Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2008., 00:44   #41
Quote:
fangs kaže: Pogledaj post
Mislim da ta leidi ne ide ništa osjetno brže u odnosu na "običnu" istranku..
Nekako mi se čini da malo previše kompliciraš sa 1 - 2 milje simo tamo...ako inzistiraš na brzini onda uzeti nešto tipa bakan i piči sa 40 ks..alternativa istranka sa cca 8 ks i mizernom potrošnjom..
Nisam optimističan prema tim modificiranim proizvodima na osnovi istranke..
Ma da, tocno to.

Nece leidi ici puno brze od istranke. I to sve opet ovisi o uvjetima.
I za leidi je deplasmanska brzina po onoj formuli oko 5 cvorova, nema tu nekog velikog poboljsanja

kexxx, meni se cini da ti mislis kemijati kao s autom, pa strc mrc tu pa strc mrc tamo.

Ne ide to tako na moru. S 8 konja neces ici brzo, s tim se moras pomiriti. Nije tu rijec smo o finesama na deplasmanskom trupu (koje zapravo malo znace) nego i o jako puno faktora konkretne situacije na moru. Ni istranka ni leidi nisu napravljene tako da budu sto brze nego da se sto bolje ponasaju na moru. Jerbo s deplasmanskim plovilima ni ne mozes ici brzo.
Jesi procitao ono iz burze nautike o istranci s dva motora? E, pa ljudi tamo znaju sto pisu. Samo lud covik na istranki drzi putnu brzinu 8 cvorova jerbo je potrosnja po milji vise nego dvostruko veca od one na 6 cvorova. Da ne govorim o tome da i sam brod i motor pate, jer nikako ne moze izglisirati, a propinje se.

Ako oces brzo ici potrosi 15000 € na bakana i hondu 40 i pici 15 cvorova sa
nesto vise od 10 litara potrosnje na uru.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:33   #42
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Ma da, tocno to.

Nece leidi ici puno brze od istranke. I to sve opet ovisi o uvjetima.
I za leidi je deplasmanska brzina po onoj formuli oko 5 cvorova, nema tu nekog velikog poboljsanja

kexxx, meni se cini da ti mislis kemijati kao s autom, pa strc mrc tu pa strc mrc tamo.

Ne ide to tako na moru. S 8 konja neces ici brzo, s tim se moras pomiriti. Nije tu rijec smo o finesama na deplasmanskom trupu (koje zapravo malo znace) nego i o jako puno faktora konkretne situacije na moru. Ni istranka ni leidi nisu napravljene tako da budu sto brze nego da se sto bolje ponasaju na moru. Jerbo s deplasmanskim plovilima ni ne mozes ici brzo.
Jesi procitao ono iz burze nautike o istranci s dva motora? E, pa ljudi tamo znaju sto pisu. Samo lud covik na istranki drzi putnu brzinu 8 cvorova jerbo je potrosnja po milji vise nego dvostruko veca od one na 6 cvorova. Da ne govorim o tome da i sam brod i motor pate, jer nikako ne moze izglisirati, a propinje se.

Ako oces brzo ici potrosi 15000 € na bakana i hondu 40 i pici 15 cvorova sa
nesto vise od 10 litara potrosnje na uru.

Jasno je za istranku, to sam već apsolvirao.

Nisam raztumio za kemijanje. S autom je lako, uzmeš AMS katalog i unutra su svi auti sa max brzinom, potrošnjom i ubrzanjem.

Kod brodova takvog kataloga nema, imama test od istranke i nijedan drugi.

Valjda postoji neki trup na barci od 5 m koji može ići između 6 i 10 milja.
Pokušaću pronaći test od leidi pa da vidim što kažu. Ako tip ne laže to je taman što mi treba, a ne gliser.

Mada, ako troši sa 8 ks 3 litre i pređe 5 milja, za tri sata i 15 milja to je 9 litara, a Bakan ako za jedan sat pređe 15 milja i potroši 10 litara onda i nije da nešto više troši i komodniji si.

