Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 14:49   #1
SIS u VRO "Oluja"

Tijekom VRO Oluja, nakon zauzimanja odašiljača na Petrovoj Gori, djelatnici SIS-a izveli su operaciju psihološkog ratovanja.

Odglumili su krajiške informativne službe, koji na ekavici izvještavaju krajiško stanovništvo o kretanju i nastupanju Hrvatske vojske.

Dok je Hrvatski radio iz sata u sat čitao Tuđmanovu miroljubivu poruku, pozivajući krajiško stanovništvo da ostane, da ne strahuju, da će se HV ponašati korektno i zaštitnički, trajala je usporedna akcija SIS-a.

Istim vremenskim ritmom, SIS-ovci su kao lažni spikeri emitirali zastrašujuće vijesti o navali ustaša koji pred sobom ubijaju sve što se kreće.
U samo tri dana ispražnjen je prostor između Turnja i Knina.

Efekt je postignut kooperiranjem krajiških vođa, neidentificiranih palikuća i ubojica sa hrvatske strane te rečene SIS-ove operacije nad poslijedpodnevom kada je pala kvazidržavica.

Dok je padala krajiška samoproglašena oružjetvorina, SIS je izveo predstavu o klanju.U međuvremenu je spaljeno otprilike 10.000 nekretnina i likvidiran neutvrđen broj civila u sektorima sjever i jug, koji su zbog starosti ili sporosti doista dočekivali HV.

Operacije psihološkog ratovanja legitimne su.
SIS (Sigurnosno-izvještajne službe) je pod ravnanjem Markice Rebićaučinio odličan posao kao koordinirana akcija na terenu i stožeru i stožeru specijalnih operacija.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 15:55   #2
još jedna bljuvotina sa srbske strane da ocrni Oluju
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 16:20   #3
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
još jedna bljuvotina sa srbske strane da ocrni Oluju
Zašto bljuvotina..?

To je psihološko ratovanje.

Opercija psihološkog ratovanja je legitimna akcija legalnih vlasti, odnosno tijela jedne uređene zemlje.
SIS MORH je bio dio vojnog sustava koji se bavio obranom zemlje od pobune i agresije.
O kojim ti bljuvotinama naklapaš, kada je to uobičajeno sredstvo ratovanja...
Ta, ozbiljno je djelovalo kada je trebalo.To je sve.

Čistiti prostor ili akcije čišćenja u ratu su također legitimne akcije.
Ne vidim što bi učinio...
Da se oklopna bojna, tj.da se SIS-ovci voze na tenkovima i dijele slatkiše...?!
To je bio specijalni zadatak koji je možda spriječio dodatna stradanja civilnog stanovništva, a i uštedio mnoge hrvatske živote koji su mogli naletjeti na žešči otpor...
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 16:24   #4
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
O kojim ti bljuvotinama naklapaš,
o čisto srbskim o paljenjiu i klanju
aj vrati se na 91 pa piši o tome kaj ste radili pa na 95 na traktorijadu
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 16:39   #5
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
o čisto srbskim o paljenjiu i klanju
aj vrati se na 91 pa piši o tome kaj ste radili pa na 95 na traktorijadu
[email protected] se i pročitaj ponovo.
Upotrijebi mozak malo čovječe...Ajmo ispočetka.

Psihološka operacija
Što nije jasno u rečenici..?
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:55   #6
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
o čisto srbskim o paljenjiu i klanju
aj vrati se na 91 pa piši o tome kaj ste radili pa na 95 na traktorijadu
Osim toga SIS se nije bavio psiholoskim ratovanjem nego se bavio protuobavjestajnom sigurnoscu. Nije to tzv. JNA pa da svatko radi sto hoce. Kod njih se KOS bavio sa svim aktivnostima osim onima za koje je predvidjen.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:21   #7
Hmmm...KOS je nije nastao preko noći kao SIS.
To je bila uvježbana vojna agencija..SIS pak nije imao vremena ni novca da postigne isto.
Kadar je vrlo važna stvar.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 23:44   #8
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Hmmm...KOS je nije nastao preko noći kao SIS.
To je bila uvježbana vojna agencija..SIS pak nije imao vremena ni novca da postigne isto.
Kadar je vrlo važna stvar.
pitaj nas za 30-40 godina (boldano)

jbt kako agencija? kako? zar ti ne miriše kapitalistički? stojković bi se naježio da mu to veli takav KADAR
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 10:48   #9
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Tijekom VRO Oluja, nakon zauzimanja odašiljača na Petrovoj Gori, djelatnici SIS-a izveli su operaciju psihološkog ratovanja.

Odglumili su krajiške informativne službe, koji na ekavici izvještavaju krajiško stanovništvo o kretanju i nastupanju Hrvatske vojske.

