Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2006., 11:46   #1
Smile Obvezni mirovinski fondovi

Pozdrav svima. Ja sam prvi put tu i neznam jel' netko postavio pitanje koje me muci, a ono glasi:
Buduci sam u obveznom mirovinskom fondu Zabe od pocetka osnutka fonda, a on u odnosu na trenutno najbolji Raiffeisen obvezni mirovinski fond zaostaje za 1%, sto bi dugorocno moglo biti znacajno, razmisljam o promjeni fonda. Buduci nisam ekonomist, ne znam da li se isplati mjenjati fond i preci u Raiffeisen?
lutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 11:58   #2
Pa jednom godisnje mozes mijenjati fond bez naknade, cini mi se....
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 13:01   #3
prva promjena mirovinskog fonda je u pocetku bila beslpatna. treba provjeriti da li se to promjenilo. nema godisnjeg mjenjanja fondova besplatno, kamo bi oni dosli da im se svi svake godine premjestamo za djabe. a prema zakonu: Naknada za promjenu mirovinskog fonda, sukladno zakonskim odredbama, ne plaća se nakon tri godine članstva u mirovinskom fondu. Tijekom prve godine ona iznosi 0,8 posto, u drugoj godini članstva 0,4 posto, a u trećoj 0,2 posto. (ovo vrijedi za RBa a pretpostavljam da je isto i kod drugih fondova)
Fixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 13:22   #4
Nije problem u mogucnosti mjenjanja fondova nego u isplativosti. Ne bih naravno zeljela gubiti. A naucila sam u zivotu da u financijama ne mora biti sve onako kako ti se cini vec kako kaze matematika. Zato pitam postoji li neka kvaka kod promjene tih fondova?
Dakle, evo moje logike. U mirovinskom obveznom fondu "1" proteklih godina tvrtka mi je uplacivala 5% dohotka i danas imam odredjen broj udjela u tom fondu cija je trenutna cijana x. Preselim li se u obvezni mirovinski fond br. 2 koji ima bolje prinose za 1% od pocetka rada i naravno vecu cijenu udjela, logicno mi je da cu u fondu 2 moci kupiti manji broj udjala. Ne znam sto je s izlaznim i ulaznim naknadama. E kad to sve uzmemo u obzir da li je matematicki opravdano promjeniti mirovinski obvezni fond ? Ili, da jos cekam jer kazu da se rezultati tih fondova se procijenjuju kroz duze razdoblje.?
lutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:37   #5
Tocno Fixi, ono s godinom dana je bio rok u kojem se jednom moglo prebaciti...
Broj udjela je nebitna stvar. Bitno je koliko novaca ukupno imas u fondu. Prelaz bi ti se sigurno isplatio kad bi mogla biti sigurna da ce fond u koji prelazis imati veci prinos... Ali tko moze garantirati da ce fond A imati veci prinos od fonda B? Kad bi ljudi to znali, postojao bi samo jedan fond
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:49   #6
izgleda da sam bio u slicnoj situaciji. Izabrao sam AZ obavezni fond na osnovu preporuke prijatelja koji je tada radio za njih. Prije dva tjedna sam promijenio fond, presao sam u RBA na nagovor onog istog prijatelja.
Kad usporedim prinose ZABA i RBA obaveznih fondova, dobrovoljnih mir. fondova, investicijskih fondova ... ocito je da ljudi u RBA bolje rade i ostvaruju vece prinose. Ali do kada? Kad malo bolje pogledam Erste Plavi je presao u vodstvo! Ima puno manje clanova i upravlja sa daleko manjom imovinom ali...? Izlazna naknada je prve tri godine, pa znaci da cu svake tri godine mijenjati fond?
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 14:50   #7
Na stranicama fondova imaš napisano nakon koliko godina se može besplatno promijeniti fond. Koliko se sjećam može se u prvoj godini i onda nakon minimalno pet. Između toga se promjena ponešto naplaćuje.
Svi fondovi su počeli s radom na isti datum pa su ti njihove cijene udjela direktno usporedive, tj. govore direktno o tome koliko je koji od njih bio uspješan u prošlosti.
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:27   #8
Jedna djevojka nagovara me da promijenim mirovinski fond. Naravno radi se o njenim bodovima....da pređem sa Raiffeisen na Erste, ili da joj fino zahvalim?
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:36   #9
RBA je nekada bio sada su to Erste, kako obavezni tako i oni dobrovoljnji, no pojedine perfomanse imaš ovdje:

http://www.hrportfolio.com/mirovinsk...=noMenu&menu=2

Pa ti vidi i odluči... Sretno...
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 23:38   #10
Baš dobro da je pokrenut ovaj topic, jer i ja sam razmišljao o otvaranju istog.

U obveznom sam AZ fondu, i u dobrovoljnom RBA. Nekako to napravih kao radi nekakve 'diverzifikacije' da mi baš mirovina ne ovisi o jednoj kući, pamalo u AZ malo u RBA.

