Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2008., 10:59   #2301
zdravstveno osiguranje u inozemstvu

Pozdrav svima!
situacija je ovakva - udala sam se u berlinu, cekam da dobijem vizu, trudna sam i namjeravam tamo roditi bebu.
ovdje radim i imam dobru placu pa se ne mislim odjavljivati sa burze, vec otici normalno na porodiljni i tek onda preseliti u njemacku.
da li netko zna koje su mi opcije prilikom dobivanja zdravstvenog osiguranja vani?
muž mi radi u njemackoj, ali ima pirvatno osiguranje i njegova polica se ne moze proširiti i na mene (pitali smo). morala bi sklopiti svoju a to je dosta skupo (oko 400 eura mjesecno).
da li ima neka mogućnost sklopiti policu ovdje koja bi mi pokrila troskove poroda i tih godinu dana tamo?
da li se mogu prijaviti na njihov Arbeitsamt pa tako dobiti zdravstveno - a bez odjave ovdje u hrv?
ili ima neka treca opcija?

hvala unaprijed na savjetima.
automaticarka is offline  
Old 16.09.2008., 11:12   #2302
belice to ti je onda taj koji sam i ja isla, na vhs isto sam bila na testiranju i po tom rezultatu sam pripala u B1. nakon toga polazes zertifikat deutsch i s tim mozes raditi, studirati... iako je to samo temeljno znanje koje moras nadogradivati naravno..
joj ja jos nista nisam dobila, pa to je strasno, ovo cekanje ce me izluditi.da se bar nesto pokrene!!!!valjda ce biti nesto ovaj tjedan!!! ako ne, idem tamo napraviti reda
belice, jel ja onda samo sa pozivom i putovnicom idem po vizu? nista mi drugo ne treba?? da ne bi dosla tamo pa da mi kazu da mi fali kojesta sta cu onda!! e da i htjela sam pitati da li moras svejedno cekati tamo ispred ambasade u redu ili kad dolazis sa tim pozivom imas neke privilegije?
joj ja cu obolit na zivce vec vidim
eberlin is offline  
Old 16.09.2008., 12:05   #2303
Quote:
eberlin kaže: Pogledaj post
belice to ti je onda taj koji sam i ja isla, na vhs isto sam bila na testiranju i po tom rezultatu sam pripala u B1. nakon toga polazes zertifikat deutsch i s tim mozes raditi, studirati... iako je to samo temeljno znanje koje moras nadogradivati naravno..
joj ja jos nista nisam dobila, pa to je strasno, ovo cekanje ce me izluditi.da se bar nesto pokrene!!!!valjda ce biti nesto ovaj tjedan!!! ako ne, idem tamo napraviti reda
belice, jel ja onda samo sa pozivom i putovnicom idem po vizu? nista mi drugo ne treba?? da ne bi dosla tamo pa da mi kazu da mi fali kojesta sta cu onda!! e da i htjela sam pitati da li moras svejedno cekati tamo ispred ambasade u redu ili kad dolazis sa tim pozivom imas neke privilegije?
joj ja cu obolit na zivce vec vidim
bila sam sinoc na Vhs i nije mi se bas svidilo. Profa je ok, predavanja isto, al mi nikako ne odgovara to da je samo 2 puta tjedno po 3 sata. Znaci ovaj modul mogu tek zavrsit u veljaci. Isto mi se ne svidja sta ima ljudi koji gotovo ne znaju ni beknit, a ima onih cije znanje definitivno prelazi B1 i svi smo kao u istoj grupi. uopce ne kuzim kako je to moguce. Mislim da cu sutra ic minjat skolu, al cu onda morat malo putovat do skole koja nudi intezivni kurs od po 5 sati, 5 puta tjedno.
Da, samo sa pozivom i putovnicom ides tamo. Isto moras cekat red, al dodji oko 8:20 pa ces bit prva za predat putovnicu... onda ce ti rec da dodjes oko 12 po vizu. Meni je ova jedna prija predala zahtjev za vizu u Zg i muz joj je zamolio ove u uredu za strance kad je nosio papirologiju od stana, place.. da mu oboguce izdavanje vize u njemackoj posto je ona trenutno s njim. Pristali su na to, iako su napomenili da se to tako ne radi regularno. Probaj i to da ne lupas u Zg.
belica is offline  
Old 16.09.2008., 12:17   #2304
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
da li se mogu prijaviti na njihov Arbeitsamt pa tako dobiti zdravstveno - a bez odjave ovdje u hrv?
ili ima neka treca opcija?

