Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2010., 23:27   #1
Zlato: prošlost, sadašnjost i budućnost

Kad bi bilo misljenje, da je zlato apsolutno sigurna luka za zastititi se od inflacije, drzave, itd mainstream, i svi bi se s tim slagali, to bi bilo zabrinjavajuce. Ali bez obzira da se cijena zlata u posljednjih par godina prilicno dramaticno popela, vec po tome, da je to jos uvijek misljenje neznacajne manjine, svasta moze biti jasno. Mali ljudi su jos uvijek CLUELESS...

Ljudi moji, otvorite oci. Zar ne vidite sto su "drzave"? Za koga "drzave" rade? Ako ste tako mladi, da se ne sjecate kako je izgledao zivot za vrijeme ubrzane inflacije u ex-Yugi pa i kasnije, pitajte starije.

Sto se napravilo kad se dobila placa? Pametniji su otisli kod siptara, na trg, itd i dinare pretvorili u DM. Da li je to bilo legalno? Nije ali to je bila od ljudi "prihvacena" zastita od cinjenice, da su dinari iz mijeseca u mijesec gubili na vrijednosti. I sto si napravio ako si htio kupiti polovni auto? Zar ti je netko trazio dinare? Nije! Platio si u DM. Zar si brasno, secer ili banane, ako si jih uspio naci, platio u DM? Nisi! Platio si u dinarima. Zar je bio problem DM promijeniti u dinare? Nije! Zasto vam to pisem? Da vas podsjetim kako je izgledao zivot za vrijeme ubrzane inflacije.

Sve dok je inflacija dovoljno niska i dovoljno prikrivena, vecina ljudi nece polagati puno paznje na cinjenicu, da jim novac u rukama/banci gubi vrijednost. Tako moze drzava sasvim legalno jako uspjesno narod krasti.

Ali kad mase pocnu kuziti, da jim novac sve brze gubi vrijednost, pitaju se sto napraviti ne bi li se zastitili. Mozda ga pretvoriti u EURO, mozda u USD, mozda u CHF, ...? U sto? Prije 10 godina, pored DM, USD je bio prilicno popularan. U usporedbi sa domacom valutom, vrijednost mu je rasla. Zbog toga se u USD i vjerovalo. Vjerovalo se i u DM jer ju se smatralo stabilnom valutom. Tko danas u HR jos stedi u USD? Vec neko vrijeme je popularan EURO. Stabilna valuta. Ali prosla godina je pokazala, da mozda ta isti EURO i nije tako stabilan. Neki su ocigledno navalili u zlato. Cijena mu je prilicno porasla. Zasto su otisli u zlato? Neki iz straha da ne izgube ustedevinu, drugi jer vide priliku za brzu zaradu, treci... Danas smo na pocetku t.z. druge faze bull market-a zlata, institutional investors piling in. Ali vecina ljudi jos uvijek pojma nema sto se dogada. Mi smo na pocetku destrukcije all-fiat novca. Ali tko to kuzi??? Tek u trecoj fazi, nakon par godina, mozda 2, mozda 5, kad masama dode iz dupeta u glavu, da vise ne postoji sigurna/stabilna valuta u koju mogu prebaciti ustedevinu, te iste mase ce na velika vrati ulaziti u zlato, srebro, a i nekretnine ce biti ponovo zanimljivije. Zasto? Jer ce doci do panike! Ljudi ce biti strah da izgube sve sto imaju. Ali tad bi cijena zlata vec mogla biti par hiljada. Bas u toj panici srebro ce biti najveci pobjednik, relativno na zlato, jer ce se masama ciniti jeftinije. I da ne zaboravim, sto ce drzava vise regulirati trziste zlata/srebra, to ce biti jaci black market.
Kako ce ta treca faza zavrsiti? Tako, da ce se zlato ukomponirati u svijetski monetarni sustav, ne nuzno u smislu konvertibilnost, nego vise kao relativni udjeo monetarnih agregata. Oko tog trenutka, odnosno kad se takva mogucnost pocne kredibilno pripremati, cijena zlata bi iz faze euforije/panike masa mogla nekoliko pasti u sledecoj godini, mozda cak i do 1/2 postigle vrijednosti, i na toj vrijednosti ostati, odnosno rasti s rastom likvidnosti u monetarnom sustavu. U to isto vrijeme vrijednost srebra znala bi pasti puno vise, jer srebro nece nastaviti "zivot" u obliku monetarne komponete. Koliko ce srebro pasti puno zavisi od industrijske potraznje koja moze biti puno veca zbog primjene u nizu hi-tech, "green", itd industrija. U svakom slucaju, puno bolje razumijevanje ce biti potrebno, da bi se dobro proslo s srebrom, dok to nije toliko slucaj sa zlatom.

