Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2009., 17:27   #1
Pomorski fakultet

Pozdrav...(valjda sam na pravom mjestu)

Jedna od opcija ponuđenih fakulteta mi je sljedece godine upisati Pomorski fakultet..
No,previše ne razumijem brošuru pa bih vas molio da mi pojasnite pojedine pojmove,kvalitetu zanimanja,zaposlenje,place...

*Brodostrojstvo
*Elektrotehničke i informatičke tehnologije u pomorstvu
*Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu
*Nautika i tehnologija pomorskog prometa
*Tehnologija i organizacija prometa

Pošto vidim da niti jedna od ponuđenih opcija nema izborni dio državne mature,nema dodatne provjere te da su obavezni predmeti na osnovnoj razini mogu zakljuciti da to i nije toliko težak fakultet??
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 22:43   #2
Koju si srednju školu završio.
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 00:23   #3
Quote:
biba kaže: Pogledaj post
Koju si srednju školu završio.
Pa s obzirom da sam naveo da polažem državnu maturu,onda je logicno da nisam završio još ništa,vec da sam prva generacija državne mature...

Opca gimnazija...
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 07:30   #4
Sa gimnazijom se lako upišeš, više ne znam ima li prijemni ako ima onda je obično (fizika, matematika, engleski). Nakon toga ćeš imati predmeta za koje do sada nisi ni čuo što se tiče Brodostrojarstva i Nautike dok ova 3 ostala studija bas ne poznam. Posla u ovoj struci (brodostrojar, nautičar) ima i plaće su za sada dobre ali imaj u vidu da nakon skole imas 1 godinu pripravničkog staža te polaganja ispita za časnika te raznih drugih ovlaštenja koja nisu uključena u nastavni program.
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 22:11   #5
Quote:
MaximusCato kaže: Pogledaj post
Pozdrav...(valjda sam na pravom mjestu)

Jedna od opcija ponuđenih fakulteta mi je sljedece godine upisati Pomorski fakultet..
No,previše ne razumijem brošuru pa bih vas molio da mi pojasnite pojedine pojmove,kvalitetu zanimanja,zaposlenje,place...

*Brodostrojstvo
*Elektrotehničke i informatičke tehnologije u pomorstvu
*Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu
*Nautika i tehnologija pomorskog prometa
*Tehnologija i organizacija prometa

