetvrtog, I do 18 sati, I kojesta, a mnogi se prepuste tim rutinama I zaborave djeci dati odgovornost I povjerenje.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:11   #265
Zanima me samo informativno: Kad djeca krenu u školu kad više nema boravka i počnu ići u smjenama, tko ih čuva kad su roditelji npr. ujutro na poslu, a škola im je popodne? Jesu li oni već dovoljno samostalni da budu sami doma? Kakva su vam iskustva?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 23:08   #266
pa u pravilu nitko ako je boravak bar prvi i drugi.
ak je krace a nekad i ovako ljudi plate nekog, znaju se organizirati za vise djece jednog
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2018., 13:37   #267
ja bi rado da bude u boravku još treći razred ali ako ga ne bude u školi, biti će sam doma
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 08:31   #268
Ja sam ostajala sama od prvog osnovne.
Tj. s braćom.

Još uvijek miran gradić, stalno bili van.

Znali smo da ne smijemo ništa palit, ne smijemo radit ono što nam inače nije dozvoljeno.

Baka je bila par kuća dalje pa bi došla ako bi čula preveliku galamu ili bi došla vidjet jesmo jeli.


Uglavnom smo se dobro snašli.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 20:15   #269
Ja sam ostaja sama i prije skole na par sati ali to je proslo svrseno vrijeme

Pricamo o danasnjem vremenu i danasnjoj djeci
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 20:43   #270
Moji su ostajali sami povremeno negdje pred skolu.
Kad su krenuli u prvi razred, sami su isli u skolu i vracali se doma jer mi oboje radimo.

Sto se tice otvaranja vrata, dogovor je bio da se ponasaju kao da ne cuju zvono. Znaci NIKOM ne otvaraju vrata niti odgovaraju na pitanja, niti pokusavaju stupiti u ikakvu komunikaciju. Jer raznorazne dangube zvone po vratima i kad upitam tko je, samo kazu, ja sam.
Medutim, mi smo zivjeli u prizemlju pa ako je naisla baka ili dida, zazvali su ih pa su ih mogli vidjeti kroz prozor i otvoriti im vrata.

Takoder, uvijek sam ih ucila da nikad, ali nikad ne idu nekom od prijatelja u stan ako jedan od roditelja nije kod kuce. A ni tada ako bas nije potrebno. Isto vrijedi i za njih. Ako ja ili tata nismo doma, NITKO ne ulazi u stan. Ako trebas casu vode, znas di si doma, prijatelji neka te pricekaju. Isto tako i ti cekas njih dok obave doma ono sto trebaju, ili odite oboje svako u svoj stan i nadite se vani za par minuta.
I naravno, ako ih je strah ili ako je netko na vratima uporan, zovi mamu ili tatu.
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 12:33   #271
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ja sam ostaja sama i prije skole na par sati ali to je proslo svrseno vrijeme

Pricamo o danasnjem vremenu i danasnjoj djeci
ma uvijek je bilo debila i pedofila, samo sto ih nismo tako nazivali.
sve su to bili, univerzalno nazvani, "manijaci".

uopce ne mislim da je danas puuuuno opasniji zivot za djecu nego prije 30 godina. drugaciji - da, ali nesto specijalno pogibeljniji - ne.

treba postaviti pravila i s djetetom izgraditi odnos povjerenja i stalno raditi na tome.
ja svog znam ostaviti samog doma otkad je navrsio 6.
u pocetku je to bilo na 15 minuta, sad smo nakon godinu dana na sat-sat i pol nekoliko puta tjedno.
pravila su mu jasna i strogo ih se pridrzava.
par puta je isao sam u ducan, ali u skolu jos ne ide solo jer mora prelaziti preprometne ceste bez semafora, a glavinja i ne gleda pazljivo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 12:54   #272
Moj mladji je počeo s pet godina ostajati sam. Ali do pola sata. I ima telefon da nas nazove. Obično je samo gledao crtiće, našli bi ga u istom položaju kako bi ga ostavili. Otvarati vrata zna da ne smije. Ak je sa starijom sestrom mogu bit i dulje sami ali ne vise od 2 sata...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 22:00   #273
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Moj mladji je počeo s pet godina ostajati sam. Ali do pola sata. I ima telefon da nas nazove. Obično je samo gledao crtiće, našli bi ga u istom položaju kako bi ga ostavili. Otvarati vrata zna da ne smije. Ak je sa starijom sestrom mogu bit i dulje sami ali ne vise od 2 sata...
Moj je sad u nekoj fazi strahova i nece ostati sam ni u sobi a kamoli u stanu

Recimo ljetos sam ga znala ostaviti da odem u zgradi u ducan ili po nesto u auto ili bacit smece, znaci na 10-15 min, a sad nema sanse

A valjda ce ga proci
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 21:07   #274
Joj, moja ima 7 i ne pomišlja ništa samostalno, negdje otići, ostati sama. Nju je strah, mene nije.
Ja sam brijala da će 100% ovo drugo polugodište biti u stanju izići sama iz škole, sjest na bus, nazvati me da se nađemo (kupili mobač) da ja ne moram juriti po nju u školu jer stižem u zadnji čas tj moram ranije izići s posla.
Ma kakvi, neće ni čuti.