Možda dogodine onda Bakan ako se ispostavi da leidi ne može 9 milja.

Jutros sam išao s Tomosom 4.8 spor starava, a vjerojatno sam išao oko 4 milje. I na kraju mi još spala sajla sa mjenjača, ostao u neutralu, srećom, baš sam bio kod veza, dva zaveslaja i vezao se. Naravno, i kiša je zalila da upotpuni doživljaj.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 00:16   #43
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Valjda postoji neki trup na barci od 5 m koji može ići između 6 i 10 milja.
Pokušaću pronaći test od leidi pa da vidim što kažu. Ako tip ne laže to je taman što mi treba, a ne gliser.
Ne, ne postoji. Zapravo, postoji, ali je problem sto je takva brzina za tu velicinu plovila poludeplasmanski rezim plovidbe. Dakle, jako neekonomicna.

Sto to znaci?

Postoje tri rezima plovidbe, deplasmanski (istisninski), poludeplasmanski (poluistisninski) i gliserski. Svaki trup je opcenito prilagodjen najcesce za gliserski ili deplasmanski rezim. Brod prilagodjen deplasmanskom rezimu n moze isglisirati.
Dok brod plovi malim brzinama (do one odredjene formulom koja je povezana s vodenom duljinom) plovi deplasmanskom brzinom, otpor mora je mali i plovilo relativno malo trosi. Kako se brzina povecava, povecava se i val ispred broda (to je u dinamici fluida pojava vrlo slicna zvucnom zidu) i taj val povecava otpor kretanja. Brzina broda se malo povecava, ali zato potrosnja jako raste. Taj granicni rezim se zove poludeplasmanska plovidba. To traje sve dok se polovilo ne "popne" na vlastiti val i "preskoci" ga. Tada otpori naglo padaju i plovilo pocne glisirati. Relativna potrosnja jako opada iako je jos uvjek visa nego kod deplasmanskih brzina.

Deplasmanska brzina za plovila oko 5 metara je od 5, 6 do nekih 10tak cvorova, sto ovisi dosta o trupu i jako je neisplativa. Neka plovila se cak projektiraju da plove u deplasmanskom rezimu, ali su to uglavnom ona veca na kojima je dobitak na brzini u tom rezimu veci i nije potrebno prelaziti u glisiranje.

Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Mada, ako troši sa 8 ks 3 litre i pređe 5 milja, za tri sata i 15 milja to je 9 litara, a Bakan ako za jedan sat pređe 15 milja i potroši 10 litara onda i nije da nešto više troši i komodniji si.
Da, to je okvirno tako. Vjerojatno ces s istrankom ici ipak oko 6, 6.5 cv, dakle trosit ces nesto sitno manje, a sa bakanom ces ovisno o vremenskim prilikama (svaki otpor tipa val, vjetar i slicno jako povecavaju potrosnju na gliserima) trositi nesto vise.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 19:33   #44
Evo nisam htio otvarat novu temu posto imam slicno pitanje..

zanima me gumenjak preferiram hrvatsku proizvodnju al ako neko drugi ima nesto za preporucit otvoren sam za savjete...

od remia plasta sam naletio na ovaj rp 16 i interesantan mi je... pokusao sam nac
neke njegove testove ili nesto slicno al nista... ako netko ima kakva iskustva slobodno napise...
ovaj je 5m a iso bi mozda i do 6.5..

u svakom slucaju otvoren za savjete...

hvala...
Blues rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 08:46   #45
Ono sto mene nervira je sto u Hrvatskoj nema nekog proizvodjaca manje jedrilice primjerene kupovnoj moci Hrvata. Kao sto recimo proizvode Poljaci a la Deltania ili Viko 20 odnosno 25. Ja bih bio sretan i zadovoljan s time...a cijena je vise nego povoljna.

http://www.viko.si/

http://www.deltania.com/ (mislim da je isti zastupnik kao i za Viko iz SLO).