I sad u vezi sve vecih apetita drzava? Sto tu nije jasno? Recimo da imas 10 kuca i drzava opali 2% godisnji porez na vrijednost tih nekretnina. Sto mozes napraviti? Da li drzava zna za njih? Valjda! Zna li drzava ako posjedujes dionice? Valjda! Zna li drzava ako imas novac u banci? Valjda! Sve se to lahko moze oporezivati.
A sad, zamisli, recimo da imas 200 krugerrand-a u svom malom kucnom sefu? Tko osim tebe zna za njih? Zna li drzava? I sto ce drzava postici sa oporezivanjem tog zlata u sefu? Sto ce veci biti capital gains ili sto vec porez, to ce se ljudi truditi izbjeci ga, prodavajuci zlato na crnom trgu. Kako se danas u HR kupuje zlato? Pa ide se u SLO, CH, Austriju, Njemacku, ... Zasto? Pa zbog (nepravednog) poreza. To i je jedan od mnogih razloga za posjedovanje fizickog zlata, dobivas potponu kontrolu na njim, nigde zavedeno, itd. Ljudi, budite malo prakticki, nije ovo akademska by-the-book razprava. Svijet ide u pravcu globalne Yuge i educiranost, snalazljivost, book and street smarts! ce biti na cijeni.

My .02...

Zadnje uređivanje bilokoje : 21.05.2010. at 08:25. Reason: maknut quote
masimo1 is offline  
Old 19.05.2010., 00:34   #2
FYI: Goodman’s Cohen Says Gold May Rise for `Several Decades’ (Video)
masimo1 is offline  
Old 19.05.2010., 02:53   #3
FYI: Brian Williams is a pretty mainstream TV new anchor yet this...
masimo1 is offline  
Old 19.05.2010., 13:21   #4
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Moje misljenje je, da je najbolje ignorirati Roubini-a kad govori o zlatu; covjek ga ne kuzi.
Nisam siguran da itko od nas koji ucestvuju na ovom forumu moze ovako iz visine odbaciti Roubinija i njegove argumente jer on kobajagi ionako ne kuzi zlato. Vjerovatno je zlato samo jedan dijelic citave ekonomije a prilicno sam ubeđen da Roubini bolje razumije njeno funkcioniranje od mene ili tebe. Ako tko moze argumentom autoriteta odbaciti necije misljenje, onda to moze uraditi netko tko je autoritet. Ja to nisam a nisi ni ti. Stoga je tvoja tvrdnja da "Roubini ne kuzi zlato" samo tvoje misljenje a ne argument. A i tvoje misljenje je po mom misljenju pogresno.

Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Na kratko, moj savjet ti je, radi, zaradi, i akumuliraj zlato koliko si u mogucnosti.
Moj savjet je pak da radi, zaradi i akumuliraj zlato ali u razumnim omjerima. Upotrebi i druge mogucnosti investiranja, nekretnine, dionice, fondove, sve u skladu s mogucnostima. Ne stavljaj sva jaja u istu korpu. I ne zapocinji "ljubavnu vezu" s zlatom. Zlato jeste lijepo ali ono je investicija. I tretiraj ga kao investiciju. Povijest nas uci da nije pametno zlato imati zbog njega samoga nego kao investiciju. A ako ga imamo kao investiciju, onda ga i tretirajmo kao investiciju. Ako se isplati, imajmo ga. Ako se ne isplati, prodajmo ga. Ako ga i ne prodamo, OK, samo da znamo zasto ga nismo prodali. To je moje misljenje.
TIGR is offline  
Old 19.05.2010., 13:30   #5
Sve bi bilo jos nekako prihvatljivo da ti (i izvori tvojih ideja) ne pricate sve vrijeme o zlatu kao novcu. Zlato nije novac. Niti pravno (jer ga nije sankcionirala neka drzava - a to je drzavni monopol) niti fakticki (jer njime ne mogu kupiti kruh i mlijeko a bogami ni druge meni potrebne stvari). Zlato je roba. Bas kao i zeljezo, bakar ili psenica. Zlato nekada jeste bilo novac ali danas vise nije. Mozda ce nekada opet i biti ali malo vjerovatno. Drzave nemaju interesa da to postane a da bi postalo mimo drzave bilo bi potrebno srusiti moc drzava i vratiti se na prilike srednjeg vijeka ako ne i ranije. A svatko neka sebi samo odgovori kolika je mogucnost da se to dogodi. A ako bi recimo pao komet i unistio organizirano drustvo ljudi u formi drzave i vratio nas na nivo horde, onda bi radije imao gomilu dorucaka PIK Vrbovec nego zlato. Mislim da bi mi dorucak bio od vece koristi ...

Zadnje uređivanje bilokoje : 21.05.2010. at 08:26. Reason: maknut quote
TIGR is offline  
Old 19.05.2010., 13:39   #6
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
...
Sve OK i ima u tome sto pricas i dosta istine. Ali ipak, zar ne vidimo da su i u vrijeme ex-YU ljudi kao sredstvo sigurnosti od bezvrijednog dinara birali njemacku marku, svicarske franke, austrijske silinge ili americke dolare. Dakle također (po vjernicima u zlato i srebro) bezvrijedne valute podlozne inflaciji. Zasto onda ljudi nisu poceli vec tada pretapati dinare u zlato? Zasto je u BiH, drzavi koja je dozivela unutrasnji kolaps, kao rezervna valuta funkcionirala njemacka marka (pa i danas imaju KM-ove) a ne zlato ako je ovo tako super? Ili isto u Crnoj Gori. Cudno, zar ne? A i nekretnine ... Imas pravo, nekretnine su nezgodne jer nas drzava za njih moze oporeziti a zlato mozemo sakriti. S druge strane zlato nam mogu ukrasti dok nekretnine malo teze ili nikako. A konacno, nekretnina ima za mene i prakticnu vrijednost. Mogu je iznajmiti (stan) ili obrađivati i tako sam uzgajati hranu (jako bitno ako govorimo o totalnom kolapsu ekonomije). Zlato takve prakticne vrijednosti nema. Porez na nekretninu se dakle kompenzira njenom prakticnom vrijednoscu.

Zadnje uređivanje bilokoje : 21.05.2010. at 08:27. Reason: maknut quote
TIGR is offline  
Old 19.05.2010., 20:55   #7
TIGR: I have nothing more to say to you...
masimo1 is offline  
Old 19.05.2010., 21:06   #8
@masimo

Potvrdio si ono sto sam i ja pretpostavljao/napisao. Zlatom ce se dakle morati trgovati na black marketu.
Moram samo zamijeniti ovu plombiranu cetvorku sa kakvim implantatom, ne bi li mogao bolje zagristi krugerrand u cilju provjere cistoce zlata.
Salu na stranu, nimalo mi se ne svidja to sa street smarts.
Inace, dobar post.

