Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2010., 18:59   #81
Evo nešto zanimljivo.......

Silver Manipulation Explained — Cartoon

http://www.youtube.com/watch?v=Gl47z...layer_embedded
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 19:34   #82
Jedno od karakteristika trzista zlata i srebra je velika volatilnost i na to treba racunati pa shodno tome prijenjivati taktiku ulaganja. To trziste, usprkos naglog rasta, jos uvjek je vrlo malo u usporedbi sa dionickim trzistem pa veliki igraci mogu s njime kratkorocno manipulirati sto cesto i cine.

No kad je u pitanju trziste zlata, u zadnjih godinu dana, doslo je do suptilne ali korijenite promjene. Danas "dumping" zlata moze samo u vrlo kratkom roku imati svoj efekt jer postoji trziste kapitala koje ce to odmah iskoristiti kao priliku za dokup sto ima za posljedicu opet kotinuirani rast cijene. Iza toga stoje, naravno, fudamentalni razlozi, a to je sve ubrzanija degeneracija svjetskog monetarnog sustava baziranog na valutama bez pokrica i instrumentu djeloicnih rezervi koji hrani sve veci ciklus zaduzivanja kao primarni motor ekonomskog rasta.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 06.12.2010. at 19:43.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 19:57   #83
danas je srebro nakratko bilo probilo 30$ po unci,onda malo jači pad za oko 40 centi (vjerovatno uskaču sa manipulacijama) i sad se opet kontinuirano diže prema 30.izgleda da ova akcija šta je max keiser pokrenuo ima uspjeha .baš me zanima hoće li ova bank run akcija šta je započeo eric cantona imati kakav uspjeh i ako hoće hoće li se na neki način odraziti na cijenu srebra i zlata.btw jel netko možda zna jel se negdje kod nas može topiti zlato i srebro tj pretvarati ih u polugice?
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 20:19   #84
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
danas je srebro nakratko bilo probilo 30$ po unci,onda malo jači pad za oko 40 centi (vjerovatno uskaču sa manipulacijama) i sad se opet kontinuirano diže prema 30.izgleda da ova akcija šta je max keiser pokrenuo ima uspjeha .baš me zanima hoće li ova bank run akcija šta je započeo eric cantona imati kakav uspjeh i ako hoće hoće li se na neki način odraziti na cijenu srebra i zlata.btw jel netko možda zna jel se negdje kod nas može topiti zlato i srebro tj pretvarati ih u polugice?
U polugice nigdje. Imaš u Tratinskoj rafineriju gdje zlato i srebro možeš pretopiti u granulat. Mislim da je čak moguće i da ti naprave "rundele" (priprema za izradu zlatnika ili srebrnjaka), treba provjeriti. Pa onda poslije otisneš svoj portret u te rundele i kuješ svoj novac
Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 22:15   #85
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
danas je srebro nakratko bilo probilo 30$ po unci,onda malo jači pad za oko 40 centi (vjerovatno uskaču sa manipulacijama) i sad se opet kontinuirano diže prema 30.izgleda da ova akcija šta je max keiser pokrenuo ima uspjeha .baš me zanima hoće li ova bank run akcija šta je započeo eric cantona imati kakav uspjeh i ako hoće hoće li se na neki način odraziti na cijenu srebra i zlata.btw jel netko možda zna jel se negdje kod nas može topiti zlato i srebro tj pretvarati ih u polugice?
Ne treba to pretvarati u polugice,srebro je srebro.I što će biti jače istaknuta monetarna uloga srebra to će više na snazi i značaju dobivati bilo kakvo srebro pa i junk...Cijena trenutno 30,22 Usd što je 22,70 eura što daje cca 168 kuna po unci.Kad se samo sjetim da sam prije 1,5 mjesec kupovao po 100 kuna po unci...Eh dobra stara vremena...Kad bi barem opalila jedna malo jača deflacija.
Odnos srebro zlato trenutno na 47:1 i pošteno se spušta.Ona moja prognoza da se do kraja godine ide na 35 Usd po unci se sasvim lako može ostvariti.Fulao sam bar zasada da će euro ojačati pa bi i cijena u eurima mogla biti komotnih 25 eura po unci.Koliki bi mogao biti transfer kupovne moći pomalo sugerira slijedeći video.

