Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2016., 22:29   #3881
Ja sam si narihtao da je do 1600 na off, pa do 6400 low, i dalje medium. Iskreno, nisam do sada obraćao pažnju na to.
Jel možeš ti napisati svoje postavke ako nije problem?

A kaj se tiče 18-135, sad sam žalostan. Mislil sam da je ipak malo više od kit objektiva. Znači jedino po čemu je bolji od kita, je raspon kolko sam shvatio. Pročitao sam i brdo recenzija i zaključak bi bil takav.

Al ja bi i dalje nekaj drugo za kit.

Rekel si da prodajes svoju opremu u jesen.
Ako već znaš čega se rjesavas, jel mi možeš na PM poslati cijene?
Ja sam u Pentaxland odvukao 5-6 ljudi. Nekome će sigurno trebati nešto pouzdano. Meni sigurno.
Spreman sam pričekati tvoju akciju.

A pošto si u Zg, mogli bi se naći na probi.

---htc---
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 10:44   #3882
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Odlučio sam da idem prvo mijenjat kit objektiv, pa onda nadopunjavati sa prajmovima.

Ima jedan na njuskalu za 1900 kn. Navodno u odličnom stanju.

Ove koje si nabrojio su mi preskupi. Recimo do 2000 kn mi je ok za allround objektiv.
Tamron 17-50/2.8.

Tak sam i ja zamjenio 18-55 kit objektiv za "bolji" objektiv, i to je bio upravo Tamron 17-50/2.8. Taman je malo širi od 18-55, blenda je f/2.8 i konstantna je kroz raspon, i još je objektiv ful oštar - jednom kad podesiš micro-AF.

Ak ti baš silno treba raspon preko 50mm i relativno oštar objektiv, e jbga, nećeš tak proći jeftino.

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
A kaj se tiče 18-135, sad sam žalostan. Mislil sam da je ipak malo više od kit objektiva. Znači jedino po čemu je bolji od kita, je raspon kolko sam shvatio. Pročitao sam i brdo recenzija i zaključak bi bil takav.
Da, jedino po čem je bolji od npr. DA 18-55 WR je u rasponu. Okej, nešto je i svjetliji na 55mm - 18-55 je tu na f/5.6, 18-135 bi trebao biti negdje oko f/4.5. Trebao bi biti i tiši prilikom autofokusiranja - zbog DC AF motora, 18-55 koristi šarafciger AF.

Ali, s druge strane, 18-55 bi trebao po svim komentarima koje sam vidio na netu biti i oštriji objektiv.

Realno, sve ovisi kaj ti treba. Ak ti treba generalni objektiv za izlete i slično, ak te fotke planiraš dić na Facebook, i to je to, onda će ti i DA18-135 biti okej - nije baš oštar, nije baš jako širok, u užem kraju ima finog dometa, al je finog raspona, za dozlaboga kompresirane fotke na Fejsu je to skroz okej. Nećeš ostati zapanjen oštrinom, al jbga, jefino, oštro i velikog raspona ne može postojati.
Istovremeno, ak uzmeš npr. Tamrona 17-50/2.8, dobit ćeš daleko oštriji objektiv, koji je vrlo sposoban i u mračnijim uvjetima. No, gubiš WR, gubiš 50-135mm raspon.
Ili, s DA17-70/4, dobiš nekakav srednji raspon, dobiš vrlo sposoban objektiv, al gubiš blendu svijetla, WR i 70-135mm raspona.
Ili, s DA18-250, dobiš 135-250mm dosega, izgubiš WR, a čak nit ne izgubiš niš bitno svijetla u odnosu na 18-135.

Opcije su brojne, meni je 50-135mm raspon bio manje potreban, bio mi je draži oštriji i brži objektiv, Tamron 17-50 je pokrio veliku većinu potreba, bio sam jako zadovoljan s objektivom. Za preko 50mm sam ga kombinirao s DFA100/2.8 Macro. To je šljakalo za mene, kaj tebi odgovara - samo ti znaš.

