Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 07:08   #1841
Quote:
Josic kaže: Pogledaj post
Postovanje Ledenobrzi...
Dobro sam, al radim dosta stvari, sto, to Lav zna, ali svaki dan par puta pogledam na forum i ako ima nesto sto mene tice, ili pitanje odmah se javim)
Boravili smo nas osmorica iz grupe, dobro si vidio, napravili akciju nevidjenu o cemu sam i pitao tamo prisutne, ali niko ne zana o tome od tamosnjih forumasa?!?
Sto se tice teme sa ovog foruma samo pitaj, odgovarat cu rado i iskreno, jer izgledao da u pocetku moje javjanja bilo dosta nejasnoce-kontraverzije oko mene i moje grupe))
Pozdrav...josic...
Pozdrav Josicu
Što se tiče srednje bosne neću se uključivati tamo jer poslije 91 i pada posavine ostali tereni su za mene bili obaveza i odrađivanje zadataka.
91 i posavina bili su nešto drugo tu sam se unio sto posto i želio dati maksimum ali nije išlo.
Od ovih pitanja sam odustao smatram da imaš puno pametnijeg posla nego kad se tko sjeti da mu odgovaraš.
Cijenim tvoje javljanje na ovaj forum i to mi govori da se obraz sačuvao koliko je to moguće uopće u ratu.
A pitanja i podpitanja ostavljam za možebitni susret kod lava ako do toga dođe i zdravlje posluži,odnosno budem u stanju voziti.
Lp.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 11:54   #1842
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Pozdrav Josicu
Što se tiče srednje bosne neću se uključivati tamo jer poslije 91 i pada posavine ostali tereni su za mene bili obaveza i odrađivanje zadataka.
91 i posavina bili su nešto drugo tu sam se unio sto posto i želio dati maksimum ali nije išlo.
Od ovih pitanja sam odustao smatram da imaš puno pametnijeg posla nego kad se tko sjeti da mu odgovaraš.
Cijenim tvoje javljanje na ovaj forum i to mi govori da se obraz sačuvao koliko je to moguće uopće u ratu.
A pitanja i podpitanja ostavljam za možebitni susret kod lava ako do toga dođe i zdravlje posluži,odnosno budem u stanju voziti.
Lp.
Postovanje Ledenobrzi....
Nepoznati prijatelju, a i svi ostali forumasi, samo pitajte ako imate sta, meni je cast odgovoriti vama. I zbog toga, jer ste i sami vidjeli dok nisam naso ovaj forum svasta se pricalo o meni (i nama), ja tvrdim neosnovano, bar donekle mozemo cistu vodu uliti u ono casu sto se kaze... Citajuci podforume, Ledenobrzi o tebi sam saznao da imas ostoporozu, (ako se ne varam) ja isto, (jos pored svega) i primam svaki drugi dan jake injekcije protiv bolova, al se ne damo, moramo se kretati jer cim stanemo bit cemo gotovi... Znaci donekle razumijem dio tvoje bolove i fizicke i psihicke i dusevne.... Samo pitaj i o Odzaku, i o Uskopju, i o Livnu, o Kopackome ritu, i o Istocko Slavonskoj ratisti i o svemu gdje smo dali svoje doprinose drzavi, ja cu odgovoriti najiskrenije sto mogu...
Pozdrav...josic...
Josic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 06:21   #1843
Pozz

Otac mi je bio u Posavini! Bio je pripadnik 2 bojne HOSa! Nažalost poginuo je 1992!! Negdje u okolici Domaljevca! Ljeskovac!!
danijel028 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 08:47   #1844
Quote:
danijel028 kaže: Pogledaj post
Otac mi je bio u Posavini! Bio je pripadnik 2 bojne HOSa! Nažalost poginuo je 1992!! Negdje u okolici Domaljevca! Ljeskovac!!
Dolje je bio vjerovatno pridodan nekoj od domaćih brigada. Pretpostavljam pošto spominješ Lijeskovac da je 104. U kojem mjesecu je poginuo?

Počivao u miru.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 09:11   #1845
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Dolje je bio vjerovatno pridodan nekoj od domaćih brigada. Pretpostavljam pošto spominješ Lijeskovac da je 104. U kojem mjesecu je poginuo?

