Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2007., 20:13   #21
Quote:
damari kaže:
ok,a gdje se oni nalaze
imaš ih kolko hočeš i nigdje posebno
kad osjete škude postavljaju se tako da ih se ne može zaobići
mali febo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:15   #22
Quote:
mali febo kaže:
imaš ih kolko hočeš i nigdje posebno
kad osjete škude postavljaju se tako da ih se ne može zaobići
pa bas i nisi od pomoci
damari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:22   #23
Quote:
damari kaže:
pa bas i nisi od pomoci
oprosti ali meni se toliko gade da zaista ne znam nijednog
ali znam da su meštri za izmust lovu i živit od nerada
sad zaozbiljno,imaš forume i news grupe koje se bave tematikom koja te zanima
ovdje dolaze ljudi kad malo prošvikaju
doduše imaš i stalnu postavu,stanoviti feniks na primjer
mali febo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:25   #24
Quote:
mali febo kaže:
oprosti ali meni se toliko gade da zaista ne znam nijednog
ali znam da su meštri za izmust lovu i živit od nerada
sad zaozbiljno,imaš forume i news grupe koje se bave tematikom koja te zanima
ovdje dolaze ljudi kad malo prošvikaju
doduše imaš i stalnu postavu,stanoviti feniks na primjer
ok hvala ,
damari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:27   #25
Preseljeno iz Lude kuće na primjerenije mjesto.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 20:50   #26
udruge i financijska poslovanja istih ili kako zaraditi preko udruge

trebam malu pomoc,nadam se da sam na pravom mjestu,
stvari stoje ovako,otvaram udrugu i galeriju ,u galeriji bi prodavala stvari preko udruge,ja sam clan udruge i prodavala bih svoje stvari i stvari drugih clanova(na ciju bi cijenu stavila marzu),znaci zelim zaraditi,ali kako ako su udruge neprofitabilne,znam da postoji caka pa sad ako mi neko moze objasniti?sta me jos buni?pa ako je udruga neprofitabilna a ja kao clan zaradjujem preko udruge???? statutu sam stavila tocku da mogu prodavati svoje stvari i stvari drugih clanova,
hvala

Zadnje uređivanje damari : 05.01.2007. at 21:32. Reason: izbriši
damari is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:29   #27
Jesi li već registrirala udrugu?

Dakle, stvari stoje ovako:
udruga može bez problema ostvarivati prihode obavljajući svoje djelatnosti (uz naravno neka ograničenja - http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/1496.htm ). Upravo u ovom trenutku pojavljuje se bitna razlika između udruge i poduzeća - poduzeće sa svojim novčanim sredstvima normalno raspolaže, a udruga sav prihod koji je nastao od obavljanja djelatnosti mora potrošiti za realizaciju svojih ciljeva. Znači, ne možeš prodati, u tvom slučaju slike, i onda novce jednostavno raspodjeliti s kime već želiš djeliti. Ovo je vrlo pojednostavljen odgovor i stvari su dosta kompliciranije. U linku koji sam ti gore dao je Zakon o udrugama i tu sve piše.

