Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2017., 08:56   #1
Filtriranje vode

Primjetio sam da je po Amerikama dosta uobičajeno koristiti filtre za vodu kod duljeg planinarenje, a kod nas nisam nikada vidio ikog da koristi nekakav filter. U čemu je kvaka?

Filteri ne miču viruse iz vode. To nije problem u SAD-u, pretpostavljam da nije ni kod nas. Jesam li u pravu?

Koristite li tretiranu vodu uopće ikada?
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:07   #2
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da je po Amerikama dosta uobičajeno koristiti filtre za vodu kod duljeg planinarenje, a kod nas nisam nikada vidio ikog da koristi nekakav filter. U čemu je kvaka?

Filteri ne miču viruse iz vode. To nije problem u SAD-u, pretpostavljam da nije ni kod nas. Jesam li u pravu?

Koristite li tretiranu vodu uopće ikada?
neki filteri uklanjaju viruse ovisi o pore sizeu, standardni jeftini ne uklanjaju, inace trebala bi se prokuhavat svaka voda koju ces uzimat ovak iz prirode zato kaj ak se nadje upstream mrtva zivotinja ili se zivotinja pokenja u vodu nastane problem, ak neces prokuhavat onda koristis dobar filter ili kemijsku/UV metodu sterilizacije

i da veci problem su ti bakterije, nismo u africi

sto se tice kvake ameri su vise gear oriented, ono kod njih je i vece trziste i vise je ljudi koji se bave time
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 10:09   #3
Konkretno, gledam Sawyer Mini, koji mi je cijenovno privlačan i čini mi se praktičan, a konzistentno dobiva dobre reviewove i često se koristi. On nema dovoljno sitne pore da bi odfiltrirao viruse, a opet se koristi.

Jesi li koristio koji filter?

Nekako mi je nelogično, bili Ameri gear-oriented ili ne, da teglim 2-3 kile više samo da bi imao dovoljno vode za cijeli dan (a i uz to moram opako štediti uz psa i kuhanje) kad mogu uzeti filter za 150 kn i imam vode gdje god postoji potok ili što već.
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 22:59   #4
Filteri? Ne.

Uz malo mozga, svatko (OK, ne bas svatko) je sposoban donijeti procjenu o ispravnosti za pice vode na koju naleti.
Neces piti iz neke omanje stajace vode, opcenito neces piti iz nekih sumnjivih izvora bilo koje vrste,cudnog izgleda i mirisa...

Vec s time si 99 posto siguran da ti se nece nista dogoditi.
Za onih 1 posto, ili ako si posebno paranoican, koristi tablete za prociscavanje vode.
Jeftine su, prakticne, a dodatnu masu im doslovno ne osjetis.



Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Nekako mi je nelogično, bili Ameri gear-oriented ili ne, da teglim 2-3 kile više samo da bi imao dovoljno vode za cijeli dan (a i uz to moram opako štediti uz psa i kuhanje) kad mogu uzeti filter za 150 kn i imam vode gdje god postoji potok ili što već.
Jel ti se ikad dogodilo da si potrosio zalihe vode, planirajuci ih nadopuniti na izvoru/potoku koji ti je usput... a onda otkrio da je izvor/potok presusio?

Ako nije, dogodit ce ti se kad tad (manje vise svima se dogodilo), a onda cete ti, cura, i pas ostati zedni.
Jay Bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 17:12   #5
Quote:
ermallion kaže: Pogledaj post
Konkretno, gledam Sawyer Mini, koji mi je cijenovno privlačan i čini mi se praktičan, a konzistentno dobiva dobre reviewove i često se koristi. On nema dovoljno sitne pore da bi odfiltrirao viruse, a opet se koristi.

Jesi li koristio koji filter?

Nekako mi je nelogično, bili Ameri gear-oriented ili ne, da teglim 2-3 kile više samo da bi imao dovoljno vode za cijeli dan (a i uz to moram opako štediti uz psa i kuhanje) kad mogu uzeti filter za 150 kn i imam vode gdje god postoji potok ili što već.
nisam, tj jesam lifestraw nest sitno imam ga, al u biti ne moze ti odmoc imat mali filter poput sawyera zato kaj za nase podneblje u principu ti ni ne treba nist bolje, da ides u afriku trebo bi nesto poput renovo trio ili lifesavera, mislim da on ima pore size 15 nanometara pa blokira viruse, inace prokuhavanje vode ti je najlaksi nacin da dobijes puno ciste vode dosta brzo i puno je sigurnije zato kaj sve ubije, sam kaj trebas metalni spremnik imat sa sobom, jeftino se mogu nabavit one metalne boce za vodu, a multifunkcionalne su

btw filteri ne uklanjaju kemijska oneciscenja iz vode tj. velika vecina njih ne uklanja, tak da treba se pravilno znat odabrat i izvor neciste vode da nije blizu teske industrije i tak to
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 20:53   #6
Quote:
Jay Bird kaže: Pogledaj post
Filteri? Ne.

Za onih 1 posto, ili ako si posebno paranoican, koristi tablete za prociscavanje vode.
Jeftine su, prakticne, a dodatnu masu im doslovno ne osjetis.
gdje uzeti te tablete i koje, pomoć??
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:42   #7
Quote:
GeoVuky kaže: Pogledaj post
gdje uzeti te tablete i koje, pomoć??
http://hunto.hr/hr/voda-vatra/72-tab...ear-50kom.html
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 21:09   #8
Quote:
GeoVuky kaže: Pogledaj post
gdje uzeti te tablete i koje, pomoć??
U Decathlonu.
http://www.decathlon.hr/p/8343721_ta...-tableta.html#

Ali imaš ih po army shopovima i raznoraznim dućanima koji prodaju opremu za boravka u prirodu. Gore je već netko stavio link na jedan od takvih dućana.

Sve su manje više iste, na bazi klora, uzmi one do kojih ti je najlakše doći.


Ja sam ih koristio rijetko, nikad na planinarenju, ali uvijek ih imam u ruksaku.
Jay Bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 21:50   #9
Puuuuno hvala obojici Vidio sam da Decathlon ima na stranici al nikad nisam pronašao u dućanu. Ja inače volim ekspedicijske izlete pa mi zatrebaju tu i tamo
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 02:32   #10
Bakterije i viruse se moze, problem su kemijska oneciscenja koja nije moguce ukloniti mehanicki. Imam lifesaver cube, ali jos mi nije trebao, uzeo sam ga planirajuci divlje kampiranje sa gomilom ljudi na koje na kraju nisam otisao, a tu je puno veca opasnost od zaraze (puo ljudi puno sere, jel sve i sa ukopavanjem raste rizik da nesto dodje do vode, muha itd). Previse veliko za vucaranje na planinarenju, a voda je na izvorima uglavnom ok. Druga je stvar ako se mora piti iz stajacih voda, onda je dobro imati nesto.

Straw sistemi su naizgled zgodni, al imho lagano neprakticni za redovitije koristenje, najbolje boce sa filterima ili za stalniji kamp filteri sa plasticnim rezervoarima, npr: Life Straw Mission
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.