http://www.youtube.com/watch?v=GtZYLwEFDfE
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 11:07   #86
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Ne treba to pretvarati u polugice,srebro je srebro.I što će biti jače istaknuta monetarna uloga srebra to će više na snazi i značaju dobivati bilo kakvo srebro pa i junk...Cijena trenutno 30,22 Usd što je 22,70 eura što daje cca 168 kuna po unci.Kad se samo sjetim da sam prije 1,5 mjesec kupovao po 100 kuna po unci...Eh dobra stara vremena...Kad bi barem opalila jedna malo jača deflacija.
Odnos srebro zlato trenutno na 47:1 i pošteno se spušta.Ona moja prognoza da se do kraja godine ide na 35 Usd po unci se sasvim lako može ostvariti.Fulao sam bar zasada da će euro ojačati pa bi i cijena u eurima mogla biti komotnih 25 eura po unci.Koliki bi mogao biti transfer kupovne moći pomalo sugerira slijedeći video.

http://www.youtube.com/watch?v=GtZYLwEFDfE
jbt koji potencijal tržišta.neka samo još malo zaškripi u američkoj ekonomiji mogla bi krenut navala na metale.još max 2-3 godine da se ameri slome,a onda će biti svašta.
btw imaš pp
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:42   #87
Evo mogućeg objašnjenja što se dogodilo u srijedu i zašto cijena neće ispod 28 Usd.Kamate na obveznice ne rastu tek tako...

http://forums.silverseek.com/showthr...l-be-wonderful.

Nego vidim i Fofoa doživljava srebro kao inferiorno,a jedan od razloga je cijena?!Srebro je kao uostalom i zlato plemeniti i monetarni metal i tu dileme nema.Treba se znati podesiti prema stvarnosti koja te okružuje,a ne tumačiti stvarnost prema vlastitim teorijama ma koliko one u najvećem dijelu logične bile.Ne može zlato biti 5000 eura,a da srebro ne bude minimum minimuma 200 eura.I srednji sloj će štititi svoju kupovnu moć,a kriza je po meni preduboka da bi se srebro survalo nazad na današnje omjere jer su oni podosta potcjenjivački.
S druge strane nastavi li se ovako stiskati i "trenirati" srebro mogao bi se postići kontraefekt.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:07   #88
Srebro bi moglo imati veci potencijal od zlata jer osim monetarne uloge on je u mnogo vecoj mjeri trazen u industrijske svrhe pa s obzirom na mnogo nizu cijenu od zlata potraznja za industrijske svrhe nije njome ugrozena. Volatilnost je veca nego kod zlata, prilika za one koji zaista znaju trgovati, a za one koji ga kupuju, kao i zlato, da bi konpenzirali posljedice inflacije to je irelevantno.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 23:25   #89
-CFTC Commissioner Bart Chilton Reveals "One Trader" Controls 40% Of Silver Market

