Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 21:08   #61
hvala svima na savjetima i pomoci

na kraju neznam sto bih...mozda da najbolje da probam pa ak uspije uspije....a ako ne....vidjet cemo
njuskalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 21:28   #62
Javi nam šta si uspio riješit...
__________________
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
bimmer525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 22:38   #63
Quote:
njuskalo kaže: Pogledaj post
Molio bi vas za pomoc.
Trebao bih dovesti jedan auto iz Slovenije ovdje.Znaci odem sa busom do tamo uzmem auto(registriran i ja imam internacionalnu vozacku) i da ga samo prevezem preko granice ovdje?Da li se moze to?

Pozdrav!
https://www.forum.hr/showthread.php?t=440657

P.S. medjunarodna vozacka ne igranikakvu ulogu. Medjunarodna je samo suplement za hrvatsku vozacku kako bi hrvatska vozacka mogla biti "protumacena" u drugim zemljama.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 08:47   #64
Quote:
njuskalo kaže: Pogledaj post
hvala svima na savjetima i pomoci

na kraju neznam sto bih...mozda da najbolje da probam pa ak uspije uspije....a ako ne....vidjet cemo
to nemoj raditi niti u jednoj varijanti. veliku kolicinu problema ces uraditi sam sebi. i da ne bih sada ovdje previse pisao, velika vjerojatnoca da bi (pored svih policijskih i sudskih problema u slo) dobio zabranu ulaska u slo na izvjesno vrijeme. a to automatski povlaci i zabranu ulaska u sve drzave koje su u schengen-skom
sustavu. a to je veliki broj drzava u Eu plus neke drzave koje nisu u Eu, a potpisnice su schengen-skog ugovora. (Svicarska i Norveska)

najjednostvanija varijanta ti je da vlasnik vozila doveze auto u hr. tvoji troskovi su: karta za slo + trosak benzina/nafte slo-hr. kvaka je u tome da u autobusu ne sjedis ti, nego taj vlasnik vozila koji ti je dovezao vozilo i vraca se u slo.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 09:42   #65
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
to nemoj raditi niti u jednoj varijanti. veliku kolicinu problema ces uraditi sam sebi. i da ne bih sada ovdje previse pisao, velika vjerojatnoca da bi (pored svih policijskih i sudskih problema u slo) dobio zabranu ulaska u slo na izvjesno vrijeme. a to automatski povlaci i zabranu ulaska u sve drzave koje su u schengen-skom
sustavu. a to je veliki broj drzava u Eu plus neke drzave koje nisu u Eu, a potpisnice su schengen-skog ugovora. (Svicarska i Norveska)
Pa koji bi to slovenski zakon prekrsio???
Ako ce imat problema imat ce ih sa hrvatskom policijom, nema to veze sa Slovencima ili Schengenom.

Vec sam stavio link na ovu uredbu:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._161_2320.html

Quote:
Članak 267.

Domaće fizičke osobe sa prebivalištem u carinskom pod­ručju Republike Hrvatske, imaju pravo na potpuno oslobođenje kada privatno upotrebljavaju prijevozna sredstva povremeno i u posebno opravdanim situacijama, na temelju naloga nositelja registracije, koji je u trenutku upotrebe u carinskom području Repub­like Hrvat­ske.

Navedene osobe također mogu upravljati prijevoznim sredstvima u privatne svrhe, kada su iznajmljene, temeljem pisanog ugovora, u sljedeće svrhe:

a) za povratak u područje svojeg prebivališta u Republici Hrvatskoj, te

b) da napuste carinsko područje Republike Hrvatske.
Mozda mu to pomogne.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 10:24   #66
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa koji bi to slovenski zakon prekrsio???
Ako ce imat problema imat ce ih sa hrvatskom policijom, nema to veze sa Slovencima ili Schengenom.

Vec sam stavio link na ovu uredbu:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._161_2320.html



Mozda mu to pomogne.
Po onome kako je one to zamislio, citavoj prici on ima dva problema. Problem u Sloveniji i problem kod nas (o kojem si ti pisao).

