Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2009., 15:39   #61
Quote:
Sandee kaže: Pogledaj post
Zato sto mislim da te rijeci u slovarici trebaju biti djeci bliske i imati, na neki nacin, 'uporabnu' vrijednost za njih, a ne da me mala doma ispituje sto je to djeram, kao da se ne muce vec dovoljno sa samim slovima. Slovo đ je, doduse, specifikum - pogledaj sto se pod tim slovom 'nudi' u Anicu pa ces se morati sloziti da su te tri reprezentativne. Postoji razlog zasto su u slovaricama odabrane rijeci koje su odabrane i mislim da 'djeram' strsi. Mozemo onda slobodno staviti i abadziju, burmut, dubinomjer ili nemam pojma sto - to nisu djeci tog uzrasta bliske i poznate rijeci. Prvo moraju steci vokabular da bi ga mogli siriti. A poslije ce se nacitati lektire, gdje ima i djerama i djerdana...
I nema veze sto je rijec stranoga podrijetla, to me ni najmanje ne smeta - i 'skola' je stranoga podrijetla, latinskoga, naime...
Apsolutno si u pravu
Svi smo mi zavrsili skole,fakultete pa vecina nije znala sta je deram....kad se to upotrebljava,osim u pjesmama....mozda grijesim
Naspanana-zasto se ograniciti na 3 rijeci-ima ih mnostvo.....jednostavnijih od ovih.
__________________
Zivot nije za dusu meku.........a ja sam bas ta!!!..... Al imam 3 razloga da to promijenim!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 15:42   #62
Quote:
Invader kaže: Pogledaj post
Pojašnjenje: Na prvu crtu izračun koliko je ljudi ispred, sa samo JEDNOM jednadžbom. Isto tako izračunati na drugoj crti koliko je ljudi iza, sa samo jednom jednadžbom (taj je u stvari jednostavan: 10-4=6). Nije problem to izračunati koliko je ljudi ispred, nego prikazati u jednoj jednadžbi.
Jasno je da je 6+1=7 pa 10-7=3, ali to su 2 jednadžbe. Ako samo napiše 10-7=3, pitat će ga odakle ti 7? Razumijete li poantu.
Ja razumijem što hoćeš reći ali mi stvarno nije jasno što ti je problematično u računu?

Iz kojeg razloga su broj 10 i 7 bitni za izračunat - koliko je djece ispred Ivice koji je 4.?
Netko ti je već napisao: 4-1=3

Jel ti razumiješ poantu?

Quote:
Invader kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da programe za prvi razred ocijenjuju kao realne ljudi koji nemaju djecu, ili imaju pa ne idu još u školu.
Tražio sam mišljenja i razmjenu iskustva roditelja koji imaju prvačiće...
Ako ti ja kažem da sam jučer dala ova dva zadatka svojoj 6ipolgodišnjoj nećakinji koja je bez većih problema riješila ove zadatke, jesam li nemjerodavna jer ona još ne ide u školu?

Inače, jedino je imala problem što znači "brojeći s lijeva na desno i obrnuto", ali pošto zna gdje je lijevo, a gdje desno, shvatila je nakon 5 minuta vježbe.

Matematički zadatke nije znala sama postavit, ali je primjer savršeno shvatila i primijenila ga na oba zadatka ( s time da smo se na zadatku sa košarama poslužili i crtežom prije postavljanja jednadžbe, na posebnom papiru).
Za sve nam je trebalo oko nekih pola sata.... a dijete školu još nije vidjelo...
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 15:51   #63
Quote:
Sandee kaže: Pogledaj post
Zato sto mislim da te rijeci u slovarici trebaju biti djeci bliske i imati, na neki nacin, 'uporabnu' vrijednost za njih, a ne da me mala doma ispituje sto je to djeram, kao da se ne muce vec dovoljno sa samim slovima. Slovo đ je, doduse, specifikum - pogledaj sto se pod tim slovom 'nudi' u Anicu pa ces se morati sloziti da su te tri reprezentativne. Postoji razlog zasto su u slovaricama odabrane rijeci koje su odabrane i mislim da 'djeram' strsi. Mozemo onda slobodno staviti i abadziju, burmut, dubinomjer ili nemam pojma sto - to nisu djeci tog uzrasta bliske i poznate rijeci. Prvo moraju steci vokabular da bi ga mogli siriti.
Dakle, složili smo se... Đ je specifikum. Ono što sam htjela reć je da ne vidim razloga zašto stalno tupiti po đak i đon. Isto je i sa ć - morat ćeš objasnit djetetu kakva je to ptica i kakava je to vaza...
I, budimo realni, dijete neće biti preopterećeno time što je naučilo dvije nove riječi u slovarici. Dijete koristi slovaricu da bi učilo slova, a ne riječi, znači već mora baratati određenim vokabularom da bi ju koristilo.

