Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2009., 14:37   #1
Kako djetetu provjeriti sluh?

Moja dvoipogodišnjakinja već neko vrijeme kao da ne čuje dobro. Svaku drugu rečenicu traži da joj ponovim, stalno ide - a? i u zadnje vrijeme kao da se pogoršalo što se poklopilo sa prehladom.
Sad ja ne znam da li je njoj već prešlo u naviku taj a ili dijete zbilja ne čuje, ali smatram da bi trebalo prekontrolirati sluh.
Da li je netko vodio dijete na šalatu za to, koliko se čeka, i kakav je uopće postupak?
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:04   #2
odvedi ju prvo pedijatrici. moja nećakinja se tjedan dana držala za uho al nije pokazivala da ju boli pa nsiu odma trčali doktoru, i na kraju ispalo da joj je vosak začepio uho i dobila je neke kapi i nakon 3 dana sve super. nadam se da je i kod vas neš tako bezazleno.......
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 16:41   #3
Ma bili smo pa je rekla da pričekam još malo, pa ako potraje da će nas slati na pretrage.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 17:05   #4
mi smo bili na provjeri sluha, mali ima 2 i pol godine, ali nismo bili na šalati već u Suvagu
mali je bio ( a i ja sa njim, jer je još malen) u zvučno izoliranoj prostoriji gdje su mu puštali crtiće na TV-u i razne zvukove sa više zvučnika da vide da li se okreće u smjeru iz kojeg dolazi zvuk
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 22:04   #5
Quote:
Mrs.B kaže: Pogledaj post
odvedi ju prvo pedijatrici. moja nećakinja se tjedan dana držala za uho al nije pokazivala da ju boli pa nsiu odma trčali doktoru, i na kraju ispalo da joj je vosak začepio uho i dobila je neke kapi i nakon 3 dana sve super. nadam se da je i kod vas neš tako bezazleno.......
Ne bih se složil da odmah treba trčti doktorima.
Probaj mu doći s leđa i kraju uha lagano pucnuti prstima kraj uha, pa ako reagira, odnosno ak se malo splaši, onda je sluh OK. Ako ne, onda tek doktoru.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 22:56   #6
ako sumnjaš na išta otići prvo pedici nek da uputnicu za ORL pa nek tamo provjere što treba
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 19:30   #7
A zašto ne provjeriti kod liječnika? To nije nimalo bolna pretraga, a može djetetu izgledati kao igra sa slušalicama na ušima. Išla sam i ja, mama je primijetila da ne čujem baš najbolje kad sam imala 3 godine. Nisam pohvatala detalje, ali sa 6 godina sam iz tog razloga išla vaditi 3. krajnik. Naravno, možda se samo uho začepilo i kapi pomognu. Nadam se da nije ništa ozbiljnije.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 22:14   #8
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Ne bih se složil da odmah treba trčti doktorima.
Probaj mu doći s leđa i kraju uha lagano pucnuti prstima kraj uha, pa ako reagira, odnosno ak se malo splaši, onda je sluh OK. Ako ne, onda tek doktoru.
Ne znam da li je to dobra metoda jer se iz toga može samo zaključiti dali uopće čuje ili ne. Valjda postoje sofisticiranije metode da se zaključi koliko dobro dijete čuje.
I ja sam ko mala u jednom razdoblju lošije čula pa sam operirala 3 krajnik i stanje se automatski popravilo.
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:18   #9
ovo sam našla na jednom portalu gdje se opisuje kako se provjerava kod novorođenčadi, neznam jel vrijedi i kasnije

Kako se provjerava sluh?
Oüteäenje sluha u najveäem se broju sluöajeva nalazi u pu#nici - u
osjetnim sanicama u kojima se mehaniöka energija zvuka kemijskim
procesima pretvara u bioelektriönu i dalje prenosi u srediünji sluüni
susav. Ispitivanje se zasniva na öinjenici da zdrava pu#nica na podra#aj
zvukom odgovara ehom koji se mo#e zabilje#iti osjetljivim mikrofonom.
Taj se eho zove otoakusiöka emisija (OAE). Pretraga je potpuno
bezbolna, brza i objektivna, a provodi je posebno izuöena medicinska
sesra. Dok dijete spava, u zvukovod se posavlja mala sonda, a nakon
toga daje se niz tihih zvukova - aparat automatski, nakon kraäeg vremena
(10 do 60 sekundi), pokazuje rezultat.

evojoš jedan link za sluh kod djece http://www.otorinolaringolog.com/sluh2.htm
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 23:28   #10
mandy, taj postupak rade svoj djeci u rodilistu, mame to obicno ne vide, ali ja sam vidjela zato jer im malisa nikako nije htio bit miran pa su mu dosli to napravit dok sam ga ja dojila. bitno je da beba bude skroz mirna i dr. joj stavi jednu malu sondicu u uho koja je povezana s aparatom za ocitavanje rezulatat. to ne traje dugo,ali s malisom su se jako mucili jer nikako nije htio biti miran.

ali ni ja ne znam da li se tako moze ispitati sluh i kod vece djece...
lana1313! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 12:54   #11
znam da se radi kod novorođenčadi, piše mi u prvoj rečenici
na linku koji sam navela ima još metoda za ispitivanje sluha kod djece
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 13:03   #12
ja sam u svom gornjem postu navela jednu od metoda, a mi smo bili na više njih.....
ne jednom od pregleda mali je spavao, na glavi je imao prikopčane male elektrode i kroz slušalice su mu puštali zvukove i mjerili aktivnost mozga (moždanog debla) i slušnih kanala..

kao što je mandy navela ima više tih pretraga, a doktor vas upućuje na njih po potrebi.....
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 13:37   #13
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
znam da se radi kod novorođenčadi, piše mi u prvoj rečenici
na linku koji sam navela ima još metoda za ispitivanje sluha kod djece
ma znam,skuzila sam ja tebe, samo sam htjela podijelit svoje iskustvo kako je to izgledalo.

ali vidis, malisi na kraju nisu uspjeli provjerit sluh na jednom uhu... i nitko to poslije nije spominjao.... jel bi trebala ja to napomenut doktorici pa da odemo provjerit?? iako meni se cini da on cuje kako treba...
lana1313! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:49.