Ima namjeru otici u Sloveniju, sjesti u auto i voziti ga do granice. Po zakonu NE SMIJE uopce voziti na teritoriji Slovenije auto na slo tablicama, jer nema njihovu radnu vizu. Kada bi uz sav rizik i dosao do slo granice (znaci da u putu nema slo policijsku kontrolu) onda bi imao i problem sa slo policijom na granici, a i sa njihovom carinom. A posto je kljucno to sto treba izaci iz slo PREKO granice, itekako ima veze sa schengen-skim sustavom. U opciji njegovog kaznjavanja (defacto je u prekrsaju) od slo strane, vrlo su izvjesne sankcije o kojima sam vec pisao. Kako sam i rekao, najjednostvnije i najbezbolnije (apsolutno bez bilo kakvoga rizika) je da mu Slovenac doveze auto i vrati se autobusom natrag u Sloveniju.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 10:57   #67
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Po onome kako je one to zamislio, citavoj prici on ima dva problema. Problem u Sloveniji i problem kod nas (o kojem si ti pisao).

Ima namjeru otici u Sloveniju, sjesti u auto i voziti ga do granice. Po zakonu NE SMIJE uopce voziti na teritoriji Slovenije auto na slo tablicama, jer nema njihovu radnu vizu.
Prvi put cujem.
Koji to zakon tocno krsi?

Quote:
Kada bi uz sav rizik i dosao do slo granice (znaci da u putu nema slo policijsku kontrolu) onda bi imao i problem sa slo policijom na granici, a i sa njihovom carinom. A posto je kljucno to sto treba izaci iz slo PREKO granice, itekako ima veze sa schengen-skim sustavom. U opciji njegovog kaznjavanja (defacto je u prekrsaju) od slo strane, vrlo su izvjesne sankcije o kojima sam vec pisao. Kako sam i rekao, najjednostvnije i najbezbolnije (apsolutno bez bilo kakvoga rizika) je da mu Slovenac doveze auto i vrati se autobusom natrag u Sloveniju.
Pa ne radi se o nekakvom kaznenom djelu vec valjda o prekrsaju (kojem?), ne vjerujem da se zabrana ulaska u Schengen moze bas tako lako lako dobit.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:07   #68
Quote:
Svrco5 kaže: Pogledaj post
dakle ni punomoć niti nikakav drugi papir mi ne vrijedi da vozim ako on nije pored mene?
da li vrijedi ista stvar ako smo u braku?
To je točno, inače bi ljudi to masovno koristili da zaobiđu PDV i carinu. Nemaš dozvolu boravka u Sloveniji - ne možeš voziti auto sa slovenskom registracijom (osim ako nije rent-a-car). Ako si pak u braku, onda taj auto možeš voziti uz predočenje vjenčanog lista kad zaustavi policija.
mangata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:18   #69
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem.
Koji to zakon tocno krsi?



Pa ne radi se o nekakvom kaznenom djelu vec valjda o prekrsaju (kojem?), ne vjerujem da se zabrana ulaska u Schengen moze bas tako lako lako dobit.
prvi dio odgovora imas u postu ispod tvoga (mangata i svrco5), a drugi dio odgovora je carinski prekrsaj. tocno da se zabrana ulaska u schengen se ne dobije lako, ali je i kao opcija izvjesna. u svakom slucaju to je prekrsaj i podlozan je sankcioniranju. o tome kakva je sankcija se sazna kada se dobije.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:24   #70
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
prvi dio odgovora imas u postu ispod tvoga (mangata i svrco5)
Mozda sam corav, ali fakat ne vidim odgovor na pitanje "koji se to slovenski zakon krsi ako stranac vozi vozilo sa stranim tablicama?".
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 11:52   #71
bilo bi zgodno da netko od upucenih stavi link na doticni zakon ili citira taj clanak pa da to imamo crno na bijelo za sad i za ubuduce.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 12:14   #72
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Mozda sam corav, ali fakat ne vidim odgovor na pitanje "koji se to slovenski zakon krsi ako stranac vozi vozilo sa stranim tablicama?".
hebi ga. nema potrebe da "igramo pikado". tocan naziv toga dijela slo zakona ne znam. proguglaj. fakt je taj da non-eu drzavljani ne mogu voziti vozila eu sa tablicama eu, bez vize (boravisna ili radna). izuzetak su rent a car vozila. naglasavam da ne pricam SAMO o slo, nego bilo kojoj eu drzavi.

