Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2010., 14:32   #61
kemija

Da li znate jel trebamo učiti ugljikovodike alkane, alkene i ostalo... sve formule, nazive i to? Ima toga fakat puno
zrinka_makaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 16:37   #62
Što je tako strašno vezano za ugljikovodike? Meni to nikako nije jasno.
I da, ugljikovodici će biti na maturi. Nauči ti to.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 16:39   #63
Svi bi htjeli položit što bolje maturu i upisat fakultet, a pola toga ne bi naučili.
E pa ne može tako. Treba lijepi sjesti i zagrijat stolicu. Ovo je odličan uvod u ono što nas čeka na faksu.
 
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 17:49   #64
Quote:
-Cyclone- kaže: Pogledaj post
Svi bi htjeli položit što bolje maturu i upisat fakultet, a pola toga ne bi naučili.
E pa ne može tako. Treba lijepi sjesti i zagrijat stolicu. Ovo je odličan uvod u ono što nas čeka na faksu.
Slažem se. Zaista savjetujem onima koji polažu kemiju, fiziku, eventualno biologiju (budući da pišem na "Kemija na državnoj maturi držat ću se nje i srodnih predmeta) da svladate to sad, točnije prije nego krenete na fakultet, što god upisali. Tamo će se sve nadovezati na vaše znanje, a ako ga nemate, prva godina će proći učeći ono što ste već trebali znati.

Sretno!

P.S. premda vam na državnoj maturi organska kemija najmanje nosi, ako se ne varam, to ne znači da je ne trebate znati. Ona je osnova za većinu biomedicinskih fakulteta, pa savjetujem da i kad prođe državna, da malo pogledate i to...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 17:59   #65
Quote:
Gänseblümchen kaže: Pogledaj post

P.S. premda vam na državnoj maturi organska kemija najmanje nosi, ako se ne varam, to ne znači da je ne trebate znati. Ona je osnova za većinu biomedicinskih fakulteta, pa savjetujem da i kad prođe državna, da malo pogledate i to...
Da, kad prođe.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 18:02   #66
Quote:
-Cyclone- kaže: Pogledaj post
Svi bi htjeli položit što bolje maturu i upisat fakultet, a pola toga ne bi naučili.
E pa ne može tako. Treba lijepi sjesti i zagrijat stolicu. Ovo je odličan uvod u ono što nas čeka na faksu.
Samo mi reci KADA da ja naučim gradivo koje je programu predviđeno za kraj školske godine, a često se niti ne stigne. I tu mislim na masti, ulja, amine, nukleinske i ugljikohidrate koji će biti na DM.

Većina nas koji idu na biomedicinske fakultete ima za položiti 6 predmeta i svi grijemo stolicu i previše, zato nemoj govoriti da bi svi htjeli napisat dobro bez učenja. + Što se piše za vrijeme škole što nije normalno.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 20:05   #67
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Samo mi reci KADA da ja naučim gradivo koje je programu predviđeno za kraj školske godine, a često se niti ne stigne. I tu mislim na masti, ulja, amine, nukleinske i ugljikohidrate koji će biti na DM.

Većina nas koji idu na biomedicinske fakultete ima za položiti 6 predmeta i svi grijemo stolicu i previše, zato nemoj govoriti da bi svi htjeli napisat dobro bez učenja. + Što se piše za vrijeme škole što nije normalno.
Ne znam, mi smo masti i ulja obrađivali još u osnovnoj poprilično detaljno, pa opet u srednjoj iz biologije. Ista priča i s nukleinskim i ugljikohidratima...
Amini su prava duša od spojeva, tako da to i nije problem naučiti
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 22:04   #68
Ljudi kako napreduje? Još tjedan dana do ispita... Meni grozno, jer učim biologiju, a kemiju brijem da neću ni za 2 uradit
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 22:19   #69
Quote:
Maxes kaže: Pogledaj post
Ljudi kako napreduje? Još tjedan dana do ispita... Meni grozno, jer učim biologiju, a kemiju brijem da neću ni za 2 uradit
Mene više strah biologije jer ima punoo detalja i više za naučiti a kemija ajd' ok, zavisi što bude na ispitu. Može biti super a može i katastrofa
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:20   #70
Utječe li povećanje koncentracije reaktanta na brzinu kem reakcije?
Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:50   #71
Utječe. Međusobno su razmjerni.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:58   #72
Imam 2 pitanja ako netko zna:

1) Kako izračunati množinsku koncentraciju otopine dobivene miješanjem 50 mL vodene otopine HCl množinske koncentracije 2,0 mol/L i 150 mL vodene otopine HCl množ.konc. 0,1 mol/L?

