Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2007., 12:55   #1
Dekubitus - liječenje

Brat mi je paraplegicar, prije nesto vise od mijesec dana pojavile su mu se dvije vrlo male ranice na straznjici, koje su se nazalost uz redovito ciscenje, prematanje, patronaznu sestru, izbjegavanje pritiska na tu zonu, povecale ili ti spojile u ranicu promjera 4 cm (prvi stupanj dekubitusa). Bili smo i u Bolnici Dubrava na pregledu, dobili smo savjet da mu osim tretmana ciscenja (vodik peroksid, natri chlorid - fizoloska otopina, jod, sterilne gaze, stavljamo granuflex obloge.
Nakon tjedan dana tretmana granuflexom rana/dekubitus mi izgleda jos veca, zona ljepljanja granuflex obloge crvenije/upaljenija, te podrucje rane otvrdnjelo.

Dobro bi dosao svaki savjet i razmjena iskustva

Cuo sam za svjetlosnu terapiju i tretiranje rana Bioptron Zepter lampom, ako neko ima iskustva ili kakva saznanja o ucinkovitosti te lampe kod lijecenja dekubitusa bio bi mu zahvalan.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 13:22   #2
Vidjela sam da u toplicama na odjelu dosta koriste te kvarc-lampe za dekubituse. To je nakbolje prijemjenjivati u ranijim stadijima dekubitusa jer onda tkivno nije još toliko razrovano i inficirano. U početku daje ok rezultate, dok u kasnim stadijima zaista nema nikakvog smisla.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:52   #3
terapija UV svijetlom se primjenjuje i kod velikih dekubitusa jer poboljšava zarastanje rane...

znam jer sam radila s tim...

i ima smisla i u kasnijim fazama...

zepter ima svoje lampu, najmanja mislim da je oko 4000-5000 kn i da joj je promjer nekih 5 cm...najbolje nazovi zepter pa provjeri...
__________________
...CF is my life...

www.cisticna-fibroza.hr
zaista_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:52   #4
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Vidjela sam da u toplicama na odjelu dosta koriste te kvarc-lampe za dekubituse. To je nakbolje prijemjenjivati u ranijim stadijima dekubitusa jer onda tkivno nije još toliko razrovano i inficirano. U početku daje ok rezultate, dok u kasnim stadijima zaista nema nikakvog smisla.

Piggy, hvala ti! pokusat cu posuditi lammpu posto je vrlo skupa, oko 2800 kn.
Da sam lampu imao na pocetku vjerojatno se ne bi tako inficirala i prosirila.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:58   #5
Quote:
zaista_ja kaže: Pogledaj post
terapija UV svijetlom se primjenjuje i kod velikih dekubitusa jer poboljšava zarastanje rane...

znam jer sam radila s tim...

i ima smisla i u kasnijim fazama...

zepter ima svoje lampu, najmanja mislim da je oko 4000-5000 kn i da joj je promjer nekih 5 cm...najbolje nazovi zepter pa provjeri...
Koliko sam vidio na njihovoj web stranici www.bioptron.hr imaju tri modela, naj jeftinilji rucni bez stalka je oko 2800 kn., ili se varam. Sutra cu nazvati Zepter i informirati se.

zaista_ja, hvala ti na komentaru!!
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 17:02   #6
Probaj s kantarionovim uljem. To je nama preporučila patronažna sestra kad je baka bila nepokretna. Ne samo da su rane zacijelile nego kasnije nije imala problema s njima. Na sterilnu gazu staviš ulje i onda drugom gazom i flasterom učvrstiš preko. Pazi jako je masno i jako ostavlja flekove, dobro je podmetnuti kakve pamučne pelene ili nešto. Ulje kupi u apoteci, nije jeftino ali se isplati.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 17:16   #7
Quote:
vitaka kaže: Pogledaj post
Piggy, hvala ti! pokusat cu posuditi lammpu posto je vrlo skupa, oko 2800 kn.
Da sam lampu imao na pocetku vjerojatno se ne bi tako inficirala i prosirila.
Nema na čemu Moža da ta Zepterova učinkovitija, jer u toplicama su radili s onom škovacom i to prije nekih 7 godina kad sam bila tamo na praksi. Sritno
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 20:00   #8
Dekubitus lijecenje

dobar clanak o lijecenju dekubitusa http://www.paraplegia-hr.com/index.p...=89&Itemid=161
kikster is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 20:54   #9
Moja mama leži potpuno nepokretno već preko godinu dana i nema niti jednu ranicu isključivo zahvaljujući antidekubitalnom jastuku. Taj jastuk liči luft madracu (stavlja se na madrac od kreveta koji mora biti neki latofleks a ne jogi) u kojeg kompresor stalno upuhuje zrak te ga regulira da se prilagođava prema pritisku tijela i tijelo ustvari na tome lebdi, a pošto kompresor lagano zuji, i cijeli madrac lagano vibrira i tako potiče mikrocilkulaciju.Kompresor se treba staviti ispod nogu da baš ne zuji nad glavom. Madrac se može nabaviti u Hospitaliji i gospođa koja ga je kupila (mi smo ga posudili) mi je rekla da košta cca 3000 kn.
Evo još jedan link sa proizvodom i slikom http://www.servisinternet.hr/comsped...ni_program.htm
Kod dekubitalnih rana je odličan flaster granuloflex, koji je kao prozirna koža i stopi se sa ranom te otpušta i antiseptik. Mijenja ga se svakih 5-6 dana. Rane je isto dobro mazati Dermazinom tj. svim mastima koje u sebi imaju ione srebra jer ubrzavaju zaraštanje. Moram li vam napominjati kako je jako bitno okretati ga na bok što češće bar dok rane ne zarastu. Moja mama čak ne može zbog loše cirkulacije u ruci puno ležati na boku, ali evo, ovaj madrac je pravi blagoslov.

