Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2005., 11:51   #1
Uvoz iz Kine

Ima li netko iskustva kako se uvozi iz Kine tj. kako poslovati s Kinezima?
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 15:41   #2
Kaj te zanima? Radim sa tim tržištem već skoro tri godine.
Markowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 22:56   #3
Prvo, hvala ti na javljanju. Trebali bi početi uvoziti neku robu iz Kine. 1. Ne znam da li je nužno posjetiti ih tamo ( koliko su pouzdani)
2. Koliko košta put i gdje da se obratim za taj put ( postoji li već neki uhadni princip), gdje spavati, koliko moram ostati tamo i nešto drugo što možda moram znati.
3. Posto je li neka pravila ophođenja koja svakako trebam znati ( načula sam nešto o tome - možda krivo)

Dakle niš ne znam , potpuni laik i bojim se da nešto ne zeznem . Npr. platim robu, a dođe (ili ne dođe ništa) nekaj drugo.

Svaka tvoja informacija biti će mi dragocjena, a ima li još netko sa iskustvima ,molim vas, pomagajte!
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 06:14   #4
Ako poslujes s Kinezima, vjerojatno ces uvoziti robu na kontejnere. Trebas imati agenta tamo koji ce robu za tebe prekontrolirati inace bi ti se vrlo lako moglo dogoditi da ne dobijes sto si narucio.

Uglavnom, pokusaj se malo raspitati i u gospodarskoj komori u Zagrebu. Mozda te oni mogu uputiti konkretno.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 09:32   #5
mislim da se takav agent naziva 'survejer' (ne znam kak se pise na engl). a imas survejerske agencije u hrv.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 10:59   #6
info

Bok
Ja nemam nikakve veze sa Kinom ali sigurno vi to znate. Imam d.o.o. koja ima i uvoz-izvoz kao djelatnost. Planiram nabavit neki proizvod iz Njemačke (nakit) pa me zanimaju par stvari.
1. TREBAM LI TAKOZVANI CARINSKI BROJ ( neki kažu da a neki ne, izgleda da se mjenjala normativa u zadnje vrijeme)
2. KAKO U BITI TO FUNKCIONIRA (idem u Deutschland nabavim robu ali kakvu dokumentaciju trebam!?)

Unaprijed se zahvaljujem !!
GG
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 11:26   #7
Hvala svima na informacijama. ghigo mi uvijek radimo s prijevoznicima. To je jednostavno. Tražiš od Njemaca ponudu tj. predračun za plaćanje. Nalogom 14 ( najbolje ti je posjetiti referenta u tvojoj poslovnoj banci) platiš robu. Prijevoznik ili ti odete po robu u NJemačku. Dopeljate to do granice gdje se napravi špedicija ( Moraš si naći špeditera) Špediter ti napravi papire ( sredi carinski broj) i ti dolaziš po robu. ( Ne znam jedino kada prijevoz radiš sam da li isto furaš robu na carinsko skladište ili kako. U svakom slučaju trebaš si naći špeditera, pa će ti oni sve objasniti ( Imam ti ja frendicu za Zagreb )
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 11:30   #8
info

:-) hvala za odgovor!
znači u svakom slučaju moram raditi sa špediterom?
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2005., 19:27   #9
uvoz

Mene isto zanima uvoz (ne nužno iz kine).
Pretpostavimo da imam tvrtku.
na koji način se roba uvozi?
da li postoje neke kvote koliko čega možeš uvesti?
Uvozio bi elektrotehničku robu. poluproizvod.
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 09:59   #10
info

isto vrijedi i za mene ! recimo da imaš kao djelatnost uvoz-izvoz, kako nastaviti ?
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 10:29   #11
Dok mi se ne javi Markowski ( valjda će se javiti, plizzzzz) Kaj nema nitko drugi tko uvozi iz Kine i zna kak se to radi?
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 11:53   #12
ne radim s kinezima ali što se tiče samog uvoza sve zavisi što uvoziš.za prehranu trebaš fitopatološko uvjerenje a robu ti pregledava tržni i sanitarni inspektor.

za tehničku robu trebaš ateste, na oružje trebaš posebnu dozvolu, žive ljude možeš samo prošvercati...

carinski broj je vjerojatno HS number ili tarifna broj. kod nas se koristi termin "tarifna oznaka"....proguglaš malo na tu temu i nađeš tarife...

postupak ti je već netko objasnio...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 13:26   #13
Cek zar Kinezi ne uredjuju luku Bar kao neko buduce najvece u Europi skladiste njihove robe.. ( nedavno vijest na t-com ili index)

Prije pocetka uvoza iz Kine ja bih ovo provjerila jer moze se dogodit da uskoro ( ista) roba u Baru bude jeftinija od robe koju sam 'uvezes' iz Kine
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 14:00   #14
Quote:
Ona007 kaže:
Prije pocetka uvoza iz Kine ja bih ovo provjerila jer moze se dogodit da uskoro ( ista) roba u Baru bude jeftinija od robe koju sam 'uvezes' iz Kine
da, ovo se može dogoditi jer ako sam uvoziš jedan kontejner to te košta barem 2000 usd samo za prijevoz(FOB kineska luka).

mora ispasti jeftinije ako zakupiš cijeli brod...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 15:55   #15
Quote:
brzi kaže:

za tehničku robu trebaš ateste, na oružje trebaš posebnu dozvolu, žive ljude možeš samo prošvercati...

