Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2012., 11:52   #281
Ti si vozilo prodala i nemaš više nikakve obaveze prema vozilu ili državi, sve je na novom vlasniku. Ako ne odjavi vozilo u roku od 1 godine, sve isprave vozila će biti poništene i vozilo svejedno odjavljeno, ali to dalje nema nikakve veze s tobom.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:26   #282
Rečeno mi je tako u policiji, jer se ja u svojoj županiji vodim u njihovoj evidenciji kao vlasnik. I da do tablica moram doć. I donijet ih radi odjave. Ko je tu lud?
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:03   #283
Oni. Jasno da se i dalje vodiš kao vlasnik, ali imaš kupoprodajni ugovor da to više nisi, što znai da evidencija nije ažurirana, a to nije tvoja krivnja. Slobodno pošalješ mail upravi s tim pitanjem, a odmah i žalbom na postupanje policajaca u tvom slučaju. Ti više nisi vlasnik, a kada si prodala auto, bio je uredno registriran - amen. Nevezano o kojoj se upravi radi, policija je centralizirana na području cijele RH. Ja u Zg postupam po svojim predmetima, po dopisima drugih postaja u mojoj upravi, ali i po dopisima drugih uprava i njihovih postaja, potpuno ravnopravno. Uglavnom, ima načina za odjavu tog vozila, a ti nisi uključena niti u jedan od njih.

P.S.: U ovom slučaju, šalje se dopis policijskoj postaji prema adresi novog vlasnika, policajci te postaje mu dolaze doma i oduzimaju isprave radi odjavljivanja i poništenja. Ako kaže da ih nema (izgubio/zagubio), automatski se poništavaju i vozilo se odjavljuje. Ima sd tu još mogućnosti, ali sve su pokrivene i niti jedna ne uključuje tebe.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:51   #284
Kontaktirala sam s gđom kojoj sam auto prodala, to je sve išlo preko njenog brata. Htio je da u ugovoru stavimo nju kao kupca.
Uglavnom, dotična kaže da je auto već tko zna gdje. Da ga je njezin brat kupovo za frenda. A ugovor smo stavili na nju.
Kaže da njoj ne mogu ništa jer ona nije vlasnik auta nego još uvijek ja. Govorim joj da nije tako, i da samo želim svoje tablice.

Uglavnom zvala sam nadležnu postaju od kud je ona i rekli su mi da mi oni ne mogu pomoć.

A kud da šaljem taj dopis?
Kako da to napišem?

Glupa sam po pitanju ove situacije jer mi se ovo prvi put dešava.
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 13:57   #285
Nismo se razumjeli, ti tu nemaš što raditi. Dostavila si na policiju kopiju kupoprodajnog ugovora i dalje je sve na policiji. Oni će poslati dopis postaji na kojem stanuje onaj kome si ti prodala taj auto. U ovom slučaju, na ugovoru je ime te žene. Policija će doći kod nje, a ona će reći gdje je vozilo dalje otišlo, pa će se dopisom tražiti postupanje iduće postaje. U svakom slučaju, to nema nikakve veze s tobom. Što se tiče te gospođe, malo se zeznula, a bahatost će ju najvjerojatnije koštati 700 kuna, obzirom da mi se čini da ju je brat malo zeznuo - ugovor je na nju, a auto je tko zna gdje (ako ona nema ugovor da je prodala auto, ona je krajnji vlasnik, barem što se tiče policije).

Jasno mi je da ćeš prije vjerovati policajcu s kojim si pričala u postaji, ali nemoj se zamarati traženjem jer nisi to dužna. Ako sumnjaš, pošalji mail svojoj upravi s upitom.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 14:16   #286
Ma joj, hvala ti puno. Al luda sam jer mi svatko govori drugačije.

Uglavnom, u policijskoj postaji sam samo dala prigovor na kaznu, i rekli su mi da do tablica moram doć sama kako je navedeno.

Javim kako je završila ova drama.