Sto mi (HR) nismo sposobni nesto napraviti za cca 10 tisuca eura komplet i bok? Samo neke istranke, dalmatinke ili neki poludeplasmanci ili Piculjan, Graso koji kosta kao Sv. Petra kajgana?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 23:02   #46
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ono sto mene nervira je sto u Hrvatskoj nema nekog proizvodjaca manje jedrilice primjerene kupovnoj moci Hrvata. Kao sto recimo proizvode Poljaci a la Deltania ili Viko 20 odnosno 25. Ja bih bio sretan i zadovoljan s time...a cijena je vise nego povoljna.

http://www.viko.si/

http://www.deltania.com/ (mislim da je isti zastupnik kao i za Viko iz SLO).

Sto mi (HR) nismo sposobni nesto napraviti za cca 10 tisuca eura komplet i bok? Samo neke istranke, dalmatinke ili neki poludeplasmanci ili Piculjan, Graso koji kosta kao Sv. Petra kajgana?
A kome bi to prodavao?

Ima brdo ribara i ekipe koji ce kesnuti za mali motornjak ali nasi jedrilicari su malo drukciji.

Inace, slovenci rade neke male brodice, npr. Argo 680, murphy 26 i slicno, srdjan djakovic je napravio ali babu i navis 27, u rijeci se odnedavno radi Thompson T8sc. No tu su malo drukcije jedrilice, vise regatne.

Ipak mislim da bi se naslo kod nas trziste na jedrilice kao sto je bio Elan 19.
Problem je to sto bi ipak trebalo osigurati neku kolicinu da se prodje tocka pokrica.

Pa ti vidi.
Ako bas trazis tako nesto relativno lako uvezes brod iz njemacke, austrije, svicarske ili italije (sa jezera ili mora).

A izbora ima koliko oces. Catalina 22, J/24, Hunter Sonata, H-boat, melges 24 ...
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 08:44   #47
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
A kome bi to prodavao?

Ima brdo ribara i ekipe koji ce kesnuti za mali motornjak ali nasi jedrilicari su malo drukciji.

Inace, slovenci rade neke male brodice, npr. Argo 680, murphy 26 i slicno, srdjan djakovic je napravio ali babu i navis 27, u rijeci se odnedavno radi Thompson T8sc. No tu su malo drukcije jedrilice, vise regatne.

Ipak mislim da bi se naslo kod nas trziste na jedrilice kao sto je bio Elan 19.
Problem je to sto bi ipak trebalo osigurati neku kolicinu da se prodje tocka pokrica.

Pa ti vidi.
Ako bas trazis tako nesto relativno lako uvezes brod iz njemacke, austrije, svicarske ili italije (sa jezera ili mora).

A izbora ima koliko oces. Catalina 22, J/24, Hunter Sonata, H-boat, melges 24 ...
A cuj kome bih prodavao? Kod nas imas malu barku na motor za 30-40 tisuca kuna...i onda imas motornjake od 100+ tisuca eura. Od jedrilica imas samo one od 100+ (Bavaria) pa blizu 200 (svi drugi). Onda, naravno, da ce neki prosjecni tip kupiti na motor za 30-40 tisuca i ici od vale do vale, jer neke alternative nema bas. (OK, moze uvesti...a moze uvesti i camac od vana od 3-4m).

Sa jedrilicom od 5-6 do recimo cca 7-8 metara mozes fino ploviti Jadranom, za relativno male pare, imati krevet, kuhinjicu i nekakav WC. Ajmo reci "krstariti". A te jedrilice koje sam naveo dodju cca 10 tisuca eura...ajmo reci 15 kada ih malo opremis. Ipak je to jedna razumna cijena koju bi si vise njih moglo priustiti. A kada ti ne treba, stavis je na trailer i drzis u dvoristu...dok je vez za vecu jedrilicu od 8-10 metara oko 3-4 tisuce eura godisnje + vadjenje van dizalicom za antifouling, itd.