Pošto vidim da niti jedna od ponuđenih opcija nema izborni dio državne mature,nema dodatne provjere te da su obavezni predmeti na osnovnoj razini mogu zakljuciti da to i nije toliko težak fakultet??
Kako je biba napisao ili napisala,najlakše od svega je upisati se na fakultet.
U moje vrime su postojala samo dva: Nautika i Strojarstvo, za ostale ne znam pa necu ni pisati o njima.
Opcenito u pomorstvu trenutno manjka strucnog kadra,tako da ti je posao osiguran poslje faksa. Nemoj to smatrati lakim poslom ,jer nitko te ne placa zato što si ljep.Posao je psihicki jako naporan i dogodi se da ljudi pucaju na psihu,neki prije neki poslje,a neki se izvuku,ali stvarno moraš biti jak i odlucan.
Svakim novim danom posade je sve manje,a posla sve više tako da se posao dodatno otežava.Situacija u svijetu nije najbolja tako da ekskurzije odmah zaboraviš,izlaska sa broda nema,ako i izađeš to je na koju uru.
Avanturizma nema !
Faks je sam po sebi srednje težak,strojarstvo ima dosta matematike i teh.crtanja, nautika više nautickih predmeta,pravo,jezik,navigacija,elektronika,ništa što se ne može savladati. Ako shvatiš neozbiljno neceš nikada završiti.
Poslje faksa godina navigacije ka asistent,pa casnicki ispit i onda ploviš ka treci casnik bilo palube ili stroja.
Racunaj i na to da ceš svake godine polagati nove ispite (bravete) jer se stalno uvodi i izmišlja nešto novo da ti izvuce lovu. Svi ispiti se placaju.
Znaci polaganje i ucenje do kraja života tj. do penzije.
Da napomenem,ne brodu nema Nedjelje ni blagdana,noci ni dana,radi se stalno.Nitko te ne pita jesi zdrav ili nisi,nema te tko zamjeniti,znaci svoj posao moraš odraditi sam bez icije pomoci,a ako nešto zajebeš štete su svjetskih razmjera.
E pa sada odluci !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 11:23   #6
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Kako je biba napisao ili napisala,najlakše od svega je upisati se na fakultet.
U moje vrime su postojala samo dva: Nautika i Strojarstvo, za ostale ne znam pa necu ni pisati o njima.
Opcenito u pomorstvu trenutno manjka strucnog kadra,tako da ti je posao osiguran poslje faksa. Nemoj to smatrati lakim poslom ,jer nitko te ne placa zato što si ljep.Posao je psihicki jako naporan i dogodi se da ljudi pucaju na psihu,neki prije neki poslje,a neki se izvuku,ali stvarno moraš biti jak i odlucan.
Svakim novim danom posade je sve manje,a posla sve više tako da se posao dodatno otežava.Situacija u svijetu nije najbolja tako da ekskurzije odmah zaboraviš,izlaska sa broda nema,ako i izađeš to je na koju uru.
Avanturizma nema !
Faks je sam po sebi srednje težak,strojarstvo ima dosta matematike i teh.crtanja, nautika više nautickih predmeta,pravo,jezik,navigacija,elektronika,ništa što se ne može savladati. Ako shvatiš neozbiljno neceš nikada završiti.
Poslje faksa godina navigacije ka asistent,pa casnicki ispit i onda ploviš ka treci casnik bilo palube ili stroja.
Racunaj i na to da ceš svake godine polagati nove ispite (bravete) jer se stalno uvodi i izmišlja nešto novo da ti izvuce lovu. Svi ispiti se placaju.
Znaci polaganje i ucenje do kraja života tj. do penzije.
Da napomenem,ne brodu nema Nedjelje ni blagdana,noci ni dana,radi se stalno.Nitko te ne pita jesi zdrav ili nisi,nema te tko zamjeniti,znaci svoj posao moraš odraditi sam bez icije pomoci,a ako nešto zajebeš štete su svjetskih razmjera.
E pa sada odluci !

Pa,imam jako dobru filozofiju...
U ovoj banana državi,smatram da ne postoji rjec "normalan život" vec "preživljavanje" i definitivno mi na taj nacin nekako otpada "upisati što volim".Zato što su one stvari koje želim raditi u životu slabo placene,a zaposlenje je teško naci...
Tako,da mi je jedna od opcija ploviti.Shvacam da nije to toliko banalno,no u razgovoru s nekolicinom pomoraca,život mi se ne cini toliko loš...
A i ne namjeravam to raditi do penzije.(rođen sam na more,volim more,živim na moru)




Znaš li nešto detaljnije o ovim granama:
*Tehnologija i organizacija prometa
*Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Na koliko se mjeseci dobivaju ugovori?? Kako se krece unaprjeđenje na brodu,ispiti??


