Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2014., 20:50   #21
To je sada druga priča,ti si tata mata ali postavljaš čudna pitanja ako si radio mehaniku.
Nisam radio taj motor,a nemam ni di viditi kako sad to izgleda da bi ti opisao redoslijed rastavljanja,ali postoji nekakav logični sljed kako se sto skida samo će se kazati.
Po meni nema potrebe dizati motor,glava izlazi sama,da se olakša pristup skinuti bočne plastike.
Na vrhu ispod plastike je zupcasti remen,valjalo bi od njega početi skidati,pazi na fazu kod vraćanja,jer ako falis zub kuku tebi.
Kilo ključ je lako posuditi i to ti je najlakše odraditi.
Sto se tiče dijelova kod nas samo u Yamahe i cijene bi trebale biti iste,alternativa internet trgovina,ako ti se ne zuri.
Još jedanput razmisli prije rastavljanja,nije to 2t motor da glavu možeš zavidati kombinirkama.
Da ponovim nije ni najmanji problem to rastaviti,problem je to vratiti,posebno u fazu ako nikad nisi radio.
Ja to sve raskopam i složim bez problema,ali za kraj vraćanje glave,faziranje i stelanje ventila prepustimo prijatelju koji to radi svaki dan,jer ne mogu si priuštiti grešku,koja bi me skupo stajala,zato još jednom razmisli možeš li i ti izvesti neku takvu kombinaciju.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 09:21   #22
Ma nisan Tata-Mata ali iskistva iman miljun, samo san oprezan jer mi je konkertno ovi motorić još nepoznat i jasno mi je koliko se to sve lako sj...
Ima uvik jedna fora kod vraćanja glave motora i štelanja faze (uz poklapanje šenjeva i GMT klipa, itd.), a to je vrati sve točno onako kako si naša, zapiši kod rastavljanja, šenjaj sve, poslikaj bitne stvari, i na kraju kad sve sastaviš prvo provaj lagano rukom zavrtit cili krug (bez svićica), ako se i dirnu klip i vetil neće još biti štete jer nije bilo sile kao kod jakog poteza špagom... itd, itd. Naravno, triba znat i samu teoriju, šta znači faza i koji se faktori motora moraju poklapat da bi motor bio u fazi, a onda opet i predpaljenje...

Siguran san 99,9% da glava ide i bez skidanja motora samo su me zbunili meštri ode kod nas, jedan veli nemože a jedan veli naravno da može. Oba dva su meštri od godina iskustva, pa sad ti budi pametan. Meni se čini da može, prvenstveno zato šta glava ne stoji na pržunjerima, kao recimo glava motora kod automobila, kad se odvidaju vide triba samo svući glavu sa onih cenrat-valjaka malih, a oni su dugi svega 4-5mm.

Ima tu kod nas dva Yamaha servisera imaju samo cili set brtava, brate mili 750 kuna dođe set ... Ima li di mogućnost nabaviti brtvu samu za sebe, ili eventualno još koju drugu ako bude tribalo?

Zadnje uređivanje misura : 16.01.2014. at 09:45. Reason: greška u pisanju
misura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 15:54   #23
Dakle...

Penta rastavljena, tj. glava skinuta i sitacija je sljedeća. Nema apsolutno nikakvog oštećenja na glavi, brtva je popustila na vanjskom djelu, iz kanala išpušnih plinova prema jednom od "vanjskih" kanalića vode i tu je izbijalo vodu vani.
Razlog pregrijavanja, termostat zakrčen nakupinom brašnjavog i mljackavog taloga kamenca i neisprane odnosno kristalizirane soli, te u nastavku začepljen i kanalić vode kojeg sam spomenuo na isti način, sve skupa oko i u blizini termostata. To je dovelo do pregrijavanja tog dijela glave, koji se nalazi tik uz kanal ispušnih plinova, i brtva je na tom mjestu popustila, a pritisak ispušnih plinova je izbijao vodu iz kanala kroz brtvu vani...
Ostali dio brtve, oko samih cilindara i glavnih kanala vode, te oko uljnih kanala je odličan. Ulje sam ispustio i izgleda odlično odnosno nije se pomješalo s vodom, klipovi odnosno cijeli ekspanzioni prostor je prilično uredan, ima nešto malo gareži ali briše se krpom, dakle ulje nije dopiralo niti izgaralo u cilindrima...
E sad, sve sam to očitio, izvadio termostat isprao ga i proverio ga u toploj vodi oko 60-tak °C, otvara dobro.
Glava će ići na brušenje, ali malo je zaje....... skinuti ostatke brtve koji su ostali na bloku motora?!

Farymann, dobro si nanjušija ono sa termostaton, kad si reka provjeriti da nije termostat začepljen...

Pitanje...
Da li je moguće, dok je motor radio, da su na tom mjestu ispušni plinovi izbijali van, umjesto dolje u ispušnu komoru, i da je zbog toga na većim okretajima dolazilo do trzanja, prigušivanja i nepravilnog rada motora?!

Zadnje uređivanje misura : 17.01.2014. at 16:06. Reason: dodatak
misura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 20:44   #24
E tu ti je veliki zaheb kod naših nazovimo mestara,vise od polovice su cobani.Malo je onih koji će ti pomoći savjetom,a većina i nema pojma kako se to radi samo glume doktore.

