Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li posjetili Međugorje?
Da i bilo je neopisivo 400 32.63%
Ne, nažalost nisam imao (la) priliku 50 4.08%
Nadam se da ću posjetit jedan dan 112 9.14%
Ne, i ne zanima me 612 49.92%
Bio sam, ali ne vjerujem u ukazanja 52 4.24%
Glasovatelji: 1226. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2016., 15:19   #4381
Kad bi se sva drva od pravog križa koja se čuvaju po crkvama stavila na jednu hrpu ispala bi manja šuma,
čavala ima nekoliko tona, čudotvorne krvi za ispuniti par bazena...
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:29   #4382
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Kad bi se sva drva od pravog križa koja se čuvaju po crkvama stavila na jednu hrpu ispala bi manja šuma,
čavala ima nekoliko tona, čudotvorne krvi za ispuniti par bazena...
Što je najgore, taj cirkus s relikvijama se i danas prakticira, u 21. stoljeću.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 16:02   #4383
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Što je najgore, taj cirkus s relikvijama se i danas prakticira, u 21. stoljeću.
Nažalost, visoki broj stoljeća ne povlači za sobom i da su ljudi obrazovaniji i s time manje praznovjerni.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 17:39   #4384
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
i skočila bi na jednu duplu lozu da ti se um razbistri...
tako nekako
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 17:43   #4385
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Kad bi se sva drva od pravog križa koja se čuvaju po crkvama stavila na jednu hrpu ispala bi manja šuma,
čavala ima nekoliko tona, čudotvorne krvi za ispuniti par bazena...
uzasno...sto su ucinili od tijela?
ispada da su raskomadali svece i medusobno podijelili kosti
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 18:16   #4386
Quote:
WIKY kaže: Pogledaj post
uzasno...sto su ucinili od tijela?
ispada da su raskomadali svece i medusobno podijelili kosti
Pa to je stoljetna praksa Katoličke Crkve, komadanje mrtvaca koji su upravo njoj pokazali slijepu odanost. Tako imamo i odrezani palac s leša Alojzija Stepinca koji je ugrađen u neki oltar u crkvi (ili se nosa uokolo na misama).

Evo još komadića s mrtvih tijela raznih odanih katolika:

Quote:
Dodao je kako će u novom baroknom oltaru od petka biti pohranjene relikvije pape Ivana Pavla II., blaženog kardinala Alojzija Stepinca, talijanskog franjevca Sv. Ivana Kapistrana, mučenika Sv. Bone Vukovarskog, blažene Marije Petković i blaženog Ivana Merza.
http://www.evarazdin.hr/index.php/ak...nika-i-svetaca
A u Međugorju imamo komad "istinskog Isusovog križa s Kalvarije" koji je ugrađen u Međugorski križ. (naravno da nije istinski)
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 22:11   #4387
bas bizarno,ali ipak je vrh svega sveti Isusov prepucij

nego imam jedan medaljon doma u kojeg je ugraden komadic tkanine sa plasta djevice Marije original 100%
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 23:39   #4388
Quote:
WIKY kaže: Pogledaj post
da se meni nesto ukaze prvo bih pomislila da sam poludjela ili da haluciniram
to je zato što nemaš smisla za biznis
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 23:47   #4389
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
...........
Bas me zanima kako je ukazanje maloj djevojcici prije 150 godina vjerodostojnije od mojeg svjedocanstva da se meni ukazala Djevica Marija proslog petka u sumi nedaleko od moje kuce.
nije, za 150 g. bit će i tvoje jednako vjerodostojno, samo moraš ustrajati na tom 'ukazanju'.
vidjet ćeš
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 01:37   #4390
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to je stoljetna praksa Katoličke Crkve, komadanje mrtvaca koji su upravo njoj pokazali slijepu odanost. Tako imamo i odrezani palac s leša Alojzija Stepinca koji je ugrađen u neki oltar u crkvi (ili se nosa uokolo na misama).
U svakome oltaru u bilo kojoj katoličkoj crkvi treba biti dio tijela nekog sveca, do tad crkva (građevina, ne kongregacija) nije posvećena... i to posvećenje treba obaviti biskup...
kakve to sve veze ima sa vjerom i jednostavnim naukom Isusa Krista, nije mi baš jasno
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:11   #4391
Quote:
ruth63 kaže: Pogledaj post
Bila u Medjugorju bezbroj puta.Osjecala sam su uvijek kao da sam dosla svojoj miloj majcici da se pozalim i zamolim za utjehu i pomoc.Bila bezbroj puta na Velikom i Brdu ukazanja bosa, bez ijedne povrede i ogrebotine.Ti dani ,osjecaji i fotografije ostaju uvijek u srcu i dusi.Uvijek se vracam sretna vesela ,ispunjena Svetim Duhom i zadovoljna i uslisena .Uvijek vec razmisljam kada cu opet doci.Uz put budi receno bila sam i u Lurdu.Jedno predivno i nezaboravno iskustvo sa predivnim dojmovima.Lurd je mali gradic sa 350 hotela,Tamo mozete kupiti isto sve kao i u Medjugorju.Ljudi kad dodju u svetiste zele jesti piti ,spavati,kupiti komad odjece jer se mozda nisu dovoljno pripremili ili za uspomenu.Kod mene i moje sestre je bilo da je padala kisa bez prestanka u Lurdu,Kuplle smo cizme, kisobrane ,kabanice da se zastitimo.Zasto je onda cudno zasto se sve prodeje za goste. Hodocasnici trebaju razne potrpstine jer ne mozete predvidjeti i ponijeti sto ce vam sve trebati. Svima bih preorucila da idu ida poslusaju pazljivo mise ,duhovne obnove i propvijedi ,ispovijedi i sve sto Svetista nude. Dodjete nazad kao drugi ,preporodjeni covjek. Mogu jos samo na kraju reci vi koji to propustate mnogu gubite u zivotu.
A postoji li i u Lourdesu hrpa štandova s fejk brendovima poznatih modnih kuća?