Dok je Hrvatski radio iz sata u sat čitao Tuđmanovu miroljubivu poruku, pozivajući krajiško stanovništvo da ostane, da ne strahuju, da će se HV ponašati korektno i zaštitnički, trajala je usporedna akcija SIS-a.

Istim vremenskim ritmom, SIS-ovci su kao lažni spikeri emitirali zastrašujuće vijesti o navali ustaša koji pred sobom ubijaju sve što se kreće.
U samo tri dana ispražnjen je prostor između Turnja i Knina.

Efekt je postignut kooperiranjem krajiških vođa, neidentificiranih palikuća i ubojica sa hrvatske strane te rečene SIS-ove operacije nad poslijedpodnevom kada je pala kvazidržavica.

Dok je padala krajiška samoproglašena oružjetvorina, SIS je izveo predstavu o klanju.U međuvremenu je spaljeno otprilike 10.000 nekretnina i likvidiran neutvrđen broj civila u sektorima sjever i jug, koji su zbog starosti ili sporosti doista dočekivali HV.

Operacije psihološkog ratovanja legitimne su.
SIS (Sigurnosno-izvještajne službe) je pod ravnanjem Markice Rebićaučinio odličan posao kao koordinirana akcija na terenu i stožeru i stožeru specijalnih operacija.
Kad je oslobođena Petrova gora i spomenuti odašiljač?
Quote:
Na Petrovoj gori su policijski specijalci i snage ZP Zagreb i Karlovac do 14. kolovoza savladali preostale snage SVK.
Ne kužim kako su mogli preko odašiljača Petrova gora, koji je bio u rukama pobunjenih Srba, izvoditi psihološki rat ako je Petrova gora oslobođena među zadnjima a posle nije ni bilo potrebe izvoditi psihološki rat jer su Srbi u zbjeg krenuli već 04.08.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 15:58   #10
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
pitaj nas za 30-40 godina (boldano)

jbt kako agencija? kako? zar ti ne miriše kapitalistički? stojković bi se naježio da mu to veli takav KADAR
Ovo gore te nisam ništa razumio...
Ako možeš biti jasnija, bilo bi sjajno..
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 16:02   #11
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Kad je oslobođena Petrova gora i spomenuti odašiljač?
Točan sat i datum nije mi poznat..
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako su mogli preko odašiljača Petrova gora, koji je bio u rukama pobunjenih Srba, izvoditi psihološki rat ako je Petrova gora oslobođena među zadnjima a posle nije ni bilo potrebe izvoditi psihološki rat jer su Srbi u zbjeg krenuli već 04.08.
Vjerojatno je kada je prvi puta probijena crta u Sektoru Sjever.
Očito su među prvim napadnim snagama bili i SIS-ovci koji su se uspeli na Petrovu Goru.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 19:23   #12
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Točan sat i datum nije mi poznat..

Vjerojatno je kada je prvi puta probijena crta u Sektoru Sjever.
Očito su među prvim napadnim snagama bili i SIS-ovci koji su se uspeli na Petrovu Goru.
sis se nije nikada penjao niti uprljao uniformu...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:04   #13
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Točan sat i datum nije mi poznat..

Vjerojatno je kada je prvi puta probijena crta u Sektoru Sjever.
Očito su među prvim napadnim snagama bili i SIS-ovci koji su se uspeli na Petrovu Goru.
Ma kakvi... rijetko komentiram jer ne znam, ali o Petrovoj gori znam, najbolji mi je frend došao gore među prvima (VES veza). Datum ne znam točno, no jedno 5-7 dana po početku Oluje, pošto je prije toga bio 4-5 dana na Kupi.

Sve je bilo ispražnjeno, zasrano, uništeno. U podrumu je bio zavezan pas Šarplaninac, jadan lud od žeđi. Spasili ga ali uz velika muda (priđi ti šarplanincu koji te ne pozna i žedan je k'o pas).

Od tamo nije nitko emitirao jedno 2-3 dana kad su oni stigli, zato su ih i poslali jer se nije očekivala nikakva obrana. Prolazili su do tamo kroz pusta sela, par stanovnika koji su ostali su ih redom izvještavali da je vojska RSK davno otišla.

Ako briješ da je nekakav SIS imao posla u tom zadnjem danu emitiranja, mislim da se grdno varaš - poslati dobro istrenirane diverzante duboko u planinu u neprijateljski teritorij unaprijed kako bi preuzeli nekakvo emitiranje upravo kad se neprijatelj odluči povući, a nemaš pojma da li će se uopće povući dok ga ti nemaš snage istjerati, e kako bi (možda) uspio s nekakvim propagandnim porukama - suludo i totalno blesavo.