hvala unaprijed na savjetima.
mislim da je logicno da se ovo nebi smilo radit. kontradikcija je u jednoj drzavi bit na porodiljnom, a u drugoj na arbeitsamtu. sta struka kaze ne znam... isto tako ne znam da li su moguce muljaze, ali iskreno, ja bi se pokusala privatno osigurat jer ces tako bit sigurna da ne radis kaznjivo djelo. inace, mislim da se se porod u De placa oko 2ooo,3000 eura.
prvi boravak dobivas na godinu dana i onda samo zamisli da te skuze zbog ovoga...e pa bojim se da bi ti onda Merkelica tribala bit u rodu da ti produze boravak.
belica is offline  
Old 16.09.2008., 12:26   #2305
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
mislim da se se porod u De placa oko 2ooo,3000 eura.
Jel to svi placaju ili samo privatni pacijenti?
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Old 16.09.2008., 12:33   #2306
Quote:
Het kaže: Pogledaj post
Jel to svi placaju ili samo privatni pacijenti?
ne placa se porod ako imas njemacko zdravstveno osiguranje. to je cijena poroda ako nemas njemacko zdravstveno(barem sam ja tako cula, ne garantiran 100% za istinitost ovog podatka)
belica is offline  
Old 16.09.2008., 12:45   #2307
Bas me zanimalo.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Old 16.09.2008., 14:41   #2308
e da, to ovisi od skole do skole.ja sam isla 3mjeseca, 4x tjedno po 4 sata i to je bilo ok...ali ako imas tamo i intenzivni tecaj idi bolje na njega, ja sam ovaj isla jer je bio jedini ovdje... i isto mi je bilo tako kada smo krenuli, neki su pricali ma ja sam mislila da pricaju perfektno, kad ono vraga, oni zapravo znaju pricati ali to nema veze sa gramatikom, niti znaju ijedan clan od bilo koje imenice...niti vecina njih zna sta je uopce imenica..tako je bilo kod mene... ali ja to nisam odmah shvatila jer nisam ni ja znala tako dobro njem... ne znam ga ni sada dobro,ali sad vec mogu ustanoviti da li netko pravi velike gramaticke greske..
moj savjet ti je da u svakom slucaju ides na taj intenzivni ako ga imas u blizini jer tamo ces sve brze savladati!
hvala ti na informacijama!!!!!!!!!!!!!!!!
eberlin is offline  
Old 16.09.2008., 15:22   #2309
Quote:
belica kaže: Pogledaj post
ne placa se porod ako imas njemacko zdravstveno osiguranje. to je cijena poroda ako nemas njemacko zdravstveno(barem sam ja tako cula, ne garantiran 100% za istinitost ovog podatka)

tocna ti je informacija. 3000eura je ako nemas zdravstveno u njemackoj pa sam placas porod u bolnici. a znam da se moze biti prijavljan na obje burze rada ako npr radis malo u hrv malo u njemackoj.
samo ne znam dal to mozes ako si i na porodiljom. a ne bi se htjela zeznut pa da me to poslije kosta!
u njagorem slucaju platit cu im to njihovo zdravstveno, pa sam mirna godinu dana.
automaticarka is offline  
Old 16.09.2008., 15:37   #2310
eberlin, bas se tako i ja osjecam jer meni sad izgleda da njih 2 od nas 10 bas "ono" prica njemacki. moja je razina jezika da ja kuzim bit svega i mogu bez problema odgovorit(ono u smislu da me skuze), al bas spajat recenice i da to sve da jos bude gramaticki tocno, hmhm imam jos puno radit do toga.
ovu skolu definitivno minjam jer je 2 puta tjedno po 3 sata nista, a imam puno slobodnog vrimena(tu i tamo samo nekad uskocim radit kod jednog obiteljskog prijatelja u njegovoj firmi).
belica is offline  
Old 16.09.2008., 19:26   #2311
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
situacija je ovakva - udala sam se u berlinu, cekam da dobijem vizu, trudna sam i namjeravam tamo roditi bebu.
ovdje radim i imam dobru placu pa se ne mislim odjavljivati sa burze, vec otici normalno na porodiljni i tek onda preseliti u njemacku.
da li netko zna koje su mi opcije prilikom dobivanja zdravstvenog osiguranja vani?
muž mi radi u njemackoj, ali ima pirvatno osiguranje i njegova polica se ne moze proširiti i na mene (pitali smo). morala bi sklopiti svoju a to je dosta skupo (oko 400 eura mjesecno).
da li ima neka mogućnost sklopiti policu ovdje koja bi mi pokrila troskove poroda i tih godinu dana tamo?
da li se mogu prijaviti na njihov Arbeitsamt pa tako dobiti zdravstveno - a bez odjave ovdje u hrv?
ili ima neka treca opcija?

hvala unaprijed na savjetima.
ovako,niti jedno zdravstveno te bez Dozvole boravka NECE primit!!!!!

to znam od frendice,koja je dosla ovamo za studiranje al jos nije imala dozvolu boravka nego samo ulaznu vizu.svugdje su joj rekli bez vize nista.