Izvaži kaj je tebi bitno, tu ti ne može nitko pomoći.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 13:45   #3883
Je skup al za sve u jednom je za sada jedina kvalitetna alternstiva DA 16-85/3.5-5,6 ,ima malu blendu al je oštar i fotkaš u rawu i koristiš PS i fotke su uz malo truda jebenica dobre ,znam čovjeka koji radi progesionalno evente sa njim na K3ll + blic bez problema,nema DA 17-70/4 i spomenuti mu bolji zbog raspona a blenda ga ne brine
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 14:17   #3884
Elkarrde, takav detaljan odgovor sam tražio. Hvala ti puno.

Ja bi najradje sve probao, al ne ide. Ipak mi je to recimo treći hobi, a svaki hobi košta.
Facebook slike me ne interesiraju. Čisto za privatne albume koji se popunjavaju sportovima, obiteljskim druženjima i pejzažima i to je to. Ne vjerujem da ću hobi okrenuti u neki biznis. Onda to više nije hobi.

mbukal, daj cijenik.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 14:31   #3885
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Ja bi najradje sve probao, al ne ide.
Pitaj, ak znam, natipkati ću.

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Ipak mi je to recimo treći hobi, a svaki hobi košta.
Pričaj mi.
Ja pokušavam upotpuniti nekoliko sustava (5 aktivnih, par na čekanju ), prčkati po dva auta, još i uređujem stan, uz sve.

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da ću hobi okrenuti u neki biznis. Onda to više nije hobi.
Baš to, jednostavno me ne zanima još jedan posal - u tom trenu bi si moal naći novi hobi, a imal bi manje slobodnog vremena.

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
mbukal, daj cijenik.
Baš i mene zanima kaj bude išal prodavati, i po kojim cijenama.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 15:23   #3886
Ma natipkali ste više manje sve, a ja sam se načital na sve strane.

Sad bi to trebalo kroz oko probati, da dobijem osjećaj kaj valja, a kaj ne i kaj mi treba.

Ali dobro, budem se iskristaliziral.

Sad ću ganjat neki shop za Tamrona, možda se nađe koji povoljan primjerak
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 15:27   #3887
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Sad ću ganjat neki shop za Tamrona, možda se nađe koji povoljan primjerak
Lovi ga po oglasnicima i Fejsu, ima domaća Kupi-prodaj grupa baš za foto-opremu, tam sam ja svojeg Tamrona prodao, za tih 2k kn, ima već skoro 3 godine.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 16:02   #3888
Novi je cca 2500. Za rabljenog bi dao do max 1900. Radje novi, pa je garancija vžepu.

Pošto je f2.8 u cijelom rasponu, može komentar, tj. usporedba sa Pentaxom F28/2.8?
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 16:59   #3889
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Novi je cca 2500. Za rabljenog bi dao do max 1900. Radje novi, pa je garancija vžepu.
Ja sam tak svojeg i prodao.

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Pošto je f2.8 u cijelom rasponu, može komentar, tj. usporedba sa Pentaxom F28/2.8?
Oštar je ko FA35/2 na 2.8. Dakle, bolji od F28/2.8.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 18:25   #3890
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post


Oštar je ko FA35/2 na 2.8. Dakle, bolji od F28/2.8.
Rekao je svizac i pojeo čokoladu hahaha , sveze glede tamrona sa pentaxovim prajmom-opet jedna od tvojih legendi,probao tamrona i produžio dalje isto kao i sigmu (ne sa motorom več na šarafciger,nju sam uspoređivao sa 17-70 i pentax je bio oštar ko i ona na istoj blendi,u kafiću fotkao i statične i pokretne mete za usporedbu i ne pričam nikakve legende nek vlastito iskustvo-tražio sam bolju zamjenu za dobar DA17-70/4 al to nije bio ni tamron ni sigma na šarafciger,na motorni af sigmu nisam koristio ),ak idem na FF onda ide na prodaju sve apsc formata,ak bum kupil nasljednika K3ll onda sve osim 12-24/4 ,valjda,FF objektive ne mislim prodavati osim ak ne budem kupitl 24-70~80/2,8 onda bu na prodaju sve osim prajmova 50ke i 85 ice (logički) ali zemlja je okrugla a ljidi se j.bu na svakom čošku tak da logika ni ne vrijedi

Zadnje uređivanje mbukal : 26.07.2016. at 18:49.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 11:46   #3891
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Oštar je ko FA35/2 na 2.8. Dakle, bolji od F28/2.8.
Ajde ajde, pretjerujem, navlačim mbukala na reakciju - očito uspješno.