http://www.zerohedge.com/article/cft...lver-holdings-

Zadnje uređivanje jablan1 : 11.12.2010. at 23:31.
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 12:43   #90
Da li znate tko u Zg-u otkupljuje lom srebra (imam ga cca 40g prsteni i lančići strgani), ne znam kaj bi s tim, a žao mi je baš u smeće baciti...
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 13:32   #91
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Da li znate tko u Zg-u otkupljuje lom srebra (imam ga cca 40g prsteni i lančići strgani), ne znam kaj bi s tim, a žao mi je baš u smeće baciti...
evo ovi ti otkupljuju
http://www.usponplus.hr/?gclid=CM6u4...FVc03godfSCnqA
ako prodaš javi kolko si dobio po gramu
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 14:55   #92
Quote:
astifan kaže: Pogledaj post
evo ovi ti otkupljuju
http://www.usponplus.hr/?gclid=CM6u4...FVc03godfSCnqA
ako prodaš javi kolko si dobio po gramu
Hvala! Javim!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 17:12   #93
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Srebro bi moglo imati veci potencijal od zlata jer osim monetarne uloge on je u mnogo vecoj mjeri trazen u industrijske svrhe pa s obzirom na mnogo nizu cijenu od zlata potraznja za industrijske svrhe nije njome ugrozena. Volatilnost je veca nego kod zlata, prilika za one koji zaista znaju trgovati, a za one koji ga kupuju, kao i zlato, da bi konpenzirali posljedice inflacije to je irelevantno.
Koje to tocno industrijske svrhe? Potraznja za srebrom u fotagrafiji je totalno otisla u bananu, tako da me zanima koje su jos to tocno industrijske svrhe srebra koje bi mogle zamijenit fotografiju?
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 21:32   #94
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Koje to tocno industrijske svrhe? Potraznja za srebrom u fotagrafiji je totalno otisla u bananu, tako da me zanima koje su jos to tocno industrijske svrhe srebra koje bi mogle zamijenit fotografiju?
Na temi o zlatu sam nabrojao (i obrazlozio) dugi niz industrijskih svrha srebra...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 22:20   #95
jel netko možda zna kada će naši zakonodavci prilagoditi zakon o plemenitim kovinama europskom zakonu,s obzirom da se uskoro očekuje završetak pristupnih pregovora? negdje sam bio pročitao da bi svi zakoni trebali biti plilagođeni do kraja prve polovice sljedeće godine.
zanimljiv vid o trenutnoj situaciji na tržištu srebra :
http://www.youtube.com/watch?v=B7eRwW34j1g&feature=sub
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 13:15   #96
Kada se raspravlja o monetarnoj ulozi zlata i srebra treba reći par stvari.
Moja osnovna definicija monetarnog metala,a to je samo "moje skromno mišljenje",je ono što omogućuje sustav da se zadrži na okupu.Hoće li samo zlato koje je za veliku većinu skupo biti samo u mogućnosti da održi sustav?Moje je mišljenje da neće jer je u najvećem broju slučajeva nedostupno velikoj većini tržišta.Jednostavno velika većina zlata dolazi u "većim apoenima".Kada tržište uvidi da mu je zlato nedostupno okrenuti će se srebru.I onda neće biti važno kolika je cijena,ako je ona dostupna i neće biti važno što je srebro industrijski metal i što mu ukupna količina u sustavu pada jer će biti jedino važno braniti se od inflacije i gubitka kupovne moći.Taj je zakon jači.
Ljudi će u toj situaciji po meni postupiti po instiktu,a ne po logici...
Tako da je sada za zlato otegotna okolnost "relativna skupoća" i nemogućnost da se "plasira".Jednostavno nemoguće je toliko klackalicu nagnuti na jednu stranu i toliko bogatstva odliti,a da svi oni koji su na drugoj strani sjede skrštenih ruku.A ljudi ne vole kada im se zaslužena imovina i nezaslužene privilegije ukidaju.Toliko bi trebalo biti vidljivo.
Tako da je po meni upravo srebro među ostalim ono koje može uravnotežiti stvar.Ne uvaži li se ovaj ipak balansiraniji pristup zlato bi se moglo naći u problemu...
Ako ne postoji druga strana jednadžbe,druga strana u trgovini nemoguće je uspostaviti sustav koji će funkcionirati,nastupa "loss of confidence".
Dakle nije "zlato" samo ono što je u fizičkom smislu zlato već ono što omogućuje da sustav funkcionira.
Negiranje srebra kao monetarnog metala je ustvari poželjno jer spušta cijenu...
Inzistirati sada samo na zlatu,to je prikriveno kao do sada inzistirati samo na dolaru.Da smo dosada osim dolara kao rezervne valute imali i njemačku marku,euro,švicarski franak ili bilo koju drugu valutu ne bi nastale ili bi daleko teže nastale ovolike disproporcije i neravnoteže i ne bi bili ovoliki deficiti i dugovi,a samim tim bogatstvo bi bilo ravnomjernije raspoređeno i trgovina puna zdravija,na puno više čvrstih stupova bi sve počivalo jer bi većina birala solidniju valutu.Tržišna utakmica...a i nema mrdanja s deficitima i inflacijom.
Tako da je na neki način zlatni standard i njegovo ukidanje prokrijumčario ovu inflaciju i korupciju jer je dolar ostao svjetska rezervna valuta,iako su svi bili vezani ustvari ne na dolar nego na zlato.I tu je srebro po meni lijek ili jedan od lijekova,i u stvarnom i prenesenom značenju.
Nikad,ama baš nikad nije dobro imati back up plan,ako ne prođe plan a i biti bez "regulatornog mehanizma povratne sprege",ako već pričamo o slobodnom tržištu...To bi trebalo vrijediti za oba metala podjednako.
Čemu uopće bilo što objašnjavati,pustimo tržištu da izregulira cijenu srebra i zlata...i što je novac.
Ostalo se može objesiti mačku o rep,pa i sve ovo ovdje napisano.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 07:15   #97
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
...
Sjecam se nebuloznog razloga zasto zlato po nekima nemoze biti novac. Odgovor je bio da ga ima premalo u odnosu na volumen svjetske privrede.

Razlog je totalno deplasiran. Nitko ne predvidja da cemo u tobolcima nisiti zlatne novcice i s njima kupovati robu. To je srednji vijek a mi smo u 21. stoljecu. Danas je zlato digitalizirano. Transakcije se vrse elektronskim impulsima i totalno je irelevantno koliko ima zlata. Svaka kupovina se moze platiti elektronskim transferom frakcije jednog grama ili unce zlata.

