Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 00:36   #261
2 pitanja

Pozdrav svima!

Nisam htio zbog ovoga otvarati novu temu, a ova mi se učinila prikladnom za ono što me zanima.

Radim kod privatnika nekoliko godina i zanima me dal je on dužan uplaćivati i na moj II. stup obveznog mirovinskog osiguranja.
Kao što već i znate postoje 2 stupa obveznog mirovinskog osiguranja.
I. stup je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), a II. stup se automatski dodijeljuje 3 mjeseca nakon zaposlenja u nekom od mirovinskih fondova koji također spadaju pod obvezno, ako se korisnik nije sam odlučio za neki.

I za I. i II. stup piše da je obvezan, ali me zbunilo na službenim stranicama HZMO-a gdje piše da je moguć uvid i u taj II. stup koji je za korisnika za pojedine godine prijavio poslodavac.
Nije mi jasno ovo 'pojedine godine'.
Zar to ne bi trebalo biti za sve godine od početka radnog odnosa pa do sada?

I drugo pitanje je: Radno vrijeme HZMO-a?
Ako netko zna za područnu službu u Rijeci bilo bi još i bolje.
Tražio sam na službenim stranicama, tamo piše o svemu i svačemu ali o ovome najjednostavnijem ništa.

Hvala unaprijed!
router is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:28   #262
I i II stup je obvezan (sam naziv to govori)... ne može poslodavac uplaćivati samo u I, a ne i u II
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 18:32   #263
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
a radni vijek maksimalno produljit.
realno bi ga bilo produljiti recimo za
Žene do 90 godina starosti
Muškarci do 105 godina starosti

s tim da svi koju umru prije mirovine dobiju od države BONUS
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 19:17   #264
POZDRAV, POTPUNO NOVO PITANJE

ne znam da li sam na dobrom mjestu postavio pitanje, ali ono glasi

imam dedu (63) koji je imao obrt, ali kako mu nije islo zadnjih dosta godina,a nije ni radio, nije placao mirovinski fond niti zdrastveno a ima kucu i stan, pa me zanima da li mu moze sjesti drzava na kucu, posto je na njega pripisana i uzet mu je kako nije placao mirovinski fond a vjerujem da su kamate sad ogromne? ako netko ima i potpitanje neka pita

i ako mu moze uzeti drzava kucu, kako to da vec nije, jer nije placao barem 10-15 godina

hvala puno.
donsale87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 15:27   #265
Obvezni mirovinski fond

Pred dvije/tri? godine sam radila u jednoj hrvatskoj firmi. Zbog njihovog poslovanja morala sam otvoriti račun u RBA banci te odabrati obvezni mirovinski fond. I jesam. nakon prestanka rada (radila sam samo dva mjeseca, recesija i to..) zatvorila sam račune u rb-a, no izgleda da mi je obvezni mirovinski fond ostao s obzirom da sam pred par dana dobila OBAVIJEST O STANJU NA RAČUNU. Gdje piše da mi je poslodavac nakon prestanka rada uplatio neke novce, (oko 300 kn) na taj fond. S obzirom da sam antitalent za bilo kakvu vrstu ekonomike/poslovanja s bankama/fondovima i s time, ja uopće ni neznam što je mirovinski fond, ni zašto je to meni uplaćeno ( vidjela sam da je u medju vremnu, odnoso ove dve tri godine, naraslo na sto kuna više), i glavno pitanje jel mogu ja to dignut, te novce?
Molim Vas, odgovorite što ruralnije.
__________________
Walk true a locker room and you're going to see some dick :D
Mijce is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 15:30   #266
obvezni mirovinski fond je obvezan za hrvatske rezidente zaposlene u Hrvatskoj (mislim mlađe od 40 ili 45 godina, nisam ziher). sredstva djelomično možeš podići kad napuniš minimalno 50 god, dok će se preostala sredstva isplačivati u vidu mjesečne mirovine. u prevodu, to je zakonska obveza poslodavca koji ti je to morao uplačivati na osnovu doprinosa na tvoju plaću
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 16:14   #267
znači, sad ne mogu ništa podići od toga?
__________________
Walk true a locker room and you're going to see some dick :D
Mijce is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 17:18   #268
ne možeš podići ništa
to ti je tvoj novac koji će ti se isplaćivati u obliku dijela mirovine kad odeš u mirovinu, zato se zove i mirovinski

