Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2009., 20:54   #1
Iskustva s GPS-om

Da li netko ima iskustva sa GPS-om za planinare .
Imaju li svi proizvođači planinarske karte za HR ?

Da li se može osloniti samo na GPS na nepoznatoj, slabo markiranoj stazi ?

Zanimaju me sva iskustva dobra i loša.
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 19:59   #2
kaj znaci - sa GPSom za planinare ?
kolko ja znam jedino Garmin ima pl. staze i lokacije na svojoj karti adria topo..
inace se oslanjam obavezno na GPS i obavezno na karte, a po mogucnosti slusam prijedloge i savjete "starijih"..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2009., 21:27   #3
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
kaj znaci - sa GPSom za planinare ?


Većina ljudi kad se spomene GPS misli na onaj koji se montira u autu.
Pod GPS-om za planinare mislim na one koji su predviđeni da se nose u ruksaku i
za vrijeme upotrebe drže u ruci .

Što se tiče uređaja volio bi da mi netko opiše konkretna iskustva :
Da li mu se događa u HR ,koliko često i gdje da nema signala ili da se vidi premalo satelita pa se pozicija ne može odrediti.

Letimično sam pogledao tehničke opise nekih modela i dosta se razlikuju po broju dodatnih funkcija.
Koje bi funkcije bile nužne ,koje korisne ,a bez čega se može.

Što se tiče te adria topo karte koliko detaljno ima upisano naše staze
uzimajući kao referencu vodiče Hrvatske planine dr Poljaka ili Planinarski vodič po hrvatskoj A.Čaplara.
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2009., 22:58   #4
slabo sam ja opremljen i informiran da te previse korisno savjetujem..
iz osobnog iskustva:
- koristim samo PPC-PDA uredjaj koji ima GPS, jer nisam planinar vec - izletnik vise, pa mi ne treba bolje..
- signala mi nestaje na kratko, kad je suma duboka ili naoblaka velika..
- karte u Topo su slabo uvedene, nema ih mnogo (mada imam zadnju verziju karte), ali ja se prije pripremim - oznacim bitnije tocke kraj kojih prolazit trebam pa se sve lijepo vidi i lako se snalazim.. u principu mozes ako zelis i ubacit trasu po kojoj mislis ici ili po kojoj je netko vec isao pa ti ju da..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 00:04   #5
Quote:
koksi kaže: Pogledaj post
Da li netko ima iskustva sa GPS-om za planinare .
Imaju li svi proizvođači planinarske karte za HR ?

Da li se može osloniti samo na GPS na nepoznatoj, slabo markiranoj stazi ?

Zanimaju me sva iskustva dobra i loša.
Ja imam Magellan explorist 600 sa topohr verzija 2.7 i prilično sam zadovoljan. Planiram si napraviti upgrade na 2009x

E sad, da li se možeš osloniti samo na GPS i njegovu kartu? Hmmm, to može biti i škakljivo.
Jednom sam negdje pročitao, baš kad sam si i ja postavljao ovo pitanje, kako je netko napisao svoje iskustvo sa GPS-om lošim vremenom, zimom i traženjem skloništa na Velebitu. Sklonište je bilo parsto metara dalje od lokacije ucrtane na karti To može biti prilično škakljivo, zar ne?
Ja sam do sada imao samo pozitivna iskustva
Haus_Tw is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 09:48   #6
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
...- karte u Topo su slabo uvedene, nema ih mnogo (mada imam zadnju verziju karte), ali ja se prije pripremim ...
greska u pisanju: mislio sam na planinarske staze (a ne na karte).. njih, staza, je relativno malo u AdriaTopu..
recimo na Ravnu goru ima samo dvije, iz smjera Trakoscana..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 10:33   #7
Ja sam nabavio dosta novih karata u zadnje vrijeme najviše izdanja SMAND.
Na moje veliko iznenađenje pozicije na karti nisu označene stupnjevima,minutama i sekundama već 4 znamenkastim brojevima tzv UTM projekcije (universal transverze Mercator ) što je novi trend i NATO standard.

Da li je moguće takve koordinate unijeti u GPS jer pretvorba iz jednih koordinata u druge
izgleda da nije trivijalana .

Ja još nisam našao uputsvo za preračunavanje pa ako netko zna kakav dobar link neka ga stavi.
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.

Zadnje uređivanje koksi : 18.05.2009. at 10:41.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 10:47   #8
Quote:
koksi kaže: Pogledaj post
Ja sam nabavio dosta novih karata u zadnje vrijeme najviše izdanja SMAND.
Na moje veliko iznenađenje pozicije na karti nisu označene stupnjevima,minutama i sekundama već 4 znamenkastim brojevima tzv UTM projekcije (universal transverze Mercator ) što je novi trend i NATO standard.

Da li je moguće takve koordinate unijeti u GPS jer pretvorba iz jednih koordinata u druge
izgleda da nije trivijalana .

