Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 23:04   #4781
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post
Da.

I već je prva od najmanje deset rata od pedesetak milja eura (odnosno šestdesetak milja dolara) rezervirana iz proračuna RH za financiranje 2018. Tom dinamikom financiranja, vjerojatno je da bi svih 12 novih F-16 Block 70 s AN/APG-83 radarom bilo zatvoreno s deset rata a ne više od predviđenog. Svi drugi avioni su jeftiniji, dakle i njih se može izfinancirati.

Problem je jedino da MBDA radi samo instalacije Meteora za Gripena, Rafala i EFa, a F-35 s AN/APG-81 radarom će imati Meteor funkcionalan tek oko 2024.g (https://en.wikipedia.org/wiki/AN/APG-81). Kad bi nekako uspjeli dogovoriti mogućnost kasnije nadogradnje za Meteor na hrvatske F-16 Block 70, onda bi Gripen vrlo vjerojatno postao druga opcija.

Bože, pomozi ako me čuješ!!!
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 18.10.2017., 23:08   #4782
Da je pisao Karlo F onda bi bilo ok

@điđi
PPL (9 ispita + 45 h naleta) se može u godinu do godinu i pol ali CPL (14 ATPL ispita + 125 h nalet) ne, posebno ne H
Uostalom standard po EASA za integrirani CPL je 2 godine.
Računaj ATPL (dodatna 3 ispita) oko 3 godine bez naleta od 1000 h (dakle frozzen)
sve bez instrumentalnog odobrenja, dvomotornog, upisa tipa, itd...

Temeljni medical je isti, razlika je u dodatku vizavi psihofizike, srednjeg uha i G opterećenja.
9aplus is offline  
Old 18.10.2017., 23:23   #4783
Kolega 9aplus postoje li neke bitnije razlike između EASA i FAA dozvola/licenci (broj ispita i sati naleta) ?
Buck is offline  
Old 18.10.2017., 23:35   #4784
PPL se međusobno priznaje
CPL/ATPL ne, ali se nalet priznaje.
U naravi nema bitne razlike osim što je
licenciranje na tip pod FAA puno više relaksirano
kod EASA je to puno striktnije - svaki tip ima type rating.
9aplus is offline  
Old 18.10.2017., 23:38   #4785
Zahvaljujem.
Buck is offline  
Old 18.10.2017., 23:44   #4786


Kakve krame Grci nuđaju ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 18.10.2017., 23:52   #4787
Quote:
Vizar kaže: Pogledaj post
lp
Nakon Jamnica i gemišta svega i svačega, da li mi siroti, da sada izbrojimo svoticu novaca, možemo kupiti 12 F16V (B70) ili Gripen E/F i dobiti
prve za dvije godine? Bez obzira na Indiju, Bangladeš, Sjevernu Koreju...?
Mi imamo previše lopova koji kradu milijune i milijarde da bi bili siroti ili siromašni. Naravno da možemo kupiti F-16 Block 70 ili Gripen E/F. To su dvije najbolje i dugoročno najjeftinije ponude. Kupovati 30+ godina stare i izraubane(Izrael) Falcone jer imaju manje gumbića u cockpitu pa se naši piloti mogu prije osposobiti njima upravljati i letjeti iznad Knina u ljeto 2020? Teški BS!
gringo55 is offline  
Old 19.10.2017., 00:05   #4788
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
...
Kume, daj više shvati, piloti su najmanji problem.
Mehaničari i popratna (offsetna) industrija su PUUUUUNO veći problem.
I F16 i Gripen su FBW igračke, al to servisirat, a tek proizvodit djelove za, je nekaj sasvim drugo.
Ako se uspije uglavit linijsko i eventualno (parcijalno?) bazno održavanje, kao i offsetna industrija, onda je RH na konju.
Cola1973 is offline  
Old 19.10.2017., 00:28   #4789
Quote:
el commadante kaže: Pogledaj post
Sve je to regularno, ljudi se trude oko tržišta. Meni su simpatični, držim da su čak i pomogli u tome da se održi nadzvučna.
Nek ponude poštenu cijenu pa ćemo razgovarati. Dati istu cijenu za Gripen i F-16 B50-52 (da ne spominjem više verzije) je neozbiljno.
Može i ta cijena, ali 2 komada pod račun. IMHO.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 00:31   #4790
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
U izraelu je prosječna cijena kubika vode u kućanstvu niža od naše. Kakva voda kakvi bakrači .....dajte prestanite vjerovati u bajke.
Još kada bi naš neuki narod znao OTKUDA Izrael dobiva svoju vodu. Ne, nije od kiše.