Kako ohrabriti?

Neće ni sama 450m do prijateljice otići neprometnom ulicom. Neće ni pola puta. Jednom-2put je ostala pola sata doma sama. I to je to.

Ja sam sa 7 čuvala mlađeg bratasestru, nosala ih okolo, nitko nije znao ni di sam
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 07:36   #275
Mislim da je primarno do karaktera djeteta a ne hrabrosti. Mladji je oduvijek bio ok s vise-manje svim, mogla sam mirno izaci iz kuce ili ga ostaviti kod bake i nikad nije dramio, starija je dramila i kad sam smece isla baciti a tata bio doma. S druge strane vise sam imala povjerenja da ce me on cekati tamo gdje ga ostavim na 5 min s 4 godina nego ona sa 7
Ali da kucnem o drvo otkad je napunila osam godina nekako je razumnija i malkice manje tvrdoglava
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 09:55   #276
Moja će uskoro 10 godina, ove godine više nema boravka u školi pa poslije škole odlazi k baki (baka je blizu škole). Kod nje ruča i tata je pokupi kad ide s posla. Može ostati sama doma, no nikad nije ostala duže od dva sata. Mislili smo da bi možda sad na proljeće mogla ići poslije ručka kod bake sama doma, da je probamo osamostaliti (ima dosta od škole do kuće).

Mene nije strah da će ona napraviti neku glupost, zapaliti nešto, otvoriti vrata nepoznatom i sl. , ali me strah da iz neke panike, straha ne napravi nešto nepromišljeno (npr. pojma nemam kak bi reagirala na neku izvanrednu situaciju, da mora brzo izaći iz stana, da joj netko silovito zvoni, da je neka hitna situacija ). Nju uhvati strah kad se samo o tome govori. Zna ona toeriju,ali praksa...

Ostala je prvi put sama sa 6 ili 6 i pol godina, otrčala sam do dućana udaljena 200 m. Dočekala me uplakana (5 minuta mi je trebalo da dođem doma) na stubištu. Tak da to nismo ponavljali dok nije sama predložila da će ostati doma. Prvo na pol sata, pa 45 minuta, pa sat vremena...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 10:06   #277
Pa sta je toj nasoj djeci? Jel do nas ili do njih?

Ja stvarno mislim da bi s obzirom na dob i opcu sposobnost (oprezna je, koncentrirana) mogla svasta, svugdje. Skoknit do frendice, ducana, ici busom... A ona nista.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:09   #278
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Pa sta je toj nasoj djeci? Jel do nas ili do njih?

Ja stvarno mislim da bi s obzirom na dob i opcu sposobnost (oprezna je, koncentrirana) mogla svasta, svugdje. Skoknit do frendice, ducana, ici busom... A ona nista.
do nas

moja vec duze ostaje sama doma, fora joj je to.
nemamo fiksni telefon, ona nema mobitel.
ima laptop s internet vezom (i bas sam neki dan razmisljala kak ona internet koristi bez naseg nadzora )
nije jos navecer sama ostajala(tipa kad idemo na predstavu ili koncert, tu ide ili kod bake prespavat, ili joj druga baka dodje doma, iako kad je ta baka, onda je to koda je sama doma, i vise ona cuva baku, nego baka nju )

ide sama u skolu, iako to izgleda blesavo jer ja idem drugom stranom ulice (ili pet minuta prije nje buduci da moram tuda proci do posla )
kuci ne ide sama, a isto tak, u boravku je do krjaa mog radnog vremena.
i zapravo joj je malo problematicno otkljucavanje i zakljucavanje vrata (to je detalj koji mi ko klinci nismo imali: protuprovalna vrata i jebeni kljuc koji se bas tesko okrece, nikak to savladat. kod mojih staraca vec godinama najnormalnije otkljucava i zakljucava njihova vrata, s nasim se bas muci)

strahove koje ja imam (i koje sam skoro prenjela na nju) su uglavnom vozaci, biciklisti, i ekipa na bordovima i kojekakvim spravama kojima ludjacki voze di uopce niti ne bi trebali vozit.
jako je tesko balansirat, tj upozorit ju na opasnosti, a istovremeno ne prenjet paranoju.
ona je tu daleko razumnija od mene.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:13   #279
Moja nema problem otici bilo kam sama, ide i u skolu i kod frendice... ali ne zeli doma biti sama. kaze da joj je nelagodno i da se pocne bojati.
meni je to sasvim normalno,d a se dijete necega boji, kad bude spremna ostati ce normalno sama doma. srecom ne mora na silu prije nego bude spremna
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:31   #280
i meni je nelagodno biti sama

pogotovo po noći kad je muž na putu

al ak sam sa malim onda sam ok
valjda kad sam sama s njim moram biti hrabra zbog njega i njega zaštiti od tog nečeg

I onda se čudim djetetu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.