Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2006., 17:02   #21
Meni je ovaj aparat za kavu odlican. http://www.senseo.com/nl-BE/SenseoBE...Coffeemachine/
Cocolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 23:14   #22
Ma, ja posebno tražim sa više pjene
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2006., 07:16   #23
Quote:
flOorKilla kaže:
sad razmisljam o Krups-ovom aparatu za kavu. model XP 4050 http://www.elektro-kuchyne.cz/items/...etail/4876.jpg (1650kn technomax)

(Aparat za espresso ''Programmatic''
1200W
Pumpa 15 bara
Thermoblock sustav
Mogućnost programiranja volumena doze
Auto-cappuccino sitem
Funkcija za vruću vodu za čaj)

zna li netko ensto vise o krupsovim aparatima
Bježi od njega kao vrag od tamjana. Ja imao. Tvornička greška, ne da se servisirati, stalno pušta vodu dolje na rešetki. Lijepo mi je Tehnomax vratio novac.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 17:33   #24
hvala na upozorenju
flOorKilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 19:23   #25
E, ajd mi reci kako radiš tu pjenu i kako točno izgleda, pa da ja znam ako je to ta na koju ja mislim!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 20:19   #26
A Elekroluxovi aparati za kavu? Vidjela sam jednog za oko 1200 kn, ali sam zaboravila koji je model. Ima neko iskustava sa njima?

Ja odlučila da želim espresso aparat, da si sama mogu napraviti kavu kakvu volim. Svejedno nisam sigurna za tu pjenu...
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 15:00   #27
Na što moram paziti da se ne zaje*em? Ovo što sam vidjela po trgovinama - cijene su jako različite, od nekih 700, pa do preko 5000. Što podiže cijenu aparata? Mislim, i onaj od 700 i onaj od 5000 rade kavu... Nekako mi logika govori da je bolje da je što manje dijelova plastično... Što još?
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 15:02   #28
Hm, da... to je kao da kažem i u fići i u ferariju se možeš voziti...
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 02:07   #29
Moje mišljenje je da cijena , što skuplje, to sami aparat ima vise barova. Jedan od najboljih espressa (kucne proizvodnje) je nespresso (nazalost) to je onaj sa kapsulama i mašine izradjuje krups ,magimix i obavezno imaju 19 bara.

Da bi dobili pravi espresso , imati ono najbolje iz kave i najmanje kofeina potrebni su 16 bara. Ovako napravljen espresso obavezno ima onu malu pjenicu , kavin-kajmak.

Dakle ukoliko ti se ne dopada ideja da kupujes ove kapsule onda trazi masinu koja ima 16 bara i u kojoj ti sama stavljas kavu (a ima neke koje ti melju zrna) . Masina je skuplja cim ima više opcija, capuccino dakle ona para pod presijom gdje stavljas mlijeko da se napravi pjena.. pa latte itd. ja volim sve te kombinacije ali smrt mi je to cistiti ,glancati te odlucila sam se za jednostavni espreeso -nespresso i nis vise


Neki ovdje preporučju Senseo od philipsa i slicne masine.. to nema veze sa espressom , to je daje kavu "stil a la espresso" imaju po 6 bara i nekake vrecice pa onda izlazi ona kava sto kazu francuzi , >> sok od charapa.

mmmmmm
http://www.1stincoffee.com/product_i...sso/c190ts.jpg
Estelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:33   #30
Ove koje sam ja gledala uglavnom imaju 15 bara. Što je sa plastičnim dijelovima? Ne sviđa mi se pomisao na neke kapsulice, ali opet, ne znam da li mi se da toliko čistiti... Sigurno je kvalitetnije da izmelje kavu prije pripreme, ali to diže cijenu.
Koliko je kvalitetan Nesscafe?
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 18:25   #31
Ha gle, za posteni espresso treba ti masina s barem 15 bara i koja je u stanju pod tim pritiskom dati vodu na temperaturi od oko 90C (+-5C).

Razlike izmedju masina su ogromne, pocevsi od toga da neke nisu u stanju odrzati pritisak od 15 bara tokom pripreme kave, do toga da im temperatura vode strasno varira, pa ili imas "skurenu" kavu ili imas kavu bez kreme (ulje iz kave koje se razdvoji prilikom spravljanja espressa).