to znam sasvim sigurno,cak i ako ti od privatnog vele da moze,kad se to

posalje dobijes kod provjere zahtjeva iz centale odbijenicu!!!!

jer im moras reci da si trudna,pise u ugovoru da odgovaras za istinitost podataka.a sve zele znati


cak recimo i da dobijes vizu,niti jedno privatno osiguranje ti nece platit troskove poroda.to ce iskljucit u ugovoru.

ja sam prosle godine htio privatno sklopit.pita mene zena,dali sam popravljao zube,ja rekoh,da ova dva imam plombu.e njih nemozemo osigurat veli zena.ma super....

i,ne nemozes se prijavit na arbeitsamt bez dozvole boravka i bez potvrde o prebivalistu.
i nemoj to niti pokusavat pitat,jer ti kao strankinja bez trajne boravisne nemas pravo na pomoc drzave.
drugim rijecima,ako ti muz nije sposoban uzdrzavat te,i nije u mogucnosti placat za sve tvoje potrebe,nema razloga da budes u njemackoj(pise negdje u zakonu)
toliko od mene
nadam se da sam pomogao
buntspecht is offline  
Old 17.09.2008., 09:39   #2312
tnx kaj se brines, al ja sam predala zahtjev za vizu i mislim prijaviti boraviste tamo cim dodjem, tako da cu taj dio sigurno rijesiti..
i fala bogu, zubar mi ne treba imam super zubara u zagrebu!

samo me zanimalo dal mogu onda sa svim time prijaviti se kog njih na burzu (mislim da je to taj njihov arbeitsamt) kao nezaposlena i tako dobiti zdravstveno, iako sam u isto vrijeme prijavljena i u hrvatskoj (na burzi) sa statusom porodiljnog?

inace, pricala sam tamo sa privatnim zdravstvenim i rekla sam im da sam trudna..sad me traze potvrde od doktorqa da to sve ide kako treba, al to je valjda onda njima u redu..istina na vise kosta al kaj sad
automaticarka is offline  
Old 17.09.2008., 09:53   #2313
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post

samo me zanimalo dal mogu onda sa svim time prijaviti se kog njih na burzu (mislim da je to taj njihov arbeitsamt) kao nezaposlena i tako dobiti zdravstveno, iako sam u isto vrijeme prijavljena i u hrvatskoj (na burzi) sa statusom porodiljnog?

pa moras se prijavit i tako i tako.

kolko sam ja skuzio,posto ti je muz u privatnom zdravstvenom tako ces i ti morat.t.j. bit ces osigurana preko muza.drugim rijecima i ti moras bit u privatnom.
nek ti muz predje u drzavno onda i ti prelazis.
Arbeitsamt placa zdravstveno samo osobama koje primaju ALG i osobama koje primaju ALG II , posto ti ne primas niti jedno niti drugo.a niti na jedno nemas pravo,ne moze

al ipak raspitaj se,zakoni se mijenjaju cesto.

inace sto se tice tih privatnih osiguranja,uvijek trazi pismeno sta oni preuzimaju sta ne.
jer kod privatnog osiguranja prvo ti platis doktoru a onda tebi osiguranje prebaci pare na racun,pa nikad se ne zna
buntspecht is offline  
Old 17.09.2008., 13:45   #2314
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa moras se prijavit i tako i tako.

Arbeitsamt placa zdravstveno samo osobama koje primaju ALG i osobama koje primaju ALG II
kaj je taj ALG i ALG II?
automaticarka is offline  
Old 17.09.2008., 14:10   #2315
Quote:
automaticarka kaže: Pogledaj post
kaj je taj ALG i ALG II?
ALG ti je kao naknada za nazaposlene
ALG II ti je socijalna pomoc
buntspecht is offline  
Old 18.09.2008., 08:08   #2316
Nego da pitam ovako okvirno imal kog oko Ludwigshaffena
Frulenzo is offline  
Old 18.09.2008., 08:33   #2317
rabljena roba

zanima me rabljena tekstilna roba(hlače,maje,veste....)veča količina za uvoz iz Njemačke ili adresa gdje se to kupuje na kg ili u vrečama može na pm. pozz
damjan00 is offline  
Received Infraction
Old 19.09.2008., 20:48   #2318
jel ima koga u berlinu?
shanika is offline  
Old 20.09.2008., 12:48   #2319
Quote:
shanika kaže: Pogledaj post
jel ima koga u berlinu?
U Berlinu su ti ATE, Chauntel i Automaticarka. Vi vec mozete ekipu stvarat
belica is offline  
Old 20.09.2008., 12:50   #2320
Quote:
Frula1989 kaže: Pogledaj post
Nego da pitam ovako okvirno imal kog oko Ludwigshaffena
Mislim da su ti Buntscpecht i Florena u Mannheimu, to je stvarno blizo.
belica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.