Evo i link. Kako kaze Katrin: za sad i za ubuduce
http://www.avtosole.com/vozniki/inde...kat2&kat=tujci
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 13:26   #73
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
hebi ga. nema potrebe da "igramo pikado". tocan naziv toga dijela slo zakona ne znam. proguglaj. fakt je taj da non-eu drzavljani ne mogu voziti vozila eu sa tablicama eu, bez vize (boravisna ili radna). izuzetak su rent a car vozila. naglasavam da ne pricam SAMO o slo, nego bilo kojoj eu drzavi.
Pa zato te i pitam gdje si to cuo jer znam da za Austriju to ne vazi. Sta njih briga koju dozvolu imas, njima je bitno da ne cinis carinski prekrsaj i da ti je dozvola valjana. Ako je vozilo registrirano u drzavi u kojoj vozis vozilo, i ako je dozvola valjana, ne kuzim na temelju cega bi se itko mogao bunit?

Ako se ne krsi carinski zakon, ako se ne krse prometna pravila, ako se ne krsi imigracijski zakon... ne kuzim koji bi se to zakon mogao krsit, bilo bi mi nadasve nelogicno da postoji takva zabrana bas u Sloveniji, no znamo da ima svakakvih zakona pa je sve moguce
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 14:03   #74
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa zato te i pitam gdje si to cuo jer znam da za Austriju to ne vazi. Sta njih briga koju dozvolu imas, njima je bitno da ne cinis carinski prekrsaj i da ti je dozvola valjana. Ako je vozilo registrirano u drzavi u kojoj vozis vozilo, i ako je dozvola valjana, ne kuzim na temelju cega bi se itko mogao bunit?

Ako se ne krsi carinski zakon, ako se ne krse prometna pravila, ako se ne krsi imigracijski zakon... ne kuzim koji bi se to zakon mogao krsit, bilo bi mi nadasve nelogicno da postoji takva zabrana bas u Sloveniji, no znamo da ima svakakvih zakona pa je sve moguce
ne znam da li si otvorio slovenski link koji sam stavio u mom proslom postu. tu je lijepo sve pise (sa KAKVIM statusom u slo ima pravo voziti slo vozilo stranac sa stranom vozackom dozvolom):

"Tujec, ki prebiva v Republiki Sloveniji, sme z veljavnim tujim vozniškim dovoljenjem, ki mu ga je izdal pristojni organ tuje države, in ob vzajemnosti, voziti v Republiki Sloveniji tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju, in sicer eno leto od dneva prijave prebivališča v Republiki Sloveniji."

Znaci svi ostali (non-eu drzavljani) NE SMIJU voziti slo vozila.

Sto se tice konkretno Austrije ne znam sigurno, pa niti ne mogu tvrditi. Iako sam skoro siguran da je istovjetno kao u slo i u drugim eu drzavama.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 14:19   #75
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
ne znam da li si otvorio slovenski link koji sam stavio u mom proslom postu. tu je lijepo sve pise (sa KAKVIM statusom u slo ima pravo voziti slo vozilo stranac sa stranom vozackom dozvolom):

"Tujec, ki prebiva v Republiki Sloveniji, sme z veljavnim tujim vozniškim dovoljenjem, ki mu ga je izdal pristojni organ tuje države, in ob vzajemnosti, voziti v Republiki Sloveniji tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju, in sicer eno leto od dneva prijave prebivališča v Republiki Sloveniji."

Znaci svi ostali (non-eu drzavljani) NE SMIJU voziti slo vozila.