p.s. provjerite svakako jer mislim da možda ima pravo na taj madrac na doznaku
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 21:05   #10
Zato je najbolje kupiti vodeni krevet
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 21:13   #11
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Zato je najbolje kupiti vodeni krevet
E da je to bar tako sve jednostavno i veselo
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 21:13   #12
http://madducks.act4trees.com/
99medak99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 21:17   #13
Quote:
99medak99 kaže: Pogledaj post
Prijatelju za ovo zaslužuješ karton
Molim te da mi na PM objasniš što bi u ovom tvome linku nama trebalo biti korisno ili smiješno?
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 22:31   #14
Ma pusti neboloze!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 12:42   #15
Ja sam imao dekubituse na petama nakon nosenja gipsa ......i isao sam u biolnicu na previjanje i ciscenje.....nakon toga Bioptron lampu i prosli su potpuno....
Baya_Rober is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:30   #16
kod mene je brat imao dekubitus i baka,mi smo koristili nesto tipa flastera,u obliku kvadrata je(velik je dosta),pa ti izrezes komad koliko ti treba...pomogao je,odmah su nestali i zacijelili...ali skupi su...kad saznam ime javim
girl_84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 09:43   #17
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Moja mama leži potpuno nepokretno već preko godinu dana i nema niti jednu ranicu isključivo zahvaljujući antidekubitalnom jastuku. Taj jastuk liči luft madracu (stavlja se na madrac od kreveta koji mora biti neki latofleks a ne jogi) u kojeg kompresor stalno upuhuje zrak te ga regulira da se prilagođava prema pritisku tijela i tijelo ustvari na tome lebdi, a pošto kompresor lagano zuji, i cijeli madrac lagano vibrira i tako potiče mikrocilkulaciju.Kompresor se treba staviti ispod nogu da baš ne zuji nad glavom. Madrac se može nabaviti u Hospitaliji i gospođa koja ga je kupila (mi smo ga posudili) mi je rekla da košta cca 3000 kn.
Evo još jedan link sa proizvodom i slikom http://www.servisinternet.hr/comsped...ni_program.htm
Kod dekubitalnih rana je odličan flaster granuloflex, koji je kao prozirna koža i stopi se sa ranom te otpušta i antiseptik. Mijenja ga se svakih 5-6 dana. Rane je isto dobro mazati Dermazinom tj. svim mastima koje u sebi imaju ione srebra jer ubrzavaju zaraštanje. Moram li vam napominjati kako je jako bitno okretati ga na bok što češće bar dok rane ne zarastu. Moja mama čak ne može zbog loše cirkulacije u ruci puno ležati na boku, ali evo, ovaj madrac je pravi blagoslov.

p.s. provjerite svakako jer mislim da možda ima pravo na taj madrac na doznaku
Ivanica Hvala! Brat mi ima roho antidekubitalni madrac, glasi kao jedan od boljih. Ima i roho za kolica, no nazalost ovaj dekubitus se manifestirao gotovo iz nicega. Od dvije male ranice pola centimetra do 4 cm zabrinjavajuce. Maksimalno izbjegavamo pritisak na taj dio straznjice.
Pokusat cu posuditi tu zepterovu bioptron lampu.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 09:50   #18
Quote:
girl_84 kaže: Pogledaj post
kod mene je brat imao dekubitus i baka,mi smo koristili nesto tipa flastera,u obliku kvadrata je(velik je dosta),pa ti izrezes komad koliko ti treba...pomogao je,odmah su nestali i zacijelili...ali skupi su...kad saznam ime javim

To je granuflex, ima ih vise vrsta ovisno o velicini debljini.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 09:58   #19
za pocetni stadij kad rana jos nije otvorena mazati dermazinom vise puta na dan.trebalo proci od toga,provjereno i uspjesno
dali inace mazete s nekim zastitniom kremama?koliko cesto mijenjate polozaj?da li ga mozda posteljina smeta,zulja'
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 10:11   #20
Quote:
slronhill kaže: Pogledaj post
za pocetni stadij kad rana jos nije otvorena mazati dermazinom vise puta na dan.trebalo proci od toga,provjereno i uspjesno
dali inace mazete s nekim zastitniom kremama?koliko cesto mijenjate polozaj?da li ga mozda posteljina smeta,zulja'
Da mazemo dermazinom i abena skincare gelom. Dermazin je dobar ali je koza nakon mazanja suha, zato koristimo i navedeni gel.
Polozaj mijenja, najradije spava na desnom boku ali se oslanja vise na gornji dio tijela koji nije problematican. Ima posebne podloge za podrucje (straznjice) koje je problematicno, podloge se mjenjaju, taj dio tijela nema kontakta sa plahtom. Lezi na antidekubitalnom roho madracu.
__________________
Neka sva bića budu sretna,
bez neprijateljstva, bez straha i u miru.
vitaka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:22.