Zadnje uređivanje zabotinski : 19.05.2010. at 21:28.
zabotinski is offline  
Old 19.05.2010., 22:38   #9
Samo jedno pitanje TIGR:kako se misliš zaštititi od inflacije svih vodećih svjetskih valuta?
mizuzul is offline  
Old 20.05.2010., 00:37   #10
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Samo jedno pitanje TIGR:kako se misliš zaštititi od inflacije svih vodećih svjetskih valuta?
20% moje usteđevine je u zlatu i srebru. Od toga 90 % u zlatu ali imam namjeru malo povecati udjeo srebra. No, ne zelim dugorocno u to uloziti viseo od 20% osim mozda kratkorocno iz spekulativnih razloga. Preostatak u nekretninama i nesto malo, ali stvarno malo u fondovima. Ja sam konzervativni ulagac. Ali nisam vjernik. Ne volim vjernike u ideje ni na kom podrucju osim ako se radi o religiji. Volim argumentirane diskusije. Jer samo u njima mogu nesto nauciti. Posebno strepim od vjernika na podrucju ekonomije. Mislim da vjera u to da ce se nesto dogoditi nema veze s ekonomijom. Vise mozda lutrijom.
TIGR is offline  
Old 20.05.2010., 01:52   #11
Evo neka predviđanja "Tulipana"

http://www.itulip.com/forums/showthr...353#post161353



When will iTulip sell gold?

We will no longer own gold when the economic and market conditions that led us to buy gold in 2001 no longer hold, the coast is clear, and the form of wealth insurance that gold offers is no longer needed: when (central banks divest), the Peak Cheap Oil Cycle is over, and the dollar has been subsumed into a multi-lateral currency system.

The challenge will be selling gold at the right time during these processes and long before they are over. For a sense of the time scale, consider that six years of background work went into the policies of the Volcker Fed before they were executed on starting in 1979.

The Great Shift in progress indicators:
A change government policy to restructure (write off) debt rather than buy private debt with public debt, and old public debt with new public debt, and in the process further expanding total debt and worsening the ratio of debt to economic surplus. The write-off is most likely to happen by a combination of inflation and restructuring.
The end of the Peak Cheap Oil Cycle as indicated by the widespread substitution of diesel hybrid and liquid petroleum gas (LPG) powered autos for gasoline-powered autos.
The end of the Dollar Cartel as indicated by the adoption of federated European and Asian currencies backed by pan-European and pan-Asian tax authorities.
The most important idea to keep in mind is that the FIRE crises that we own gold to insure against have not happened yet, that the crises themselves will produce gold price volatility that is not the signal to sell, but that the crises will force the execution of solutions that will create gold price volatility at a higher price years later.

A series of crises will occur to produce the political forcing function to drive Great Shift policy changes. These crises will produce enormous volatility in all markets, including gold. The gold price volatility that occurs during the crises should not be confused with the price volatility we will see during the period of resolution when we should be selling gold, when we can expect 15% to 20% price moves intraday, such as from $2,500 to $2000, that lasts for several months.

Summary

Gold is wealth FIRE insurance. The insurance premium keeps rising as more investors see and smell the “smoke” as sovereign debt defaults, the inevitable result of financial system crisis bailouts. Peak Cheap Oil added fuel to the FIRE. First come the crises, then the resolution of the crisis. The time to get out of gold is between the end of the crisis period and before the onset of resolution. Stay tuned. It’s going to be a rough few years.
Essine is offline  
Old 20.05.2010., 02:51   #12
Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
When will iTulip sell gold?

We will no longer own gold when the economic and market conditions that led us to buy gold in 2001 no longer hold, the coast is clear, and the form of wealth insurance that gold offers is no longer needed: when (central banks divest), the Peak Cheap Oil Cycle is over, and the dollar has been subsumed into a multi-lateral currency system.

The challenge will be selling gold at the right time during these processes and long before they are over. For a sense of the time scale, consider that six years of background work went into the policies of the Volcker Fed before they were executed on starting in 1979.

...

