Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 20:34   #21
Za 2-3 tjedna ukupno na moru mislim da ti je najam bolja opcija.
Jedne godine uzmes gliser tjedan dana.
Druge godine jedrilicu tjedan dana.
Trece godine pitanje od ove godine prosiris dilemom, unajmljivati ili kupiti.

Ja unajmljujem preko 10 godina.

Kad budem duze na moru, budem htio drugaciji brod nego mozes dobiti u carteru, i budem u mogucnosti kupiti, tad cu sigurno kupiti. Do tada najam rulez.

I da, 100-150eur/dan za 50KS gliser ili 200-300eur/dan za 45ft jedrilicu nije skupo nego je u biti jeftino. Ne zaboravi da bedinanje broda trosi jedan dan na pocetku sezone, i jedan dan na kraju sezone. Doduse ako te to veseli vise od plovidbe...
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 21:55   #22
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
I da, 100-150eur/dan za 50KS gliser ili 200-300eur/dan za 45ft jedrilicu nije skupo nego je u biti jeftino.
Stvarno nije skupo...sitniš ma odmah iznajmiš 50 stopa jedrilicu tako da svaki dan spavaš u drugoj kabini ili na "odmor" povedeš cijelu ulicu pa podijelite troškove. Čarter je zakon, naročito kad rezerviraš termin tjedan dana a prva tri piči bura, četvrti dan čarteraši isplovljavaju kud puklo da puklo, žena i djeca vrište ali hebiga "kapetan" je napravio plan za tih tjedan dana koji se mora ispuniti. Nagledao sam se i naslušao priča o Čarterašima i više - manje je tu uvijek neko "silovanje" i preša u pitanju, nema boljega do svojega broda ma kakav god bio.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 23:12   #23
Potpuno svejedno da li je brod tvoj ili unajmljen. Troskovi su slicni, i propusteni dan plovidbe slicno kosta. Samo kad je brod tvoj, te troskove ne vidis direktno u cashu taj tjedan, nego su raspodjeljeni na cash i rad kroz godinu.

Da ponovimo troskove i potrebni rad kad je brod tvoj:
Zimi nakon svakog olujnog/orkanskog vjetra provjera dal je s brodom sve OK cak i na suhom doku.
Proljece dekonzervacija
Vikend transport u marinu ili na more (prikolica, cestarina, gorivo)
Spustanje
Popravci:
Istegnuta poderana i istegnuta jedra
Osmoza trupa
Struja i instrumenti
Gorivo, hladjenje, motor
WC i frizider ne rade
Interijer smrdi na vlagu
...
Plovidba i uzivanje u malim popravcima tjedan/dva
...
Vikend vadjenje broda van
Transport sa svim troskovima
Placanje/odrzavanje veza u moru na kojem je bio 4 mjeseca
Jesensko konzerviranje
Ponovno zimi nakon svakog olujnog/orkanskog vjetra provjera dal je s brodom sve OK cak i na suhom doku

Ako je dva tjedna kad si na moru kisa, gubitak je jednak bio brod unajmljen ili bio tvoj.

Moja matematika pokazuje da bi se vlastiti brod isplatio trebas vise od 2/3 tjedna na moru. Jedino ako imas i vremena i volje i rad oko vlastite imovine te ispunjava/zabavlja. Ja gledam tu povremeno iskoristivu imovinu unajmljivati, umjesto kupovati. Vikendice, apartmane, brodove, .. ozbiljno nije skupo unajmljivati.

Npr meni se cesto dogodi da zbog posla neke godine ne mogu na godisnji. I te godine ne unajmljujem. Troskova nula.
Ili ak ti se dogodi kriza. Ne unajmljujes, i opet troskova nula.
Ili ti zena kaze da te godine hoce u planine ili u inozemstvo ili na drugi kraj jadrana. I opet troskova nula.
A u ta tri slucaja postojao bi znacajan gubitak da imas svoj brod.

Za kraj: ak covjek nije siguran dal bi jedrilicu ili gliser zar nije najbolje da par godina isprobava unajmljivanjem, pa kupi kad odluci?