Čudno malo da baš takve stvari potrebuje prosječan vjernik hodočasnik Međugorja. No ipak, sve je prepuno toga. Pomalo i degutantno od svih fejk stvari na kojima vrište loga brendova. Bar su mogli otvoriti jednu pravu high fashion trgovinu kad je već tako, i prodavati lijepu odjeću i modne dodatke poznatih svjetskih brendova.

Samo kažem.

Ja da nešto tamo želim kupiti, ne bih znala gdje, jer fejk stvari ne želim.


Srećom, barem su otvorili prekrasno etno selo i bazen Herceg. Samo zbog toga, vrijedi otići.
Oaza usred kamenjara, predivno.
Svakako posjetite.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:27   #4392
Ti ne želiš fejk stvari.
Sve je stvar ukusa i mogućnosti.
Zabranjeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 13:44   #4393
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
U svakome oltaru u bilo kojoj katoličkoj crkvi treba biti dio tijela nekog sveca, do tad crkva (građevina, ne kongregacija) nije posvećena... i to posvećenje treba obaviti biskup...
kakve to sve veze ima sa vjerom i jednostavnim naukom Isusa Krista, nije mi baš jasno
Ali ima sa magijom....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 14:14   #4394
Quote:
Zabranjeni kaže: Pogledaj post
Ti ne želiš fejk stvari.
Sve je stvar ukusa i mogućnosti.
Da, ali na svetom mjestu prodavati to... meni je to degutantno.
Ajde što prodaju stvari povezane s vjerom, kipove, slike, nakit s vjerskim motivima, čaše, majice... pa čak i da imaju neke trgovine gdje možeš uzeti ne znam, majicu, hlače, tenisice po potrebi, sve 5.

Ali ono!!! Kao da si došao u središte neukusa u nekoj četvrti u getu.
Meni ono nije prikladno za sveto mjesto.


S druge strane, ne može se za to kriviti ni Crkva. Oni to ne prodaju. Prodaju ljudi koji su otvorili štandove u vlastitim prostorima. Dakle, jasan je pokazatelj koliko je ljudima tamo stalo do vjere, već žele na hodočasnicima zaraditi. Njima je do obrtanja novca na ljudima.

Zato je moja preporuka ljudima: otiđite lijepo u etno selo i na bazen, gostite se i uživajte, a ne puniti kasu tim lakomima što vam uvaljuju mačka u vreći!
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 17:55   #4395
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Da, ali na svetom mjestu prodavati to... meni je to degutantno.
Ajde što prodaju stvari povezane s vjerom, kipove, slike, nakit s vjerskim motivima, čaše, majice... pa čak i da imaju neke trgovine gdje možeš uzeti ne znam, majicu, hlače, tenisice po potrebi, sve 5.

Ali ono!!! Kao da si došao u središte neukusa u nekoj četvrti u getu.
Meni ono nije prikladno za sveto mjesto.
Pa nije bas kao u getu. Nije kao na buvljaku. Iako trgovine mozda jesu preblizu same Crkve ipak nije toliko neuredjeno. Iako ni meni to mjesto nije bogzna kako uredjeno.