Ja još nisam našao uputsvo za preračunavanje pa ako netko zna kakav dobar link neka ga stavi.
probaj OVDJE
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 11:04   #9
Dakle za GPS nije problem.
Hvala
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 13:23   #10
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
greska u pisanju: mislio sam na planinarske staze (a ne na karte).. njih, staza, je relativno malo u AdriaTopu..
Veći su ti problem staze kojih u stvarnosti nema, a ne one kojih na karti nema... Naime, dosta staza su se promijenile ili zarasle radi šumskih puteva (kada šumari naprave put, obično se obližnja staza prestane koristiti), tako da trebaš uzeti to u obzir. Dobro dođe kakva karta s sada aktualnim stazama, npr. iz nove Čaplarove knjige. To ti je uz GPS kartu u pravilu dosta.

A ako šuma nije gusta - uvijek uz GPS možeš ići izravno na neku lokaciju, jer svoju poziciju znaš praktično u metar.

Ja koristim Garmin eTrex Vista HCx te AdriaTopo kartu i vrlo sam zadovoljan. Problema sa signalom i sl. jednostavno nema. Dokupio sam i AdriaRoute kartu, pa ga koristim i za cestovnu navigaciju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 15:27   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Veći su ti problem staze kojih u stvarnosti nema, a ne one kojih na karti nema... Naime, dosta staza su se promijenile ili zarasle radi šumskih puteva (kada šumari naprave put, obično se obližnja staza prestane koristiti), tako da trebaš uzeti to u obzir. Dobro dođe kakva karta s sada aktualnim stazama, npr. iz nove Čaplarove knjige. To ti je uz GPS kartu u pravilu dosta.

A ako šuma nije gusta - uvijek uz GPS možeš ići izravno na neku lokaciju, jer svoju poziciju znaš praktično u metar.

Ja koristim Garmin eTrex Vista HCx te AdriaTopo kartu i vrlo sam zadovoljan. Problema sa signalom i sl. jednostavno nema. Dokupio sam i AdriaRoute kartu, pa ga koristim i za cestovnu navigaciju.
Te zarasle staze su me i ponukale da počnem obraćati pažnju na orijentaciju.
Naime zadnjih nekoliko godina slabo sam planinario po Medvednici i Samoborskom i to uvijek u društvu.
Sada sam počeo planinariti sam i doživio sam već nekoliko puta ove godine da gubim dosta vremena da pronađem put jer je okolica totalno promjenjena bilo zbog prirode npr. šikara na mjestu gdje ja pamtim čistinu ili zbog šumara.


Mislio samda možda kad ažuriraju topo kartu da unesu novo stanje pa da ja neću morati previše paziti na orjentaciju.
Prošlih sam dana dosta gledao po netu stranice sa tom tematikom i svi preporučaju nositi i kartu i kompas i GPS.

Kako kompas ,karte i nove knjige od Čaplara i dr Poljaka imam
za sada ću obnoviti i poboljšati orjentaciju na klasični način ,a GPS će pričekati drugu godinu.
__________________
Čovjek se uči dok je živ.I umre blesav.
koksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 15:40   #12
sa GPSom sam preporodjen.. prije sam i odustao od nekih popecaka (npr na Strahinjcicu sa juzne strane) zbog toga jer mi je nestalo markacije i nisam imao pojma gdje sam..
sad sa njim nema sanse da zalutam.. bas ko sto Vojki veli - vidis gdje si i kamo moras ici.. jednostavno si opusten..
no, nosim i karte sa sobom, ali pretezno izvedenice od avio karti (originale (bez staza) ili doradjenice (tipa SMAND)) jer ni Caplar ni Poljak nisu tako detaljni..
kompas pak nosim da tocno vidim kad sam na nekom vidikovcu gdje je sto na horizontu (karta i kompas u duetu - ljepse se vidi nego GPS)..

jedino muka mi se sad prebacivat na UTM, i jos se odupirem tome, ali kaj se mora - moralo bude se..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 23:04   #13
Ja koristim Garminov GPS već 3 godine i do sada mi se pokazao vrlo pouzdan, a najveći test je prošao na Velebitu (predio Hajdučkih kukova) gdje su markacije izbrisane, a put zarastao te me lipo doveo do vrha i nazad...
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 15:15   #14
Ja kemijam nesto sa Quadro auto navigacijom i Noni gps programom. Funkcionira to ok. Ubacim trackove sa stranica HPS-a i Google Earth satelitsku kartu. Samo sto takvi uredjaji nisu namjenjeni za visesatni rad na baterije pa im je baterija slaba, radim sad i na tome.
__________________
13/22 na Z skali
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 09:21   #15
e sad me malo prosvijetli ako može - di nađeš trackove ?
ja ih samo (i to rijetko) nalazim na Forumu PSHa - kad netko tamo da/objavi svoj track..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 16:22   #16
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
e sad me malo prosvijetli ako može - di nađeš trackove ?
ja ih samo (i to rijetko) nalazim na Forumu PSHa - kad netko tamo da/objavi svoj track..
Nesto gpx-ova imas ovdje.