Ove ostale riječi koje spominješ sa A i B... za time nema potrebe, to bi bilo bespotrebno kompliciranje... za navedena slova ima i više nego dovoljno raznovrsnih primjera.

Zadnje uređivanje naspanana : 16.03.2009. at 16:00.
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 15:56   #64
Quote:
oraščić kaže: Pogledaj post
Naspanana-zasto se ograniciti na 3 rijeci-ima ih mnostvo.....jednostavnijih od ovih.
Pa ok. Aj ti meni reci koju riječ na slovo Đ bi ti mogla nacrtati, a da nisu ove tri....

(inače, primijeti kako se riječ ĐAK sve rjeđe koristi - sad je učenik, kako dijete nacrtanu ĐURĐICU vrlo vjerovatno neće samo raspoznati osim ako već ranije nije sto puta čulo za dotičnu biljčicu....)
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 16:15   #65
Quote:
naspanana kaže: Pogledaj post
Pa ok. Aj ti meni reci koju riječ na slovo Đ bi ti mogla nacrtati, a da nisu ove tri....

(inače, primijeti kako se riječ ĐAK sve rjeđe koristi - sad je učenik, kako dijete nacrtanu ĐURĐICU vrlo vjerovatno neće samo raspoznati osim ako već ranije nije sto puta čulo za dotičnu biljčicu....)
Nemam inspiracije trenutno pogledat cu u rijecnik....
Durdica nije ,po meni nista cudno....moji je znaju,ali deram ne zna vecina....bas se ni ne spominje u doticnim bajkama!!
__________________
Zivot nije za dusu meku.........a ja sam bas ta!!!..... Al imam 3 razloga da to promijenim!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 18:07   #66
Quote:
naspanana kaže: Pogledaj post
Pa ok. Aj ti meni reci koju riječ na slovo Đ bi ti mogla nacrtati, a da nisu ove tri....
(inače, primijeti kako se riječ ĐAK sve rjeđe koristi - sad je učenik, kako dijete nacrtanu ĐURĐICU vrlo vjerovatno neće samo raspoznati osim ako već ranije nije sto puta čulo za dotičnu biljčicu....)
Docim se djeram koristi sve u 16'Ko o cemu, ja o djeramu, ali moram priznati da sam stvarno jako morala napregnuti vijuge kad sam vidjela tu rijec, da ne kazem da sam morala konzultirati rjecnik radi podrobnijeg pojasnjenja. Sto cu kad doma imamo vodovod, a ne bunar.Ma, zapravo sam i ja za prvi razred jer sto sam starija, to mi je manje stvari jasno...
Znam samo da kad sam jos k'o klinka isla braticu, svom vrsnjaku, u Austriju, dok smo bili u nizim razredima, uvijek sam se cudila kako su oni vjecno nesto bojili i crtali, a mi vec maltene rjesavali jednadzbe. A valja Austrijanci bolje znaju...
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 18:11   #67
Quote:
Invader kaže: Pogledaj post
...Npr. Čitali smo "Pale sam na svijetu". Kada smo sastavili lektiru po pitanjima koje je napisala učiteljica, ispale su 3 stranice formata A4 (bez crteža).
Naputak je bio da trebaju biti minimum 2 stranice.
...
Mislim da je ipak problem u učiteljici. Moje dijete nije prvašić, ali je krenulo u školu po HNOS-u. Nadam se da me to čini relevantnom osobom za raspravu. Glavni problem koji smo imali je bilo ponašanje jer je djetetu bilo dosadno. Što se zadaća tiče, dvije stranice teksta je prvi put napisao u drugom razredu iz vjeronauka, jer mu se svidjela nekakva priča, ne zato jer je to netko tražio. Lektira je i danas, u trećem razredu, obično stranica i pol ili nekakav fotokopirani listić na kojem treba upisati ukupno 15 riječi. U prvom razredu je to maksimalno bilo ime knjige, ime pisca, glavni likovi + jedna-dvije rečenice. Prirodu je, ponavljam, prvi put sjeo i učio u trećem razredu. Ovakvi zadaci kakve spominješ iz matematike su se rješavali isključivo grafički, slažem se da se ne može očekivati od prvašića da drugačije shvati i riješi takav zadatak. Kompletnu opremu za likovni nam je učiteljica pobrojala na prvom roditeljskom, potrpali smo to u kutiju od cipela, i ja ništa od toga nisam vidjela do kraja školske godine. Čak im je i neke zbirke zadataka držala u svom ormaru da im bude lakše. Nisu torbe zato postale lagane, ali mi smo cijenili njenu volju i trud.