Počivao u miru.
Krajem 11 mjeseca 2012!
danijel028 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 12:16   #1846
Quote:
danijel028 kaže: Pogledaj post
Krajem 11 mjeseca 2012!
Bio sam u to vrijeme tamo, odrađivali smo lijevo od Lijeskovca. Pretpostavljam da je bio u postrojbi sa Raymondom, Hansom ... itd.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 14:01   #1847
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Bio sam u to vrijeme tamo, odrađivali smo lijevo od Lijeskovca. Pretpostavljam da je bio u postrojbi sa Raymondom, Hansom ... itd.
Da! bio je sa Rayom! Imao sam priliku upoznati Raya prije par godina!! Legenda od čovjeka!!
danijel028 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 20:12   #1848
sb323ar,
negdje sam citao tvoj opis prelaska prve grupe(preko mosta)iz SB u BB.
Interesira me znas li mozda kada se to desilo da li je krajem marta.
Prica mi poznanik da mu je brat kao dobrovoljac presao sa prvom grupom(30-tak
ljudi)preko u BB.Neznam kojoj je postrojbi pripadao bio je i na derventskom ratistu i na oslobadanju Lijesca.Upoznacu ga za par dana pa me interesiraju mali detalji a u tebe tj.tvoje podatke sam 100% siguran.
Pozdrav
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 13:34   #1849
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
sb323ar,
negdje sam citao tvoj opis prelaska prve grupe(preko mosta)iz SB u BB.
Interesira me znas li mozda kada se to desilo da li je krajem marta.
Prve grupe su prešle negdje polovinom ožujka, ne znam točno napamet. Prelazili smo čamcima. Povučeni smo iz Zapadne Slavonije i ubacivani preko.

Preko mosta se prelazilo tek kad smo neprijatelja potisli prema "Fric Pavliku".
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:17   #1850
Apsurdi, niti mir niti rat, sam početak...

Istresanjem punjenja VBR-a na centar Odžaka, otpočela je otvorena agresija na nesrpski narod tog dijela Bosanske Posavine. Krenulo se u blokadu sela sa srpskim većinskim stanovništvom. Planovi i zadaci su postojali od ranije, svako mjesto, odnosno mjesna zajednica je imala naoružanih ljudi jačine jednog do dva voda.

Javio sam se u svoje zborno mjesto, te smo krenuli u blokadu Vrbovačkog Lipika. Tada smo imali dva kombi vozila koji su bili donacija naših ljudi u Švicarskoj, te smo njima i sa nekoliko privatnih automobila krenuli na dio koji je u planovima trebalo blokirati s naše strane.

Vozila smo ostavili i sakrili kod zadnjih kuća u selu, a nas tridesetak se uputilo pješice još nekih 200-300 metara do lateralnog kanala Potočani-Vrbovac-Donji Svilaj, te smo zauzeli početne položaje na nasipu tog kanala. Ispred nas je bila otvorena čistina od nekih 300 metara a iza su prve kuće Vrbovačkog Lipika.

Rasporedili smo se u razmaku jedan čovjek na dvadesetak metara. Bio sam na lijevom krilu, drugi brat na mostu, treći na desnom krilu, tako da smo mogli kontrolirati ljude oko nas jer ih je očekivalo prvo vatreno krštenje.

Slušali smo radio vezu prateći dešavanja drugih postrojbi koje su krenule drugim pravcima. Sa desnog krila Vihor me zove i kaže da s druge strane kanala i nasipa, Srbi postavljaju mine. Pita me šta da radi? Udaljenost od njega do njih je možda dvadesetak metara, između je samo kanal i dva nasipa. Očekujem naredbu sa više razine jer ne želim prvi opaliti niti metak, ne želim da mi budemo odgovorni u slučaju da se napad obustavi. Kažem mu nek potjera tu dvojicu koji postavljaju mine. Tako je i uradio. Otišli su, jedan od njih je s njim išao i u srednju školu.

Vjerovatno su upozorili svoje, te cestom od ciglane prema mostu dolazi žuti jugić, te se zaustavlja kod prve kuće u Lipiku i iz njega izlaze trojica. Motornom pilom ruše hrast preko ceste, prave barikadu. Prepoznao sam vodnika Savića među njima, udaljeni su bili možda 200-250 metara od nas. Opet ne djelujemo, vidimo da se pripremaju, ali ne želimo prvi početi pucati. Srušili su hrast i otišli do prve kuće s njihove strane..