Prinose proteklih godina nisam uopće pratio. no eto, kako svakodnevno gledam otvorene fondove, bacim pogled i na mirovinske

dorovoljni rade čist dobre prinose, bolje ngo obveznički, a ovi obvezni,nekako jadno

no, eto, bijah umjetnik u odabiru fondova. uspio sam odabrati mirovinske fondove koji su svaki u svojoj grupi na pretposljednjem mjestu po prinosima (ne računajući tu kod dobrovoljnih ove Protect&Benefit varijante koje su se u startu izjasnile da će na uštrb sigurnosti imati manje prinose )

i mislim si, baš ovih dana, kaj da radim, isplati li se prebacivati i koliko to košta?

i s druge strane,kaj kad kod dobrovoljnog fonda, izađeš usred kalendarske godine, koji od njih će dati zahtjev državi za isplatu DPS, i zakoji iznos, i gdi će ti novci onda sjesti, u novi ili stari dob. fon

npr, izađem sutr aiz RDMF i uđem u Erste. Erste neće valjda dati zahtjev zaDPS na 5000kn kad ću njima do kraja godine uplatiti, neznam, recimo 3200kn. oni će napraviti zahtjev na 3200. A kaj e s ovih 1800kn? tko zanjih daje zahtjev državi zaisplatu DPS. Ak to radi RDMF onda sjeda na moj račun kod njih koji više ne postoji ????
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 02:43   #11
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
RBA je nekada bio sada su to Erste, kako obavezni tako i oni dobrovoljnji, no pojedine perfomanse imaš ovdje:

http://www.hrportfolio.com/mirovinsk...=noMenu&menu=2

Pa ti vidi i odluči... Sretno...
Fora je što se ja ne želim zamarat time, želim samo savjet nekoga tko zna više o tome. Ono, da idem na promjenu ili ne?
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 03:17   #12
Nitko ti ne može garantirati da će bilo koji odabir biti dobar. To moraš sam izabrati. Pogledaj prinose i odluči. Ja mogu reći svoj primjer. Bio sam od početka u AZ-u i kad sam nedavno vidio PGP popizdio sam.
Ubrzo sam promijenio u Erste expert koji je do tada rasturao. Od tada je krenuo lošije (zadnjih mjesec i pol) ali nije mi žao zbog AZ. Nikad više u Zabin fond.
Renta10 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 14:29   #13
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Fora je što se ja ne želim zamarat time, želim samo savjet nekoga tko zna više o tome. Ono, da idem na promjenu ili ne?
Niti je se ne želim zamarati TVOJIM mirovinskim fondom!
AJD' BOK!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 02:16   #14
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Niti je se ne želim zamarati TVOJIM mirovinskim fondom!
AJD' BOK!
Ne moraš! Ko te jebe Uostalom , tko je tebe nešto pitao? Ako dobro čitaš, napisao sam "Ono, da idem na promjenu ili ne?" Ako nemaš odgovor na jasno postavljeno pitanje što se javljaš onda i praviš se pametan, pritom zagađujući ovu temu, kao i svekoliki web prostor?
tomasini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 04:50   #15
kak bu se uopće izračunavala penzija jednog dana (ak se bude) i kaj je s ljudima koji sakupe malo love u OMF
da li bu država još kaj dala (pretpostavljam da ne) ili ovo kaj si sam skupim u OMF, to je sve ?
recimo da do 65. godine ja skupim samo 100.000 kn, kaj onda
jel se pretpostavlja da bum recimo živio još 10 godina, znači do 75., pa se 100.000 kn podijeli sa 120 mjeseci i mirovina je 833 kn ili to ide nekak drugačije
kaj se dešava ak prije kihnem (valjda ide nasljednicima)
kaj se dešava ak doživim 110 godina
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 11:57   #16
mislim da imaš kalkulatore na stranicama mirovinskih fonova.

II stup ti sigurno neće biti dosta, možda tek za pokrivanje režija. Prvi stup će do onda zasigurno ukinuti.

ali, zato imaš treći stup, pa tko voli nek izvoli. ili ak ti se on ne svidja, imaš životno ili već neki drugi oblik štednje. ALi oslanjati se samo na IIstup jeutopija, kao i na toda će država još nešto davati.

obvezne fondove nisam previše proučavao, ali znam da kod IIIstupa imaš više opcija isplate, pa i opciju nasljeđivanja preostalih sredstava,.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 13:03   #17
kolko sam čital, 3. stup se isplati počet sa 45 i plaćat do 50. godine i onda podignuti, inače je pušiona
osim ak ne radiš npr. u HEP-u (za njih znam sigurno), jer tam dobiješ DPS i od HEP a i od države
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 13:11   #18
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
mislim da imaš kalkulatore na stranicama mirovinskih fonova.
sve sam pregledal i niš mi nije jasno
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 02:52   #19
Wink

Quote:
fishenwalc kaže: Pogledaj post
sve sam pregledal i niš mi nije jasno
U trećem stupu - dobrovoljnom mirovinskom - fond ulaže u najisplativije vrijednosne papire i na osnovu toga radi dobit, za razliku od drugog stupa koji smije ulagati uglavnom u državne obveznice, koje nose manju ali i sigurniju dobit. Erste plavi drugi stup je prošlogodišnji pobjednik, a dobar je i u ovoj i vjerojatno će na kraju godine izaći kao (opet) pobjednik. Zato je nekoga na ovom forumu prijateljica savjetovala da se prebaci u taj fond. Inače, ta je prijateljica za to dobila i neku pinku jer se ta pinka plaća iz onih postotaka koje je netko naveo (0,8 ; 0,5 ; i 0,2%, a nakon treće godine besplatno). Dakle, ako neki fond ima prirast 5%, a drugi 10%, isplati se dati za naknadu 0,8 (ili manje) postotaka jer si na dobitku.

Računica trećeg stupa glasi ovako: uložiš 5000 kuna godišnje, dobiš 1250 kuna državnih poticaja i na sve to ti se (po posebnoj računici!) dodaje prinos fonda. I tako svake godine, s tim da svake godine u štednji imaš sve veći iznos i cijela suma rapidno raste...
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 07:06   #20
Quote:
tomasini kaže: Pogledaj post
Ne moraš! Ko te jebe ...

Mene čudi da ti nakon ovakvog nastupa uopće itko daje ikakav odgovor
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.