Moj ti je savjet da otvoriš obrt, udruge su imale smisla tokom devedesetih kad su masovno služile za pranje novca. Naravno i danas je moguće normalno zarađivati kroz udrugu no to traži puno znanja i kreativnosti. Poslovanje udruga je vrlo uska niša i malo se ljudi bavi tim područjem i upravo ćeš zato vrlo teško dobiti besplatne savjete.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 14:57   #28
predala sam papire i u statut sam stavila da se preko udruge mogu prodavati i poklanjati umjetnine clanova udruge,ali ja bih otvorila galeriju(pa i ulupuh je udruga i prodaju vrsi preko galerija) i prodavala stvari preko galerije ali preko udruge da idu papiri isto kao sto to radi ulupud ili likum ????
samo ne kuzim kako i gdje je caka
damari is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 18:57   #29
Quote:
damari kaže:
trebam malu pomoc,nadam se da sam na pravom mjestu,
stvari stoje ovako,otvaram udrugu i galeriju ,u galeriji bi prodavala stvari preko udruge,ja sam clan udruge i prodavala bih svoje stvari i stvari drugih clanova(na ciju bi cijenu stavila marzu),znaci zelim zaraditi,ali kako ako su udruge neprofitabilne,znam da postoji caka pa sad ako mi neko moze objasniti?sta me jos buni?pa ako je udruga neprofitabilna a ja kao clan zaradjujem preko udruge???? statutu sam stavila tocku da mogu prodavati svoje stvari i stvari drugih clanova,
hvala
Dakle, kako je već rečeno, zaista trebaš proučiti zakon o udrugama a i zakon o porezu na dobit.
Udruge ne smije obavljati djelatnosti za stjecanje dobiti za svoje članove ili za sebe, osim toga ako udruga obavlja gospodarsku djelatnost i od te djelatnosti u toku godine ostvari prihod veći od 85 000 kuna, prelazi u sustav obaveznika plaćanja poreza na dobit.
Prodavala bi svoje slike i slike ostalih autora te na to stavljala maržu; to se naravno može ali udruga mora otkupiti djelo i platiti autora bilo na način da autor izda račun ili da mu se plati autorski ugovor (te obračunaju porez i prirez).
Budući spominješ maržu (odnosno zaradu), bojim se da bi porezna uprava takve prihode smatrala "gospodarskom djelatnošću" te da biste u tom dijelu bili obveznik poreza na dobit.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 19:05   #30
Kako misliš - prodati nešto udruzi da bi to ona preprodala dalje? Onda zarada udruge ostaje udruzi a tvoja zarada je opet podložna porezu.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 19:48   #31
Quote:
Putnik92 kaže:
Kako misliš - prodati nešto udruzi da bi to ona preprodala dalje? Onda zarada udruge ostaje udruzi a tvoja zarada je opet podložna porezu.
Ti kao autor (u ovom slučaju - slikar ) prodaš sliku udruzi (ugovor o autorskom djelu), udruga tu sliku kasnije proda trećim osobama. Udruga plaća sve što bi i poduzeće platilo kad angažira nekoga ugovorom o autorskom djelu (porez i ostalo).
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 19:56   #32
Quote:
damari kaže:
predala sam papire i u statut sam stavila da se preko udruge mogu prodavati i poklanjati umjetnine clanova udruge,ali ja bih otvorila galeriju(pa i ulupuh je udruga i prodaju vrsi preko galerija) i prodavala stvari preko galerije ali preko udruge da idu papiri isto kao sto to radi ulupud ili likum ????
samo ne kuzim kako i gdje je caka
Nema tu nikakve cake, nitko nije rekao da ti ne možeš tako poslovati jedino ti kažemo da onda zarađenu lovu ne možeš sama sebi isplatiti. Udruga kao neprofitna organizacija nije instrument kojim će osnivači stjecati dobit za sebe. Naravno da postoje mogućnosti da se to napravi, no pitanje je legalnosti tih mogućnosti. Dakle ukoliko ipak misliš poslovati preko udruge angažiraj vrlo dobrog računovođu.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 20:51   #33
Zapravo, o kojim svotama mi uopće pričamo? Ukoliko se radi o nekoj sitnoj lovi nađi nekog studenta (brat, sestra, frendica...) i isplati njemu preko studentskog ugovora pare. Ti to vodi kao troškove za održavanje informatičkog sustava, čišćenje i sl. To ti je najlakši način da izvučeš pare.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 21:46   #34
Kako otvoriti neprofitnu organizaciju ili udrugu?

Ovako,
skupila se neka ekipa i otvorili bi udrugu odredjenih profesionalaca, pitanje je di naci informacije o otvaranju udruge?
Moze biti i neprofitna organizacija, jer bi se udruzivali za razmjene misljenja, iskustava i znanja....

Svaka pomoc dobrodosla!
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 22:33   #35
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/1496.htm
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 22:35   #36
U ovoj knjižici se nalaze sve potrebne informaciji potrebne za registraciju udruge.... kako registrirati udrugu u republici hrvatskoj
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 23:43   #37
Svaka cast obojici na brzini! Idem prouciti...
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 18:15   #38
statut neprofitabilne udruge...

molio bih vas za pomoc. zelim osnovati neprofitabilnu udrugu za promicanje kulture mladih. gdje i kako mogu doci do statuta za neprofitabilnu udrugu? ako neko vec ima udrugu molio bih da mi ga posalje ili da mi objasni kako to ide. hvala..!
 
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 12:14   #39
http://www.zamirnet.hr/icnl/pdf/Kako...u%20u%20RH.pdf
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 01:32   #40
korisno je proučiti i zakon o udrugama

zakon o udrugama

primjere statuta možeš naći na stranicam nekih udruga, evo par linkova za početak
http://www.youth.hr/
http://www.jedinstvo.info/partneri/

statuti su uglavnom dosta slični, jer veći dio statuta definira neke formalne, pravne i sl. stvari, tak da se s tim djelom nije potrebno zamarati..
najbitniji dio statuta jesu ciljevi i djelatnosti udruge, i nijih svaka udruga sastavlja prema svojoj viziji udruge..
mi smo evo nedavno predali zahtjev za registraciju i uneseni smo u državni registar udruga tak da mi je ta problematika poznata pa ak te još kaj zanima pitaj
vinc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.