Jeste li vi probali razgovarati s tom učiteljicom kad ste shvatili da većina djece ima probleme?

Što se tiče slova, sva djeca koju poznam su znala prepoznavati slova prije škole, ali za to sam zaista čula da oni koji to ne znaju, teško hvataju korak. Da li je istina, ne znam, a i opet vjerojatno ovisi o djetetu.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 18:15   #68
Quote:
Invader kaže: Pogledaj post
Zašto vrijeđaš ljude koje ne poznaješ? Kultura ti je

Opet se vraćamo na zadatke. Pa dobro...
Lijepo sam objasnio da NEMA crtanja i da su DVIJE crte za račun u 2. zadatku.
Svi se rade pametni a ne nude PRAVILNO riješenje (kad ga i nema).

Evo zadatka prepisanog iz knjige od riječi do riječi:

ISPRED BLAGAJNE KINA STOJI 10 LJUDI. LUKA JE ČETVRTI U REDU. KOLIKO LJUDI STOJI ISPRED LUKE? KOLIKO LJUDI STOJI IZA LUKE?

RAČUN:__________________

______________________

ODGOVOR:__________________________________________ _________________

Pojašnjenje: Na prvu crtu izračun koliko je ljudi ispred, sa samo JEDNOM jednadžbom. Isto tako izračunati na drugoj crti koliko je ljudi iza, sa samo jednom jednadžbom (taj je u stvari jednostavan: 10-4=6). Nije problem to izračunati koliko je ljudi ispred, nego prikazati u jednoj jednadžbi.
Jasno je da je 6+1=7 pa 10-7=3, ali to su 2 jednadžbe. Ako samo napiše 10-7=3, pitat će ga odakle ti 7? Razumijete li poantu.

Zadaci su užasno nespretno formulirani i očigledno je da danas udžbenike pišu ljudi koji nikad nisu prisustvovali razrednoj nastavi kao što je dobro rekla espana. Djeca nisu ni ograničena ni glupa, ali ih se zbunjuje ovakvim zadacima.
Zanimljivo je da programe za prvi razred ocijenjuju kao realne ljudi koji nemaju djecu, ili imaju pa ne idu još u školu.
Tražio sam mišljenja i razmjenu iskustva roditelja koji imaju prvačiće...
1. ne vrijeđam, ti kompliciraš za bez veze.

2. imaš papira doma, neka crta ako ne kuži.

3. imaš dvije crte, gdje piše da treba jedna jednadžba? što će mu 2 crte ako treba napisati samo jednu jednadžbu?
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 21:18   #69
...slazem se stim da su neki zadatci u knjigama zbunjujuci
i na prvi pogled izgledaju zamrseno ali sam uocila i neke prednosti skolskog programa..
npr,prije sam mislila kako preopterecuju djecu tolikim zadacama i silnim pisanjem
a sada sam odusevljena kada pogledam biljeznice moje kceri koja ide 2. raz
rukopis je fantastican,nevjerojatan napredak za kratko vrijeme..matematika napreduje polako,iako su svi govorili,pa
mi smo tablicu ucili tek u trecem,ne vidim zasto je lose da je uce godinu ranije..
i novi nacini zbrajanja i oduzimanja 2-znamenkastih br mi se takode svidaju..
zapravo,vise pozitivnih komentara nego negativnih,bar mi se tako cini..
a sto se lektire tice...
u prvom raz su imali 10-tak lektira za obraditi dok su druga odjeljenja citala tek 3..
zato je moja kcer juce procitala lektiru za 6. raz jer joj se ucinila zanimljivom..
sto je meni,naravno drago..
__________________
Nista nije samo po sebi dobro ili lose,ovisi samo sto o tome mislimo...
practicalwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 22:04   #70
Quote:
Sandee kaže: Pogledaj post
Docim se djeram koristi sve u 16'Ko o cemu, ja o djeramu, ali moram priznati da sam stvarno jako morala napregnuti vijuge kad sam vidjela tu rijec, da ne kazem da sam morala konzultirati rjecnik radi podrobnijeg pojasnjenja. Sto cu kad doma imamo vodovod, a ne bunar.Ma, zapravo sam i ja za prvi razred jer sto sam starija, to mi je manje stvari jasno...
Daklem.. nisam niti pokušavala reć da se koristi.