Oštri primjerak Tamrona 17-50, ak je ispravno fokusiran, na f/4 i f/5.6 je jebeno oštar. Po mojem iskustvu, bolji je od FA50, tu-negdje ko FA35, al je manje oštar od DA35/2.8 Macro i FA100 Macro.

Po PentaxForumsima, kaj se oštrine tiče, ocjene su ovakve:
* FA50/1.4 - 8.9,
* Tamron 17-50/2.8 - 9.1,
* F28/2.8 i FA35/2 - 9.5,
* DA35/2.8 Macro - 9.7,
* FA100/2.8 Macro - 9.8

Dakle, ajde, izgleda da je nešto malo manje oštar od F28, i da se mišljenja slažu s mojim.
I dalje sam siguran da je oštar primjerak (npr. kakvog sam ja imal) jednako oštar na srednjim blendama ko i FA35 - ne može se približiti DA35 i FA100, al FA35 definitivno može.
No, tko će znati, objektiv sam prodao, Pentaxe više ne koristim digitalno.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
u kafiću fotkao i statične i pokretne mete za usporedbu i ne pričam nikakve legende nek vlastito iskustvo-tražio sam bolju zamjenu za dobar DA17-70/4 al to nije bio ni tamron ni sigma na šarafciger
Dakle, isprobao si objektiv na toj jednoj kavi, i zaključio si da nije dovoljno dobar na osnovi tog jednog kratkog iskustva?

Isti objektiv sam prije kupovine posudio na mjesec dana, pa sam ga kupio kad sam se uvjerio da je stvarno dobar.
Eto , danas taj objektiv fotka svadbe na K-3, vlasnica je prezadovoljna.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 18:54   #3892
elkarrde pa ja svadbe fotkam sa K30+ DA17-70/4 i zadovoljan sam te u kombinaciji po potrebi F28/2,8+F50/1,7 ili u drugom slučaju na drugom ramenu visi K1+15-30/2,8+28-70/2,8
,kad nije još u igri i K1+70-200/2,8 onda se šarafi F85/2,8+ DA55-300/4-5,8 sa kojim obavim vanjsko-intimno fotkanje,am ti pričam da sam tražio bolju zamjenu za dobar DA17-70/4 al ova dva spomenuta meni to nisu,
pa kaj ču danima isprobavati objektiv kad ga mogu usporediti sa trenutnim objektivom koji imam, u ambijentu u kojem koristim te objektive , koji če mi racku objektiv sa blendom f2,8 koji moram pritvoriti na f4 da bi mi bil oštar,il je dobar ili nije dobar-to će biti odmah i sada i bilo kad kasnije ,neće on postati bolji ili lošiji za tjedan dana (ako ga fizički ne strgaš) ili ne znaš kad i gdje te kako bi ga koristio pa ti treba duuugooo isprobavanje da to otkriješ,kad sam kupovao telac isprobavao sam ga vani u normalnom svjetlosnom okruženju,kad sam kupovao širac isprobavao sam ga u birtiji i ispreb birtije na parkirališti,kad sam kupovao 28icu isprobavao sam je u autu,niš nisam isprobaval danima-tjednima,il paše il ne paše,ak znaš kaj hočeš onda znaš i kaj ti treba (za to služi i ovaj forum kao pomoć)

Zadnje uređivanje mbukal : 27.07.2016. at 19:25.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 21:30   #3893
Svaka vam čast, kad na temelju 0.x razlike u ocjenama, koje su skupljene od mase random ljudi s različitim poimanjima kvalitete, možete reći da nešto valja i li ne valja.

Sve više dolazi do izražaja to da nema lošeg aparata (i objektiva), samo loših fotografa. Pratim temu i bez uvrede ikome, ali ono što sam vidio ovdje ranije pod fotke svatova...za to je dovoljan i kompakt s flashem. Brinite se o kadriranju i hvatanju emocija u pravo vrijeme, a ne o blendama, ISO i izradi i izgledu (!) objektiva.