E sad to su vise simptomi. Ako cemo o razlikama u konstrukciji, onda se masine uglavnom dijele na one sa termoblokom ili bojlerom. Bojler je skuplji, bolji - jer je temperatura vode stabilnija, ali mu duze treba da se zagrije - dakle vise vremena do prve kave. Isto tako neki jeftiniji aparati imaju premali bojler, pa im ponestane snage kad radis pjenu za latte i sl. Termoblok aparati su jefiniji, jednostavnijeg principa, grije se metalni blok kroz koji ce voda proci prilikom spravljanja espressa, i ideja je da se blok zagrije do te mjere da kad hladna voda izadje iz njega bude zeljene temperature od oko 90C. Termoblok se brze zagrije, ali su odstupanja u temperaturi puno veca, i koriste ga jeftiniji/losiji modeli.

S obzirom da se dobar espresso poznaje po kremi, neke jeftinije masine posezu za trikovima da bi dobile "dobar" espresso. Kad vidis natpise poput "crema filter" ili "perfect crema" ili "super crema" itd, znas da se radi o triku. Obicno se stvar svodi na neku igrackicu u portafilteru koja zapravo pjeni kavu kako ista izlazi van, pa u stvari ne dobivas kremu nego pjenu od kave koja izgleda isto - ali nema isti okus.

Konstrukcijski, jeftiniji aparati koriste manje grupe od 52mm i sl, dok recimo cijela Gaggiina linija koristi komercijalnu velicinu grupe od 58mm. Sto se priblizavas visem ranku cijene i kvalitete mahom su svi aparati sa velicinom grupe od 58mm - kao i komercijalni caffee aparati. Od ostalih inovacija, tu recimo i 3-way solenoid valve kod Gaggie, ventil koji nakon iskljucivanja prekidaca visak pritiska i vode izbacuje sa strane dolje u posudicu, tako da nema "kapanja" i vodice na vrhu kave. Ovo su posudili od komercijalnih aparata i vrlo je korisno, iako sumnjam da ce itko davati 200 eura vise samo zbog toga.

Ostale razlike - plastika / metal, kvaliteta dijelova, itd je isto kao i u bilo kojem drugom proizvodu. Metalni aparati su skuplji zbog samog materijala ali su obicno i kvalitetniji.

Ja sam bio dost hepi sa Brielom ali nazalost cini mi se da nisu bas previse kvalitetni - sto bi covjek i ocekivao od malog laganog plasticnog aparata.
Sad imam Gaggiu i super mi je, ali je i daleko skuplja.
Frend ima Kenwooda (Retro) i to je u cjenovnom ranku Briela i on je super zadovoljan s njim.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 22:07   #32
Dpajur, svaka ti čast Hvala.
Međutim, u međuvremenu ja odustala (barem zasad) od "skupe" investicije, jer je meni u biti najvažnije da si ja napravim dobru (gustu, a tekuću, kremastu) pjenu. S obzirom da sa onim malim mikserićem nisam bila skroz zadovoljna, investirala sam u onu posudicu sa nekim filterom u koju se stavi mlijeko i vučeš ručkicu gore dole 15-20 sekundi i rezultat je navodno super pjena (ajme, ne mogu odoljeti, ali ovo me užasno jako asocira na masturbaciju ). Prvi rezultati su obećavajući
Još moram odnekud iskopati kafetijeru...
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 22:40   #33
Evo, otišla sam malo off topic, ali moram se pohvaliti: moj prvi latte macchiato u kućnoj radinosti je ispao
Koristila sam Tonka mlijeko sa 3.6% masti, Frabosk cappuccino creamer za napraviti pjenu, kava je bila Lavazza Crema e Gusto, pripravljeno u Bialetti kafetijeri.
Samo, ne mogu napraviti pjenu od toplog mlijeka, iako u uputama stoji da može Kaže da mora biti ili hladno, ili iznad 60 stupnjeva, na sobnoj temperaturi da neće uspjeti. Od hladnog ispadne perfektna ali od vrućeg - nikakva
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 15:20   #34
eto vidis, bolje ic na takvu soluciju neg dat 200 eura za aparat koji nevalja..
ja na poslu imam bialetti cafetiere "za nuzdu" i radi cist pristojnu kavu.

