Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2016., 13:27   #2361
U grckom scenariju me ne brine vrijednost eura nego dostupnost, a opcenito me euri brinu jer se svasta dogadja trenutno u Europi.
S obzirom na to da necu jos neko vrijeme biti u mogucnosti kupiti stan htjela bi ovu svoju ustedjevinu nekako zastiti u svim mogucim crnim scenarijama.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Mg.Aloisis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 14:10   #2362
Na susjednoj temi je forumaš postavio slično pitanje pa evo ti quote dotčnih pitanja i odgovora:

Quote:
Broxigar kaže: Pogledaj post
Što bi rekao u koje je valute najbolje diverzificirati štednju? Američki/australski dolar je na glasu kao dobra kombinacija jer su obrnuto korelirani, pa kad jedan raste drugi pada i obrnuto, možda i kombinacija USD/GBP ili USD/CHF ili pak u svaku valutu po dio?
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post

U koliko se želi izbjeći - ukloniti rizik, onda je najpametnije otvoriti štedni račun u jednoj njemačkoj banci. To je danas moguće s obzirom da je RH članica EU-a.

Diverzifikacija štednje ovisi želi li štediša da mu štednja bude likvidna ( trenutno dostupna bez gubitaka glavnice po tečajnim razlikama ) ili dugoročno ( 10 do 20 godina ) ne računa na tu štednju. U prvom slučaju je jasno da se od EUR štednje ne treba micati. U drugom slučaju bi preporučio traženje visoke ulazne točke u NOK ( recimo sve iznad ( > ) EUR = 9.50 NOK-a je čvrsta ulazna točka ) i u recimo SEK ( EUR = >10 SEK-a ).

S ulaskom u CHF bi osobno pričekao. Tu još azijske valute ali otom potom...
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Otvoriti račun u njemačkoj banci i tamo držati eure? Ok, ali samo onda ako možeš precizno pogoditi trenutak u kojem će doći do urušavanja eurozone. Inače ćeš tko zna koliko godina gubiti novac, jer Njemačke banke imaju mikroskopske kamate na štednju, ako je uopće imaju. Možda imaju čak i negativne kamate.

Prebacivanje euro štednje u NOK ili SEK? Zašto u te dvije valute?

Zašto ne u britansku funtu? Ah da, na ovo posljednje pitanje si obećao odgovoriti u idućem javljanju.
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
Shvati kontekst! Čovjek me pitao na koji način se može zaštiti u slučaju propasti Eurozone. Vrlo jednostavno, neka otvori štedni račun u jednoj njemačkoj banci, te će u trenutku raspada Eurozone ( naime kao i svaka monetarna unija do sada tako i Eurozona - nije pitanje hoće li nego kada će se raspasti ) EUR štednja biti konvertirana u DEM štednju. Nisam čovjeku ništa preporučio. Gdje si pročitao molim te lijepo da mu toplo preporučam da zatvori štednju u hrvatskoj i otvori istu u njemačkoj banci?

A zašto ne? Lijepo sam napisao da su na određenim razinama navedene dvije valute podcijenjene, te se isplati ulazak u njih pošto dugoročno s obzirom na eksterne viškove će ako ništa onda u stopu pratiti EUR, a pored toga kamatna stopa na štednju će u budućnosti biti ipak nešto viša nego u Eurozoni.

Dodatak na Veliku Britaniju. Naime kao što sam napisao, Velika Britanija nema niti najmanju želju stvoriti merkantilistički tip gospodarstva kakvo ima jedna Njemačka. U tom smislu GBP ( britanska funta ) će dugoročno I DALJE imate trend pada vrijednosti kako eksterne neravnoteže ne bi probile granicu od 5% BDP-a. Već danas je GBP s obzirom na devizni deficit u znatnoj mjeri precijenjena. Kada tome dodamo relativno visoku razinu javnog duga, očito je da će se navedena najvećim dijelom reducirati kroz reduciranje realne kamatne stope. Eto još jednog razloga za dugoročan pad vrijednosti GBP-a.

Nadam se da se dotični forumaši ne ljute što sam quotao i isjeckao postove na bitne dijelove za ovu temu.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 14:34   #2363
Quote:
Mg.Aloisis kaže: Pogledaj post
U grckom scenariju me ne brine vrijednost eura nego dostupnost, a opcenito me euri brinu jer se svasta dogadja trenutno u Europi.
S obzirom na to da necu jos neko vrijeme biti u mogucnosti kupiti stan htjela bi ovu svoju ustedjevinu nekako zastiti u svim mogucim crnim scenarijama.
eur ne bude propao, prije će dolar.
A što se tiče eur/hrk moguće je da ode na 8kn.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 20:19   #2364
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
eur ne bude propao, prije će dolar.
A što se tiče eur/hrk moguće je da ode na 8kn.

mobuce je da ode i na 28 i na 0.8. pitanje je samo vjerojatnosti.
imas ti neki poseban razlog zasto si odabrao bas 8kn?
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 23:11   #2365
Quote:
forumhrusername kaže: Pogledaj post
mobuce je da ode i na 28 i na 0.8. pitanje je samo vjerojatnosti.
imas ti neki poseban razlog zasto si odabrao bas 8kn?
Imam, po pokazateljima s grafa. Ali to je dugoročni period, vjerojatno će se u jednom trenutku ostvariti kroz nekoliko godina.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 08:30   #2366
Arrow

Super, hvala svima na odgovorima. Sad su mi neke stvari jasnije.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Mg.Aloisis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:51   #2367
Jel ima tko nekadašnju hyper štednju?