Dobro si ti to raskopa.
Logično je ako prdne brtva da se motor pregrijao,dobre su to makije da bi brtva posla sama od sebe.
Ako je termostat dobar,onda dobro očisti sve kanale.
Bilo bi dobro u početku kad sa sastavi motor pratiti Temp.cilindara sa laserom,ako imaš di posuditi da se uvjeris da je hlađenje dobro.

Moralo bi biti kupiti brtvu refuzo,to je normalno.
Sve je moguće,ali morao bi motor raditi dobro kad se sve sastavi.

Preslajfam lagano ventile kad je sve vani.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 21:40   #25
Je, je, mislija san pošlajfat ventile, vidi se točno jedna, milimetar uska, crta dodira da ventilu, točno po sredini kosine ventila...
E sad, to se nekad radilo, a tako su i Japanci napisali u service manual-u, ručno brusnom pastom. Možda da vidim ako neko može strojnom obradom, ali opet svakakvih "meštara" ima pa me malo i strah.

He, he...
Inače, u istom tom upotstvu stoji i da se glavu može pobrusiti na ravnoj plohi na finom brusnom papiru, i da glavu ne triba brusiti sve dok je neravna do 0,1mm. Ono, staviš kao nekakvo ravnalo na nju i provaješ gurati mjerne lanice ispod, ako uđe veća od 0,1mm onda ide na brušenje...
Svega tamo ima, nije baš ni star taj service manual, iz 2000-te godine.

Zadnje uređivanje misura : 17.01.2014. at 21:44. Reason: greška ispravak
misura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 19:00   #26
Pravilo struke je da se uvijek mijenja termostat kad se motor pregrijao, može on par puta normalno otvoriti a jedanput da žašteka i opet problem. Ventile najlakše pošlajfaš da na bušilicu staviš nekakvi gumeni štapić i stisneš ga na gljivu ventila i na taj naćin ga vrtiš u oba smjera....ide brže nego ručno
Možeš li mi poslati link za taj manual budući da imam yamahu 15ks iz 2001., nek se nađe.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 21:47   #27
dobra fora... pošlajfati ventile s bušilicom a ne pješke. ne znam jedino di nabaviti brusnu pastu, imao sam još od mog starog paste dvije kantice, jedna fina i jedna malo grublja, ali ko će ga znat di su?!?

link za F9.9 service manual:
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&...,d.bGE&cad=rja

još jedan:
http://brianbdonaldson.com/docs/LIT-18616-01-24.pdf

pa vidi koji ti više paše...
misura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 10:29   #28
Pozdrav ponovo nakon malo vremena...

Evo sastavio sam penticu (konačno), problem sa brtvom rješen, nova brtva, brušenje, itd... upalio pentu i hm-hm, nisam baš najzadovoljniji. Čim se penta malo ugrijala, na minimumu i manjem gasu radi super, ali i dalje na većim oretajima (pola gasa i više) ne radi dobro. Ipak čini mi se da nije problem u karburatoru odnodno gorivu jer nije po srijedi gušenje (davljenje ili usporavanje) motora kao da mu pofali benzina, nego trzanje odnosno preskakanje opaljenja kao da nije u fazi... E sad ono što ja znam, sve oznake za štelanje faze (točka na zamašnjaku, točka na bloku motora i broj 1 na remenici) se poklapaju, odnosno vraćene su na isto kao prije rastavljanja, i rekao bi da je motor u fazi. Ne znam jedino da li se stator u magnetu može nešto micati (štelati) pa da je tu evetualno ispao iz faze, taj dio nisam ni dirao?!
Jedina stvar koju sam primjetio jest da je zupčasti remen malo prelabav, kad ga pritisnem prstom ugibne se možda koji milimetar više od tvorničke toleracije od max 10mm. Bi li radi toga na većim okretajima mogao preskočiti opaljenje, recimo da svjećica opali prekasno kad je klip već otišao dolje...

Još jedna stvar, na stražnjoj strani nekih 15-tak cm ispod poklopca motora ima jedna rupica na koju ispuhuje nešto uz pokoju kapljicu vode, što je to zapravo i čemu služi ta rupa? Da nije možda kakav odušak iz auspuha ili nešto slično?!

Zadnje uređivanje misura : 17.02.2014. at 10:32. Reason: Greška
misura is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 13:19   #29
uh,jeli motor profunkcionirao ili je bilo ljeto na po gasa
tonchido is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 17:07   #30
I sam imam takav motor iz 2004. Cudno mi je da taj motor na glavi nema nikakav indikator temperature. Niti lampicu niti zvucni alarm. Ne vjerujem ni da bi se ugasio kod pregrijavanja jer nisam vidio da ima indikator. Ja sam na svom stavio no i termostat prije par mjeseci i provjerio sam impeler koji je kao.nov. Tako je vozen par mjeseci bez ikakavih nuspojava. Padne meni na pamet ici laserom mejriti temp glave kad ono u punom gasu ide do 105C. Nekako mi se cini previse. Cim stanem na leru padne za pola.minute na 85. Skinem ja termostat i tada u punom gasu ne prelazi 85C. Jeli po vama ovo u redu?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 12:16   #31
Samo da javim da je s motorom sve ok. Mjerio sam na mjestima gdje prolazi ispusni kanali pa je normalno da je tu visa temperatura glave. Na drugoj strani ne prelazi 85 C
sime is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.