Gold is wealth FIRE insurance. The insurance premium keeps rising as more investors see and smell the “smoke” as sovereign debt defaults, the inevitable result of financial system crisis bailouts. Peak Cheap Oil added fuel to the FIRE. First come the crises, then the resolution of the crisis. The time to get out of gold is between the end of the crisis period and before the onset of resolution. Stay tuned. It’s going to be a rough few years.
Pa to i ja tvrdim. Samo kaj to kad ja i ovi tulipi ionak ne kuzimo zlato ...
TIGR is offline  
Old 20.05.2010., 09:01   #13
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
20% moje usteđevine je u zlatu i srebru. Od toga 90 % u zlatu ali imam namjeru malo povecati udjeo srebra. No, ne zelim dugorocno u to uloziti viseo od 20% osim mozda kratkorocno iz spekulativnih razloga. Preostatak u nekretninama i nesto malo, ali stvarno malo u fondovima. Ja sam konzervativni ulagac. Ali nisam vjernik. Ne volim vjernike u ideje ni na kom podrucju osim ako se radi o religiji. Volim argumentirane diskusije. Jer samo u njima mogu nesto nauciti. Posebno strepim od vjernika na podrucju ekonomije. Mislim da vjera u to da ce se nesto dogoditi nema veze s ekonomijom. Vise mozda lutrijom.
Nema ovo veze s vjerom nego s razumijevanjem procesa koji se odvijaju godinama,a zaokret od kojih nije nastupio.Ako je deficit proračuna Sad 1,5 trilijuna dolara već drugu godinu i lova koju trebaju dignuti 7% svjetskog Bdp onda je jako teško očekivati da se taj novac ne emitira,a kako je po valutnom swapu učinila i eurozona.7% svjetskog Bdp-a!Mislim da si ljudi ne mogu ni predočiti kolika je to lova.Ukupno u cirkulaciji u Sad oko 1 trilijun,pa sad tu brojku usporedi s deficitom proračuna,a potrebe za refinanciranjem su 3 puta veće.Taj novac naprosto ne postoji i mora ga se emitirati ili uvesti vlastiti papir.Inflacija.
A evo ti i konkretan podatak.Samo u ožujku cijena hrane u Sad otišla gore 2,4%,ljudi su počeli primjećivati,pa čak već imaš i priloge na Youtube.Znači tvoj dolar za toliko manje kupuje...,a kad uvažiš godišnju razinu to je ogroman gubitak.Vladin Cpi ne uvažava hranu i energiju,dakle najvažnije životne troškove.Sada imamo deflatorno slaganje dolje da se sve skupa namjerno ili nenamjerno zamaskira i proces ostaje nerazumljiv...
Suprotno,vjerovati da će valute kupovati više graniči s dugoročno nerazumnom ekonomskom odlukom jer jasno je što politika radi i koliko privilegija treba podijeliti.I zato pričam da na solidan standard naviknuta većina šahira manjinu jer se jednom uvedene privilegije i prava ne mogu ukinuti.Rezultat je ekonomsko potonuće i kombinirano inflacija.
Dakle plaćaš ili s inflacijom ili manjim brojem radnih mjesta.Na koncu oboje.
Da ne bi bilo zabune i ja štedim u eurima za svaki slučaj,ne kažem da nije moguć zaokret,ali to je malo vjerovatno.
Dakle dao sam ti dosta činjenica i argumenata,a tek onda očekivanja na osnovu tih činjenica i argumenata pa komentiraj...
I možemo postaviti dodatno pitanje.Kada ti valute budu gubile po 20% godišnje,dakle kad nikakva deflacija neće moći prikriti inflaciju što ćeš onda sa svojim kapitalom?Gledati daljnji pad kupovne moći ili se zaštititi?
mizuzul is offline  
Old 20.05.2010., 09:11   #14
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Pa to i ja tvrdim. Samo kaj to kad ja i ovi tulipi ionak ne kuzimo zlato ...
TIGR pogledaj update grafa iz 2010 i donesi zaključak o trenutnoj poziciji i smjeru omjera Dow:zlato i što ti je činiti.
Samo da nadodam da čak ni Dow nije sasvim dobra mjera usporedbe,a što je Massimo dobro pokazao...
mizuzul is offline  
Old 20.05.2010., 10:55   #15
jedan dobar clanak..


http://www.financialsense.com/editor...2010/0519.html
zabotinski is offline  
Old 20.05.2010., 22:41   #16
Volio bi da mogu sazeti bit zlata u kratkom postu ali... ne mogu. Podrucje je prekompleksno i tek kroz puno kvalitetnih postova moze se prenijeti jasniju sliku zlata. Tako i predlazem, da se nista posebno ne izdvaja.