Hvala!
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 17:37   #287
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Oni. Jasno da se i dalje vodiš kao vlasnik, ali imaš kupoprodajni ugovor da to više nisi, što znai da evidencija nije ažurirana, a to nije tvoja krivnja.
Evidencija se ni na koji način ne može ažurirat na osnovu kupoprodajnog ugovora nego samo po podacima iz prometne dozvole.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 20:49   #288
Quote:
malena princeza kaže: Pogledaj post
Ma joj, hvala ti puno. Al luda sam jer mi svatko govori drugačije.

Uglavnom, u policijskoj postaji sam samo dala prigovor na kaznu, i rekli su mi da do tablica moram doć sama kako je navedeno.

Javim kako je završila ova drama.

Hvala!
Pozovi se na čl. 40. Pravilnika o registraciji i označavanju vozila po kojem nisi dužna vratiti reg. pločice ako su kupoprodajnim ugovorom ustupljene kupcu. Ne znam ni kako je ta osoba koja ti je rekla da moraš doći do tablica zamislila da ćeš odjaviti auto bez prometne dozvole i knjižice vozila jer se to može tek nakon godinu dana od isteka registracije i to po službenoj dužnosti bez vraćanja tablica i bez dokumenata.
Kad je izašla ta izmjena u Pravilniku ja sam odmah rekla da to ne bude dobro jer će kupci grdo koristiti to što kupuju auto sa tablicama. Auto treba vlasnik odjaviti i šlus. Tebi je to sad na žalost kasno ali nadam se da ćeš uspjeti.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 04.04.2012. at 21:31.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 20:41   #289
Eto mene s novostima, nikako dobrim!

Ma ja ću popizdit.

Ovakva je situacija: zvala sam ovog lika kojem sam prodala auto, tj. lika koji je odvezo auto, a auto je na njegovu sestru. Sad on meni kaže da on tablica od auta nema, da je on auto mjenjo s nekim likom. Da mu je reko da odjavi auto i sredi to, al da on to ne želi.

Da on nije ništa kriv i da on ima sklopljen kupoprodajni ugovor s tim drugim likom.

E sad, dao mi je broj od tog lika s kojim se mjenjo. I ja nazovem lika, kaže meni on plačući na telefon da ga je ovaj zaj***, da da će on to odjavit, da mu je žena na samrti, bla, bla, bla....i kaže on meni, dolazimo da najboljeg djela, da je taj ugovor napravljen tako da sam ja prodavatelj, a ne sestra od ovog lika, na šta sam ja ostala jer ovaj je onda falsificiro moj potpis i koristio moje podatke.

Dal se to smije tako raditi?
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 21:41   #290
Naravno da se ne smije, a nije niti mogao ovjeriti ugovor kod javnog bilježnika bez tebe i tvoje osobne iskaznice. Ti si napravila ugovor sa sestrom od tog prvog lika i ovjerila kod bilježnika? Dalje je mogla ta njegova sestra jedino napraviti ugovor sa tim trećim,a ne ti.

Zapravo sad mi je palo na pamet da se kod kojekakvih agencija za posredovanje i braniteljskih zadruga i kak se sve već ne zovu može bez problema napraviti ugovor o posredništvu i potpisati koga god, a podatke iskoristiti sa prvog ugovora (OIB, broj osobne iskaznice). Pitaj ga da li ima ugovor o posredovanju? Ako ima i ako ti nisi potpisala, onda je bome falsifikat.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje drot13 : 06.04.2012. at 23:50. Reason: brisanje citata
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 21:54   #291
Ništa nisam ja potpisivala. Joj al ga nam je namjestio. Ovo mi je škola.
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 22:00   #292
Zapali kod tog trećeg i traži ga da ti pokaže ugovor koji si "ti potpisala". Imaš li kopiju prvog ugovora koji jesi potpisala?
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje drot13 : 06.04.2012. at 23:50. Reason: brisanje citata
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 08:55   #293
Ma imam kopiju, ovjerenu kod JB.
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 07:48   #294
Što da radim