Za nekog tko razmišlja o Pentaxu, ovih zadnjih par stranica je veliki turn off jer apsolutno ništa pametno nije rečeno osim toga čiji je veći (otvor blende) i ljepši. Ne vidim tu neku konstruktivnu raspravu, koliko god se trudim.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 00:22   #3894
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
najnoviji K1 i jako jako stara Tokina ATXPROSV 28-70/2,8:

do sada pregledano cca. 350 fotki (cca.45%), fotkano u neadekvatnom svjetlosnom okruženju (slaba fluorescentna rasvjeta+blic i blenda maksimalno do f4-vidi se sjaj svijeća sa svijećnjaka u lijevom ćošku sale) i nađena cijela 3 (tri ) fulana fokusa,aleluja da je Pentax napravio brzi i pouzdan autofokus, korišten K1 i leće: DFA 15-30/2,8 + ATXPROSV 28-70/2,8, jako jako zadovoljan (uz napomenu da se nisam imao vremena vježbati na fotoaparatu korištenjem mogućnosti odabira određenog modela AF kojih ima puno "previše",mislim da je bila određena: središnja točka/odabrana točka + expander area af=8 pratećih oko odabrane točke fokusa-navika sa K30 ,ovisno o situaciji,Pentax je nešto napravio sa softverom koji komunicira između aparata i blica (AF360FGZ),blic je izdržao i još više toga ostalo u rezervi sa baterijama Eneloop XXX crne,ponio u rezervi dva paketa bijelih-po obićaju,za usporedbu taj blic na Pentax K30 u istim uvjetima iziskuje dva i pol seta spomenutih baterija;ne čekam da se pojavi malo duži period vremena odaziva spremnosti blica za okidanje-blic mora biti spreman na okidanje odmah i sada,na K1+AF360FGZ +EneloopXXX crne=crkva+ cijelu večer/noć i još baterije nisu pokazivale znakove umora,sve u svemu prezadovoljan sa najnovijom Pentax korištenom opremom na eventu (uz i stariju i još malo stariju)
a o diskusiji o razlici između prajmova i zumova od članova koji su iste koristili ili koji su načitani recenzijama ne da mi se keljiti isječke

i onda 1v@a na to sve iz sveg glasa zbori: "Za nekog tko razmišlja o Pentaxu, ovih zadnjih par stranica je veliki turn off jer apsolutno ništa pametno nije rečeno osim toga čiji je veći (otvor blende) i ljepši. Ne vidim tu neku konstruktivnu raspravu, koliko god se trudim."

mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 01:04   #3895
Od svega, znaš kaj sam zapamtio? Da nekima ne valjaju optičke formule, da im se ne sviđaju boje plastike tijela objektiva... I da je K30 najbolji aparat od Pentaxa

Što Pentax ima za APS-C aparate, u područjima 16-50 i 50-150, a da je f/2.8. Također, ima li varijantu s internim fokus motorom (SSM, USM ili kako mu je već ime)

Koje TTL flash opcije postoje za Pentax i po kojoj cijeni.

Dajte nekakve konkretne informacije umjesto da se prepucavate non stop
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 01:41   #3896
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Od svega, znaš kaj sam zapamtio?... I da je K30 najbolji aparat od Pentaxa
pa za novce koje sam ga platio (novog u ono vrijeme tek dospjelog u Zagreb u Neoorbisu) i s obzirom što sve pruža ti dokaži suprotno ,al da ima i bolji Pentax ima,vidim da imaš jako slabo pamćenje pa još jednom pročitaj što sam pisao o drugom pentax fotiću u samo za tebe ponovljenom postu odmah ispred ove tvoje pisane umotvorine,čitaj sa razumijevanjem, o prepucavanju samo ti razmišljaš nažalost, a sa ovakvim tvojim pristupom temi fakat nemam volje za konstruktivan razgovor
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 01:52   #3897
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
pa za novce koje sam ga platio (novog u ono vrijeme tek dospjelog u Zagreb u Neoorbisu) i s obzirom što sve pruža ti dokaži suprotno ,al da ima i bolji Pentax ima,vidim da imaš jako slabo pamćenje pa još jednom pročitaj što sam pisao o drugom pentax fotiću u samo za tebe ponovljenom postu odmah ispred ove tvoje pisane umotvorine,čitaj sa razumijevanjem, o prepucavanju samo ti razmišljaš nažalost, a sa ovakvim tvojim pristupom temi fakat nemam volje za konstruktivan razgovor
Pa postavio sam konkretno pitanje, čekam i konkretan odgovor.
1v@n is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 10:54   #3898
Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
da im se ne sviđaju boje plastike tijela objektiva...
No, pa nekima je bitno kak im fotići i objektivi izgledaju.
Npr. meni - kaj misliš zakaj ne diram moderne Canikone ni štapom na daljinski.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Što Pentax ima za APS-C aparate, u područjima 16-50 i 50-150, a da je f/2.8.
DA★16-50/2.8 i DA★50-135/2.8.
Pošto se radio o DA★ objektivima, oba su weather-sealed, oba imaju bešumne AF motore u tijelu.