Vazno je da je novac baziran na necemu sto nije objekt manipulacije drzave u sprezi sa bankarskom elitom nego roba koja podljeze odluci slobodnog trzista. Zlato je tu, iz mnogih razloga koji su nebrojeno puta poinavljani, superiorni medij robne razmjene i ono je uvjek bilo i biti ce novac. Ono nije nacionalna valuta ali to nije ni svemocni dolar ako zelis bilo gdje izvan Amerike kupiti rotkvice na gradskoj trznici. Zato ga trebas prije pretvoriti u lokalnu valutu, isto kao i svaki drugi novac koji nije valuta doticne drzave. Danas je to nevjerojatno lako. To se postize klikom misa na racunalu i ja vec godinama tako placam svoje racune kada sam u Hrvatskoj. Gdje je problem??
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje lili p. : 20.12.2010. at 10:05. Reason: quote fix
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 11:41   #98
@glosa
Koncept je jasan i realan, treba imati onoliko novca (povjerenja) koliko imas asseta. Ne trebas trgovati asset-om vec kreiras digitalni zapis "backed on asset".
Stvar je povjerenja ( gledao sam Inside Google na NG i vidio prilog o cloud computing, dakle svi koji stavljaju svoje data recorde na njihove servere imaju povjerenja da treća strana, bilo vlada, teroristi,,stojaznamtko, neće prčkati po podacima)
Tako treba funkcionirati i novac.
Danas kada je to sve strašno narušeno i disfuncinalno jer privatnojavne centralne banke vrše wealth transfer sistemom kamate i frakc. rezervi ( dakle legaliziranom krađom), je meni kao malom mravu nejasno...
1. Kako ce banane države tipa Hrvatske bez unce plemenitih metala u trezoru centralne banke kreirati novac??? Iz čega i kolikoM1.M2...Mx?
2. Mozemo mi sitni hedzirati situaciju i integrirati vrijednost svog rada u pokoju uncu PM, ali zar mislimo da će oni koji su prevare osmislili i sve do ovuda doveli (FED...) odustati bez borbe i novih prijevara od ireverzibilnog procesa transfera bogatstva od papira k hard assetu(misljenje o tom procesu polako postaje mainstream u invest. zajednici)?
Bojim se da to , bez obzira koliko bilo očito, neće ići glatko i da će biti suza i palih boraca tim putem.

Volio bih da netko prokomentira ove moje laičke nedoumice. Naime, 20 god se bavim privatnim biznisom i diverzificirao sam imovinu u biznis, nekretnine,dionice i plemenite metale,, te pokusavam proniknuti "next step" da ovo sto sam stvorio ne ode u dim?
Hvala na dobrim participacijama u diskusijama ,,, vidim ovaj forum( uz Bakicev blog i "moj novac") kao jedno svijetlo i putokaz u odabiru kvalitetne strategije za buducnost.
OT- prije 6 do 7 godina par geekova s "moj novac" se obogatilo od kvalitetnih informacija tamo pruzenih. Samo su uskočili u vlak zvan balkanske burze i zgrnuli kapital .
Znam da se scenariji u invest biznisu bas i ne ponavljaju , ali mislim da diskusija ovdje ( masimo i svi ostali) pruža svim zainteresiranim ogroman benefit za male novce. Pozz
biljin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 17:54   #99
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Sjecam se nebuloznog razloga zasto zlato po nekima nemoze biti novac. Odgovor je bio da ga ima premalo u odnosu na volumen svjetske privrede.

Razlog je totalno deplasiran. Nitko ne predvidja da cemo u tobolcima nisiti zlatne novcice i s njima kupovati robu. To je srednji vijek a mi smo u 21. stoljecu. Danas je zlato digitalizirano. Transakcije se vrse elektronskim impulsima i totalno je irelevantno koliko ima zlata. Svaka kupovina se moze platiti elektronskim transferom frakcije jednog grama ili unce zlata.