Ispred mene na dijelu koji sam kontrolirao, prolazi Milenko, zet od jednog našeg Hrvata. U civilu je ali na ramenu nosi AP. Vidi se da je puška potpuno nova. Pratm ga kroz optiku i opet ne djelujem. Udaljen je bio možda sto metara. Otišao je prema ovima što su rušili hrast i pravili barikadu. Zajedno s njima se i sklonio u bunker kod prve kuće.

Pratili smo dešavanja i javljali zapovjedništvu čekajući instrukcije. Rekli su da ne djelujemo dok ne čujemo minobacače. Bili smo mirni, nismo niti metka pustili.

Kao da su čekali da se svi sklone na sigurno, čuli smo opaljenje minobacača s naše strane. Nakon nekog vremena i detonacije mina po srpskim selima.

Otpočelo je...
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 14:23   #1851
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Apsurdi, niti mir niti rat, sam početak...
....
Otpočelo je...
Pozdrav
A datum jeli bila velika subota ili sam nešto pobrkao,nisam siguran jeli bio 16.04. znam samo da su taj dan i oni koji nisu mogli vjerovati da se takvo što može dogoditi da se ipak dogodilo.Kako ti kažeš, Otpočelo je......

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.09.2012. at 10:51. Reason: citat
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:08   #1852
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Pozdrav
A datum jeli bila velika subota ili sam nešto pobrkao,nisam siguran jeli bio 16.04. znam samo da su taj dan i oni koji nisu mogli vjerovati da se takvo što može dogoditi da se ipak dogodilo.Kako ti kažeš, Otpočelo je......
Datum je bio 21.04.1992, ne sjećam se koji je dan bio a ne da mi se tražiti kalendar za tu godinu. Otprilike 16.04.92 smo izašli na intervenciju na Struke, kad su Srbi pokušali napraviti mostobran preko rijeke Bosne, te se povezati s drugim snagama u Crkvini. Tada nismo djelovali jer su pobjegli kad su nas ugledali. Poslije dan dva na tom mjestu je došlo do kontakta te je tu likvidiran Truman (njihov vođa u D. Dubici).
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:26   #1853
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Datum je bio 21.04.1992, ne sjećam se koji je dan bio a ne da mi se tražiti kalendar za tu godinu. Otprilike 16.04.92 smo izašli na intervenciju na Struke, kad su Srbi pokušali napraviti mostobran preko rijeke Bosne, te se povezati s drugim snagama u Crkvini. Tada nismo djelovali jer su pobjegli kad su nas ugledali. Poslije dan dva na tom mjestu je došlo do kontakta te je tu likvidiran Truman (njihov vođa u D. Dubici).
Mislim da je 17. 04. bio četvrtak. Tu noć je miniran most u B. Šamcu. Takođje nisam siguran ali mislim da je 18.bio veliki petak
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:45   #1854
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Mislim da je 17. 04. bio četvrtak. Tu noć je miniran most u B. Šamcu. Takođje nisam siguran ali mislim da je 18.bio veliki petak
17.4.1992. je bio petak ako je vjerovat kompjuteru

http://zaslike.com/files/u56jityiugc3v12w5wpr.png
__________________
Nije vrhunac vještine odnijeti stotinu pobjeda u stotinu bitki. Vrhunac vještine je pobijediti neprijatelja bez borbe. (Sun Tzu)
gorand20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:48   #1855
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Datum je bio 21.04.1992, ne sjećam se koji je dan bio a ne da mi se tražiti kalendar za tu godinu. Otprilike 16.04.92 smo izašli na intervenciju na Struke, kad su Srbi pokušali napraviti mostobran preko rijeke Bosne, te se povezati s drugim snagama u Crkvini. Tada nismo djelovali jer su pobjegli kad su nas ugledali. Poslije dan dva na tom mjestu je došlo do kontakta te je tu likvidiran Truman (njihov vođa u D. Dubici).
Vrtim stvari u glavi ali to je doista davno bilo a i rekao sam da sam doslovno kao dijete otišao od tamo ali ljeti bi došao,a onda turniri po tim meni dragim mjestima.
Utakmice turnirskog tipa i onda dolaze penali i sad pitanje za tebe ipak sam stariji od tebe 6 god. ali možda znaš dali je taj truman igrao nogomet ili možda bio golman.Jednom prilikom mislim da je on branio penale,a ja sam tad imao možda 18-19 god i turnir je bio u Vrbovcu i zapamtio sam jednog dosta bahatog golmana doslovno skoro je došlo do tuče,pa mi nešto govori da bi to mogao biti on,a ovo sam pitao jednog prijatelja ali on veli da taj nije igrao nogomet.
Sory ako te gnjavim glupostima ali ovo je prilika iako nebitna stvarali da saznam.
Lp.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 11:10   #1856
Quote:
gorand20 kaže: Pogledaj post
17.4.1992. je bio petak ako je vjerovat kompjuteru
vjeruj kompjuteru. Davno je bilo. Dobro sam zapamtio. Mislim da je te noći miniran most u Šamcu