Od ta dva scenarija vidim kako bi prosjecan Hrvat sa zeljom za jedrenje i krstarenje ipak vise koristio tu od 10-15 tisuca eura kao Viko i lakse podnosio troskove nego neku vecu jedrilicu gdje su troskovi eksponencijalno veci.

A sada pitanje je zasto kod nas ekipa brije na regatne jedrilice ako su vlasnici...a ne na bluewater cruising...to je druga tema...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 12:39   #48
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A cuj kome bih prodavao? Kod nas imas malu barku na motor za 30-40 tisuca kuna...i onda imas motornjake od 100+ tisuca eura. Od jedrilica imas samo one od 100+ (Bavaria) pa blizu 200 (svi drugi). Onda, naravno, da ce neki prosjecni tip kupiti na motor za 30-40 tisuca i ici od vale do vale, jer neke alternative nema bas. (OK, moze uvesti...a moze uvesti i camac od vana od 3-4m).

Sa jedrilicom od 5-6 do recimo cca 7-8 metara mozes fino ploviti Jadranom, za relativno male pare, imati krevet, kuhinjicu i nekakav WC. Ajmo reci "krstariti". A te jedrilice koje sam naveo dodju cca 10 tisuca eura...ajmo reci 15 kada ih malo opremis. Ipak je to jedna razumna cijena koju bi si vise njih moglo priustiti. A kada ti ne treba, stavis je na trailer i drzis u dvoristu...dok je vez za vecu jedrilicu od 8-10 metara oko 3-4 tisuce eura godisnje + vadjenje van dizalicom za antifouling, itd.

Od ta dva scenarija vidim kako bi prosjecan Hrvat sa zeljom za jedrenje i krstarenje ipak vise koristio tu od 10-15 tisuca eura kao Viko i lakse podnosio troskove nego neku vecu jedrilicu gdje su troskovi eksponencijalno veci.
Dobro, malo si previse smanjio troskove, al ajde.

Na primjer, Argo 680 dodje oko 18000 eura bez davanja, a nema kompletnu opremu. Imas i one beneteauiće kod kojih isto ne mos dobiti neku kabinu za ispod 20k eura (a oni se serijski proizvode).

Nije bas ni jedrilica jeftin sport.

Od jedrilice je puno jeftinije kupiti dalmatinku ili slicnog deplasmanca (za ovu sumu koju si ti rekao) i onda taka-taka di god oces pomalo.

Jedrilica ipak znaci nesto vise od toga. I mozes na to gledati kao da ih usporedjujes sa poludeplasmancima. Graso i slicno. Ispod 20-30 000 eura ne mozes nacu novu jedrilicu s kabinom. Makar imala i 6 metara. Kompletno opremljenu naravno. A toliko i vise kostaju ti poludeplasmanci.

E, sad, problem je sto proizvodnja jedrilice kosta vise nego proizvodnja grase. I imas skupe gotove djelove (jarbol). I onda trzisna cijena za vece troskove proizvodnje ispadne ista kao i za poludeplasmanca kojeg si proizveo jeftinije. Jednostavna racunica.
I jos to ukomponiraj sa slabijom potraznjom.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A sada pitanje je zasto kod nas ekipa brije na regatne jedrilice ako su vlasnici...a ne na bluewater cruising...to je druga tema...
Zato jer takvu jedrilicu mogu skupo prodati. Postoji malo trziste koje trazi takve, rucno radjenje i izrazito prilagodjene brodove. To nije serijska proizvodnja. A to znaci da je i skupo. Onaj T8sc mislim da kosta najmanje 40k eura.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 13:33   #49
Pa pogledaj kaj taj Viko 20 ima...manje vise za tu lovu dobijes sve odnosno znatno vise nego na nekoj pasari/dalmatinki ili sto vec gdje dobijes golu plastiku i prozor. Jos dodas 1200 eura za prikolicu, sto bi vjerovatno trebao i za neki manji motornjak ako ga zelis drzati u dvoristu. Ne znam kako sam smanjio troskove...a oprema (sidra, pojasevi, itd) treba i za jednog i drugog i to dodje isto. Kao i antifouling, itd.

Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
Zato jer takvu jedrilicu mogu skupo prodati. Postoji malo trziste koje trazi takve, rucno radjenje i izrazito prilagodjene brodove. To nije serijska proizvodnja. A to znaci da je i skupo. Onaj T8sc mislim da kosta najmanje 40k eura.
Slazem se. No meni su ti regatni brodovi neprivlacni...da brzi su i sve to ali mi je to malo preskup sport da bih imao na kraju dana najobicniji daysailer s kojim imam konfor i mogucnost krstarenja na nivou gumenjaka (dakle, nemam konfor za krstarenje).
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 17:12   #50
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa pogledaj kaj taj Viko 20 ima...manje vise za tu lovu dobijes sve odnosno znatno vise nego na nekoj pasari/dalmatinki ili sto vec gdje dobijes golu plastiku i prozor. Jos dodas 1200 eura za prikolicu, sto bi vjerovatno trebao i za neki manji motornjak ako ga zelis drzati u dvoristu. Ne znam kako sam smanjio troskove...a oprema (sidra, pojasevi, itd) treba i za jednog i drugog i to dodje isto. Kao i antifouling, itd.
Eh, meni se taj viko ni malo ne svidja. A mislim da kod nas nece bas ici ko alva. Ima puno boljih rijesenja na jedrilicama te duzine koje su prije svega namijenjene krstarenju, a nisu skupe. Tj. malo su skuplje ali pruzaju puno vise. Samo se kod nas ne uvoze.

No opet, koliko para, toliko muzike. Pogotovo je tako na moru.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Slazem se. No meni su ti regatni brodovi neprivlacni...da brzi su i sve to ali mi je to malo preskup sport da bih imao na kraju dana najobicniji daysailer s kojim imam konfor i mogucnost krstarenja na nivou gumenjaka (dakle, nemam konfor za krstarenje).


Ovisi za sto ti treba brod. Za mladjariju (kao sto sam ja) je to sasvim dostatan konfor za krstarenje od tjedan ili cak i vise dana (Argo, T8sc, ...).

No za starije ljude brodovi te duzine nikako nisu optimalno rijesenje.
Mozda ako ti ljudi stvarno jedre od malih nogu i znaju koje prednosti i guste pruza brod od 6m, a ne moze ih pruziti onaj od 10m.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 10:59   #51
pozdrav!

kupio bih istranku pa ako mi možete napisati koliko da dam za nju,iz rijeke sam i ovdi pitaju cca 4000e ma čini mi se malo punoo...?
DenisRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 01:40   #52
Quote:
DenisRi kaže: Pogledaj post
kupio bih istranku pa ako mi možete napisati koliko da dam za nju,iz rijeke sam i ovdi pitaju cca 4000e ma čini mi se malo punoo...?
A sve ovisi o stanju barke i same plastike, te opremi koja je na njoj..
Za te novce bi se već moglo razmišljati i o novoj istranki (odnosno adria a500, ven 501...), naravno bez motora..
 
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 09:10   #53
Quote:
fangs kaže: Pogledaj post
A sve ovisi o stanju barke i same plastike, te opremi koja je na njoj..
Za te novce bi se već moglo razmišljati i o novoj istranki (odnosno adria a500, ven 501...), naravno bez motora..
a ja san malo gledao te nove,al kažu mi ovi starci na mrtvom što imaju barke da je ogromna razlika u stabilnosti a500 i itranke,da je ova nova puno lošija ???
DenisRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 12:31   #54
Quote:
DenisRi kaže: Pogledaj post
a ja san malo gledao te nove,al kažu mi ovi starci na mrtvom što imaju barke da je ogromna razlika u stabilnosti a500 i itranke,da je ova nova puno lošija ???
Ja to nisam primjetio..
Eventualno može biti zbog poda koji je u a500 iza u kokpitu nešto viši zbog samopražnjenja, ali je zato kabina nešto niža nego kod istranke..
Ja sam sa a500 jako zadovoljan..pogotovo samopražnjući kokpit..a ne kad se sjetim paljanja nakon svake kiše..
 
