Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2005., 22:22   #81
Ja uplaćujem životno i stambenu štednju ( kada nju završim, onda ću početi 3. stup).

cicap is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 23:12   #82
HELLO

Moja Vam je topla preporuka svima da ulažete u otvorene investiciske fondove.

Niti jedan 3 stup, osiguranje ili oročena štednja nema veću dobit od fonda.
found_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 00:55   #83
Re: HELLO

Quote:
found_man kaže:
Moja Vam je topla preporuka svima da ulažete u otvorene investiciske fondove.

Niti jedan 3 stup, osiguranje ili oročena štednja nema veću dobit od fonda.
Da vidimo, na 5000 kn u III. stup dobijem 1250 kn od države + neki pronos fonda + to mi je porezna olakšica. Dakle, na 5000 kn dobijem još preko 2000 kn.

Molim te naziv fonda koji daje toliko, a da nije bijeli prah ili bijelo roblje u igri... III. stup je inače prvenstveno upravo što ime kaže - mirovinski stup i cilj mu je da ti omogući neku rentu. Nikako ne kolidira s drugim vidovima ulaganja.

Također, u slučaju invalidnosti, da li će ti otvoreni fond omogućiti rentu? Ono, nakon 3 godine nesretnim slučajem postaješ invalid, hoće li ti fond isplatiti novce za to? Ili ipak treba imati i životno?

Miješaš potpuno različite vrste ulaganja s različitim ciljevima...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:19   #84
Je li gledao netko kakvi su rezultati ulaganja u III mirovinski stup, ako ga ima recimo duže od godine dana?

Ja ga uplaćujem (5000 kn godišnje) od samog početka, ali nisam još napravio analizu isplativosti.

Ideja mi je bila zgodna baš zbog državnog poticaja i odbitka od poreza, ali me malo zabrinula informacija od prije par dana da se mislim u Poljskoj i Češkoj pokazalo da ti fondovi imaju dosta slabi prinos zbog velikih provizija i naknada koje zaračunavaju društva koja njima upravljaju. Doduše, ne znam da li i tamo država potiče III stup kao kod nas, ali bi me isto iznenadilo da su naknade kod nas manje.

Ima li kakvih analiza?
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:48   #85
Re: Re: HELLO

Quote:
Vojky kaže:
Da vidimo, na 5000 kn u III. stup dobijem 1250 kn od države + neki pronos fonda + to mi je porezna olakšica. Dakle, na 5000 kn dobijem još preko 2000 kn.

Molim te naziv fonda koji daje toliko
Što se trećeg stupa tiče to je tako samo ako gledaš godinu po godinu. Međutim mislim da bi bilo koji inv. fond za prosječnim prinosom od preko 10% bez problema zaradio više. Naime tu se radi o "prinosu na prinos" da ne kažem kamata na kamatu jer nema kamate. U tećem stupu ograničen si na cca 1.500-2000 kn godišnje na uloženih 5.000kn (doduše imaju i oni neki prinos ali vrlo mali), a kako vrijeme prolazi taj novac je sve manji u odnosu na glavnicu koju si sakupio i na kraju to nije prinos od 20-40% nego puno puno manje. Kad imaš 50.000 kn u 3, stupu i dobiš 1250 kn od države to je samo 2,5%!

Zaboravlja se da ukoliko se koristi i porezna olakšica na kraju plaćaš 15% poreza i prireza na iznos za koji si koristio olakšicu. Dobro to će biti za 20 i više godina, ali će ipak umanjiti dobit.