Sto se tice konkretno Austrije ne znam sigurno, pa niti ne mogu tvrditi. Iako sam skoro siguran da je istovjetno kao u slo i u drugim eu drzavama.
Koliko sam shvatio, osoba koja je postavila pitanje uopce ne zivi niti boravi u Sloveniji. Oni koji zive (glavno prebivaliste/boravak) naravno da moraju imat slovensku dozvolu, to uopce nije diskutabilno, ali na ovom linku sto si dao ako sam dobro shvatio pise da se taj tekst odnosi na one koji i prebivaju u Sloveniji.

Nigdje nisam nasao da pise da osobe koje imaju prebivaliste/boravak izvan Slovenije ne smiju vozit vozila sa Slo tablicama. Ko sto rekoh, jako bih se cudio da je tocno ovo sto govoris.

BTW, zakoni se unutar EUa jako razlikuju, zato kazem da je teoretski moguce ovo sto kazes (gdje si ti to cuo), kao sto je recimo moguce da nijemci koji imaju boravak u austriji ne smiju vozit njemacke tablice, austrijanci sa boravkom u njemackoj smiju vozit austrijske, itd. To EU zakoni ne reguliraju vec svaka drzava smije sama definirat sto je dozvoljeno a sto nije.

P.S. sta znaci "tista motorna vozila"?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 15:32   #76
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, osoba koja je postavila pitanje uopce ne zivi niti boravi u Sloveniji. Oni koji zive (glavno prebivaliste/boravak) naravno da moraju imat slovensku dozvolu, to uopce nije diskutabilno, ali na ovom linku sto si dao ako sam dobro shvatio pise da se taj tekst odnosi na one koji i prebivaju u Sloveniji.

Nigdje nisam nasao da pise da osobe koje imaju prebivaliste/boravak izvan Slovenije ne smiju vozit vozila sa Slo tablicama. Ko sto rekoh, jako bih se cudio da je tocno ovo sto govoris.

BTW, zakoni se unutar EUa jako razlikuju, zato kazem da je teoretski moguce ovo sto kazes (gdje si ti to cuo), kao sto je recimo moguce da nijemci koji imaju boravak u austriji ne smiju vozit njemacke tablice, austrijanci sa boravkom u njemackoj smiju vozit austrijske, itd. To EU zakoni ne reguliraju vec svaka drzava smije sama definirat sto je dozvoljeno a sto nije.

P.S. sta znaci "tista motorna vozila"?

Gledaj, pravno je velika razlika u statusu izmedju stranaca koje imaju samo boravisnu vizu (sto ce reci bez prava da rade u toj drzavi i ostvaruju prava kao ostali drzavljani te drzave), i osoba koje imaju radnu ili useljenicku vizu, a time i permanentno prebivaliste. Stranac koji ima samo boraviste ne moze dobiti vozacku dozvolu (na osnovu vozacke koju ima od svoje drzave) drzave u kojoj boravi, za razliku od stranca koji to sve ima, i koji je dobivanjem radne vize obavezan da promijeni vozacku.

Tekst u tom slo linku govori o strancu koji ima stranu vozacku dozvolu i prebivaliste u Sloveniji, i na osnovu toga moze voziti slo vozila godinu dana od dana kada je dobio boravak. Sa svojom (maticnom) vozackom dozvolom. Tu se uopce ne govori o osobama koji nemaju nikakav status u Sloveniji, jer nisu uopce tema, sto podrazumijeva da nemaju prava da voze slo vozila.

A osoba koja je ovdje postavila pitanje, je bas u toj kategoriji. Nema apsolutno nista od gore navedenog, a time niti pravo da vozi njihovo vozilo.

Nemas se sto cuditi, cudno bi bilo da smije voziti u pravno nereguliranom statusu.

U svom pisanju sam naglasio non-eu. Znaci to ne vrijedi za drzavljane bilo koje drzave EU. Oni smiju voziti slo vozila. Zakoni se kako si i rekao, dosta razlikuju unutar Eu, ali su neuporedivo fleksibilniji prema drzavljanima EU drzava, u odnosu na druge.

"tista" znaci ta.

"tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju,..."
prijevod: ta motorna vozila koja smije voziti, po vazecoj inozemnoj vozackoj dozvoli. (govori se o kategorijama vozila)

U krajnjem slucaju, siguran sam da, kad bi se poslao mail slovenskoj policiji sa tim pitanjem o kojem razgovaramo, odgovor policije bi bio kako sam ti i rekao. A ne vidim niti razlog zasto ne bi odgovorili na takvo pitanje, koje je u sutini preventivnog tipa, tj. da se zna sto se smije, a sto ne.

Zadnje uređivanje Katrin : 30.04.2009. at 15:44. Reason: caps
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 00:09   #77
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Tekst u tom slo linku govori o strancu koji ima stranu vozacku dozvolu i prebivaliste u Sloveniji, i na osnovu toga moze voziti slo vozila godinu dana od dana kada je dobio boravak. Sa svojom (maticnom) vozackom dozvolom. Tu se uopce ne govori o osobama koji nemaju nikakav status u Sloveniji, jer nisu uopce tema...
Pa koliko sam ja shvatio, ova osoba koja je postavila pitanje nema nikakav status u Sloveniji, ako je to zaista tako onda strani drzavljani koji nemaju nikakav status u Sloveniji itekako jesu tema.

Quote:
...sto podrazumijeva da nemaju prava da voze slo vozila.
Al ja tebe pitam otkud ti to? Ako u recimo Austriji strani drzavljani bez statusa smiju vozit austrijske tablice, zasto kazes da se "podrazumjeva" da u Sloveniji ne smiju? BTW, danas sam prosalo Slovensku granicu i pitao slovenskog policajca jel stranci smiju po Sloveniji vozit slovenske tablice, on je odgovorio "zakaj pa ne?".
Oosbe koje zive u Sloveniji, bez obzira na drzavljanstvo cine carinski/porezni prekrsaj ako voze strane tablice - to je jasno. Ali koji to po tebi prekrsaj cine ako ljudi koji de facto nemaju nikakve porezno/pravne obaveze prema Sloveniji voze slovenske tablice?

Quote:
A osoba koja je ovdje postavila pitanje, je bas u toj kategoriji. Nema apsolutno nista od gore navedenog, a time niti pravo da vozi njihovo vozilo.
Pa jel na koncu osoba koja je postavila pitanje ima ili nema status u Sloveniji?

Quote:
Nemas se sto cuditi, cudno bi bilo da smije voziti u pravno nereguliranom statusu.
Kakvom "pravno nereguliranom statusu"?

Quote:
U svom pisanju sam naglasio non-eu. Znaci to ne vrijedi za drzavljane bilo koje drzave EU. Oni smiju voziti slo vozila. Zakoni se kako si i rekao, dosta razlikuju unutar Eu, ali su neuporedivo fleksibilniji prema drzavljanima EU drzava, u odnosu na druge.
Jel ti to pogadjas ili znas? Ja znam da ovo sto govoris ne vazi u Austriji.

Quote:
U krajnjem slucaju, siguran sam da, kad bi se poslao mail slovenskoj policiji sa tim pitanjem o kojem razgovaramo, odgovor policije bi bio kako sam ti i rekao. A ne vidim niti razlog zasto ne bi odgovorili na takvo pitanje, koje je u sutini preventivnog tipa, tj. da se zna sto se smije, a sto ne.
Pa pitao sam danas policajca i njihov odgovor se razlikuje od tvojeg. Reci ti meni sad kome da ja vjerujem.

Ne trazim ja tebe da mi das link na zakon ako ga ne znas, daj mi barem neki logican razlog zasto netko sa vazecom dozvolom ne bi smio vozit u sloveniji legalno registriran i osiguran auto u sloveniji? Meni to ne bi imalo apsolutno nikakve logike.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 11:23   #78
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa koliko sam ja shvatio, ova osoba koja je postavila pitanje nema nikakav status u Sloveniji, ako je to zaista tako onda strani drzavljani koji nemaju nikakav status u Sloveniji itekako jesu tema.
vidim da si pogresno shvatio. "osoba koja je postavila pitanje" = njuskalo, koji je OVDJE postavio pitanje.
onaj link, NIJE slo forum nego zvanicni link slo autoskola. I na tom linku je i dio o pravima stranaca u sloveniji. TO JE iz SLOVENSKOG ZAKONA. na toj stranici na dnu:

Zakon
Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1 – UPB 4) Uradni list RS 133/2006 z dne 18. 12. 2006

zakon govori samo o onima strancima koji IMAJU to pravo, i POD KOJIM UVJETIMA. ostali nemaju to pravo

[/QUOTE]Al ja tebe pitam otkud ti to? Ako u recimo Austriji strani drzavljani bez statusa smiju vozit austrijske tablice, zasto kazes da se "podrazumjeva" da u Sloveniji ne smiju?[/QUOTE]

moze protupitanje? odkud ti to da PO ZAKONU u Austriji strani drzavljani bez statusa smiju voziti? pogadjas ili znas da je tako PO ZAKONU. koliko ja znam (non-eu) stranci u austriji bez statusa smiju voziti SAMO njihove zelene carinske tablice (zoll). primjer: non-eu stranac dodje u austriju, kupi auto za izvoz iz austrije (sto znaci i iz EU). uradi izlazne carinske papire (sad su eletronski sa bar kodom), zoll tablice (brutalno skupe), koje su na njegovo ime (sa svim podacima iz njegove maticne drzave), sjedne u auto i dok vrijede tablice moze se voziti po citavoj europi na put. PO ZAKONU u autu smije biti SAMO TA osoba koja vozi auto i na koju su svi papiri (racun, izlazni carinski list, prometna za zoll tablice). takodjer, ta vozila sa austrijskim zoll tablicama NE SMIJU voziti niti austrijanci, a niti stranci sa reguliranim statusom u austriji. jer to su carinske (izvozne) tablice. isto vrijedi i za njemacke, belgijske, nizozemske zoll tablice.

[/QUOTE]BTW, danas sam prosalo Slovensku granicu i pitao slovenskog policajca jel stranci smiju po Sloveniji vozit slovenske tablice, on je odgovorio "zakaj pa ne?".[/QUOTE]

pogresnog si pitao. policajac na granici i policajac prometnik su dva svijeta razlicita. kako vidimo iz slovenskog zakona sa onoga linka, taj policajac ti je dao netocnu informaciju. garantiram da bi ti prometni policajac rekao nesto drugo. ili, mozda, kad si pitao, nisi naglasio da ti je potrebna informacia za stranca bez bilom kakvog statusa u sloveniji.

[/QUOTE]Oosbe koje zive u Sloveniji, bez obzira na drzavljanstvo cine carinski/porezni prekrsaj ako voze strane tablice - to je jasno. Ali koji to po tebi prekrsaj cine ako ljudi koji de facto nemaju nikakve porezno/pravne obaveze prema Sloveniji voze slovenske tablice?[/QUOTE]

zato sto to zakon ne dozvoljava.

[/QUOTE]Pa jel na koncu osoba koja je postavila pitanje ima ili nema status u Sloveniji?[/QUOTE]

na pocetku ovoga posta sam ti objasnio.

[/QUOTE]Kakvom "pravno nereguliranom statusu"?[/QUOTE] reguliranom po slo zakonom o strancima.

[/QUOTE]Jel ti to pogadjas ili znas? Ja znam da ovo sto govoris ne vazi u Austriji.[/QUOTE]

Znas da je tako PO ZAKONU, ili znas da netko na takav nacin vozi auto po austriji "na srecu", pa dok ga ne ulove?