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 23:06   #55
Evo ja sam novi na ovom forumu i zapelo mi oko za ovu temu jer upravo namjeravam kupiti barku oko 5 m dužine koja može i glisirati po potrebi.

Moj favorit nakon dosta kopanja je Nika 17, vidio sam da je nitko nije do sad spomenuo pa me zanima vaše mišljenje i sugestije. Naravno ako netko ima iskustava ...

Ovo je link:

http://www.calafatus.hr/
veljko986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 02:31   #56
sta nema nikog?
veljko986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 08:09   #57
po meni ova nika 17 je bolji izbor ako misliš više ribat ili se bavit podvodnim ribolovom a za obitelj i lijenčarenje je adria 500 ili njene današnje mnogobrojne imitacije bolji izbor. Ne znam samo kako autor -projektant originalne adrie 500 gleda na sve ove imitacije koje se danas nude. Inače imao sam par godina adriu 500 sa yamahom 10 ks i bio sam zadovoljan.Vrlo komforna za tu duljinu i zahvalna za održavanje, ako se ne navuče osmoza.
brukiluki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2008., 17:19   #58
Zna li neko nešto o Mediteran 19 Bimexprom d.o.o. Kako se ponaša u plovidbi, iskustva koje snage motor, ...
viky3333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 10:05   #59
meni je za oko zapela ARBA 500 (vidio sam jednu na moru), stavio bih motor od 15 ks

ima li tko kakvih iskustava s ovom brodicom

Pozdrav
ds-pasara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 13:33   #60
Vidim da ovdi ima strucnjaka i "strucnjaka".
Puno dobrih komentara koje se treba razumit.

Kupit rabljenu brodicu nije bas jednostavno.
Tko ju je koristio, sta je radio s njom, koliko je ocuvana, osmoza....... Sve su to faktori koji igraju veliku ulogu (naravno pokraj cinjenice da svaki model sa sobom donosi standardne mane). Po meni za pocetnika je puno vaznije da sam proba ici s tim brodom kojeg zeli kupit negdi i vidi koliko mu je brod "legao". Naravno da ce vidit i potrosnju a spike poput "spojler cuda cini" ili "motor ni ne cujes kad se dobro izolira" mozemo odmah zaboraviti. Kad smo uzimali brodic za oko mi je zapeo jedan Sirius. Ma super je, ma ovo ma ono. I ja bih to sve povjerovao jer "bjelio se ko pasja kesa". Dok mi prijatelj nije malo zagrebao i hladno rekao bjezi sto dalje od ovoga. Vidis da je brusen do povise vodene linije. Negdi ga je slozio od siku ili takvo nesto. Osim toga na brodu ima kilometar mreza...
Eto to samo kao mali primjer.

Kupuje li se nova stvarcica vrijede vec navedena pravila. Ni motor od 80 konja nece nista pomoci jer ga brod ne trpi. Imamo "novog" facu u lucici koji uz Galeba ima mali bajbot. Na njega je stavi makinju od 9 konja. Jos ga nisam vidio da je s tim bajbotom negdi normalno krenuo. Isto tako i za Istranku/ Primorku...... Koncipiran je da daje odredjenu stabilnost i prihvatljivu potrosnju (koncipiran za Bracane) Sve druge preinake ne daju oceivanji rezultat, bar ne u omjeru ulozeno- dobiveno.
S nasom Primorkom idemo na kupanje a kad mi se prohtije ici u podvodni ribolov uzmem gumenjaka od prijatelja i onda idem na dalje relacije jer s Primorkom mogu zaboravit onu "skoknut cu do Solte".
Icemen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.