Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 23:49   #2281
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Potpisan Sporazum između nadležnih tijela Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država



http://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Naslovnica.aspx

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...0and%20USA.pdf
Da li je netko nastradao vezano uz ovo gore navedeno?

Recimo da imam neke dionice iz US na koje povremeno dobijem neku sitnu dividendu (recimo 100-150 usd ili cca. 800kn) i na koju (čini mi se) us broker automatski zadržava 30%. Koliko vidim taj iznos (brutto ili netto?) treba prijaviti u Hr da i ovdje skinu dodatnih 12%? Treba prijaviti i eventualnu kapitalnu dobit, dok u US iste nema za nerezidente.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:43   #2282
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Da li je netko nastradao vezano uz ovo gore navedeno?

Recimo da imam neke dionice iz US na koje povremeno dobijem neku sitnu dividendu (recimo 100-150 usd ili cca. 800kn) i na koju (čini mi se) us broker automatski zadržava 30%. Koliko vidim taj iznos (brutto ili netto?) treba prijaviti u Hr da i ovdje skinu dodatnih 12%? Treba prijaviti i eventualnu kapitalnu dobit, dok u US iste nema za nerezidente.
Prijavio kapitalnu dobit u USA za prošlu godinu,dobio mail da je dobro ispunjeno i to je to...moje je mišljenje da se njima ne da zaj... sa nama,presitna baza, dovoljno je da im se pare uplate a da i ne pišem da je za 90% njih u poreznoj ovo naše trgovanje u USA teška egzotika.
Porez na dividende se plaća u USA,uglavnom 15%,a i više,ovisno o izdavatelju,po zakonu smo dužni prijaviti svaku dividendu desetak dana nakon uplate,taj je zakon još od 2012 na snazi čini mi se.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 09:56   #2283
Kad smo već kod dividendi...560 dionica u USA koje isplaćuju dividendu veću od 5%

https://whotrades.com/people/7151108...lFeedTenStocks
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 11:32   #2284
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Prijavio kapitalnu dobit u USA za prošlu godinu,dobio mail da je dobro ispunjeno i to je to...moje je mišljenje da se njima ne da zaj... sa nama,presitna baza, dovoljno je da im se pare uplate a da i ne pišem da je za 90% njih u poreznoj ovo naše trgovanje u USA teška egzotika.
Porez na dividende se plaća u USA,uglavnom 15%,a i više,ovisno o izdavatelju,po zakonu smo dužni prijaviti svaku dividendu desetak dana nakon uplate,taj je zakon još od 2012 na snazi čini mi se.
Jel koristis USA brokera (ili nekog HR/EU) za USA trgovanje?
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:40   #2285
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Jel koristis USA brokera (ili nekog HR/EU) za USA trgovanje?
IB,ne bi domaćeg više ni u ludilu uzeo.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 18:46   #2286
Zašto? Visoki troškovi, nestručnost, loš softver..? Može li se znati s kojima si imao neugodnih iskustava?
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 19:43   #2287
Pa mislim da su visoki troškovi glavni problem.
IB broker je ipak klasa za sebe
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 21:45   #2288
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Prijavio kapitalnu dobit u USA za prošlu godinu,dobio mail da je dobro ispunjeno i to je to...moje je mišljenje da se njima ne da zaj... sa nama,presitna baza, dovoljno je da im se pare uplate a da i ne pišem da je za 90% njih u poreznoj ovo naše trgovanje u USA teška egzotika.
Porez na dividende se plaća u USA,uglavnom 15%,a i više,ovisno o izdavatelju,po zakonu smo dužni prijaviti svaku dividendu desetak dana nakon uplate,taj je zakon još od 2012 na snazi čini mi se.
Da li bi porezi bili identični da si koristio hrvatskog brokera?
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:12   #2289
Za IB treba minimum 10K novaca, ako se dobro sjecam, ali su troskovi po trejdu nizi od nekih koji imaju nizi minimum za start.

Kako se prijavljuje i placa porez u USA?