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.09.2012. at 12:22.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 12:06   #1857
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
vjeruj kompjuteru. Davno je bilo. Dobro sam zapamtio. Mislim da je te noći miniran most u Šamcu
Ma slažem se par godina iza pada Odžaka doslovno sam se sjećao svih događaja,datuma,a danas nisam više siguran pa ni koji je bio dan i datum kad smo u tri sata ujutro nakon probijanja jakeša napustili pećnik i došli na lipu,istina na kratko ali da me ubiješ neznam ni koji dan ni koji datum a ovo mi nešto ostalo 16.04.ali evo sad znam.
Puno sam ljudi tamo upoznao ali sad više doslovno neznam nikoga ,a jedan slučaj u Rovinju prije par godina zove me čovjek po imenu a ja ga ne poznajem i da skratim,velim mu pomozi mi a on kaže ja sam Tunjo iz točka i posle toga naravno zna se šta ide jer ipak smo bili na odmoru.
Prije nekog vremena saznao sam da moj prijatelj Tunjo više nije živ.
Eto šta je život pa dragi Tunjo neka je ti laka naša posavska zemlja jer gdje god bili dužnost je ne zaboraviti od kud su ti korijeni.
Neka moderator oprosti odlutao sam od teme a i naišlo je spontano.
Lp.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 14:15   #1858
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Utakmice turnirskog tipa i onda dolaze penali i sad pitanje za tebe ipak sam stariji od tebe 6 god. ali možda znaš dali je taj truman igrao nogomet ili možda bio golman.Jednom prilikom mislim da je on branio penale,a ja sam tad imao možda 18-19 god i turnir je bio u Vrbovcu i zapamtio sam jednog dosta bahatog golmana doslovno skoro je došlo do tuče,pa mi nešto govori da bi to mogao biti on,a ovo sam pitao jednog prijatelja ali on veli da taj nije igrao nogomet..
To je bio on. Uvijek je bio takav. Bio sam pred bolnicom u Odžaku kad su ga dovezli mrtvog. Bio je u srpskoj maskirnoj uniformi.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 14:19   #1859
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Eto šta je život pa dragi Tunjo neka je ti laka naša posavska zemlja jer gdje god bili dužnost je ne zaboraviti od kud su ti korijeni.
Tunjo je dolje ostao bez dijela stopala. Umro je prije par godina. Izgubio je sina par godina prije toga, mladić, cca 17 godina.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 14:44   #1860
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Ma slažem se par godina iza pada Odžaka doslovno sam se sjećao svih događaja,datuma,a danas nisam više siguran pa ni koji je bio dan i datum kad smo u tri sata ujutro nakon probijanja jakeša napustili pećnik i došli na lipu,istina na kratko ali da me ubiješ neznam ni koji dan ni koji datum a ovo mi nešto ostalo 16.04.ali evo sad znam.
Puno sam ljudi tamo upoznao ali sad više doslovno neznam nikoga ,a jedan slučaj u Rovinju prije par godina zove me čovjek po imenu a ja ga ne poznajem i da skratim,velim mu pomozi mi a on kaže ja sam Tunjo iz točka i posle toga naravno zna se šta ide jer ipak smo bili na odmoru.
Prije nekog vremena saznao sam da moj prijatelj Tunjo više nije živ.
Eto šta je život pa dragi Tunjo neka je ti laka naša posavska zemlja jer gdje god bili dužnost je ne zaboraviti od kud su ti korijeni.
Neka moderator oprosti odlutao sam od teme a i naišlo je spontano.
Lp.
ja sam u Gradačcu proveo 8 mjeseci. Bio sam u Odžaku (rođak iz Vrbovca oženjen) kad je avion raketirao grad. Jedna nena stara izašla iz porušene kuće viče, živa sam, živa sam. Sve je dirljivo. Ja vas samo čitam. Mi nismo imali pojma što se tamo dešavalo nakon pada koridora.pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.