Hint: isto otkuda posade nuklearnih podmornica piju najbolju vodu na svijetu i dišu najčišći zrak.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 00:33   #4791
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Ali nema veze, voda ce biti najskuplji resurs. Kakva logika.
Pa u Hrvatskoj možda i hoće, kada je narod naivan i neuk.

Plaćamo i plin pun zraka uvezen preko ratne zone po premium cjenama, iako ležimo na plinu. Ali, korist od toga ima samo sjeverna Italija.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 00:39   #4792
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Bahreinu je StateDept odobrio prodaju F-16V 18 komada i UPGRADE na V 20 komada za 2019. to potvrđuje namjeru da se ipak pogon iz Fort Worta u narednih 6 mjeseci seli u Grenwile i da će tamo uz T-50 sklapati i F-16V u tom dijelu LM ima prednost do indijske odluke ..
Dakle, za F-16V potvrđeni su (za sada) Bahrain, Tajvan i Grčka?

Evo što sam iskopao: http://www.janes.com/article/67030/t...isation-effort

"The F-16 original equipment manufacturer, Lockheed Martin, was awarded USD272 million to install 142 F-16V aircraft upgrade kits already contracted for USD1.85 billion. In May 2016 it was reported that AIDC was building a hangar at Taichung that could accommodate up to 24 aircraft per year going through the process. Work will be performed in Taiwan and in the United States, and is expected to be complete by 31 May 2022."
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 00:44   #4793
Quote:
more kaže: Pogledaj post
jer je letenje sa f-16 puno jeftinije po satu leta od F-35 i raditi air police sa F-35 je ludost,ko da ideš u kupovinu kruha sa Ferarijem f40 a u garaži ti golf tdi 6 generacije.
Ferari servisni interval 1000 km a golfu 6gen 15000 km
F-22 radi 120-150 rang leta godišnje
Mislim da će se puno država ohladiti od F-35 vrlo ekspresno kada shvate da troškovi sata leta neće puno pasti sa 42.000 USD, i to govorim za F-35A.

Strah me i pomisliti koja će cijena biti za F-35B i F-35C, jer vjerujem da sol, morska voda, vlaga i stealth premazi nisu ni izbliza u prijateljskim odnosima. U svakom slučaju neće nikako biti jeftinije od F-35A a bojim se da bi moglo biti i drastično skuplje.

I Austriju je brzo prošla euforija oko Eurofightera, kad su nakon nabave shvatili da imaju para za 20 komada IRIS-T i da tu i tamo nešto poleti.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 00:51   #4794
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Indijska matematika iz 2011.

Uoci li itko minimalnu razliku u cijeni izmedju F-16 i F-18? Moja tiha zelja je F-18SH i to dvosjed. Boeing tvrdi jos uvijek da je F-18 jeftiniji za letenje od svih taktickih zrakoplova u OS SAD:

The Super Hornet is the most cost-effective aircraft in the U.S. tactical aviation fleet, costing less per flight hour than any other tactical aircraft in U.S. forces inventory.

http://www.boeing.com/defense/fa-18-...hornet/#/facts
Plavobili is offline  
Old 19.10.2017., 01:15   #4795
Quote:
Chamelot kaže: Pogledaj post
Još kada bi naš neuki narod znao OTKUDA Izrael dobiva svoju vodu. Ne, nije od kiše.

Hint: isto otkuda posade nuklearnih podmornica piju najbolju vodu na svijetu i dišu najčišći zrak.
Za Izrael nisam ziher, ali pouzdano znam da za svakom takvom podmornicom plovi omanji teretni brod pun Perriera i spremnika s planinskim zrakom.
Doduše, možda i za Izraelom plovi koji brod - nisam nikad bil tamo, pa ne znam.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Old 19.10.2017., 01:31   #4796
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Kod nas se ništa ne isplati ! Poglaviti proizvoditi, sve je lakše kupiti vani idržavnim (od našeg poreza) novcem i uzesti proviziju !
Zato jer sa porezom od 50% na svakog radnika zapravo plaćaš dvojicu, a imaš jednog kojeg radi. Međutim, kako MORAŠ platiti dvojicu, daš mu i posla za dvojicu.

I onda i on zaključi da mu je bolje uzeti jednosmjernu kartu za Irsku, pa raditi posao za jednog a dobiti 2-3 puta veću plaću.