Vazno je da je novac baziran na necemu sto nije objekt manipulacije drzave u sprezi sa bankarskom elitom nego roba koja podljeze odluci slobodnog trzista. Zlato je tu, iz mnogih razloga koji su nebrojeno puta poinavljani, superiorni medij robne razmjene i ono je uvjek bilo i biti ce novac. Ono nije nacionalna valuta ali to nije ni svemocni dolar ako zelis bilo gdje izvan Amerike kupiti rotkvice na gradskoj trznici. Zato ga trebas prije pretvoriti u lokalnu valutu, isto kao i svaki drugi novac koji nije valuta doticne drzave. Danas je to nevjerojatno lako. To se postize klikom misa na racunalu i ja vec godinama tako placam svoje racune kada sam u Hrvatskoj. Gdje je problem??
Ne bi se u nekim stvarima do kraja koncepcijski složio.Prvo dolar je svjetska rezervna valuta i ti ako hoćeš kupiti naftu moraš platiti u dolarima.Dakle moraš kupiti krajnje rasprčkanu valutu jedne zemlje koja fura nevjerojatan deficit i zbog koje je čak 70% svjetskog novca u tom sve devalviranijem papiru,a sve pod iluzijom da je dolar dobar kao zlato,a znamo da odavno nije.Tako ta zemlja kroz svoju štampariju jeftino može kupovati naftu,a samim tim i bilo što drugo.
Što se tiče digitalnog zapisa...Nisam pobornik toga.Ako će to kontrolirati ista ona ekipa koja ovako olako stvara trilijune iz ničega i koja je dovela u ovu krizu onda definitivno ne.Ne bi to nikome dao u kontrolu jer su ljudi koruptivni što je nebrojeno puta dokazano.
Po meni mora postojati stvaran asset koji podržava neku valutu ili valute,a to je fizičko zlato.Tu za mene osobno dileme nema.
Inače pobornik sam ideje da u tu kombinaciju uđe i srebro za što bi trebao omjer 5:1 ili čak i manje.Mislim da je to moguće,pa čak i realno,a da ne velim potrebno...
I ja si zamišljam da će buduća cijena zlata pa i srebra pratiti svjetsku likvidnost najvažnijih valuta kako je to Massimo opisao.Freegold i freesilver mi se čine gotovo idealni kao podloga kapitalizacije i "store of value".Dakle nitko ne zamišlja da će se plaćati zlatnim novčićima,ali si zamišljam da ću te novčiće bilo kad po želji konvertirati iz čiste mase u papir i potrošiti.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:32   #100
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Ne bi se u nekim stvarima do kraja koncepcijski složio.Prvo dolar je svjetska rezervna valuta i ti ako hoćeš kupiti naftu moraš platiti u dolarima.Dakle moraš kupiti krajnje rasprčkanu valutu jedne zemlje koja fura nevjerojatan deficit i zbog koje je čak 70% svjetskog novca u tom sve devalviranijem papiru,a sve pod iluzijom da je dolar dobar kao zlato,a znamo da odavno nije.Tako ta zemlja kroz svoju štampariju jeftino može kupovati naftu,a samim tim i bilo što drugo.
Što se tiče digitalnog zapisa...Nisam pobornik toga.Ako će to kontrolirati ista ona ekipa koja ovako olako stvara trilijune iz ničega i koja je dovela u ovu krizu onda definitivno ne.Ne bi to nikome dao u kontrolu jer su ljudi koruptivni što je nebrojeno puta dokazano.
Po meni mora postojati stvaran asset koji podržava neku valutu ili valute,a to je fizičko zlato.Tu za mene osobno dileme nema.
Inače pobornik sam ideje da u tu kombinaciju uđe i srebro za što bi trebao omjer 5:1 ili čak i manje.Mislim da je to moguće,pa čak i realno,a da ne velim potrebno...
I ja si zamišljam da će buduća cijena zlata pa i srebra pratiti svjetsku likvidnost najvažnijih valuta kako je to Massimo opisao.Freegold i freesilver mi se čine gotovo idealni kao podloga kapitalizacije i "store of value".Dakle nitko ne zamišlja da će se plaćati zlatnim novčićima,ali si zamišljam da ću te novčiće bilo kad po želji konvertirati iz čiste mase u papir i potrošiti.
Americki dolar je jos uvijek svjetska rezervna valuta i da je na zlatnoj podlozi, kao sto je bio do prije 1971. godine, njegova uloga u svjetskom monetarnom sustavu bila bi neupitna. Ovako, skinuta od zlata (i ostalih PM) dani su mu odbrojani. Nije vise pitanje "dali" nego "kada".

Kada nebi "fiat" valute bile podlozne sustavnoj inflaciji zlato bi kao monetarni metal bilo potpuno nepotreban i njegova bi cjena pala do tocke ekvilibriuma uvjetovane trzisnim mehanizmom ponude i potraznje za industrijsku uporabu. Ovako, zlato je novac "of the last resort" dok god ne dodje do korjenite promjene svjetskog monetarnog sustava i eliminacije mogucnost sustavne inflacije papirnatog novca (jeli to uopce moguce u "fiat" sistemu ??).

Tehnologija nam danas omogucava da se s njime elektronski poslujemo bez da se u transakcijama zlato mora fizicki premjestati. Idealan novac.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 20.12.2010. at 19:47.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.