Hvala
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 11:47   #7
MaximusCato jedno budi siguran, a ako ikad postanes pomorac vjerovatno ćes i potvrditi, od pomoraca nikad nisi cuo da pricaju o losim stranama života na brodu, već uvijek o onim boljim, izlasci, luke koje su posjetili, barovima u kojima su bili, ali nitko ne priča o fortunalima, neprospavanim noćima odlascima od kuće kad imas familiju, ukrcaju i iskrcaju sa broda helikopterima, ne silasku na kopno i po 4 mjeseca, sve su to stvari koje pomorci ne pričaju u javnosti. Također iz iskustva znam sve one riječi i razgovore djece pomoraca sa prijateljima koje se svode na "Lako je tebi tebi je otac pomorac" ma što to značilo. Budi spreman na velika odricanja a također i tvoja familija kada je osnuješ i svi smo mi posli navigat ne do penzije.
O vancamentima je teško govoriti, ovisi o tebi, kompaniji i potrebi za kadrom u datom trenutku. Ugovori su od 2 pa do 6 mjeseci, polaganje dodatnih ispita ima svake godine pa i sam početak je težak. Škola koju trebaš završiti je minimum 3 godine (Bolonja), kadetura 1. godinu, polaganje časničkog ispita sa svim dodatnim ovlaštenjima koja su potrebna (ovisnu o vrsti brodova, tanker, ro-ro, teretni, putnički itd.) tako da moraš u samom početku biti novčano relativno moćan do prve prave zarade kojoj se nadaš.
Sa tehnologijom mislim da možeš raditi u pomorskim firmama, možda komercijala ili lukama, špediterima.
Sretno i nedam se da te nisam pokolebao u tvojoj namjeri
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 19:34   #8
Quote:
MaximusCato kaže: Pogledaj post
Pa,imam jako dobru filozofiju...
U ovoj banana državi,smatram da ne postoji rjec "normalan život" vec "preživljavanje" i definitivno mi na taj nacin nekako otpada "upisati što volim".Zato što su one stvari koje želim raditi u životu slabo placene,a zaposlenje je teško naci...
Tako,da mi je jedna od opcija ploviti.Shvacam da nije to toliko banalno,no u razgovoru s nekolicinom pomoraca,život mi se ne cini toliko loš...
A i ne namjeravam to raditi do penzije.(rođen sam na more,volim more,živim na moru)




Znaš li nešto detaljnije o ovim granama:
*Tehnologija i organizacija prometa
*Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu

Na koliko se mjeseci dobivaju ugovori?? Kako se krece unaprjeđenje na brodu,ispiti??


Hvala

Sory nemam vremena trenutno puno pisati jer o ovoj temi mogu napisati knjigu,možda je i napišem jednog dana da se vidi stvarni život pomoraca.

Ali kratko. Od moje generacije samo 10 posto ljudi još plovi (nisam star)
Tako je sa manje više svakom generacijom.
Vidiš li sebe u tih 10 %.
Ostalih 90 % živi na kraju i nemaju ništa manje od ovih koji plove osim što su ovi propustili 80 posto svog života,veselja i radosti,tuge, a dica ih ne poznaju kada dođu kuci.

Ako se vidiš u tih 10 % onda OK !
Sretno i mirno ti more !
Ako te još što zanima pitaj,drugi puta odgovaram.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 22:27   #9
Ako već kaniš ići na Pomorski fakultet moj ti je savjet da ga odguraš do kraja,tj.da diplomiraš ili po novom magistriraš,sa Višom u Domovini možeš samo ploviti dok ovih sa diplomom nema puno i možeš dobiti vrlo vjerovatno solidan posao i na kopnu.

Iznimno težak život i ogromna odgovornost.

Moj savjet je svakako ne ići na brod,eventualno otići kako asistent ili kadet pa vidjeti.
Morihei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 22:17   #10
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
Ako već kaniš ići na Pomorski fakultet moj ti je savjet da ga odguraš do kraja,tj.da diplomiraš ili po novom magistriraš,sa Višom u Domovini možeš samo ploviti dok ovih sa diplomom nema puno i možeš dobiti vrlo vjerovatno solidan posao i na kopnu.

Iznimno težak život i ogromna odgovornost.

Moj savjet je svakako ne ići na brod,eventualno otići kako asistent ili kadet pa vidjeti.

Dobro napisano !
Prepali smo Maksimusa pa se ne javlja više !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 01:11   #11
Pa nisam imao nikakvu namjeru prepasti nikoga ali mislim da mladi ljudi nisu svjesni što znači biti danas časnik na VLCC-u i sl.brodovima,nažalost stara romantična vremena su iza nas a da bi danas nešto mlad čovjek stekao kroz plovidbu treba mu minimalno 10 godina,to je jako puno,previše.
Morihei is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 10:23   #12
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
Pa nisam imao nikakvu namjeru prepasti nikoga ali mislim da mladi ljudi nisu svjesni što znači biti danas časnik na VLCC-u i sl.brodovima,nažalost stara romantična vremena su iza nas a da bi danas nešto mlad čovjek stekao kroz plovidbu treba mu minimalno 10 godina,to je jako puno,previše.
E prošla su lipa vrimena kada se u portima ostajalo po dvdasetak dana pa bančilo !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 14:43   #13
Alo ljudi...