Pokušavala sam shvatiti zašto vam je bitno da sve riječi u slovarici budu djetetu već od prije poznate.
I već uočismo specifičnost određenih slova. Kao što je Đ. I dalje mi nije jasno zašto bismo se trebali ograničiti na svega tri primjera za Đ samo zato što su ostale riječi manje poznate?

Pazi sad: vidiš to u slovarici, nemaš pojma o čemu se radi, doznaš da je u pitanju ĐERAM... konzultiraš rječnik, objasniš djetetu i stvar rješena.

Umjesto da se čovjek veseli - gle zlato, zajedno smo naučile nešto novo, od toga se radi problematika: Pa kaj nisu mogli staviti riječi koje dijete zna nego tu neke nepoznanice da me dijete sad mora ispitivati što je to....

A zamisli problema...
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 22:39   #71
Quote:
naspanana kaže: Pogledaj post
Pazi sad: vidiš to u slovarici, nemaš pojma o čemu se radi, doznaš da je u pitanju ĐERAM... konzultiraš rječnik, objasniš djetetu i stvar rješena.
Ma, jos bolje, neka si samo pogleda u rjecnik, i za zadacu neka nauci sve rijeci na 'dj' (samo su dvije stranice, sigurna sam da se to uklapa u HNOS)...
To je paradigma problema - tako pocinje kaos, prvo roditelj konzultira rjecnik zbog djerama i objasnjava djetetu, a onda se ni ne okrene, a vec sjedis s njim u 1. srednje 2h za knjigom iz kemije pokusavajuci mu objasniti sintezu stojaznamcega jer je knjiga napisana da je ni Lavoslav Ruzicka ne bi skuzio.
Okej, okej, neka bude djeram, ionako je u ovoj zemlji sve auzvinklano od pocetka...
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 01:45   #72
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
rasterećuje se jedino kasica poreznih obveznika, a svi ovi programi koji dolaze na velika vrata iz godine u godinu (i još budu napumpani po medijima) su sprdačina i mazanje očiju. jeste li se zapitali što je sa famoznim HNOS-om zbog kojeg su prije koju godinu okrenuli sve naglavačke, zbog kojeg su mudraci par godina mudrovali (i bili masno plaćeni za to - naravno, mi smo im to platili). HNOS je odhnosao svoje, samo sad nitko baš o tome ne bi pričao....
ma HNOS...uff
znate kako nam je to pomoglo? izbacili su nam iz programa u osnovnoj neke stvari za koje se očekuje da znate u srednjoj. sad nam je teže i sad imamo više problema s određenim predmetima (matematika, fizika itd..)
da to su stvarno divno osmislili...

101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:18   #73
dobro do sad smo shvatili da nekima matematika predstavlja zivotni izbor. srecom svijet nije organiziran po njima jer bi mogao izgledati nekako ovako: "u kinu igra 38-99; u kaficu 44x2 odrzava se umjetnicka vecer, svoje matematicke zadatke cita poznati umjetnik osamnaesti osamnajstovic; pogledajte novi recept za tortu 558-29x3:809..."

sto se tice djerma, pred par stoljeca sam tu rijec i ja ucila u skoli. i vise ju nikad nitko nije upotrebljavao. moram, doduse napomenuti da pripadam generaciji za koju je bilo sramota slusati takve pjesme u kojima se pojavljivala.

uglavnom, obrazovanje mi je pruzilo veoma, veoma veliku opcu kulturu. da me kroz zivot nije zanimalo obnavljati ju, ne bi ni 5% toga vise pamtila. osim moje sklonosti prema obnavljanju iste, zapanjila me zivotna cinjenica da ta ogromna kolicina cinjenica koje sam ja znala nabrojati u bilo koje doba dana ili noci, zapravo i nije bas iskoristljiva. zanimanje profesionalnog rjesavaca krizaljki jos nigdje nije izmisljeno. obicno su daleko uspjesniji oni cije je opce znanje taman takvo da mu se mozes izrugivati, ali ono koje posjeduje ne reproducira kao takvo, nego ga kombinira, mijesa s necim i primjenjuje. nazalost, zapanjila me i jos jedna cinjenica - takvi se uglavnom ne skoluju u hrvatskoj.
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 10:21   #74
da vas roditelje osnovnoskolaca i malo utjesim. nije vam to jos najgore do cega ste stigli. imate jos nekoliko lagodnih godina.