Ja imam životno, a 3. stup sam predložio tati koji jiš ima samo 10-ak godina do penzije jer tko zna do kada će trajati ovi poticaji.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 10:03   #86
Quote:
tajni agent kaže:

Ideja mi je bila zgodna baš zbog državnog poticaja i odbitka od poreza, ali me malo zabrinula informacija od prije par dana da se mislim u Poljskoj i Češkoj pokazalo da ti fondovi imaju dosta slabi prinos zbog velikih provizija i naknada koje zaračunavaju društva koja njima upravljaju. Doduše, ne znam da li i tamo država potiče III stup kao kod nas, ali bi me isto iznenadilo da su naknade kod nas manje.
Kod nas su prinosi za sada dosta dobri - no mi smo mirovinsku reformu počeli kasnije, tako da je u sustav ugrađen način izbjegavanja grešaka koje su napravile druge države, među ostalim i ona gdje fond manageri pojedu imovinu fonda na plaće i povlastice.

Usudio bih se reći (a takve su i neke međunarodne procjene) da je hrvatska mirovinska reforma najuspješnija strukturalna reforma koju je Hrvatska napravila. Radila ju je jedna relativno mlada i vrlo školovana ekipa i zaista nisam našao nekih "falingi".

Treći stup se meni recimo jako isplati jer plaćam porez po 35%. No, to je nešto što treba shvatiti kao dodatak mirovini - novac koji zaista nije velik za uplaćivati i koji će donijeti neki stabilan prihod za 20-30 godina. Nije zamjena ni za životno ni za druge tipove ulaganja. Jedan je od načina izrade osobnog portfelja koji treba uzeti u obzir.

Ja ulažem 200-300 kn mjesečno, a sada planiram i jedno životno u istom iznosu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 00:27   #87
Ako imas stambeni kredit onda zaboravi poreznu olaksicu, jer tesko da je nisi ispucao sa kamatama do 12000 Kn.

3. stup mi uplacuje sporadicno (kao nekakav bonusic) neku lovu firma, ali svoje kune nisam stavio u 3. stup.

Prinos im je za sada OK (oko 8%).

Posto ipak ostvarujem prosjecno puno vece prinose od ovog ne pada mi na pamet gurati lovu tamo.

Za one koji pak ne zele preveliki rizik, i imaju visak novaca i nemaju stambeni kredit, 3. stup je super stvar.

- porezna olaksica
- poticajna sredstva
- pristojan prinos

Puno bolje i kvalitetnije od zivotnih osiguranja, koje ne bi nikad uzeo, jer im je prinos oko inflacije dakle 0.
Prijevremena isplata je takodjer prtakticno nemoguca (osim ako se zeli izgubiti i svoj novac).

Ko se boji da ce mu se nesto dogoditi (pa zeli osigurati obitelj) nek se osigura sa riziko zivotnim osiguranjem (bez stednje).
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 09:50   #88
III stup - dobrovoljni mirovnski fond

Molim za malu pomoć. Imam 35 godina i razmišljam da stavljam mjesečno cca 30 eura u III stup. Ima li tko kakvih iskustava s time? Što znači da je trošak upravljanja 2% vrijednosti fonda? Ne razumijem baš termin izlazne naknade..naplaćuje li se ona samo kad se mijenja fond ili kad ti istekne ugovoreni rok pa ti maznu još 10% od uk.sume? Isplati li se koristiti poreznu olakšicu pa na kraju platiti porez od 15%?
Biste li preporučili takvo dugoročno ulaganje(štednju) i kod kojeg fonda?
ma hajde... is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:27   #89
http://www.ersteplavi.hr/data/NasiFo...vi-Expert3.pdf


http://www.ersteplavi.hr/data/NasiFo...F_EXPERT-3.pdf
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:28   #90
a što ne ulažeš u otvorene investicijske fondove?
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 11:30   #91
Quote:
lonicera kaže:
a što ne ulažeš u otvorene investicijske fondove?
Svugdje!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 18:30   #92
eto ja već 2g plaćam III stup i to u RBA. Ulazna naknada je 900kn koju možeš odmah platiti ili kroz neko vrijeme. ja mjesečno uplaćujem 420 jer je to 5000 na koji dobiješ 1250 državnih poticaja (jaih još nisam dobio za prošlu godinu) U fond sam ušao prošlo proljeće, dosad uplatio 10000kn, platio ulaznu naknadu odmah 900kn, i još sam u gubitku, tj porast vrijednosti uloga još nije anulirala tih 900kn. Kadsam ušao bila je cijena cca 120, a ovih dana je 138-139 Kn. poreznu olakšicu koristio sam za prošlu godinu a za ovu ne namjeravam. jer ako je koristiš onda će operozivati kad izlaziš, i to navodno po 15%. No to je postotak danas. Tko zna šta će biti za 30g, možd će stopu povećati na 25% i onda smo u pušioni. Mislim tko garantira da tu stopu neće povećati. Eto vidite kak su smanjili poticaje na satmbenu na 15%, ovih poticaja ovdje se još nisu sjetili smanjiti...ali tko zna kad hoće