Vecina tih suvenira su kineski proizvodi pa preporucam oprez prilikom kupnje istih.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
S druge strane, ne može se za to kriviti ni Crkva. Oni to ne prodaju. Prodaju ljudi koji su otvorili štandove u vlastitim prostorima. Dakle, jasan je pokazatelj koliko je ljudima tamo stalo do vjere, već žele na hodočasnicima zaraditi. Njima je do obrtanja novca na ljudima.
Same vidjelice imaju svoje trgovine ''svetom'' robom pa se moze reci i da Crkva djelomicno propagira takav nacin komunikacije s hodocasnicima. Ono sto je mene zaprepastilo jest kada sam bio kod kuce vidjelice Vicke (koja u prizmelju ima i suvenirnicu, kako zgodno ) jest njena slika pred ulazom. Ako ono nije blasfemija onda ne znam sta je. Radilo se o slici na kojoj spomenuta vidjelica gleda u nebo (ukazanje valjda) ali neodoljivo podsjeca na Mariju.

Ali mislim da je tu krivica najmanja na strani Crkve. Iz iskustva mogu reci da vlasnici tih trgovina i suvenirnica samo gledaju profit i zato to mjesto i izgleda kako izgleda. Kakvih se sve prica moze cuti i nagledati ne dolici jednom svetom mjestu.

Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Zato je moja preporuka ljudima: otiđite lijepo u etno selo i na bazen, gostite se i uživajte, a ne puniti kasu tim lakomima što vam uvaljuju mačka u vreći!
Toplo preporucam. Takodjer preporucam da se odu pogledati slapovi Kravice koji nisu daleko.
__________________
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 20:50   #4396
Quote:
krisi kaže: Pogledaj post
sta mislite o ukazivanju gospe u medugorju
Sve najbolje, uvijek se osijecam predivno i neopisivo kad sam u Medjugorju.
ARGETA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 14:25   #4397
Da, Kravica

Prekrasno mjesto, oaza iz bajke. Da mogu, svaki dan bih bila tamo.


A gdje je Vickina kuća? Možeš li objasniti ukratko? Ako opet odem, da povirim.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 16:19   #4398
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Da, ali na svetom mjestu prodavati to... meni je to degutantno.
Zanima me zašto ljudi misle da je to sveto mjesto...?

Kako se svetost dobiva?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 16:26   #4399
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nažalost, visoki broj stoljeća ne povlači za sobom i da su ljudi obrazovaniji i s time manje praznovjerni.
Ljudi jesu bitno obrazovaniji sto je nekad bilo znat se potipsat, zatim imati 4 godine skole, pa osam, pa 16 sada je faks, a vec sei doktorat krece u tom smjeru da bude samo (iskomercializirani) visi stupanj obrazovanja.

To medjutim povlaci za zobom da ocito samo obrazovanje nije presudni kriterij. Doprinosi smanjenju religioznosti u nekom postotku, ali niti blizi apsolutnom.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zanima me zašto ljudi misle da je to sveto mjesto...?

Kako se svetost dobiva?
Proglasejem i doneklicnim konsenzusom pastve
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 16:31   #4400
Pa ono, sveto u smislu mjesta hodočašćenja. Možemo mi raspravljati je li ukazanje točno ili varka, no činjenica ostaje da je to mjesto na koje ljudi hodočaste, u velikim brojevima, i tako je već godinama.

S tim u svezi, čudno mi je vidjeti seoski pazar s fejk brendovima, jednako kao što bi mi bilo čudno vidjeti ne znam, lanac striptiz barova, ili kockarnica.

Također primjećujem da su i ostala mjesta počela vršiti komercijalizaciju na račun Međugorja. Npr. vidim nekidan na jednom online portalu ponuda kraćeg odmora u Čitluku u nekom hotelu, i onda piše: blizina Međugorja, odmorite se. A taj Čitluk kad prođeš kroz njega, pravo selo, nigdje ničega niti išta za vidjeti, pa valjda skupljaju bodove na račun Međugorja.

U Međugorju isto ništa posebno ni ekstra, iako ima dosta hotela koji nude i wellness. OK, no računam ako bi vjernik ištao hodočastiti, nije li smisao tog hodošašća da bude fokusiran na vjeru i ono što ista predstavlja? Tako da bi tu trebao biti ponuđen skroman smještaj, samo ono nužno.

S druge strane, ja ljude ne krivim što žele zaraditi. Ponuda-potražnja. Da nema potražnje za svim tim, ne bi oni ni nudili.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:59.