Jedan je meh, nije me impresionirao, drugi je apsoštrumfno odličan objektiv, čisto oduševljenje.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Također, ima li varijantu s internim fokus motorom (SSM, USM ili kako mu je već ime)
U Pentaxlandu, to se zove SDM, ili DC, DA★ objektivi to imaju po difoltu, ne postoje non-SDM verzije.
Ali, većina SDM objektiva može koristiti i šarafciger AF.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Koje TTL flash opcije postoje za Pentax i po kojoj cijeni.
AF360FGZ, AF540FGZ, ak se dobro sjećam, izašla su i dva nova flasha, al TTL me apsolutno ne zanima, pa ni ne znam za sigurno. Isto vrijedi i za cijene.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Dajte nekakve konkretne informacije umjesto da se prepucavate non stop
Ihh, tako star, a tako naivan, pa nisam došal ovdje informirati se!
Ak trebaš informacije, klikni ovdje.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Svaka vam čast, kad na temelju 0.x razlike u ocjenama, koje su skupljene od mase random ljudi s različitim poimanjima kvalitete, možete reći da nešto valja i li ne valja.
Do tog dođe kad se izvlače neki zaključci na kavama i pivama.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Sve više dolazi do izražaja to da nema lošeg aparata (i objektiva), samo loših fotografa.
Ali, i to je dobro poznata činjenica, mislim da su je svi ovdje potpuno svjesni - ili bi je trebali biti svjesni.
Ne vidim razloga zašto bi to uopće trebalo posebno napominjati.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Pratim temu i bez uvrede ikome, ali ono što sam vidio ovdje ranije pod fotke svatova...za to je dovoljan i kompakt s flashem.
To i ja već godinama tvrdim.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
Brinite se o kadriranju i hvatanju emocija u pravo vrijeme, a ne o blendama, ISO i izradi i izgledu (!) objektiva.
Ali, ovo je *tehnički* dio foruma. Kog boli q za kadriranje i emocije na ovom dijelu foruma!? Ak oćeš rasprtavljati o kadrovima, klikni na parent forum, tamo je mjesto takvim raspravama.

Quote:
1v@n kaže: Pogledaj post
ovih zadnjih par stranica je veliki turn off jer apsolutno ništa pametno nije rečeno osim toga čiji je veći (otvor blende) i ljepši. Ne vidim tu neku konstruktivnu raspravu, koliko god se trudim.
No no, bar se nešto događa. Za razliku od ostalih podforuma, koji su već godinama mrtvi.

Uostalom, samo čekaj da završe godišnji, da ljudi ostanu bez viška slobodnog vremena, biti će pustoš posvuda.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 13:05   #3899
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post





1. Do tog dođe kad se izvlače neki zaključci na kavama i pifi

2. To i ja već godinama tvrdim.



1.Kave i pife služe kao točke fokusa,uz pokušaj dobivanja što večeg blura uz sadržaj pifskih flaša
2.Uz pravu opremu može se i po praf naplatiti
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 13:15   #3900
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post





1. Do tog dođe kad se izvlače neki zaključci na kavama i pifi

2. To i ja već godinama tvrdim.



1.Kave i pife služe kao točke fokusa,uz pokušaj dobivanja što večeg blura i uz veliku pomoć sadržaj pifskih flaša
2.Uz pravu opremu može se i po praf naplatitinaučio od canikonaša koji fotkaju i sa mislim da je bio 18-200 kitom cijelu svadbu
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.