Zadnje uređivanje gadze : 26.07.2017. at 23:32.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 23:18   #24
Quote:
kruns kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo za vez. Znaci kupim jedrilicu, sredim ju, doteglim na more i onda ne mogu naci (ili dobiti) vez? Koja je procedura s tim? Sto ako, a kod visednevnih krstarenja mislim da nije rijetko, naide nevrijeme i trebam se nekud skloniti?
Mack, jedrilice su ok mada izlaze iz gabarita i financijski i glede dimenzija. Casor je ok ali nema trailera mada treba vidjeti koja su jos dodatna ulaganja pa vidjeti sto se na kraju isplati i gdje bi bili manji troskovi ali gledam nesto u toj klasi.
Da li ima neki inozemni oglasnik za pracenje a gdje je bolji izbor?
A šta se tu ima razumit?? To ti je kao i auto jer sve rijeđe ćeš se parkirat tamo gdje želiš.

Upravo ti se može to i dogodit da sve središ i stigneš do mora i onda epski zajeb tipa šta sad i najmanje bi te trebalo zabrinjavat gdje ćeš se vezat-prenoćit ili se sakrit od nevremena kad si u povidbi jer ćeš to kako tako sredit ali osnovno gdje ćeš s brodom kad s njim ne ploviš naprosto moraš riješit.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:39   #25
Quote:
kruns kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo za vez. Znaci kupim jedrilicu, sredim ju, doteglim na more i onda ne mogu naci (ili dobiti) vez? Koja je procedura s tim? Sto ako, a kod visednevnih krstarenja mislim da nije rijetko, naide nevrijeme i trebam se nekud skloniti?
Mack, jedrilice su ok mada izlaze iz gabarita i financijski i glede dimenzija. Casor je ok ali nema trailera mada treba vidjeti koja su jos dodatna ulaganja pa vidjeti sto se na kraju isplati i gdje bi bili manji troskovi ali gledam nesto u toj klasi.
Da li ima neki inozemni oglasnik za pracenje a gdje je bolji izbor?
Za vez ti je Cuka sve rekao. Sa registracijom nisi dobio vez za brod, tijekom krstarenja ćeš najčešće lako naći siguran vez za 6 metarsku jedrilicu sa plitkim gazom (mada u 7. i 8. mjesecu i to sve teže), ali za duže držanje bi mogao biti problem.
Casor je interesantan projekt, možda malo sporija, ali za teže uvjete bi rađe vozio to nego npr. Viko.
Oglasnici - imaš npr. slovenski mornar.net ili njemački boot24.de. Kod hudiča se nađe interesantnih barki, a po udaljenosti su nama kontinentalcima isti kao npr. Zadar. Pogledaj si Elan 19, ima ih par komada po oglasnicima, uz malo rada na kobilici možeš imati super jedrilicu za tu duljinu i te novce.
https://mornar.net/view/results.asp