Ali ako se nadovezem na vec napisano...
  • Kao prvo, kad npr. pomenem ~hyperinflaciju, vecina ode u ekstreme, vide 1000%+ godisnje. Ali, da vas podsjetim, i "samo" 15% godisnja inflacija vam moze u samo 5 godina prepoloviti ustedevinu. Tko bi znao kakva inflacija nas caka u buducnosti u razlicitim valutama ali moje misljenje je, da smo u manje vise svim valutama na putu prema dovoljno znacajnoj inflaciji koja ce prije ili kasnije motivirati mase, da se pokusaju na taj ili oni nacin od nje zastititi, neki prije neki kasnije. Vecina ce to napraviti, kao po obicaju, prekasno, za vrijeme zavrsne euforije, i u procesu jos vise izgubiti. Zasto? Bas ta opca panika je preduslov za pravu re-organizaciju i stabilizaciju monetarnog sustava. To sto vecina jos uvijek ne kuzi je, da je ovo jedinstvena situacija. Zivimo u all-fiat svijetu. To je sasvim druga situacija nego za vrijeme bilo koje hyper-inflacije ogranicene na jednu ili par drzava.
  • Kao drugo, kad npr. pomenem inflatornu buducnost, vecina to vidi kao neke vrste linearnost. Ipak oni koji se procitali dovoljno mojih postova znaju, da sledecih par godina, mozda i 5+, vidim puno kompleksniju dinamiku. Rijec je o nizu inflacijskih i deflacijskih epizoda sa inflatornom tendencijom. Koga to vise interesira neka procita moje stare postoje iz drugih tema gde sam o tome vec na siroko pisao. Bas ta nelinearnost, te "deflatorne"/crash epizode, ce vecinu dovoljno zbuniti, ne samo da odugovlace sa potezima zastite od inflacije, nego da zbog volatilnosti valuta, kao i cijene zlata, zastitu traze u pogrijesno vrijeme na pogrijesnim mjestima. Poznato je, da su inflation/deflation epizode idealno tlo za velike igrace da kroz "manipuliranje" prakticki svih trzista narod pokradu. FYI:
    Quote:
    "If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered."

Nadam se, da sam vam pomogao kod razumijevanja zasto je nuzno odlicno poznavanje problematike, da bi se koliko-toliko-okay proslo kroz predstojece razdoblje. Jednostavno, bit ce svega i svacega jer zivimo u vrijemenima gde je cilj glavih igraca (central banks, investment banks, hedge funds, politicara!, ...) koncentracija bogatstva kroz kradu naroda.

Zadnje uređivanje bilokoje : 21.05.2010. at 08:28. Reason: maknut quote
masimo1 is offline  
Old 21.05.2010., 08:38   #17
Oprostit ćete mi što sam velik dio rasprave ostavila na onoj drugoj temi, ali ovaj prvi Massimov post mi se činio savršen za uvodni post, a ne mogu mijenjati vrijeme postanja. Molim da dalje raspravljate ovdje, a na onoj drugoj temi neka budu konkretna pitanja o kupoprodaji zlata.
bilokoje is offline  
Old 21.05.2010., 21:04   #18
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
I možemo postaviti dodatno pitanje.Kada ti valute budu gubile po 20% godišnje,dakle kad nikakva deflacija neće moći prikriti inflaciju što ćeš onda sa svojim kapitalom?Gledati daljnji pad kupovne moći ili se zaštititi?
Veliku vecinu ljudi ne zanima zlato ni inflacija novca jer ga nemaju. Cim ga zarade odmah ga potrose ili cak i prije nego su ga zaradili. To ce ih zanimati tek kada inflacija predje u hiperinflaciju i kada ce biti kriticno dali kupujes kruh i mlijeko ujutro ili poslije podne. No tada ce biti prekasno da se o tome brinu.