teoretski očakšicu bi se isplatilo koristi ako bi taj povrat iskoristo za uplatu u fond, no kako povrat love sjedne sredinom godine i to na tekući lova kako dodje tako i onde, ili pokrije minus na tekućem ili ide u potrošnj
isplati se samo ako povrat investiraš u fond, a za to treba biti ful discipliniran. ja nisam, pa olakšicu više neću koristi. mislim sad nek godišnje dobijem cca 1000kn povrata i to potrošim, nakon 34g na koliko potpisao ugvor dobit 34, ajmo reći max 40000kn, a kod izlaza će me oporeznuti s bar 15% (iako sigurno i više) što će sigurno biti više od 40000 a to će jako boljeti
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 20:22   #93
Quote:
Edgar kaže:
eto ja već 2g plaćam III stup i to u RBA. Ulazna naknada je 900kn koju možeš odmah platiti ili kroz neko vrijeme. ja mjesečno uplaćujem 420 jer je to 5000 na koji dobiješ 1250 državnih poticaja (jaih još nisam dobio za prošlu godinu) U fond sam ušao prošlo proljeće, dosad uplatio 10000kn, platio ulaznu naknadu odmah 900kn, i još sam u gubitku, tj porast vrijednosti uloga još nije anulirala tih 900kn. Kadsam ušao bila je cijena cca 120, a ovih dana je 138-139 Kn. poreznu olakšicu koristio sam za prošlu godinu a za ovu ne namjeravam. jer ako je koristiš onda će operozivati kad izlaziš, i to navodno po 15%. No to je postotak danas. Tko zna šta će biti za 30g, možd će stopu povećati na 25% i onda smo u pušioni. Mislim tko garantira da tu stopu neće povećati. Eto vidite kak su smanjili poticaje na satmbenu na 15%, ovih poticaja ovdje se još nisu sjetili smanjiti...ali tko zna kad hoće

teoretski očakšicu bi se isplatilo koristi ako bi taj povrat iskoristo za uplatu u fond, no kako povrat love sjedne sredinom godine i to na tekući lova kako dodje tako i onde, ili pokrije minus na tekućem ili ide u potrošnj
isplati se samo ako povrat investiraš u fond, a za to treba biti ful discipliniran. ja nisam, pa olakšicu više neću koristi. mislim sad nek godišnje dobijem cca 1000kn povrata i to potrošim, nakon 34g na koliko potpisao ugvor dobit 34, ajmo reći max 40000kn, a kod izlaza će me oporeznuti s bar 15% (iako sigurno i više) što će sigurno biti više od 40000 a to će jako boljeti

Dobro je što štediš. I to ti je kao stav i razmišljanje glede III stupa sasvim dovoljno. U ostalom dijelu posta lupetaš ili trčiš pred rudo tamo gdje ruda nema.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 01:18   #94
Quote:
ma hajde... kaže:
Biste li preporučili takvo dugoročno ulaganje(štednju) i kod kojeg fonda?
Da, posebno ako imaš veću prijavljenu plaću (radi povrata poreza). U pitanju je redovno malo ulaganje, koje ima sasvim pristojne prinose i vrlo je sigurno, a jednog dana će dobro doći, vidiš i sam što je s državnim mirovinama.