osim vec navedene kceri, imam i sina. kad je krenuo u gimnaziju poceli su problemi s kemijom. pa dobro, to za nas nije problem, imamo u obitelji profesoricu kemije. jedino sto ne radi u gimnaziji. naravno da se ona ponudi pomoci, dodje ona k nama, damo mi njoj knjigu iz kemije, za prvi razred gimnazije, gleda ona, pa kaze: "cuj, vidimo se sutra, moram najprije prouciti, ovo ne razumijem i ovog trena mu ne mogu pomoci".
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 14:30   #75
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
uglavnom, obrazovanje mi je pruzilo veoma, veoma veliku opcu kulturu. da me kroz zivot nije zanimalo obnavljati ju, ne bi ni 5% toga vise pamtila. osim moje sklonosti prema obnavljanju iste, zapanjila me zivotna cinjenica da ta ogromna kolicina cinjenica koje sam ja znala nabrojati u bilo koje doba dana ili noci, zapravo i nije bas iskoristljiva. zanimanje profesionalnog rjesavaca krizaljki jos nigdje nije izmisljeno. obicno su daleko uspjesniji oni cije je opce znanje taman takvo da mu se mozes izrugivati, ali ono koje posjeduje ne reproducira kao takvo, nego ga kombinira, mijesa s necim i primjenjuje. nazalost, zapanjila me i jos jedna cinjenica - takvi se uglavnom ne skoluju u hrvatskoj.

Ja sam pravi izdanak HR skolstva - iako imam vise godina skolovanja nego godina zivota (i, ne, nisam ponavljala razrede), zapravo sam iz tog zrvnja skolovanja izasla kao enciklopedija bespotrebnih podataka. Neki frendovi se sprdaju da sam 'trivia queen'...
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 15:13   #76
Quote:
Sandee kaže: Pogledaj post
Ma, jos bolje, neka si samo pogleda u rjecnik, i za zadacu neka nauci sve rijeci na 'dj' (samo su dvije stranice, sigurna sam da se to uklapa u HNOS)...
To je paradigma problema - tako pocinje kaos, prvo roditelj konzultira rjecnik zbog djerama i objasnjava djetetu, a onda se ni ne okrene, a vec sjedis s njim u 1. srednje 2h za knjigom iz kemije pokusavajuci mu objasniti sintezu stojaznamcega jer je knjiga napisana da je ni Lavoslav Ruzicka ne bi skuzio.
A gle... stvarno ne znam što bih ti više rekla. Ti se maximalno osiguraj u ovakvim situacijama. Svakako na to imaš pravo.
Iako, što se tiče ovog u vezi prvog osnovne i prvog srednje.... Ja bih zaključivala ovako: u prvom osnovne ja istražujem, u prvom srednje dijete istražuje. Fala Bogu, znat će kako, ja mu to demonstriram od prvog osnovne.

Inače, po tvojim postovima mi se čini (ispričavam se ako griješim ) da si ti pobornik onoga: u školi se uči, a doma neka me dijete ne ispituje. Odnosno, da nisi u bilo kojem obliku za rad s djetetom vezanim uz školske obveze.

Ti svakako imaš pravo na svoj stav i možda on tebi savršeno funkcionira.