[/QUOTE]Pa pitao sam danas policajca i njihov odgovor se razlikuje od tvojeg. Reci ti meni sad kome da ja vjerujem.[/QUOTE]

ja ti govorim iz iskustva. i ne samo iz slovenije. nema razloga da bih pricao napamet, nesitinu, ili ono sto bi druge dovelo u problem. naprotiv. govorim to iz razloga da si ljudi (u ovome slucaju njuskalo) ne naprave problem. narocito u njuskalovom "slucaju" kada postoji drugi nacin da sve odradi potpuno bezbolno.

procitaj u ovoj temi i druge sto pisu o zakonskim zaprekama upravljanja vozilom.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 15:34   #79
Quote:
Svrco5 kaže: Pogledaj post
dakle ni punomoć niti nikakav drugi papir mi ne vrijedi da vozim ako on nije pored mene?
da li vrijedi ista stvar ako smo u braku?
Da. Ne smijes voziti auto na slo table niti ako ste u braku.
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 23:51   #80
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
vidim da si pogresno shvatio. "osoba koja je postavila pitanje" = njuskalo, koji je OVDJE postavio pitanje.
Al koliko sam shvatio taj njuskalo nema nikakav boravak ili prebivaliste u Sloveniji, niti je tamo porezni obveznik... dakle isto kao i ja. Ne znam zaso to mislis da sam nesto pogresno shvatio.

Quote:
onaj link, NIJE slo forum nego zvanicni link slo autoskola. I na tom linku je i dio o pravima stranaca u sloveniji. TO JE iz SLOVENSKOG ZAKONA. na toj stranici na dnu:

Zakon
Zakon o varnosti cestnega prometa (ZVCP-1 – UPB 4) Uradni list RS 133/2006 z dne 18. 12. 2006

zakon govori samo o onima strancima koji IMAJU to pravo, i POD KOJIM UVJETIMA. ostali nemaju to pravo
Pa zakon govori o ljudima koji imaju prebivaliste/boravak u Sloveniji, to sto u tom zakonu pise je za Njuskalo irelevantno.
Evo sto pise:

"Tujec, ki prebiva v Republiki Sloveniji, sme z veljavnim tujim vozniškim dovoljenjem, ki mu ga je izdal pristojni organ tuje države, in ob vzajemnosti, voziti v Republiki Sloveniji tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju, in sicer eno leto od dneva prijave prebivališča v Republiki Sloveniji.

Državljan Republike Slovenije, ki začasno ali stalno prebiva v tujini in pride začasno v Republiko Slovenijo, sme z veljavnim tujim vozniškim dovoljenjem, ki mu ga je izdal pristojni organ tuje države, voziti tista motorna vozila, ki jih ima pravico voziti po veljavnem tujem vozniškem dovoljenju, dokler začasno biva v Republiki Sloveniji in sicer dve leti od dneva prijave prebivališča v Republiki Sloveniji."

Dakle manje vise isto kao i u Austriji.

Gdje si ti ovdje procitao da pise da - to meni bas nije jasno. Ili sam ja pogrenso protumacio ovo slovensko sto pise (ne bi me cudilo s obzirom na to kako kuzim slovenstinu ). Ali i ako postoji neko ogranicenje za strance, onda ono definitivno nece bit navedeno u zakonu o sigurnosti prometa na cestama (bilo slovenskom bilo nasem) jer taj zakon propisuje "samo" da vozac ima valjanu dozvolu - bilo stranu bilo domacu (vidi recimo nas zakon, clanak 196.). Slovenski zakon imas na http://www.uradni-list.si/1/objava.j...&stevilka=5573 , ako i njihov zakon kaze da je uvjet za voznju posjedovanje valjane dozvole - domace ili strane (a kaze), te ne kaze da su iznimka stranci (a ne kaze) - ne kuzim bas na cemu temeljis ovo sto govoris. Pa valjda i sam znas da svaka "budala" moze rentat car u Sloveniji, dobit tu "medjunarodnu punomoc" i vozit sa stranom dozvolom slovenske tablice.

Quote:
moze protupitanje? odkud ti to da PO ZAKONU u Austriji strani drzavljani bez statusa smiju voziti? pogadjas ili znas da je tako PO ZAKONU.
Kad sam ja tamo bio, raspitao sam se u ÖAMTCu (njihovom HAKu), tamo imaju pravni odjel koji zna manje vise sve zakone relevantne za promet.