Lijep pozdrav,

Neradni dan. Jutro.Čovjek došao, pogledao auto, provozao, sjeli, popili kavu, čovjek dao novce i odvezao auto, a za sutra dogovorili sastanak kod javnog bilježnika, obzirom da smo dosta blizu.
Kasnije sam ga još nazvao, pitao dal je stigao kući i odgovorio mi je da je sve u redu.
Navečer me zove i kaže da ima problema sa kuplungom i da bi vratio auto.
Ne znam što mi je činiti, auto je bio potpuno ispravan prilikom primopredaje novca i auta. Radi se o manjoj cifri, starijem autu.
  • Ako sam mu dao ispravan auto, ne planiram mu vratiti novce i preuzeti neispravan natrag.
  • Da li da ga jednostavno otpilim, ali moramo se naći oko prijepisa, tj. kod bilježnika.
Ne znam, stvarno nisam pametan, ali znam da je auto bio potpuno ispravan i prodao sam ga samo jer sam kupio karavana obzirom da mi treba takav.
wonderboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 12:57   #295
Uzmi auto natrag, vrati čovjeku novce, prodaj auto nekom drugom s kim ćeš odmah potpisati kupoprodajni i bok.
Ne znam kako ga misliš prisiliti na potpisivanje ugovora...

Ako ga "jednostavno otpiliš", što ako on npr. sutra skrivi nesreću, smota auto oko stupa, nabije ti milijun kazni za parkiranje...?
Sve će to doći tebi na naplatu, ne njemu.
Pošto je u pitanju manja cifra, ne isplati se natezati i gubiti vrijeme, živce i na kraju i novce.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 13:43   #296
Razumijem, no što ako je auto nakon "oštećenja", koje se desilo dok ga je "kupac" vozio, sada u znatno lošijem stanju, te ako je u pitanju otkazivanje kvačila koje je potrošni materijal na automobilu, dakle auto više nije u voznom stanju.
Ne mogu preuzeti auto natrag, ako sam mu ga dao ispravnog i u voznom stanju, a on mi ga vrati neispravnog.
Opet ako je ispravan, onda ne vidim razlog da ni sad odjednom pristanem da se jednostavno predomisli.
wonderboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 14:25   #297
Quote:
wonderboy kaže: Pogledaj post
Razumijem, no što ako je auto nakon "oštećenja", koje se desilo dok ga je "kupac" vozio, sada u znatno lošijem stanju, te ako je u pitanju otkazivanje kvačila koje je potrošni materijal na automobilu, dakle auto više nije u voznom stanju.
Ne mogu preuzeti auto natrag, ako sam mu ga dao ispravnog i u voznom stanju, a on mi ga vrati neispravnog.
Opet ako je ispravan, onda ne vidim razlog da ni sad odjednom pristanem da se jednostavno predomisli.
probaj se dogovorit s njim. odite do mehanicara pa vidite kaj je s autom, mozda se lik samo predomislio a sve je zapravo u redu s autom. a btw dat nekom auto bez ugovora.
flint is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 14:26   #298
Ajmo realno. "Problemi s kuplungom" koje kupac spominje su vjerojatno samo izvlakuša, jer kuplung ne ode vrit u jednom danu tj. preko noći. Ako si ti na pedali ili u vožnji skužio da je kuplung na kraju i da ga treba mijenjati a to prešutio kupcu, onda si p*zda. (NHF nije osobno, samo teoretiziram). Na tvom mjestu bih bez puno pitanja uzela auto natrag i vratila tipu lovu, jer je to najbezbolnija varijanta. Ako se hoćeš natezati s tipom da ti potpiše kupoprodajni koji NE želi potpisati, onda si sam sebi natovario za vrat potencijalno puno veću štetu nego što je cijena kuplung seta (i opet, hipotetski, pošto je pitanje da li je to uopće istina).
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 22:19   #299
Kapara za auto

Dakle, prodajem auto pa sa sa kupcem sklopio sljedeći ugovor o kupoprodaji motornog vozila i ovjerio ga sa kupcem kod bilježnika:



Prodavatelj, JA , ADRESA, OIB: MOJ OIB
i
Kupac IME I PREZIME, ADRESA, OIB: NJEGOV OIB sklopili su u Zagrebu, 10.travnja 2012. godine, u 11 sati:


UGOVOR O KUPOPRODAJI MOTORNOG VOZILA


1. Prodavatelj prodaje a kupac kupuje motorno vozilo:
• Registarska oznaka: BROJ TABLICE
• Vrsta vozila: Osobni automobil
• Marka vozila: Marka
• Tip vozila: XX
• Model vozila: YY
• Boja vozila: siva
• Broj šasije: taj i taj
• Oblik karoserije: zatvoreni
• Država proizvodnje i proizvođač: Francuska, Proizvođač
• Godina proizvodnje: 1997.
• Osnovna namjena: Osobni automobil
• Vrsta motora: Otto+reg+kat+LPG
• Snaga motora: XX KW
• Radni obujam motora: YYYY cm3

1. Prodajna cijena ugovorena je u iznosu 25750 kuna (dvadesetipettisućaisedamstotinapedesetkuna) kn. Kupac je prodavatelju isplatio iznos od 15000 kuna ( petnaesttisuća kuna ) na ime kapare ,a ostatak od prodajne cijene u iznosu od 10750 (desettisućasedamstotinapedesetkuna) kn kupac se obvezuje platiti prodavatelju nakon što prodavatelj registrira vozilo te će kupac nakon toga stupiti u posjed automobila.

2. Prodavatelj jamči da je vozilo njegovo vlasništvo, a kupac nakon što je pregledao vozilo nema prigovora u svezi kvalitete i prodajne cijene.

3. Porez i druge troškove prijenosa snosi kupac.

4. Registarske pločice ostaju na automobilu.

5. Prodavatelj i kupac prihvaćaju prava i obveze ovog ugovora, a u slučaju spora nadležan je sud u Zagrebu.




Maloprije me taj kupac zove i kaže da je kakti upisana kriva godina u ugovoru (1997) a godina u ugovoru je prepisana iz knjižice vozila dok je u oglasniku pod godina proizvodnje navedena 1999. (u nekim oglasnicima je navedena 1997. a nekim 1999. godine) zato što su mi u servisu rekli da mi je u knjižici upisana kriva godina proizvodnje pa sam tako napisao u oglasniku. Koliko znam, oglas iz oglasnika me ne obvezuje na ništa jer ljudi stavljaju tramvaj na prodaju pa ih to ne obvezuje da prodaju tramvaj. Sada on hoće da mu vratim kaparu jer sam ga kao prevario a potpisao je ugovor pred bilježnikom i prihvatio prava i obveze kako je navedeno pod točkom 5 ugovora. Kaže mi taj tip da odem u servis kod proizvođača auta i da tamo dobijem potvrdu da je auto proizveden pa da s tom potvrdom idem u MUP gdje će mi napisati 1999 godinu u knjižicu. Može li se to ili? Zašto bi se ja uopće zamarao s time? Mogao je čitati šta potpisuje a još sam mu nudio da sve pročita i da ću mu dati knjižice pa neka si provjeri sve šta hoće ali nije htio nego je rekao da vjeruje.

Koliko se sjećam iz zakona, ja mu nisam dužan vratiti novce koje mi je dao za kaparu. Da je slučajno bila obrnuta situacija, onda bi me tražio dvostruku kaparu. Jesam li u pravu pošto sam mu 100 puta rekao neka pročita ugovor prije nego potpiše baš da ne bude da sam ga sjebao? Tip je neki muljator pa mi se neda zajebavati s tim.

On se prijeti preko telefona ako mu ja ne vratim kaparu i ostale pizdarije kako već to ide. Šta napraviti s njim?

Zadnje uređivanje pero3513 : 10.04.2012. at 22:33.
pero3513 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 17:14   #300
mislim da po broju šasije se provjeri godina, ali ja se time ne bi zamarao, on ako preuzme auto može bez problema to napravit pogotvovo neznam šta pravi problem ako je to zaista istina i ne muljaš ga, tako da je čista tvoja volja..., može i odustat ako hoće al kapara pa pa
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.