https://www.boot24.com/segelboot.php#lmin=5&lmax=6

Mada po mome iskustvu, dobro je pratiti i lokalne oglasnike po Zadru, Splitu i Dubrovniku, ponekad uleti interesantna barka. Dobro je dok si na moru prošetati i tim marinama ("mokrim" i "suhim") gdje se uvijek vidi neki oglas ili nalijepljeno na barku da se prodaje. Sada u Biogradu ima barem desetak barki na prodaju.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 21:10   #26
Hvala za linkove
Gledao sam ponudu u Sloveniji i cini mi se da su im plovila u boljem stanju nego kod nas, pretpostavljam da je to zato jer su svi na "suhom vezu" (u dvoristu). Gledam Elan 19, ima ih za 4-5 tisuca € i izgledaju mi solidno, vecina ih se prodaje s prikolicama ali je problem sto su registrirane za 5 osoba a meni treba min. za 6.
Zvao sam danas lucku kapetaniju da pitam za vez (turisticki). Odgovorili su mi da slobodnih vezova nema uopce i da se ne mogu dobiti. To je za podrucje Opatije gdje ljetujem, ima deset lucica i ni jedna nema slobodan vez! Takoder su mi rekli da se to mora rezervirati do 3. mjeseca. Ne znam za druge ali ja ne znam u zimi tocan datum odlaska na godisnji i ja tako ne mogu ni znati kad bi ga mogao rezervirati. Mislim, ustvari siguran sam, da vezova ima ali se cuvaju za neke druge... Ako je to takav problem ne znam kako naci vez prilikom krstarenja??
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 23:47   #27
Zvanično nečeš tako naći vez, uvijek češ dobiti odgovor da je sve popunjeno. Nezvanično možeš naći nekoga da ti iznajmi svoj vez u toku sezone. Imaš i privatnih koncesionara za vezove. Moraš sjesti u auto i obilaziti područje koje te interesira, razgovarati sa ljudima i nađe se uvijek nešto. Zna biti i po oglasnicima, uvijek traži malo po širem području.
Kod krstarenja imaš u lučicama uvijek jedan dio koji je rezerviran za goste, to ti je sve navedeno u raznim peljarima za svaku lučicu, brodovi dolaze i odlaze, nađe se mjesto, nije problem. Imaš negdje i vezove na bovama malo izvan mjesta, privežeš brod i otiđeš u mjesto sa tenderom, ja ga uvijek vučem za jedrilicom. Zna biti problema prije lošeg vremena jer svi prate vremenske prognoze naravno i nakrcaju se u lučice ili ne isplovljavaju. Zato treba redovito pratiti prognoze i planirati dnevne rute, kapetan uvijek ima posla i nije mu dosadno a često spava i sa jednim okom otvorenim, naročito na sidru. Imaš bezbroj uvala gdje možeš sidriti i nočiti besplatno, kad dolazi lošije vrijeme otiđeš na sigurnije - bova ili lučica.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 00:28   #28
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
Potpuno svejedno da li je brod tvoj ili unajmljen. Troskovi su slicni, i propusteni dan plovidbe slicno kosta. Samo kad je brod tvoj, te troskove ne vidis direktno u cashu taj tjedan, nego su raspodjeljeni na cash i rad kroz godinu.

Da ponovimo troskove i potrebni rad kad je brod tvoj:
To ti je sve kako se snađeš, ja sam počeo odmah sa svojim brodom i trotjednim godišnjim odmorom i krstarenjem u komadu, zadnjih godina izvučem bez problema više od mjesec dana na brodu jer sam si posložio neke stvari....našao sam si trajan vez koji mi je bliže, cijena i uvjeti odlični. Sjednem u auto u petak popodne i opičim iz Zagreba do Krka. Za dva sata sam u raju i plovim, provedem vikend i vratim se u nedjelju navečer. Vez je siguran u moru i izvan sezone na čuvanom i suhom kod istog koncesionara. Vez plačam 1000 Eura, ostali troškovi su mi simbolični jer si sve radim sam. Sami radovi su neke sitnice jer je kod generalke sve napravljeno. Brod sam prije 8 godina uredio po svom čefu za dulje boravke i da je bio u boljem stanju nego novi. Kod početka sezone dođem ujutro sa svojom posadom, otkrijemo ceradu, bacimo pranje i poliranje, popodne plovimo, kod završetka sezone mi čovjek izvadi sa dizalicom, opere mini washem i odvuče u dvorište, ja nabacim ceradu. Svake dvije godine nabacim koper, motor je vanbrodski, promijenim ulje i konzerviram jedno popodne. Da sam čarterirao upucao bih u bunar za 13 godina već par vrijednosti broda, kad mi dojadi ide u prodaju i vraćam si početno ulaganje. Mene ljetovanje iz snova košta manje nego da sam iznajmio neki apartman a o čarteriranju da ne pričam. Naravno ne lovim se sa ženom po jedrilici od 45 stopa več od 7,5m i to mi je dovoljno.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 17:08   #29
Sve ovo od Bkahtija stoji, bez neporednog osobnog kontakta nista. Ni veza, ni povoljnih prilika. Domaci ti s punim pravom nece nista dati, ako nisi njihov. Ni lucicu, ni dizalicu, ni navoz.