Sto se tice HPS-a, gpx-ove moras trazit na wiki stranicama. Recimo, odi na

http://www.plsavez.hr/hr/Veliki_Planik

i klikni na donju kartu ("Pristupi sa Poklona i Korita") i onda ces ispod uvecane karte vidjeti link za gpx : Pristupi sa Poklona i Korita(V_Planik.gpx)
__________________
13/22 na Z skali
beznicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 12:56   #17
Aha, ok... I mislio sam da su to tako pojedinačni uspjesi.. Bilo bi lijepo da ima to sve na jednom mjesto, no ... Jednom bude..

Nego - sad bas maknuh najnoviju verziju GarminMobile XP 5.00.20. i stavih natrag staru 4.10.40...
Zasto ? Jer mi jedan manjak u novini vise smeta nego svi viskovi: koristim Topo 2.1 kartu i kad trazim npr Belige on mi je nadje, na karti nacrta, ali drugo nista oko Beliga ne.. Znaci ne oznaci ni Belecgrad, ni Osinec, ni ... Samo oznaci Belige.. Pl. staze da, ali domove ili vrhove jok..
Mislio sam da sam negdje u opcijama iskljucio da se vide te geografske znamenitosti, al jok..
A u 4-ci sve radi brzo i jednostavno.. Čekam 5.00.30 ili 40..

Zadnje uređivanje ZakS : 28.05.2009. at 13:03.
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 23:41   #18
evo da malo objasnim problem:
koristim istu AdriaTopo kartu 2.1.
Kad sa verzijom 4.10.40. potrazim Belecgrad - vidim i Belecgrad i ostale vrhove u blizini, a kad tu istu kartu otvorim sa bilo kojom kasnijom, novijom verzijom (npr 5.00.20.)- vidim samo ono sto sam zadao da trazim = Belecgrad, a ostale vrhove ne..



ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 11:12   #19
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
iz osobnog iskustva:
- koristim samo PPC-PDA uredjaj koji ima GPS, jer nisam planinar vec - izletnik vise, pa mi ne treba bolje..
- signala mi nestaje na kratko, kad je suma duboka ili naoblaka velika..
pravi outdoor uredjaji imaju i barometarski visinomjer, na taj nacin GPS kompenzira nedosatak signala satelita, za preciznu tocku treba tri sastelita dok visinomjer bez problema kompenzira nedostatak jednoga
__________________
lovci su skupina smiješno obučenih, naoružanih i pijanih ljudi koji teturaju šumom u potrazi za gostionicom
bubica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 12:27   #20
evo da se prikljucim u diskusiju i iznesem svoje misljenje o koristenju GPS-a po planinama i prirodi opcenito:
naravno ovo je moje malo! iskustvo jer u 'ozbiljnijim' odlascima u planine sam tek od nedavno, otkada sinu udovoljavam zeljama. kada sam shvatio da ce se to pretvoriti u ceste setnje i izlete odmah sam odlucio kupiti jedan gps uredjaj, jer kao pocetnik nisam bio siguran otputiti se daleko da se ne 'izgubim' po liticama i da sa djetetom umjesto planirana 3 sata ne provedem cijeli dan u trazenju 'pravog' puta. isto tako setati se samo sa kartom u ruci mi je velika tlaka... dakle nabavio sam garminov Oregon300 (ima i barometar i kompas), napunio ga kartama i tek onda sam se usudio uputiti dalje na Mosor i Biokovo. do sada smo uvijek isli markiranim stazama tako da sam uglavnom gps koristio za pronaci pocetak staze i u situacijama kada bi se zbog izbrisane markacije morali orijentirati da se ponovno vratimo na stazu...
Karta AdriaTopo 2.10 dosta dobro pokriva ove dvi planine, a nase maticno brdo (Omisku dinaru) nikako, stoga sam skenirao tu planinarsku kartu, kao i kartu Kozjaka te pomocu programa Mapwel (www.mapwel.biz) ubacio u uredjaj da ih uvijek imam uz sebe.
dakle kao neiskusni pocetnik planinar moram navesti zakljucak da je GPS obavezno pomagalo, jer sam s njim neusporedivo sigurniji, dok to samo sa kartom i kompasom nikada ne bih bio. unaprijed pronadjem vec gotovi gpx file staze i onda i malo dijete moze slijediti i orjentirati se dalje po toj snimljenoj stazi. sada nam je zanimljivo istrazivati istocni dio omiske dinare jer tamo nema nikakvih markiranih staza i uocavamo i odredjene greske koje ima i planinarska karta omiske dinare, spiljica do koje smo bili u nedjelju je krivo ucrtana za preko 30-tak metara
dakle ni planinarskoj karti ne smijes slijepo vjerovati, a pogotovo karti AdriaTopo jer su joj izohipse na x mjesta netocno ucrtane.

slike, kao i gpx staze s ovih nasih pohoda imate na:
http://free-st.t-com.hr/Ante
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.