[/B]
A mrtve ljude mogu uvozit?
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 16:06   #16
možeš

trebaš papire od patologa o uzroku smrti i nitko te neće pitati kaj ćeš s mrtvacem
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 22:55   #17
Kaj je je!

Pa dobro ima li netko tko je bio u Kini i uvozi nešto od tamo ?
Kamo je nestao Markowski, šmrc ?
enga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 14:32   #18
Quote:
enga kaže:
Kaj je je!
Pa dobro ima li netko tko je bio u Kini i uvozi nešto od tamo ?
Kamo je nestao Markowski, šmrc ?
Jako puno ce ti pomoci ako znas bar osnove kineskog, a ne samo engleski. Da se sa engleskim, no bit ce ti sve dosta skuplje. Kineski partner u Kini bi ti bio idalan scenarij.

Suradjujem sa kinezima vec neko vrijeme, evo upravo ovo pisem iz Beijinga, a sutra putujem u ShenZhen. Ne znam kak stvari stoje sa izvoz/uvozom, naime to sto radim je embedded development (software). Tu i tamo mi zatrebaju chipovi, koje uvezem preko firme u Newark-u (New Jersey), no uglavnom se radi o tzv. "intelektualnom vlasnistvu".

Tak da ti puno nemrem pomoc, ali sto se poslovanja s njima tice - bar malo jezika - daleko ide. Gotovina (ne Ante) uvijek pomaze [ak kuzis kaj hocu reci... ]. Vise nema problema sa odsjedanjem po hotelima, naime ne prave se neke razlike izmedju staranca i domacih, kao sto je to bilo prije (prije 1997).

Dakle - najvaznije i najlakse bi ti bilo ako bi nasao/nasla kineskog partnera, bar je takvo moje iskustvo, a takodjer i onih s kojima sam suradjivao, a koji bilo sto rade u ili sa Kinom.

Ako steknes povjerenje kineskog partnera, daleko ces daleko dogurati, inace pfff. Naravno, sve je ovo individualno. Tvoje osobno iskustvo moze se bitno razlikovati od mojeg.
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 00:21   #19
Quote:
brzi kaže:
možeš

trebaš papire od patologa o uzroku smrti i nitko te neće pitati kaj ćeš s mrtvacem
e kad bi to bar bilo tak jednostavno
i jeftino
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 13:43   #20
1. Ne znam da li je nužno posjetiti ih tamo ( koliko su pouzdani)
2. Koliko košta put i gdje da se obratim za taj put ( postoji li već neki uhadni princip), gdje spavati, koliko moram ostati tamo i nešto drugo što možda moram znati.
3. Posto je li neka pravila ophođenja koja svakako trebam znati ( načula sam nešto o tome - možda krivo)

Dakle niš ne znam , potpuni laik i bojim se da nešto ne zeznem . Npr. platim robu, a dođe (ili ne dođe ništa) nekaj drugo.

Svaka tvoja informacija biti će mi dragocjena, a ima li još netko sa iskustvima ,molim vas, pomagajte!

E oprosti pls. ali bio sam na nekom putu i sjetih se danas da sam ti ponudio pomoć.
Skopirao sam si pitanja pa idemo redom.
1. Ne, nije nužno. Ne moraš se zapravo vidjeti nikada u životu sa njima.
2. Pročitaj pod 1. Ha, ha, ha. Meni se čini da bi ti baš u Kinu pa pošto-poto.

Ma gledaj ovako....sve radiš mailom.
Ja uvijek počnem tako da prilikom prvog kontakta pošaljem jedan mail s kojim se predstavim, što radim, na kojem tržištu radim, koji su moji potencijalni kapaciteti, planovi za predstojeći period itd.
Zatim im specificiram što me zanima od njihovih proizvoda, tražim cijenu i uvjete. Tu moraš paziti na slijedeće. Cijena uvijek varira da li robu kupuješ paletno pa ti se roba vozi nekim zbirnim prevozom ili uzimaš puni konteiner (može biti 20 ili 40 stopni)
Onda tražiš da ti specificiraju uvjete plaćanja. Ne znam da li se kužiš u međunarodne oznake što je T/T, L/C itd?
Isto tako plaćanje možeš razlomiti u nekoliko rata (nije nužno da platiš sve unaprijed).
Obično se odmah da dogovoriti da se 30% avansira a razlika plati u trenutku kad je roba spremna za tovarenje na brod (FOB)
S vremenom možeš dogovoriti još povoljnije uvjete plaćanja. Na primjer da 20% platiš avansno a razliku 15 dana prije nego brod dolazi u domaću luku na istovar (ti tako i tako robu ne možeš preuzeti ako nemaš originalne tovarne listove, a njih možeš doboto tek nakon što platiš.
Da se vratim samo malo na početak. Mailom možeš zatražiti i da ti proizvođač izvrši određene izmjene u odnosu na originalni proizvod koji nudi (npr. torba ne mora nužno biti crna - ako se takva nudi - biraj boju po želji, trebaš dodatni pretinac - nema problema...ovo je samo pr.)
Mailom dogovaraš i slanje uzorka koji ćeš od njih doboto u najvećem broju slučajeva besplatno tj. oni će pokriti troškove kurirske dostave...itd. itd.
Uffff, jel nešto jasnije????
Markowski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.