Razuman covjek, bilo da stedi ili sve trosi, ipak bi morao voditi racuna o stanju monetarnog sustava jer je on uzrok mnogih zala u svijetu. Danasnji monetarni sustav ima ugradjeni mehanizam eksploatacije covjeka po covjeku i uvelike destabilizira svijet. Nazalost, odgovor onih koji su eksploatirani ne usmjeruje se prema naporu da se stvori sustav koji ce to onemoguciti, dakle uvodjenje zlatnog standarda za papirnati novac ili jos bolje uvodjenje samog zlata kao monete, nego se svodi na akciju "ukradi ukradeno" na strajkove, proteste, gradjanske nerede i revolucije.
glosa is offline  
Old 21.05.2010., 23:26   #19
Danas diskusija financijskih ministara EU potaknuta Citigroupom o novom bailoutu teškom 2 trilijuna eura.Zasad samo glasina,ali ako prođe doviđenja euro.


http://www.ftd.de/politik/europa/:sc.../50117276.html
mizuzul is offline  
Old 22.05.2010., 22:53   #20
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Volio bi da mogu sazeti bit zlata u kratkom postu ali... ne mogu. Podrucje je prekompleksno i tek kroz puno kvalitetnih postova moze se prenijeti jasniju sliku zlata. Tako i predlazem, da se nista posebno ne izdvaja.

Ali ako se nadovezem na vec napisano...
  • Kao prvo, kad npr. pomenem ~hyperinflaciju, vecina ode u ekstreme, vide 1000%+ godisnje. Ali, da vas podsjetim, i "samo" 15% godisnja inflacija vam moze u samo 5 godina prepoloviti ustedevinu. Tko bi znao kakva inflacija nas caka u buducnosti u razlicitim valutama ali moje misljenje je, da smo u manje vise svim valutama na putu prema dovoljno znacajnoj inflaciji koja ce prije ili kasnije motivirati mase, da se pokusaju na taj ili oni nacin od nje zastititi, neki prije neki kasnije. Vecina ce to napraviti, kao po obicaju, prekasno, za vrijeme zavrsne euforije, i u procesu jos vise izgubiti. Zasto? Bas ta opca panika je preduslov za pravu re-organizaciju i stabilizaciju monetarnog sustava. To sto vecina jos uvijek ne kuzi je, da je ovo jedinstvena situacija. Zivimo u all-fiat svijetu. To je sasvim druga situacija nego za vrijeme bilo koje hyper-inflacije ogranicene na jednu ili par drzava.
  • Kao drugo, kad npr. pomenem inflatornu buducnost, vecina to vidi kao neke vrste linearnost. Ipak oni koji se procitali dovoljno mojih postova znaju, da sledecih par godina, mozda i 5+, vidim puno kompleksniju dinamiku. Rijec je o nizu inflacijskih i deflacijskih epizoda sa inflatornom tendencijom. Koga to vise interesira neka procita moje stare postoje iz drugih tema gde sam o tome vec na siroko pisao. Bas ta nelinearnost, te "deflatorne"/crash epizode, ce vecinu dovoljno zbuniti, ne samo da odugovlace sa potezima zastite od inflacije, nego da zbog volatilnosti valuta, kao i cijene zlata, zastitu traze u pogrijesno vrijeme na pogrijesnim mjestima. Poznato je, da su inflation/deflation epizode idealno tlo za velike igrace da kroz "manipuliranje" prakticki svih trzista narod pokradu. FYI:

Nadam se, da sam vam pomogao kod razumijevanja zasto je nuzno odlicno poznavanje problematike, da bi se koliko-toliko-okay proslo kroz predstojece razdoblje. Jednostavno, bit ce svega i svacega jer zivimo u vrijemenima gde je cilj glavih igraca (central banks, investment banks, hedge funds, politicara!, ...) koncentracija bogatstva kroz kradu naroda.
Danas sam citao intervju s Trichetom, predsjednikom ECB. On kaze da je ECB vjerna svojoj politici do max. 2% godisnje inflacije u Eurozoni. Svaka dodatna likvidnost koja ce se mozda pustiti u sistem radi stabilizacije eura bit ce provom prilikom i izbacena iz sistema. Znajuci da Njemacka ima mantru niske inflacije to je vjerovatno i realisticno obecanje. Drugo je pitanje kolika je stvarna inflacija jer jedno je statisticka a drugo stvarna rast cijena.
TIGR is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.