Quote:
koliko ja znam (non-eu) stranci u austriji bez statusa smiju voziti SAMO njihove zelene carinske tablice (zoll).
Nemam iskustva sa Zoll tablicama, niti je to ovdje tema. Ovdje se govoi o "obicnim" vozilima sa "obicnim" tablicama.
Ja ne tvrdim da ti govoris neistinu, kao sto ne tvrdim ni da mi je slovenski policajac mozda rekao neistinu (i da moj zdrav razum nije dobar), samo te pitam "otkud ti ta informacija".

Quote:
pogresnog si pitao. policajac na granici i policajac prometnik su dva svijeta razlicita. kako vidimo iz slovenskog zakona sa onoga linka, taj policajac ti je dao netocnu informaciju. garantiram da bi ti prometni policajac rekao nesto drugo. ili, mozda, kad si pitao, nisi naglasio da ti je potrebna informacia za stranca bez bilom kakvog statusa u sloveniji.
Dobro sam mu postavio pitanje, rekao si da pitam policajca - pitao sam policajca. Sad tvrdis da policajac nije bio iz prave "specijalnosti". Ajde provjerit cu jos jednom ako mislis da je ovaj policajac dao netocnu informaciju.

Quote:
zato sto to zakon ne dozvoljava.
Slovenski mi nije bas najjaci. Pokusao sam procitat onaj link koji si dao, al tamo zaista nisam nasao gdje pise da stranci koji nisu gradjani Slovenije niti tamo imaju ikakav boravak il iprebivaliste ne smiju vozi slovenske tablice.

Quote:
Znas da je tako PO ZAKONU, ili znas da netko na takav nacin vozi auto po austriji "na srecu", pa dok ga ne ulove?
Po zakonu. Sto se "prometnog zakona" tice, auto mora biti registriran, tehnicki ispravan i osoba koja ga vozi mora imat valjanu vozacku dozvolu. Strani drzavljani u "tranzitu" ili turisti ne krse nikakve imigracijske ili porezne zakone ako voze vozilo registrirano u Austriji.


Quote:
ja ti govorim iz iskustva. i ne samo iz slovenije. nema razloga da bih pricao napamet, nesitinu, ili ono sto bi druge dovelo u problem. naprotiv. govorim to iz razloga da si ljudi (u ovome slucaju njuskalo) ne naprave problem. narocito u njuskalovom "slucaju" kada postoji drugi nacin da sve odradi potpuno bezbolno.
´
Kazes da govoris iz iskustva - znaci da si imao "problema" sa slovenskim prometnjacima, ili govoris o nekom drugo iskustvu?

Ponavljam, ne tvrdim da govoris neistinu za Sloveniju, al mozemo li saznat koje je to iskustvo bilo, mozda se razjasni u cemu bi to tocno bio interes Slovenaca da voznju vozila registriranih u Sloveniji dozvole samo ljudima koji tamo zive. Ako kazes na krsenje kojeg zakona sumnjas (prometni, imigracijski, porezni...), lako provjerim sto u zakonu pise. Dobro znam sto pise u nasem i Austrijskom, ono sto recimo stranac koji vozi nase tablice u RH mora u HAKu napravit medjunarodnu (da, medjunarodnu - iako vozi smao po RH) punomoc kako bi bio "porkiven" osiguranjem u slucaju nesrece.

Meni bi to ko sto vec rekoh bio teski nonsens. Pa zamisli sto bi tek kod nas biloo kad bi strnacima zabranili da upravljaju prometnim sredstvima registriranim u Hrvatskoj - raspao bi nam se citav turizam. A znam da je i u SADu dozvoljeno strancima vozit americke tablice (ne mora bit rent a car). No ko sto rekoh, zaista moguce da je Slovenija iznimka i da mi je policajac rekao neistinu.

Quote:
procitaj u ovoj temi i druge sto pisu o zakonskim zaprekama upravljanja vozilom.
Ja osobno vise vjerujem zakonima, zato i pitam za zakon kako ne bi bilo netocnih informacija, ipak je zakon jedini relevantan.

P.S. nesto ti je zasrano kvotanje

Zadnje uređivanje PetBorut : 02.05.2009. at 00:01.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.