Na daljinu mozes npr za tu brodicu od 7,5m rezervirati aci opatiju.
Dizalica 2x1.500kn
6mj u moru 15.000kn/god
6mj na suhom 8.000kn/god
Ukupno prelazi vrijednost starog broda te duzine.
Bkahti je nasao tri puta povoljnije.

Sto se tice besplatnog sidrenja, prije 10-20 god ga je bilo dosta, sad ga je puno manje.

Probaj, nemoj se zaletat. Dnevni vez za 7,5m u aci opatije ti je 250kn/dan.

Zadnje uređivanje gadze : 29.07.2017. at 17:28.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:36   #30
to su fiksni troskovi bez obzira da li je brodica nova ili stara. necu kupovati brod od 20 000€ samo zato jer ce mi fiksni trosak "pojesti" vrijednost brodice za dvije, tri godine ako kupim nesto jeftino.
po informacijama koje imam ja troskovi kod aci opatije za brodicu do 7 m duljine su:
dizalica - dvije operacije dizanje+spuštanje - 1104 kn
dnevni vez u moru 291 kn (1.7.-31.8.) odnosno za dva tjedna 4074 kn
mjesečni vez u moru 4640 kn (1.7.-31.8.)
mislim da članovi u aci-ju imaju dodatne pogodnosti i neki popust.

znači ako uzmem mjesečni vez sa dvije operacije i ako tome dodam još neke dodatne troškove koji se ne vide ispada da je trošak ispod 7000 kuna za mjesec dana veza i to bi bila najskuplja opcija, probat ću dogodine se raspitati za jeftiniju varijantu ako ih bude.
poslije vučem jedrilicu doma ili ju ostavim kod vikendice ali me strah da ju netko ne ošteti jer ima svakavih ljudi. bratovom tastu su maznuli vanbrodski od 40 ks jer ga nije na vrijeme pospremil jako mi se sviđa ova mogućnost da dođem za vikend, brod u more, brod van i u nedjelju se vraćam doma samo kad bi našao mogućnost da brod bude osiguran kroz godinu.

da li se može elan 19 registrirati na 6 osoba umjesto 5?
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 12:00   #31
Nisam 100%, ali mislim da se dvoje djece racuna kao jedan covjek.

Na brodu od 40ft je inace sa 6 ljudi guzva. Nemaju di svi jest.

Bitno je da imas lajfica za sve.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 17:34   #32
E vidis, ovo za broj clanova posade je odlicna informacija.
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 14:03   #33
Uopce ne vidim jednaku usporedbu jedrilice od cca 6m i gumenjaka, jer to su apsolutno dvije razlicite filozofije nauticara. Ne znaci da ista osoba ne moze ici na obje varijante nego si ili-ili.

Jedrilica od 6m kao jedna manja varijanta ima kabinu sa kuhinjom, WC i lezajevima. A opet cesce ima dovoljno plitak gaz da odes u neke uvalice gdje vece ne mogu. Ti sa njom komotno mozes i tjednima krstariti po Jadranu, sto je mozda u praksi tesko jer nemas toliki godisnji ali mozes. No isto tako ona je sporija. Moras znati jedriti - sto se nauci nije problem. Iako dosta njih ima jedrilicu a vozi non-stop na motor sto je po meni glupo ali eto. Moras imati prikolicu i auto koji je dovoljno snazan da je moze tegliti sa kukom. Moras to moci negdje porinuti u more i vaditi van a isto tako i nauciti manevrirati sa svim time u rikverc u cesto skucenim lucicama. Imas dosta posla u proljece i na jesen. Moras je vezati ipak na pravom vezu ako nisi na krstarenju po divljim uvalama. Pa makar tu i tamo da se ponovno obskrbis vodom, benzinom i hranom. Ako je drzis u moru ljeti, stalni vez kosta bilo u lucici bilo u marini. I kada plovis, jedrilica je deplasmanac pa ti treba duze vremena za negdje stici.