2) Kad računamo konstantu racnoteže npr. za reakciju 2A + 2B ----> 4C,
dali moramo pokratiti sve s 2, jer ako pokratimo konstanta ravnoteže će biti potpuno drugačija kasnije kad se ubace potencije.
MrSandman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:03   #73
1) Najprije izračunaj množine HCl u obje otopine. Te množine zbroji i podijeli s ukupnim volumenom (0,2 L).
2) Da, moraš skratiti.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:20   #74
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
1) Najprije izračunaj množine HCl u obje otopine. Te množine zbroji i podijeli s ukupnim volumenom (0,2 L).
2) Da, moraš skratiti.
Thank you. Pitam za ove otopine jer sam čuo da ako je množina jedne od otopina zanemarivo mala, da jednostavno računamo kao da je i nema pa sam htio provjerit.
MrSandman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 19:49   #75
Quote:
MrSandman kaže: Pogledaj post
Thank you. Pitam za ove otopine jer sam čuo da ako je množina jedne od otopina zanemarivo mala, da jednostavno računamo kao da je i nema pa sam htio provjerit.
U ovom zadatku definitivno nije zanemarivo mala, zanemarivo mala bi bila kad bi bila barem 4-5 puta manja od druge.

I još nešto, vidim da je bilo rasprave o takvim stvarima, pa možda nekom dobro dođe: brzina kemijske reakcije ovisi o koncentraciji reaktanata (ne nužno o koncentraciji svakog reaktanta, ali mislim da vam to neće biti bitno za maturu), ravnotežne koncentracije također ovise, a konstanta ravnoteže NE ovisi (ona ovisi samo o temperaturi).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 20:59   #76
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
U ovom zadatku definitivno nije zanemarivo mala, zanemarivo mala bi bila kad bi bila barem 4-5 puta manja od druge.

I još nešto, vidim da je bilo rasprave o takvim stvarima, pa možda nekom dobro dođe: brzina kemijske reakcije ovisi o koncentraciji reaktanata (ne nužno o koncentraciji svakog reaktanta, ali mislim da vam to neće biti bitno za maturu), ravnotežne koncentracije također ovise, a konstanta ravnoteže NE ovisi (ona ovisi samo o temperaturi).
Vidim da si zamijenila volimen i koncentraciju, mnozinska konc.je u ovom slučaju 20x veća od ove druge, a ne samo 4 ili 5. Znaci ipak ju možemo zanemarit? Ili ne?
MrSandman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 23:06   #77
Može li mi netko objasniti kako doći do rješenja ovog zadatka?

Pomiješano je 50 mL vodene otopine klorovodične kiseline čija je množinska koncentracija 0.2 mol/L i 50 mL amonijeve lužine iste množinske koncentracije. Je li dobivena otopina kisela, neutralna ili lužnata i hoće li promijeniti boju plavog lakmusovog papira?
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 23:10   #78
Očito je da su množine tvari u ovoj neutralizaciji jednake, odnosno da će izreagirati oba reaktanta. Otopina će biti kisela zbog hidrolize amonijeva klorida (tj. amonijeva iona).
NH4+ + H2O -> NH4OH + H+
Zbog toga će nastala otopina promijeniti boju plavog lakmus papira iz plave u crvenu.
vrtzio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 23:19   #79
Quote:
vrtzio kaže: Pogledaj post
Očito je da su množine tvari u ovoj neutralizaciji jednake, odnosno da će izreagirati oba reaktanta. Otopina će biti kisela zbog hidrolize amonijeva klorida (tj. amonijeva iona).
NH4+ + H2O -> NH4OH + H+
Zbog toga će nastala otopina promijeniti boju plavog lakmus papira iz plave u crvenu.
Hvala.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 18:22   #80
Quote:
Orodiel kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti kako doći do rješenja ovog zadatka?

Pomiješano je 50 mL vodene otopine klorovodične kiseline čija je množinska koncentracija 0.2 mol/L i 50 mL amonijeve lužine iste množinske koncentracije. Je li dobivena otopina kisela, neutralna ili lužnata i hoće li promijeniti boju plavog lakmusovog papira?
mislim da ti je vrtzio dao malo preopširno objašnjenje
gle ovako...koncetracije i volumeni su im jednaki...onda uzmi samo u obzir što je jako...jel u pi tanju jaka kiselina ili jaka baza i dobit ćeš odgovor
Jacqueline7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.