Ako neki mjesec nemaš - ne moraš ni uplatiti, ako uleti koja kuna više, uplatiš malo više...

www.mirovinaplus.hr
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 08:45   #95
Quote:
Atomski mrav kaže:
U ostalom dijelu posta lupetaš ili trčiš pred rudo tamo gdje ruda nema.
__________________
Onaj tko kaže da su žene slabiji spol neka pokuša po noći prebaciti poplun na svoju stranu (c) RD
kAso is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 17:18   #96
Quote:
Atomski mrav kaže:
Dobro je što štediš. I to ti je kao stav i razmišljanje glede III stupa sasvim dovoljno. U ostalom dijelu posta lupetaš ili trčiš pred rudo tamo gdje ruda nema.
Ti to meni?

Kad dodje vrijeme, to rudo (koje sad nevidiš ili ga niti nema) mogo bi te nakon 30g. lijepo bubnuti u glavu (čitaj po džepu)
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 23:20   #97
Vezano za III stup:
http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/..._fond,50452.jl
S danom pristupa EU Hrvatska će ukinuti državne poticaje za treći mirovinskim stup, tj. za dobrovoljne mirovinske fondove.
Nelogična odredba ukidanja poticaja za i dalje izuzetno nerazvijen oblik štednje građana Ministarstvo gospodarstva obrazložilo je činjenicom da će s ulaskom u EU i građani drugih zemalja moći ulagati u hrvatske domaće fondove, a prebivalište će kao uvjet pristupa u osiguranja trećeg stupa biti ukinuto. Tako bi teoretski državljani drugih zemalja mogli ubirati hrvatske državne poticaje, a proračunska bi se sredstva odlijevala izvan zemlje.
Može se očekivati da će Hrvatska stoga pronaći drukčije sustave poticanja koje poznaju sve zemlje EU.

Može li netko od upućenijih forumaša pojasniti kakvi su to "drukčiji sustavi poticaja" u EU-zemljama?
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 08:19   #98
Quote:
Frasier kaže:
Vezano za III stup:
http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/..._fond,50452.jl
S danom pristupa EU Hrvatska će ukinuti državne poticaje za treći mirovinskim stup, tj. za dobrovoljne mirovinske fondove.
Nelogična odredba ukidanja poticaja za i dalje izuzetno nerazvijen oblik štednje građana Ministarstvo gospodarstva obrazložilo je činjenicom da će s ulaskom u EU i građani drugih zemalja moći ulagati u hrvatske domaće fondove, a prebivalište će kao uvjet pristupa u osiguranja trećeg stupa biti ukinuto. Tako bi teoretski državljani drugih zemalja mogli ubirati hrvatske državne poticaje, a proračunska bi se sredstva odlijevala izvan zemlje.
Može se očekivati da će Hrvatska stoga pronaći drukčije sustave poticanja koje poznaju sve zemlje EU.

Može li netko od upućenijih forumaša pojasniti kakvi su to "drukčiji sustavi poticaja" u EU-zemljama?
Znao sam.....naša država je stvarno banana država. Prvo potpišeš ugovor pod jednim uvjetima a onda ti ih promjene retroaktivno. Tak je bilo sa stambenom gdje su doduše samo smanjili poticaje, a ovdje će ih ukinuti....ma milsim stvarno, najrađe bi sad prestao uplačivazi ali do love ionako ne mogu do 50g. I kaj sad. A da ne kažem da smo u 11.mj i da poticaji za prošlu godinu još nisu sjeli.

Kakvi su to poticaji po EU pojma ti nemam kaj bi mogli još izmisliti ali ne vuče mi na dobro
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 10:19   #99
Kako pregovori napreduju nećemo mi tako skoro u EU ! Tako da se ja tješim da ću nekako izgurati do 50-te
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 10:32   #100
Quote:
duda kaže:
Kako pregovori napreduju nećemo mi tako skoro u EU ! Tako da se ja tješim da ću nekako izgurati do 50-te
hoćeš, ak si sad u kasnim 40-tim
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.