Ja nekako sumnjam da se on generalno gledano isplati.
naspanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 15:31   #77
naspanana ti mora da si isla u nekakvu specijalnu skolu. u onim obicnim istrazivanje nije preporucljivo. treba klimati glavom, reproducirati cinjenice, sutiti. istrazivanje narusava povrsinu barustine. da nitko, pa tako ni profesori, ne voli uzburkavanje zabokrecine znaju i vrapci na grani. istrazivaci obicno imaju jako tezak skolski zivot jer su najcesce dezurni krivci za sve. iz pukog razloga sto njihova istrazivanja i od profesora traze puno vise truda i rada.
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 16:12   #78
Quote:
naspanana kaže: Pogledaj post
Iako, što se tiče ovog u vezi prvog osnovne i prvog srednje.... Ja bih zaključivala ovako: u prvom osnovne ja istražujem, u prvom srednje dijete istražuje. Fala Bogu, znat će kako, ja mu to demonstriram od prvog osnovne.
Inače, po tvojim postovima mi se čini (ispričavam se ako griješim ) da si ti pobornik onoga: u školi se uči, a doma neka me dijete ne ispituje. Odnosno, da nisi u bilo kojem obliku za rad s djetetom vezanim uz školske obveze.
Ti svakako imaš pravo na svoj stav i možda on tebi savršeno funkcionira.
Ja nekako sumnjam da se on generalno gledano isplati.
Isprika prihvacena jer, naime, grijesis... I ne kuzim zasto ovo pretvaras u nesto osobno kritizirajucu mene kao pojedinca i moje roditeljske vjestine koje si, kao, negdje iscitala izmedju redaka?! Ovdje nije rijec o necijoj komociji, vec o ozbiljnom problemu sugavo koncipiranog skolstva u RH.
Samo kazem da nije normalno da neki pedagoski antitalenti beru masnu lovu na kriminalnim udzbenicima, HNOS-u, nacionalnom kurikulumu i sl., a da klinci (pa i roditelji, posljedicno) moraju doma nakon skole ponovno organizirati nastavu. U to ne ide normalan, redoviti rad s djetetom nakon skole, vec ono kad roditelj mora na instrukcije da bi poslije malom mogao objasniti o cemu se radi. Toga u nasem skolstvu ima na lopate, na svim razinama, a znam i iz osobnog iskustva jer em sam profesorske struke, em sam zavrsila 2 osnovne i 2 srednje skole, faks i magisterij i zivo me zanima ova problematika (no, dosta o meni, pricajmo malo o mom autu...). A istovremeno se pretvaramo u naciju analfabeta koji fantasticno barataju gomilom bespotrebnih podataka upitne primjenjivosti (jel' normalno da ja i dan-danas znam nabrojiti zeluce krave?! Ili deklinirati imenicu res, rei?! A nisam ni biolog, ni veterinar, ni klasicni filolog... Samo mi zauzimaju radnu memoriju, ali tu su, uklesane u moje sive celije godinama besmislenog reproduciranja i klimoglavljenja u skoli).
Ja sam vec na instrukcijama iz matematike i fizike, iako mi dijete ima tek 5 mj., kad krene u skolu, vec cu imati cijeli nastavni program fizike u malom prstu, i za osnovnu i za srednju. Za sad sam jos na onoj 'narodnoj': 'Sila masi daje ubrzanje...'
E, da ne kazem da su nam na faksu pedagoske predmete (raznorazne metodike, pedagogije, didaktike i sl.) predavali nasi znameniti pedagoski doajeni, recenzenti brojnih skolskih udzbenika, kojima ne bih dala da mi psa uce kako dati sapu - to je bio kriminal, trebalo bi im trajno zabraniti bavljenje ikakvom djelatnoscu koja ima veze s poucavanjem.
__________________
.::Ne brinite o mogućem smaku svijeta danas. U Australiji je već ionako sutra!(Charles Schultz)::.
.:.G&L... cekajte nas....:.
...the best portion of a good man's life is his little, nameless, unremembered acts of kindness and of love...(W. Wordsworth)

Zadnje uređivanje Sandee : 17.03.2009. at 16:45. Reason: dopuna
Sandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 20:33   #79
Quote:
BlackLotus kaže: Pogledaj post
ako ne shvaća, samo treba nacrtati.
djeca u 1.osnovne često crtaju u matematici.

prvo ima 4-3=1

onda 1-2=

nije moguće

moje dijete je također prvačić i imao je baš ovakav sličan zadatak, samo su u pitanju bile 3 košare.

Čini se da je zadatak težak, ali kad smo nacrtali jabuke i košare skužio je.
majleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 20:45   #80
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
mislim da bi roditelji trebali razgovarati sa učiteljicom, razrednicom o svemu onome što smatraju da nije dobro - u udžbenicima, o količini i opsegu gradiva...o svemu....

nije u redu da dijete te dobi (6,7 godina) nakon škole mora provoditi sate na učenje školskog gradiva. ono se treba igrati, ono treba usvojiti to gradivo što je više moguće na satu, u školi i to kroz igru. učiti i razumjeti trebaju u školi, a doma neka ponove, utvrde naučeno...

imam rodicu u Americi i ona se čudi kako mi kod kuće riješavamo zadaće i pomažemo dijeci.
kaže da ona nema ništa sa školom sve naprave u školi, igraju se, uče uz igru itd ali...njezina djeca su u školi dnevno 8 sati
A kako bi naša dijeca sve to stigla kad u školi imaju (barem moj prvačić) svaki dan 4 školska sata. Kod nas nema boravka.
majleja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.