Nikakav offset tu nama ne može pomoći.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 01:42   #4797
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Hm, sto nije Bechtel bio samo izvodjac radova? ... ono, pobijedili na natjecaju i izgradili cestu a mi im platili za to? ... to mi nije neko ulaganje Ispravite me ako grijesim.
U pravu si. Bechtel nije uložio niti lipe, nego je na tome zaradio par milijardi dolara. Izvođači su bili Bechtel i Strabag, a naše tvrtke samo njihovi podizvođači. S tim da smo mi dignuli izrazito povoljne kredite na 30 godina, pa nam je gubitak "samo" 500 milijuna eura godišnje.

Iako smo mogli to sve i sami izgraditi, odnosno naše tvrtke same, a da smo to mogli dokazuje i to da smo se javili na natječaje za izgradnju autoceste u nekim drugim državama.

S obzirom da se i dalje izdaju računi bez poreznog broja u državnoj firmici koja i dalje vodi taj "posao", jasno vam je što je kriminal stoljeća. Nije Agrokor.
Ali u ovo se i dalje nitko ne usudi ozbiljno dirati jer su očito svi dobrano podmazani.


P.S.
Nadam se da je sada jasnija moja ideja o ulaganjima gdje bi građani bi direktno sa stranim ulagačima i njihovim bankama sklapali ugovore, bez IKAKVOG posredovanja države.
U suprotnom, nije uopće nemoguće da za par godina i o tom offsetu isto pričamo u terminima racija DORH-a i USKOK-a.

Zadnje uređivanje Chamelot : 19.10.2017. at 01:56.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 02:04   #4798
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Platiš dečkima tečaj u Češkoj na 159 i nemaš problema, kao što su napravili Iračani ili Mađari..
Zar nije rečeno da bi obuku osigurala država prodavatelj?
Dakle i USA, i Švedska i Izrael imaju sve potrebno.

Čak i Grčka. Mada mislim da je svima jasno da je njihova ponuda najlošija i vjerojatno najrizičnija sa stajališta dugoročne vojne suradnje, a pogotovo sa strane offseta na kojemu se inzistira (što je u redu).

Zadnje uređivanje Chamelot : 19.10.2017. at 02:19.
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 02:18   #4799
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Mislim da taj argument ne stoji, osnovna obuka traje puno manje i sadasnji piloti MiG-21 ne bi trebali 3 godine do prvog samostalnog leta na F-16, stogod netko ovdje govorio. Naravno, do pune sposobnosti bi im trebalo puno vremena, vjerojatno samo malo krace nego netko tko uci od nule.
Za potrebe tog famoznog preleta 2020-e bi vjerojatno naučili za par dana.
Ali to nije smisao obuke, smisao je da kada sjednu u F-16/Gripen budu borbeno spremni za sve situacije, uključujući i izvanredno stanje, odnosno rat.

By the way i ja smatram da je taj famozni prelet glupost sam po sebi, ali ministar pokušava odrediti neke rokove i samim tim staviti pritisak na Vladu, jer je to javno izjavio.

Potpuno ispravno. Jer, ako nitko ne postavi nikakav rok opet će biti "to ćemo iduće godine".
Chamelot is offline  
Old 19.10.2017., 02:48   #4800
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Uoci li itko minimalnu razliku u cijeni izmedju F-16 i F-18? Moja tiha zelja je F-18SH i to dvosjed.
http://www.defenseindustrydaily.com/...program-04179/

"Weaknesses: The Super Hornet offers poorer aerodynamic performance than other competitors, falling behind in areas like maneuverability, acceleration, sustained Gs, etc. "

Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Boeing tvrdi jos uvijek da je F-18 jeftiniji za letenje od svih taktickih zrakoplova u OS SAD:
Možda je u SAD konkuretnan, ali u Europi mu je konkurent Gripen.
Dakle jednostavno ne dolazi u obzir, zato Boeing nije nedavno niti slao nikakvu ponudu ni nama niti ikome drugome. Slali su Bugarima, ali kako znamo i tamo je pobjedu odnio Gripen.

Međutim, nije još ni tamo sve gotovo:
https://www.flightglobal.com/news/ar...ection-441498/

"Bulgaria is to restart its fighter procurement initiative, following recommendations made by a parliamentary investigation board after its review of the decision to name Saab's Gripen C/D as preferred candidate.

The review board – which completed its work on 20 September – indicates that a combined offer of used Lockheed Martin F-16s submitted by the governments of Portugal and the USA was disqualified in an improper manner, preventing a fair evaluation of all submitted bids. "
Chamelot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:54.