U konkretnom mojem slučaju ugovorio sam minimalne mjesečne uplate od 200 kn, namjervajući da uplaćujem kako budem mogao. Nekad 200, nekad 1000, nekad 5000. Upravo iz tog razloga sam se odlučio na najniži mjesečni iznos. U banci su mi tada rekli da je to dopušteno da je potrebno poštivati samo mjesečni minimum.

Budući je u ugovor o štednji sklopljen na 5 godina, kompjuterski su ubacili u ugovorni depozit na 12.000,00 kn (60 mj * 200). O iznosu ugovornog depozita nisam nikad pregovarao već samo o minimalnim mjesečnim uplatama. Budući su minimalne, znači dopušteno je uplatiti i više od 200 kn. Tada je Hypo davala odlčnu kamatu od 5.75%.

Sada kada sam višestruko preplatio tih 12000 kn su mi rekli da ne smijem više uplaćivati jer da mi banka neće isplatiti kamate na iznos koji prelazi 12.000,00 kn. Bez obzira što smo ugovorili minimalne uplate od 200 kn.

Da li je tko ima isti ili sličan slučaj? Jel ima tko od forumaša tu štednju?
ln0t is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 16:01   #2368
Ja imam takvu stednju u BiH sa istom bankom.
U mom ugovoru pise da je mininalna mjesecna uplata 10€, a makinalni iznos koju jedna soba moze imati je 100.000€.
Sta pise u tvom ugovoru, moralno si ti u pravu, ali vidi sta kaze ugovor.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 17:48   #2369
Uskoro počinjen raditi, pa bih si htjela otvoriti štednju i trajni nalog kojim bi onda svaki mjesec prebacivala određenu (ugovorenu jel) svotu s obzirom da moji pokušaji štednje na drugi način nisu uspjeli .

Iako sam trenutno u OTP banci, nisam nešto pretjerano vezana (ili zadovoljna), pa bi prelazak u neku drugu banku također bio opcija.

Ako bi netko ima vremena da mi pomogne izabrati najbolju banku/štednju bila bih mu vrlo zahvalna .

Hvala unaprijed.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 23:02   #2370
Quote:
ln0t kaže: Pogledaj post
Jel ima tko nekadašnju hyper štednju?

U konkretnom mojem slučaju ugovorio sam minimalne mjesečne uplate od 200 kn, namjervajući da uplaćujem kako budem mogao. Nekad 200, nekad 1000, nekad 5000. Upravo iz tog razloga sam se odlučio na najniži mjesečni iznos. U banci su mi tada rekli da je to dopušteno da je potrebno poštivati samo mjesečni minimum.

Budući je u ugovor o štednji sklopljen na 5 godina, kompjuterski su ubacili u ugovorni depozit na 12.000,00 kn (60 mj * 200). O iznosu ugovornog depozita nisam nikad pregovarao već samo o minimalnim mjesečnim uplatama. Budući su minimalne, znači dopušteno je uplatiti i više od 200 kn. Tada je Hypo davala odlčnu kamatu od 5.75%.

Sada kada sam višestruko preplatio tih 12000 kn su mi rekli da ne smijem više uplaćivati jer da mi banka neće isplatiti kamate na iznos koji prelazi 12.000,00 kn. Bez obzira što smo ugovorili minimalne uplate od 200 kn.

Da li je tko ima isti ili sličan slučaj? Jel ima tko od forumaša tu štednju?
Ndaju da uplatis vise od ugovorenog iznosa odnosno ugovorenih mjesecnih iznosa na salteru banke ali mozes uvijek otvoriti internet bankarstvo kod njih i preko njega uplatiti na stednju koliko hoces.
Ja imam na stednji 4000 eura a ugovoreno je 600 eura.
E sad koliku ce kamatu isplatiti na kraju to je pitanje od milion dolara.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:01   #2371
Štednja u dvije banke