Opet mene,mjesecima kasnije...
Gotovo sam siguran da cu završiti na tom pomorskom...

Pa me sada samo zanima koliko se ljudi prijavilo na taj fax (nautika) u 2009/2010,odnosno koliko ih je ostalo ispod crte....

Hvala...
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 19:27   #14
Quote:
Morihei kaže: Pogledaj post
Pa nisam imao nikakvu namjeru prepasti nikoga ali mislim da mladi ljudi nisu svjesni što znači biti danas časnik na VLCC-u i sl.brodovima,nažalost stara romantična vremena su iza nas a da bi danas nešto mlad čovjek stekao kroz plovidbu treba mu minimalno 10 godina,to je jako puno,previše.


rečenca je bez veze, jer kad ste vi onomad bili mladići rekao bih da i vi niste bili svjesništo znači...
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 10:27   #15
ili nautika ili strojarstvo....ovi drugi smjerovi mos se slikat posli s njima
a ni ova dva ti nece donit dobru lovu ako nes plovit cili zivot,za strojare ima vise prilika za posal na kraju
los macičos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 16:03   #16
Quote:
los macičos kaže: Pogledaj post
ili nautika ili strojarstvo....ovi drugi smjerovi mos se slikat posli s njima
a ni ova dva ti nece donit dobru lovu ako nes plovit cili zivot,za strojare ima vise prilika za posal na kraju


Hm...Pa,to mi je malo nelogcno...

Place su odlicne...Ne vidim razlog da plovim 30 god,ako mogu u 10 godina stvoriti uvijete za normalan život u Hrv...Ili sam u krivu??
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 20:12   #17
Pozdrav, zanima i mene ako netko zna kakva je potražnja za ovim fakultetom? Naročito mislim na slijedeće smjerove:

Tehnologija i organizacija prometa
Nautika i tehnologija pomorskog prometa
Elektroničke i informatičke tehnologije u pomorstvu
Logistika i menadžment u pomorstvu i prometu


Zanimao me taj fax prošle godine, ali sam upisao Poslovnu Informatiku, i odustao kada sam vidio da to nije to, a za pomorski stvarno gajim nade..samo me zanima kakva je kvota upisa, da li postoje drugi rokovi i to?

Jer pišemo sada DM, a ako kojim slučajem ne prođem, zanima me da li je moguće upisati se samo na osnovu ocjena (tj. da li će biti slobodnih mjesta na 1. roku, da li je bilo prošle godine?)...nadam se da ću proći, tako da molim vas, slobodno se raspišite u ovoj temi, zanima me

Edit ocjene su mi:

Matematika: 3, 4, 2, 2
Hrvatski: 3, 2, 2, 3
Engleski: 4, 4, 4, 4

od 1 do 4tog, tehnički elektro sam završio
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:29   #18
Quote:
MaximusCato kaže: Pogledaj post
Hm...Pa,to mi je malo nelogcno...

Place su odlicne...Ne vidim razlog da plovim 30 god,ako mogu u 10 godina stvoriti uvijete za normalan život u Hrv...Ili sam u krivu??
Što je to odlična plača ??
Što misliš stvoriti za 10 godina ???
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:50   #19
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Što je to odlična plača ??
Što misliš stvoriti za 10 godina ???
Odlicna je placa ona placa koja je nekoliko puta (i više) veca od hrvatskoga prosjeka....

Mislim na časničku placu...

Za 10 god...Želim imati rješeno stanbeno pitanje i euriće sa strane...
MaximusCato is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 23:56   #20
Quote:
MaximusCato kaže: Pogledaj post
Odlicna je placa ona placa koja je nekoliko puta (i više) veca od hrvatskoga prosjeka....

Mislim na časničku placu...

Za 10 god...Želim imati rješeno stanbeno pitanje i euriće sa strane...
Za deset godina ceš imati par cireva na želucu,kosa ce te napustiti zajedno sa živcima ali ceš zato imat kucerinu u blokovima na tri kata bez prozora i BMW !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:22.