U UK je spread betting oslobodjen poreza.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:16   #2290
Automatski ti pri isplati dividende odbiju porez u USA.
Ne trebaš ništa prijavljivati u USA, samo u Hrvatskoj.
Da odgovorim i kolegi iznad.
Porez ne ovisi o brokeru i bez obzira kojeg brokera koristio trebaš platiti isti porez.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:21   #2291
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Automatski ti pri isplati dividende odbiju porez u USA.
Ne trebaš ništa prijavljivati u USA, samo u Hrvatskoj.
Zar nemaju Hrvatska i USA ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja?
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:31   #2292
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Zar nemaju Hrvatska i USA ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja?
Ja koliko znam nemaju, ako netko ima druge informacije volio bih da me demantira.
Evo i link gdje možete vidjeti popis zemalja.
https://www.porezna-uprava.hr/bi/Str...rezivanje.aspx
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:57   #2293
Quote:
rakanichu kaže: Pogledaj post
Zašto? Visoki troškovi, nestručnost, loš softver..? Može li se znati s kojima si imao neugodnih iskustava?
Zadnje sam poslovao sa Credosom 2013g, kad sam prešao na IB.
Za usporedbu sad gledam Credos cjenik,recimo popularna dionica APPLE,ako želim kupiti dionice za cca 10 000 usd po današnjom zaključnom cijenom to će me stajati 0,30% vrijednosti internet transakcije+trošak stranog brokera.
Znači 30 usd samo za Credos+prodaja isto toliko=60 $
Istodobno k/p me dođe kod IB 2$ ukupno.
Dalje,platforma je tada barem,u usporedbi sa ovom od IB bila zemlja i nebo.
Također,ako želim promijeniti eure ili kn u USD,to bi bilo napravljeno po lopovskom tečaju koje već naše banke imaju,kod IB je to po forex tečaju koji skoro da ni nema spread.
Tako da dok konačno kupim dionicu već sam kod HR brokera u solidnom minusu koji treba zaraditi,znači pogodno samo za neke long term transakcije.
Isto tako već spomenuti margin koji je vrlo pristupačan kod IB kod HR brokera ne znam kakvi su uvjeti ali moguće da nas i tu oderu.
Bilo je čak još prije Credosa da neki brokeri zatvore butigu par sati prije zatvaranja USA marketa.Pa ti plači i čekaj drugi dan ako ti je nešto hitno.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 23:00   #2294
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ja koliko znam nemaju, ako netko ima druge informacije volio bih da me demantira.
Evo i link gdje možete vidjeti popis zemalja.
https://www.porezna-uprava.hr/bi/Str...rezivanje.aspx
Nemaju.

Za to im se ne žuri nimalo.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 23:35   #2295
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Zar nemaju Hrvatska i USA ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja?
Nemaju.

Vec godinama govore da ce to rješiti, ali jos uvijek nista od toga.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 23:47   #2296
Baš je ministar Marić to komentirao pred dan-dva na TV da je složeno, komplicirano... Nije ni nagovijestio da bi se uskoro moglo promijeniti.
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 12:36   #2297
Naravno da neće ništa riješiti jer poreznu ne brine pravednost sustava nego samo kako prikupiti čim više našeg novca.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 14:55   #2298
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nemaju.

Vec godinama govore da ce to rješiti, ali jos uvijek nista od toga.
Pa onda na avion za Dublin (ili Minken), otvoriti tamo racun i trejdati preko tog racuna...
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 15:01   #2299
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Zadnje sam poslovao sa Credosom 2013g, kad sam prešao na IB.
Za usporedbu sad gledam Credos cjenik,recimo popularna dionica APPLE,ako želim kupiti dionice za cca 10 000 usd po današnjom zaključnom cijenom to će me stajati 0,30% vrijednosti internet transakcije+trošak stranog brokera.
Znači 30 usd samo za Credos+prodaja isto toliko=60 $
Istodobno k/p me dođe kod IB 2$ ukupno.
Dalje,platforma je tada barem,u usporedbi sa ovom od IB bila zemlja i nebo.
Također,ako želim promijeniti eure ili kn u USD,to bi bilo napravljeno po lopovskom tečaju koje već naše banke imaju,kod IB je to po forex tečaju koji skoro da ni nema spread.
Tako da dok konačno kupim dionicu već sam kod HR brokera u solidnom minusu koji treba zaraditi,znači pogodno samo za neke long term transakcije.
Isto tako već spomenuti margin koji je vrlo pristupačan kod IB kod HR brokera ne znam kakvi su uvjeti ali moguće da nas i tu oderu.
Bilo je čak još prije Credosa da neki brokeri zatvore butigu par sati prije zatvaranja USA marketa.Pa ti plači i čekaj drugi dan ako ti je nešto hitno.
Hvala na pojašnjenju. Ovo da provjerim po kojem tečaju mijenjaju mi nije palo na pamet.

Kada radim s našim brokerom, da li uvijek postoji dodatni trošak stranog brokera? Pretpostavljam da kad si direktno s IB onda toga nema.

Margin trading, dnevno praćenje tržišta i takve napredne stvari me kao novajliju ne zanimaju još. Mislim da mi je najbitnije mi da si smanjim troškove transakcija, održavanja računa i neaktivnosti.
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 18:29   #2300
Quote:
rakanichu kaže: Pogledaj post
Hvala na pojašnjenju. Ovo da provjerim po kojem tečaju mijenjaju mi nije palo na pamet.

Kada radim s našim brokerom, da li uvijek postoji dodatni trošak stranog brokera? Pretpostavljam da kad si direktno s IB onda toga nema.

Margin trading, dnevno praćenje tržišta i takve napredne stvari me kao novajliju ne zanimaju još. Mislim da mi je najbitnije mi da si smanjim troškove transakcija, održavanja računa i neaktivnosti.
Naši brokeri uvijek koriste nečiju drugu platformu,IB koristi vlastitu.

Margin ko margin,može biti super stvar ali zaista nije za svakoga,tamo negdje 2013 g IB je imao kamatu oko 1.16%,tko je tada kupio index ili paket blue chip dionica samo sa dividendom je više nego mogao do danas otplatiti margin i biti u znatnom plusu sa kapitalnim dobitkom.
Taj margin se recimo može uzeti šta ja znam,za kupnju stana,manja kamata nego kod nas ali nije poželjno da iznosi više od 30% portfelja. iako bi dali oni 50%.
Jedino treba znati tajming kao i uvijek,a sad na ATH i nije baš pravi trenutak za takve sportove i kamatna se stopa diže.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.