inace, palo mi nest na pamet (ne boli na svu srecu), mozda se da za neke normalne novce dobit rabljeni aparat u hrvatskoj.. ovi bolji i kvalitetniji (skuplji) modeli traju prakticki dozivotno, a i ako treba zamijeniti koji dio, to se lagano nabavi preko interneta.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 23:30   #35
ha.. jos uvijek nisam kupio apatat.

rodjak sto ima kafic rjesavao se stare gaggie i nudio mi je da uzmem potpuno besplatno, ako hocu.
nisam iz cistog razloga, sto je nemam gdje smjestit. to je ogroman stroj star 20ak godina. ali ispravan.
a prodavao ga je neko vrijeme ali nitko nije htio kupit, a kafici ionako ne kupuju aparate nego ih dobe u najam.

inace mene zanima iskljucivo klasika, tj. klasicno pripremanje espresso kave tako da me kapsule, filter aparati i ostalo ne zanima.
zasto me zanima klasicno pripremanje espressa?
jednostavno gust mi je pripremat sebi jutarnju kavu. meni nije uzitak samo ispijanje kave nego i priprema. i nije mi problem sto na to moram izdvojit neko vrijeme, npr 10-15min.


istina ovo sto dpajur prica, ali netreba ni pretjerivati, nije kava spremljena u tim aparatima bas toliko losa.
cak rade i pravu esspreso kremu. ima mnogo aparata, procitao sam dosta testova.
jedino, kod nas ih jos uvijek nema za kupiti. osim onih nekih nazovimo 'jadnih'...
(naravno ovo sve se odnosi na kucne esspreso aparate)
flOorKilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 00:26   #36
lol.. sad v idim da je proslo gotovo 6 mjeseci odkad sam otvorio ov aj topic...
a bilo ljeto... eto vrijeme ide.. a jos nisam nasao aparat.

no mislim da cu se ovih dana ipak odluciti, uputiti se po De Longhi ec730 (1400kn, Merkur)
slika:
http://direct.tesco.com/pi/Enlarge/4/100-5114F_C.jpg

performanse su klasicne, dakle pumpa 15bara. veseli da je tijelo je metalno, spremnik vode 1.3 litre, ovaj model ima i digitalni tajmer, filter za kapsule a ono dobrodoslo - ugradjeni potiskivac kave (tamper).
kava je navodno dobra, no o kvaliteti ovog aparata bas i neznam... pretpostavljam da ce se pumpa pokvariti nakon nekog vremena. ili nesto vec. jbg.

sto kazete?

p.s. o espressu i aparatima se kod nas ne govori dovoljno. evo tek ove godine (nedavno) je odrzano prvo prvenstvo barista...
flOorKilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 19:02   #37
kupio.
ovaj gore navedeni, tj. model ec700 (razlika je sto nema nekakav digitalni tajmer koji mi ionako nije potreban)

recenzija kad napravim malo vise kava i uvidim za sto sam bacio novce
flOorKilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 18:30   #38
samo savjet...vidio sam vec kako hvalite gaggia aparate...donekle sam se ravnao po detaljnim vodiljama...pa me zanima misljenje, odnosno iskustva s ovim aparatom...i kakve su vase alternativne preporuke?!
gaggia evolution

http://www.robot.hr/Portals/37/Slike...0evolution.jpg
inchun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 18:40   #39
ha cuj gaggia evolution ti je najjeftinija varijanta gaggie, ali se istice od ostalih u toj cjenovnoj klasi po tome sto zadrzava bojler i portafilter od starije (i skuplje) brace.

dizajn je uzasan (po meni, nekima ce se svidjeti), plastika je zamijenila rostfrei, ima neke krmeljive gumbice umjesto robustnih switcheva itd. ali sto se srzi samog aparata tice mislim da je gotovo ista kao i gaggia classic, a kosta duplo manje.

za tu cijenu mislim da nemas sanse nac masinu sa bojlerom i 58mm portafilterom.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 18:51   #40
sta se dizajna tice tu se slazemo...nije ni meni bas oku ugodna...ali aparat kao aparat bi trebao ispunit ocekivanja, bar se nadam...i kazes cijena je ok...
prodano...hvala
inchun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.