Može li se otvoriti štednja u dvije banke a da nema zbog toga nekih dodatnih poreza ili nešto slično?Na primjer ona štednja koja se nakon 5 godina može uzeti sa računa ili upotrijebiti za kredit?Zanima me da li bi banke zbog konkurencije jedna drugoj meni onda napravile neke dodatne troškove ili ograničenja?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:32   #2372
Ne, možeš otvorit štednju gdje hoćeš i koliko god hoćeš. Svaka će ti uzet porez i prirez na kamatu.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:36   #2373
Hvala na odgovoru!
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 12:17   #2374
A da li mogu otvoriti samo štednju a da nemam kartice kod banke i tekući i to?I da li je bolje otvoriti štednju u kunama ili eurima?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 13:09   #2375
Je li ti zezas ili...
Na stranicama banke imas sve pa procitaj.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:07   #2376
Bok, ljudi!
Prvo da kažem, ova ideja mi je došla na pamet prije par minuta, nisam ništa unaprijed istražila već sam odmah ovamo došla.
Naime, htjela bih otvoriti štednju na banci gdje bih mjesečno uplaćivala onoliko novaca koliko želim (ne nužno svaki mjesec) i imala mogućnost podizanja tih novaca kad mi je potrebno. Vjerujem da takva štednja postoji, ali nisam se nikad posebno zanimala za to, ali zanimaju me iskustva i savjeti drugih ljudi koliko je to sigurno i pametno uzimat. Inače imam račun u Zabi.
Lilolilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 20:32   #2377
Drži se tekućeg računa,jer ne isplati se ni oročit, a kamoli da držiš pare u nekoj varijanti otvorene štednje.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 01:16   #2378
Quote:
Lilolilu kaže: Pogledaj post
Bok, ljudi!
Prvo da kažem, ova ideja mi je došla na pamet prije par minuta, nisam ništa unaprijed istražila već sam odmah ovamo došla.
Naime, htjela bih otvoriti štednju na banci gdje bih mjesečno uplaćivala onoliko novaca koliko želim (ne nužno svaki mjesec) i imala mogućnost podizanja tih novaca kad mi je potrebno. Vjerujem da takva štednja postoji, ali nisam se nikad posebno zanimala za to, ali zanimaju me iskustva i savjeti drugih ljudi koliko je to sigurno i pametno uzimat. Inače imam račun u Zabi.
Osobno nisam u Zabi pa ne znam koje su njihove varijante štednje, ali najbolje ti je pročitati na njihovim stranicama kakve se štednje nude ili ako ti se to neda, otići do poslovnice da ti kažu što najbolje odgovara tvojim željama.
U PBZ-u recimo postoji upravo takva štednja, zove se Perspektiva i ti možeš oročiti novce na određeni rok te onda koliko god često želiš dodavati na to oročenje iznose po želji.
Inače, to što ti je račun u Zabi ne znači da tamo moraš i štediti, vidi kolike kamatne stope nude druge banke pa možda štednju otvoriš i negdje drugdje. Znam da Zaba nikad nije bila baš izdašna po tom pitanju.

Vjerojatno će ti u banci ponuditi trajni nalog, ali razmisli je li ti ta opcija ok ili ipak želiš sama upravljati time kada i koliko dodaješ na štednju.
Također, ako se odlučiš na štednju, a misliš da možda nećeš ispoštovati rok oročenja, provjeri plaćaju li se ikakvi penali u slučaju prijevremenog raskida ugovora (opet, PBZ Perspektiva nema nikakvih penala, ali neke štednje imaju).
Ovako kako si ti napisala, da možeš stavljati i uzimati novce kad poželiš, to je zapravo tekući račun. Poanta je štednje da se ti ipak obvežeš na određeni rok ne podići novce i za to te banka nagrađuje kamatom.

Zadnja stvar, ne bih se složio da je bolje novce držati na tekućem nego na štednji. Na tekućem nećeš dobiti nikakvu kamatu, a makar su kamate na štednju trenutno dno dna, i dalje dobiješ više nego da novac stoji na tekućem. Također, štednja je dobar način da se suzdržiš od trošenja svih novaca koji su ti na raspolaganju.
filips13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 06:58   #2379
Slažem se da je štednja bolja od tekućeg, ali ona je rekla da želi opciji da može uplaćivati i isplaćivati novce, tako da od take opcije nema ništa.

Inače primjetio sam kako ljudi dođe na forum kao sa Marsa i pitaju svakakva pitanja.
Malo proguglajte istržite, pa onda pitajte nešto pametno, a možda educirate i druge.

Najlakše je doći sa željama i pozdravima i očekivati da ti neki forumaš glumi mamicu koja će se pobrinuti za svoju bebicu.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 09:35   #2380
@filips13, hvala na odgovoru Razmišljala sam o tekućem računu, ali taj novac ne bih dirala par mjeseci (planiram putovanje iduće godine u 6. mjesecu) tako da sam se ipak odlučila za štednju. Htjela bih istu banku čisto jer volim da mi je sve na istom mjestu + nema provizije pri prebacivanju novaca.

@mendi, napisala sam odmah na početku da mi je ideja došla par min prije nego sam postala. Bila sam na poslu i nisam mogla baš puno istraživati, al hvala ti na savjetu.
Lilolilu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.