Kao da civili imaju na radiu lokator koji im veli odkud je emisija emitirana? Ako nešto takvo emitiraš možeš slobodno odkud želiš, ne moraš s Petrove gore...
z00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:24   #14
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
sis se nije nikada penjao niti uprljao uniformu...
Imaš pravo Worme..
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 21:29   #15
Quote:
z00 kaže: Pogledaj post
Ma kakvi... rijetko komentiram jer ne znam, ali o Petrovoj gori znam, najbolji mi je frend došao gore među prvima (VES veza). Datum ne znam točno, no jedno 5-7 dana po početku Oluje, pošto je prije toga bio 4-5 dana na Kupi.

Sve je bilo ispražnjeno, zasrano, uništeno. U podrumu je bio zavezan pas Šarplaninac, jadan lud od žeđi. Spasili ga ali uz velika muda (priđi ti šarplanincu koji te ne pozna i žedan je k'o pas).

Od tamo nije nitko emitirao jedno 2-3 dana kad su oni stigli, zato su ih i poslali jer se nije očekivala nikakva obrana. Prolazili su do tamo kroz pusta sela, par stanovnika koji su ostali su ih redom izvještavali da je vojska RSK davno otišla.

Ako briješ da je nekakav SIS imao posla u tom zadnjem danu emitiranja, mislim da se grdno varaš - poslati dobro istrenirane diverzante duboko u planinu u neprijateljski teritorij unaprijed kako bi preuzeli nekakvo emitiranje upravo kad se neprijatelj odluči povući, a nemaš pojma da li će se uopće povući dok ga ti nemaš snage istjerati, e kako bi (možda) uspio s nekakvim propagandnim porukama - suludo i totalno blesavo.

Kao da civili imaju na radiu lokator koji im veli odkud je emisija emitirana? Ako nešto takvo emitiraš možeš slobodno odkud želiš, ne moraš s Petrove gore...
zOO, hvala ti na ovom korektnom i pismenom upisu.
Pravo je zadovljstvo čitati ljude koji znaju, a ne čobane koji se ne znaju potpisati..

Uglavnom, teško da je itko bio gore..kako kažeš.
No, ostavljam malu sumnju u operacijama koje su išle prema BIH.

E, ako nije smetnja, smijem li te pitati, čisto ovako bez obavezno...Poznaješ li ratne operacije 5.Korpusa ABIH u pravcu Sanskog Mosta..
Zanima me ova djevojka sa snimke..minutaža 8:16..pred kraj snimke...
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 15:15   #16
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Hmmm...KOS je nije nastao preko noći kao SIS.
To je bila uvježbana vojna agencija..SIS pak nije imao vremena ni novca da postigne isto.
Kadar je vrlo važna stvar.
Za sto je uvjezbana? Za likvidacije zarobljenih civila i vojnika?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 15:28   #17
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Za sto je uvjezbana? Za likvidacije zarobljenih civila i vojnika?
Što im je u opisu posla..Vjerojatno iste zadatke ima i SIS onda.
Mislim da je organizacijska i operativna shema prepisana, možda i promjenjena, ne znam točno.

Kako stoji u opisu KOS je osnovan od III.odjela OZN-e 1946. sa zadatkom
kontraobavještajne zaštite, borbe protiv unutrašnjeg neprijatelja, suprostavljanju fašističkoj i ekstremnoj emigraciji, borbi protiv težih slučajeva razbijanja moralno političkog jedinstva i zaštita tajnosti

1980- ih KOS se definira kao čuvanje ustavom utvrđenog poretka, teritorijalne cjelokupnosti i suvereniteta SFRJ.

O ulozi KOS za vrijeme 1991. ima se što pričati, ali mislim da bi skrenuli s time.

KOS je likvidirao zarobljenike..?
Na što točno misliš..
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 15:59   #18
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Točan sat i datum nije mi poznat..
Vjerojatno je kada je prvi puta probijena crta u Sektoru Sjever.
Očito su među prvim napadnim snagama bili i SIS-ovci koji su se uspeli na Petrovu Goru.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Petrova_gora
Oslobođena je na samom kraju Oluje, predajom zadnjeg korpusa pobunjenih Srba.
Do tada je bila u srpskim rukama.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 16:01   #19
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

https://hr.wikipedia.org/wiki/Petrova_gora
Oslobođena je na samom kraju Oluje, predajom zadnjeg korpusa pobunjenih Srba.
Do tada je bila u srpskim rukama.
srbi bodrili svoju junačku vojsku da idu krvožedne ustaže koje kolju sve živo i neživo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 16:33   #20
SIS u VRO "Oluja"

Srbi su uvjezbavali zbjeg jos mjesecima prije Oluje, imali su takoreci pripreme za traktorijadu. Ima snimka na dokumentarcu ne sjecam se tocno kojem, mislim da se radi o Anti Gotovini il tako nesta. Tako da je ova tema totalno promasena. HIS je dotle uredno prisluskivao cijeli vojni i politicki vrh Srbije
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.