i kad se ponovo negdje zaposliš, novi poslodavac će ti ponovno uplaćivati svaki mjesec određeni iznos u taj fond
i svake godine ćeš dobivati obavijest o stanju na računu
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 18:09   #269
eh to sam htjela čut, hvala puno.
__________________
Walk true a locker room and you're going to see some dick :D
Mijce is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 17:24   #270
bok
bila sam zaposlena na mjesec dana kao zamjena u jednoj skoli u 10. mjesecu prosle godine. od tada nemam nikakvo zaposlenje, jedino cim se bavim je freelacerski prevodjenje, tu i tamo mi uplate odredjenu svotu na ziro racun kada obavim prijevod.
danas sam dobila pismo od raiffeisena gdje me obavjestavaju da sam postala clan njihovog mirovinskog fonda -.- poslali su mu broj i pin i praznu kuvertu koju traze da im posaljem neki upitnik koji moram ispuniti.
niti sam trazila ista od raiffeisena niti imam ikakve veze s tom bankom. zasto su oni meni poslali ovo i smjestili me kod sebe? ima li to veze s ovim honorarnim uplatama za prijevode mozda?
tereza_7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 20:07   #271
Firma je dužna uplaćivati II po zakonu. Uplate se vrše na REGOS koji onda razvrstava sredstva u fond koji si ti odabrala. Ukoliko ti nisi odabrala niti jedan fond, REGOS po nekom ključi (propisan je zakonskom regulativom) raspoređuje čovjeka u neki mirovinski fond. Znači oni su to dužni napraviti ukoliko ti to nisi napravila. No ako se dobro sjećam ti možeš otići u REGOS otvoriti OMF gdje ti želiš i tražiti prijenos sredstava u taj fond, bez naplate nekih naknada.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 16:16   #272
S obzirom da vise ne cu raditi u privatnoj firmi i biti cu nezaposlena, zanima me sto se dogada s obveznim mirovinskim fondom? hocu li dobiti obavijest da vise nisam njihov clan s obzirom da cu biti nezaposlena ili? kako sam radila sveukupno 7mj, nisam jos niti jednom dobila izvjesce? ili ce na tom izvjescu pisati stanje racuna + da nisam vise zaposlena pa da mi ne ce stizat uplate?

kako izgleda uopce to izvjesce o uplatama? isto kao i ono izvjesce koje mi stize na mail?
ancir13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 21:40   #273
OMF te neće "izbaciti" iz članstva zato što ćeš neko vrijeme biti nezaposlena. Novci koji su uplaćeni, ostaju u fondu, fond upravlja njima sve do tvoje mirovine. Izvješće obično dolazi jednom godišnje.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 21:00   #274
Prati li tko ova nedavna predizborna obecanja i "reforme" mirovinskog sustava?
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 21:31   #275
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Prati li tko ova nedavna predizborna obecanja i "reforme" mirovinskog sustava?
što obećavaju?
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 21:33   #276
Da
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 18:48   #277
kontrola fondova

Pozdrav,

imam jedno pitanje, kako se vrsi kontrola OM fondova?

Danas u stampi navode da HANFA misli kontrolirati riskantna ulaganja OMFova.

Ja pak gledam MIREX od 2005 do danas i cudim se cudom, kada se i zasto ZABA OM odljepio od drugih fondobva a kada je PBZ OM poceo padati.

Tko ima informacija o glavnim ulaganjima fondova i da li su ti podaci javni?
Na HANFI je MIREX a gdje su drugi podaci, kao npr udio nekog tipa dionica u portfelju OM?
__________________
Lupanjem glavom u zid trosis 150 kcal/h
Poslovica indijanskog plemena Čejena : "Narod nije pokoren dok srca njihovih žena nisu slomljena."
swap is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 21:49   #278
Ovih dana malo gledam izvjesca o stanju OMF i njihovom poslovanju, svake godine malo potrazim sto se pise pa sam nekako primijetio da je PBZ CO ciji sam korisnik, uvijek nekako najslabiji odnosno prinosi su mu vrlo niski. Tad je mene zainteresiralo da ja to promijenim, pa bih htio cuti misljenja o tome koji bi fond bio najbolji izbor.
Osobno, primijecujem da su AZ Fond i Erste Plavi MF nekako uvijek u vrhu, a mene najvise interesira Erste Fond jer sam dugogodisnji klijent Erste banke a osim toga Erste banka je među vodecima na nasem trzistu.
No opet, jedan mi prijatelj kaze kako nije dobro sve imati "u istoj vreci" :-D
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 16:09   #279
Ocito da se nikome neda raspravljati o ovoj temi
jeroen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 15:23   #280
Quote:
jeroen kaže: Pogledaj post
Ovih dana malo gledam izvjesca o stanju OMF i njihovom poslovanju, svake godine malo potrazim sto se pise pa sam nekako primijetio da je PBZ CO ciji sam korisnik, uvijek nekako najslabiji odnosno prinosi su mu vrlo niski. Tad je mene zainteresiralo da ja to promijenim, pa bih htio cuti misljenja o tome koji bi fond bio najbolji izbor.
Osobno, primijecujem da su AZ Fond i Erste Plavi MF nekako uvijek u vrhu, a mene najvise interesira Erste Fond jer sam dugogodisnji klijent Erste banke a osim toga Erste banka je među vodecima na nasem trzistu.
No opet, jedan mi prijatelj kaze kako nije dobro sve imati "u istoj vreci" :-D
i ja sam svojedobno prešao iz istog razloga iz PBZ CO fonda.
kako sam inače u PBZ banci (štednja, tekući, novčani), za mirovinski sam izabrao erste plavi.
za dobrovoljni mirovisnki sam u reiffeisen fondu
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.