Ako gledamo gumu, recimo gumenjak od 4-4.5m bi bio ekvivalent odredjenoj vrsti komofora. Doduse nema kabine pa kada dodjes do neke uvale, stavis si bimini tendu a eventualna nocenja vrsis u camcu na podu (na madracima na napuhavanje) ili kampiras na plazi. Frizider za hranu mozes imati na 12V pa se spoji na motor dok plovis a dok stojis eventualno fotonaponski paneli. No i u tome konfora kao na jedrilici nemas. Na kraju sezone, lakse spakiras taj camac i odneses ga. Mozes i karavanom pa nesto na krov nesto u gepek ili onom obicnom lakom prikolicom neke dijelove.
Sama guma ide brzo, dakle glisira, pa ono sto jedrilicom odradis u 4 sata (20nm po 5 cvorova) gliserom odradis u 1 satu. Znaci mozes otici negdje 20 milja daleko, provest cijeli dan i vratiti se po podne doma gdje imas vikendicu, apartman ili sto vec, sto bi sa jedrilicom bilo prakticki nemoguce osim ako ne mislis ploviti tamo i nazad non-stop.

Ako imas gumu od 3-3.5m onda je mozes svaki dan staviti na krov od auta i otpeljati doma u dvoriste pa niti vez dok si na moru ne moras placati. Ona jest manja, ali eto i zbog ove znacajke nije lose. Pogotovo ako ima VIB napuhavajucu podnicu jer je izuzetno lagana.

Znaci jedrilica ima znatno vece troskove nego neki mali gumenjak. Ja osobno volim jedrenje i jedrilice. Ali sa stanovista troskova, a to je za nas sve izuzetno bitno, guma je bolje rjesenje a glavno je da uzivas s tim s kojima plovis i gdje plovis.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 08:22   #34
to je sve istina ali kak sam napisal u prvom postu jedrenje me vuče (i jedrit ću ja kad tad), ali mogućnosti su druge. tu ne mislim na financije, mada je i to velika stavka, nego praktičnost i iskoristivost plovila. s gumom je manje brige i posla u odnosu na jedrilicu i bila bi mi puno jednostavnija za korištenje, pretpostavljam da bi ju i više koristio upravo zbog toga.... to je slično kao kad si gladan, moraš nešto pojesti. e sad, glad možeš zadovoljiti s četvrtinom kruha i parizerom a možeš pojesti i fini ručak.
ponuda postoji, neću se zaletiti i razmišljam što bi za mene bilo najbolje. sad sam na tragu da uzmem manju sportsku jedrilicu. mogu ju voziti s pentom kao gumenjak, a mogu i jedriti. vez, transport, održavanje je na plus strani priče. minus je nedostatak višednevnih jedrenja (i dalje velim jedriti ću ja kad tad...) ali opet tko zna kako će djeca reagirati na brod jer s njima nikad nisam išao na takvo nešto. jednome može biti zlo, drugi će biti u strahu, trećem opet nešto drugo, ljudski faktor je nepredvidljiv a može biti presudan...


nego, molim za još malo strpljenja s mojim pitanjima
našao sam u inozemstvu povoljno (ali ono jako, jako povoljno) manju jedrilicu od cca 4,5m. dolazi s trailerom, ali bez jedara, jarbol ima. problem je što nije registrirana i ne postoji račun, služila je za vožnju jezerom pa to nije ni bilo važno. postoji li mogućnost da je registriram preko neke izjave ili možda klasičan kupoprodajni ili nešto treće? molim i neki kontakt za izradu jedara ako može?
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:11   #35
A pogledaj si i:

http://minicatamaran.eu/

Povoljna cijena; vise verzija; katamaran na napuhavanje sa jedrima.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 10:15   #36
Hvala! Gledao sam i to ali bi ipak nesto klasicno.
kruns is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:52   #37
Quote:
kruns kaže: Pogledaj post
Hvala! Gledao sam i to ali bi ipak nesto klasicno.
Gle ja ne znam koje su tvoje financije. Ako mozes placati vez u nekoj marini koja je blizu mjesta gdje zivis (Zagreb? pa npr Marina Punat ili Opatija) onda mozes biti svaki vikend na moru. Ali zezat se sa jedrilicom od 6m radi 2-3 tjedna godisnjeg budes 2-3 sezone tak radio i onda mislim da vise neces. Jednostavno puno patnje i puno love za malo netto koristenja. Da si 2-3 mjeseca na moru u viksi i da u lokalnoj lucici imas vez - to je druga prica. Ili da i nemas viksu ali si 2-3 mjeseca na moru preko ljeta isto OK kao sto rade njemci penzici kaj vuku svoje glisere i kampice sto vidis na autocestama u sestom mjesecu i opet u devetom.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 14:26   #38
Quote:
kruns kaže: Pogledaj post
našao sam u inozemstvu povoljno (ali ono jako, jako povoljno) manju jedrilicu od cca 4,5m. dolazi s trailerom, ali bez jedara, jarbol ima. problem je što nije registrirana i ne postoji račun, služila je za vožnju jezerom pa to nije ni bilo važno. postoji li mogućnost da je registriram preko neke izjave ili možda klasičan kupoprodajni ili nešto treće? molim i neki kontakt za izradu jedara ako može?
Što ćeš sa tako malom jedrilicom?. Imaš isto posla kao i sa večom, pa onda bolje uzmi nešto oko 6,5m za početak ili Elan19, ispod toga nemoj ići. Takvu jedrilicu sa treilerom i dobrim motorom nečeš naći ispod cca 8K Eura, kao što sam ti prije napisao ove jeftinije zaboravi jer tu sigurno nešto fali. Nekompletna plovila ni ne gledaj. Ove jedrilice bez papira isto zaboravi jer to ne možeš registrirati isto kao i treiler bez atesta i papira. Za posadu (ženu i djecu) moraš biti siguran da dobro podnose more i plovidbu, ukoliko netko ima problema sa mučninom ili strahom ostavi se nautike prije nego si krenuo u to.
Vidim ja da ti imaš veliku želju ali krivi pristup, kao da tražiš auto do neke cifre. Kupnja plovila je nešto drugo, tu ako kupiš neki krš istovariš se brdo love i naradiš ko konj dok to dotjeraš do razine da bude spremno za sigurnu plovidbu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:14   #39
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Što ćeš sa tako malom jedrilicom?. Imaš isto posla kao i sa večom, pa onda bolje uzmi nešto oko 6,5m za početak ili Elan19, ispod toga nemoj ići. Takvu jedrilicu sa treilerom i dobrim motorom nečeš naći ispod cca 8K Eura, kao što sam ti prije napisao ove jeftinije zaboravi jer tu sigurno nešto fali. Nekompletna plovila ni ne gledaj. Ove jedrilice bez papira isto zaboravi jer to ne možeš registrirati isto kao i treiler bez atesta i papira. Za posadu (ženu i djecu) moraš biti siguran da dobro podnose more i plovidbu, ukoliko netko ima problema sa mučninom ili strahom ostavi se nautike prije nego si krenuo u to.
Vidim ja da ti imaš veliku želju ali krivi pristup, kao da tražiš auto do neke cifre. Kupnja plovila je nešto drugo, tu ako kupiš neki krš istovariš se brdo love i naradiš ko konj dok to dotjeraš do razine da bude spremno za sigurnu plovidbu.
U mojoj familiji je nautika dugi niz godina; i uspjesni projekti samostalnog projektiranja i samogradnje. Mislim da frajer prvo mora pogledati budjet. Jedrilica od 6-6.5m treba visestruko vise love za odrzavati i koristiti nego neka guma od cca 4m. Iako bi svi mi voljeli biti Mladen Sutej i Ozren Bakrac i sa HIR 3 oploviti svijet 2 puta - ali to nazalost ne mozemo.
Nabavna cijena od 8 soma EUR-a je samo pocetak! Ako ti je to kraj budjeta zaboravi jedrilicu i cekaj bolja vremena. A sa mora nisi da ti tata i mama imaju vez pa da ajde nekako.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 18:17   #40
nakon svih ovih postova, dok se kruns jos trazi sto je za njega i njegovu obitelj najbolje, mislim da stvarno nije lose przit par godina po soma jura na najam da isprobaju sto im se svidja ne svidja. pa tek onda investicija kupnje.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.